شاید شما هم عاشق نرم افزارهای متن باز و رایگان باشید و بنابراین بهترین انتخاب برایتان استفاده از سیستم عامل محبوب و قدرتمند و در عین حال رایگان لینوکس می باشد.

اما گاهی اوقات احتیاج به بعضی نرم افزارهای ویندوزی که تنها مخصوص ویندوز است و نسخه مشابه لینوکسی را ندارد باعث عدم استفاده بسیاری از کاربران از لینوکس می شود.

به عنوان مثال می توانیم نرم افزار Rosseta Stone که یک برنامه قوی برای آموزش زبانهای خارجی مانند انگلیسی، آلمانی و… است برای سیستم عامل ویندوز عرضه می شود و نسخه لینوکسی ندارد را نام ببریم.

WINE نام نرم افزاری است که ما برای این کار انجام خواهیم داد. نام wine مخفف Wine Is Not an Emulator به معنای واین یک نرم افزار شبیه ساز نیست می باشد.

واین برای کامپایل برنامه ها از کتابخانه ای به نام Winelib استفاده می کند و هنگام اجرای نرم افزارهای .exe اجازه پیاده سازی دی ال الهای ویندوز را خواهد داد و بدین ترتیب در نهایت برنامه با استفاده از یک لایه سازگار در لینوکس اجرا می شود.

مراحل نصب و اجرای واین؛

واین را می توان با دو روش نصب کرد، 1- با استفاده از پکیج های سیستم عامل 2- دانلود و کامپایل بسته

با روش اول که می تواند روش ساده تری نسبت به روش دوم باشد باید از ترمینال لینوکس استفاده کنید.

ابتدا Terminal را اجرا کرده، سپس برای استفاده و نصب پکیج ها اکانت روت را با استفاده از دستور su و سپس وارد کردن پسورد روت فعال کنید(یادتان باشد هنگام وارد کردن پسورد هیچ کاراکتری نشان داده نخواهد شد اما پسورد وارد خواهد شد).

بعد از فعال شدن روت بسته به توزیع لینوکستان با استفاده از دستورهای زیر می توانید به آسانی واین را نصب کنید.
sudo apt-get install wine
و یا
yum install wine

بعد از وارد کردن دستور بالا حجمی که برای نصب واین باید دانلود شود نشان داده خواهد شد و سوالی مبنی بر قبول کردن انجام عمل نشان داده خواهد شد که باید با استفاده از کاراکتر y و زدن اینتر اجازه آغاز عملیات دانلود و نصب داده شود.

اما اگر قصد دانلود، کامپایل و نصب بسته را دارید می توانید از این لینک این کار را انجام دهید.

در ادامه همه چیز برای اجرای نرم افزارهای ویندوزی آماده است. کافی است برای اجرا و یا نصب بر روی فایل کلیک راست کرده و گزینه Open with Wine windows program loader را بزنید.