اگر دقت کنید پس از عرضه ویندوز 8 توسط شرکت مایکروسافت در تاریخ 26 اکتبر سال جاری ، اکثر مطالب دنیای فناوری تحت سیطره ی این سیستم عامل است . گویا آی تی هم سعی می کند تا شما خوانندگان گرامی را با این سیستم عامل آشنا کند . در این مطلب قصد داریم تا یکی از بنیادترین بخش های ویندوز 8 را تغییر دهیم . با گویا آی تی همراه باشید ………

اگر قبلا چند سیستم عامل روی کامپیوتر خود نصب می کردید ( مثلا چند ویندوز مختلف یا ویندوز با لینوکس یا مک ) با یک منوی بوت سیاه و سفید مواجه می شدید که به جز کیبرد با هیچ چیز دیگری مثل موس یا صفحات لمسی سازگار نبود . البته فکر نکنید این فقط یک مشکل مربوط به بوت لودر ویندوز است . در صورتی که لینوکس نیز نصب کرده باشید و بوت لودرهای دیگری مثل GRUB مسئول بارگذاری سیستم عامل مورد نظر شما باشند ، باز هم تنها از طریق کیبرد می توانید سیستم عامل مورد نظرتان را انتخاب کنید .

اما منوی بوت ویندوز 8 به شکل دیگری طراحی شده است . پس از نصب ویندوز 8 با یک منوی بوت ساده ولی زیبای آبی رنگ مواجه خواهید شد که به شما امکان انتخاب سیستم عامل مورد نظرتان را خواهد داد . این منوی بوت با تمامی روش های انتخاب سیستم عامل مثل کیبرد ، موس و لمس کردن کار می کند . منوی بوت ویندوز 8 همچنین قابلیت دیگری نظیر ریست سیستم ، رفرش ، تعمیر و دسترسی به خط فرمان را در اختیار شما قرار می دهد .

با همه ی قابلیت های جدیدی که این منوی بوت به همراه خود دارد ، ممکن است که برای برخی کاربران ناخوشایند باشد . به عنوان مثال اگر توجه کرده باشید ، قبل از نمایش منوی بوت اصلی که در آن می توان به انتخاب سیستم عامل مورد نظر پرداخت ، یک لودینگ نمایش داده می شود که برای کابران کم طاقت کمی اعصاب خورد کن خواهد بود 🙂 .

همچنین اگر پس از نمایش منوی بوت اصلی هیچ کاری انجام ندهید ( حتی دست به موس نزنید ) ، بدون انتخاب هیچ یک از سیستم عامل های موجود در لیست ، وارد ویندوز 8 خواهید شد .

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که مایل به بازگشت به منوی بوت قدیمی ویندوز 7 هستند ، بهتر است این مطلب را تا پایان بخوانید . قصد داریم با استفاده از نرم افزاری کوچک و کم حجم ، به راحتی این جایگزینی را انجام دهیم .

ما می خواهیم از نرم افزاری به نام  NanWick Switch Boot برای انجام این کار استفاده کنیم . ابتدا این برنامه را از پایان همین مطلب دانلود کرده و اجرا کنید . محیط برنامه بسیار ساده است .

تنها کافیست که در صفحه اصلی برنامه روی گزینه Standard / Legacy کلیک کنید تا دوباره به منوی بوت قدیمی را مشاهده کنید . البته اگر از انجام این کار خود پشیمان شدید ، می توانید به با کلیک روی گزینه Metro ، دوباره منوی بوت ویندوز 8 را در حالت پیشفرض قرار دهید . به محض اینکه روی یکی از این دو گزینه کلیک کنید ، تغییرات مورد نظر اعمال خواهد شد .

علاوه بر راحتی کار با این برنامه ، مزیت دیگر این است که فایل ایمیج مربوط به بوت سیستم عامل نیز دست نخورده باقی خواهد ماند و کل آن فایل جایگزین نخواهد شد . البته لازم به ذکر است که این برنامه تنها در ویندوز 8 قابل استفاده است . بنابراین اگر خواستید دوباره منوی بوت سیستم را تغییر دهید ، دوباره باید به ویندوز 8 بازگشته و این برنامه را اجرا کنید .


اما کاربران حرفه ای تر می توانند از طریق خط فرمان و استفاده از دستور bcedit نیز این کار را انجام دهند . ابتدا به آدرس زیر بروید :

C:\Windows\System32

سپس فایل cmd.exe را پیدا کرده و روی آن راست کلیک کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید .

حالا در خط فرمان یکی از دستورات زیر را تایپ کرده و کلید اینتر را بزنید .

برای مشاهده منوی بوت قدیمی دستور زیر را اجرا کنید :

bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy

برای مشاهده منوی بوت مترو ( جدید ) دستور زیر را اجرا کنید :

bcdedit /set {default} bootmenupolicy standard

دانلود NanWick Switch Boot با حجم 148 کیلوبایت ( از گویا آی تی )

منابع : 12