جدیدترین نسخه از سیستم عامل معروف مایکروسافت -ویندوز 8- چند روزی است که بصورت رسمی منتشر شده است. قبل از انتشار نیز یکی از مواردی که کاربران همه آن را می دانستند، عدم وجود منوی استارت در آن است. مایکروسافت تصمیم گرفت که به منوی استارت خود پایان دهد و آن را در سیستم عامل خود نگنجانده است.

اما بعضی از افراد بیکار ننشسته و برنامه های شبیه ساز منوی استارت خود را آماده کرده تا بر روی ویندوز 8، قابلیت منوی استارت را بازگردانند. در مقاله زیر به معرفی 6 جایگزین مناسب برای منوی استارت می پردازیم.

1. Classic Shell

نرم افزار Classic Shell یک برنامه رایگان و متن باز (Open Source) است که منوی استارت را برای شما بازمیگرداند. این نرم افزار شامل پوسته هایی است که بتواند منوی استارت اصلی ویندوز را (ویندوز 7، ویندوز ویستا، ویندوز XP و…) تقلید کند.

2. Start8

نرم افزار Start8 علاوه بر اضافه نمودن استایل استارت منوی ویندوز7، استایل مخصوص به ویندوز 8 را نیز اضافه کرده که زیبایی خاصی را به سیستم عامل شما خواهد داد و تقریباً شبیه به یک نرم افزار اصلی سیستم شما خواهد بود. اما مشکلی که هست، عدم رایگان بودن این نرم افزار است. شما می توانید آن را به مدت 30 روز جهت آزمایش برنامه از آن استفاده کنید؛ ولی پس از آن مجبور خواهید بود که برای خرید و استفاده دائم آن، 5$ بپردازید.

3. IOBit StartMenu8

اگر که نمی خواهید از نرم افزار Classic Shell استفاده کنید ولی باز هم نمی خواهید که بخاطر نرم افزار Start8، مبلغ 5$ خرج کنید، شاید این برنامه، برای شما مناسب باشد. این نرم افزار کاملاً رایگان می باشد و برای شما یک استار منوی زیبا که شبیه به ظاهر ویندوز 7 است را می سازد.

4. Pokki

این نرم افزار اگرچه وظیفه اصلی آن ساخت استار منو برای ویندوز 8 نیست، اما میتوان از آن به عنوان استارت منو استفاده کرد. Pokki سعی کرده است که ظاهری کاملاً متفاوت با استارمنوی ویندوز داشته باشد؛ شاید اینطور بهتر است!

5. ViStart

آخرین برنامه مربوط به این مقاله نیز ViStart است؛ یکی از برنامه هایی که سر و صدای آن از ابتدای انتشار اولین نسخه پیش نمایش از ویندوز 8 شروع شد. متاسفانه این نرم افزار هنگام نصب شدن، پر از تولبارهای بدردنخور و نرم افزارهای بی خود است که ما اصلاً آن را جهت نصب پیشنهاد نمیکنیم؛ درحالی که این همه برنامه ی بهتر وجود دارد!