چند روز پیش مقاله ای با عنوان مایکروسافت دموی اسکایپ را برای ویندوز ۸ منتشر نمود که در رابطه با پیش نمایش برنامه Skype برای ویندوز 8 بود در گویا آی تی مشاهده کردید. اکنون همزمان با معرفی و عرضه رسمی ویندوز 8  از سوی مایکروسافت برنامه اسکایپ نیز برای این سیستم عامل آماده و می توانید آن را نصب کنید. در این مقاله به بررسی اپلیکیشن Skype بر روی ویندوز8 می پردازیم.

8-logo

اسکایپ یک نمونه از برنامه های پیام رسان است که دارای نسخه های مختلفی برای انواع سیستم عامل ها مانند ویندوز, مک ,لینوکس,اندروید, آی او اس عرضه شده است. هر کس با توجه به نیاز خود می تواند یک نسخه از برنامه را به رایگان دانلود کند و برای چت و گفتگو تصویری با دوستان و یا کسب و کار تجاری از اسکایپ استفاده کند.

مایکروسافت تا قبل از عرضه رسمی ویندوز 8 یک نمونه ساده از برنامه اسکایپ را که قرار است مخصوص این سیستم عامل باشد, پیش نمایش کرد. اما اکنون که ویندوز8 معرفی شده است نسخه کامل اسکایپ نیز در دسترس قرار گرفته است. این ورژن به طور کلی از نسخه رومیزی (Skype desktop) جدا است و دارای چند ویژگی جدید بر اساس طراحی ویندوز 8 است.

Untitled74747

اسکایپ جدید برای ویندوز8 یک برنامه تمام صفحه با طراحی ساده و زیبا و نحوه نمایش متفاوت نسبت به نسخه های پیشین خود است. در صفحه اصلی به راحتی امکان برقراری تماس مستقیم با دوستان فراهم است.

Screenshot.6539.1000000در صفحه شماره گیری dial page تماس های اخیر, اشتراک ها , میزان اعتبار اسکایپ و اماکن شماره گیری خطوط تلفن ثابت و همراه در دسترس است.

Screenshot.6539.1000001با کلیک بر روی هر مخاطب خود اطلاعات فرد نمایش میابد و امکان گفتگو تصویری و چت و تماس تلفنی تنها با یک کلیک در دسترس است. پیام های جدید در بالا سمت راست نمایش میاد. واقعا همه چیز بسیار جذاب طراحی شده است.

Screenshot.6539.1000003

اگر یک حساب مایکروسافت داشته باشید امکان اتصال بین آن با اسکایپ به سادگی میسر است و و می توانید از ویژگی های این برنامه برای حساب مایکروسافت خود بهره ببرید. همچنین قادر هستید مخاطبین خود از شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر را به اسکایپ اضافه کنید و از طریق آن به دوستان خود پیام بدهید و یا یک تماس تلفنی داشته باشید.

414141

اکنون بعد از معرفی رسمی ویندوز8 نسخه جدید برنامه اسکایپ بر روی فروشگاه ویندوز (Windows Store) در دسترس قرار گرفته است.همینطور که گفتم امکان اتصال حساب مایکروسافت شما با اسکایپ به سادگی در دسترس است .بعد ازاولین راه اندازی پنجره ای در همین مورد برای شما نمایش میابد.

FA12113_b

نسخه که برای ویندوز 8 و بر اساس مترو طراحی شده با نسخه رومیزی (desktop version) چند تفاوت دارد.

 • شما می توانید مخاطبین را بر اساس علاقه خود (favorites) گروه بندی کنید.
 • انتقال فایل بین دوستان به سادگی در دسترس است.
 • امکان چت با مخاطبین گوناگون در هر زمان میسر است. می توانید چندین پنجره را برای این کار باز کنید.
 • در نسخه جدید امکان offline / unavailable به صورت خودکار غیر فعال است.و در هنگام کار با حساب فقط وضعیت online / invisible قابل تنظیم است.
 • امکان وارد کردن پسورد جدید و همینطور تغییر مشخصات پروفایل نیز در دسترس نیست.
 • زبان برنامه بر اساس زبان سیستم شما تغییر می کند.

البته همیشه هر نسخه از اسکایپ ارایه می شود شاهد یک تغییر عجیب و غریب هستیم. برای مثال بعد از اولین اجرا از شما سوال می شود آیا اسکایپ در پس زمینه ویندوز فعال باشد و یا فقط در هنگام کار با برنامه حساب شما متصل شود. فکر کنم این تنظیمات را می شود دویاره تغییر داد اما به شرطی که آن را پیدا کنید.؟!!!

Screenshot.6539.1000004

برای دسترسی به تنظیمات برنامه ها در ویندوز 8 میتوانید از Charms Bar استفاده کنید.البته دسترسی به تنظیمات اسکایپ از این طریق میتواند کمی گیج کننده به نظر برسد.

برای دسترسی سریع به Charms Bar کلید های میانبر WIN+ C را فشار دهید. برنامه اسکایپ را انتخاب کنید.تنظیمات قابل دسترس عبارتند از :

 • میکروفن Microphone
 •  صدا Speakers
 •  دوربین Camera
 • وضعیت اشتراک گذاری صفحه نمایش و ویدئو Incoming video and screen sharing
 • مشخص کردن لیست کسانی که اجازه تماس با شما دارند (تنظیم پیش فرض همه)
 • مشخص کردن لیست کسانی که اجازه ارسال پیام فوری دارند (تنظیم پیش فرض فقط مخاطبین)
 • حذف و پاک کردن تاریخچه گفتگو ها Clear all conversation history
 • تنظیم ارسال پایخ خودکار برای مخاطبین
 • همچنین مشخص کردن محل زندگی شما برای مواقع اضطراری

skype-app-settings

خب تبریک میگم.ما منوی تنظیمات Permissions menu را پیدا کردیم.حالا می توانیم فعال بودن در پس زمینه را دوباره تنظیم کنیم.

skype-app-permissions

به طور کلی چند ویژگی نسخه اسکایپ ویندوز 8 در برابر نسخه های قبلی از دست رفته است. شاید مایکروسافت بخواهد آن ها را بعدا برطرف کند. امیدوارم.

برای دسترسی و مشاهده صفحه برنامه اسکایپ (Skype app) در فروشگاه ویندوز می توانید اینجا را ببینید.