اینک سالی مهم برای مایکروسافت است. آنها از نگارش تازه ای از مجموعه سودمند آفیس شان خبر دادند، ویندوز 8 مهیّای راه اندازی است، و غول نرم افزاری سرانجام فرصت را برای ورود به بازار تبلت غنیمت شمرده است. وانگهی، آسیاب شایعات بیانگر این است که اکس باکس (Xbox) بعدی در حال حاضر در دست تهیه است. پس از تملک آن به وسیله مایکروسافت در سال 2011، اسکایب (Skype) به یکی دیگر از پیشنهاد ها و پیشکش های اصلی آن بدل شده است. نرم افزار پلتفرم متقابل یا چندگانه VoIP برای تمامی میزکار های (دسکتاپ) بزرگ و سیستم عامل های تلفن همراه، شامل ویندوز، OSX ، لینوکس، iOS ، اندروید و ویندوز فون موجود است. یکی از همتا های بزرگ اسکایپ که برای مدتی طولانی در حال از دست دادن صحنه بود، نگارش Modern UI یا مترو (فروشگاه ویندوز) بود، اما دیگر این گونه نیست. برنامه اسکایپ به سبک مترو تنها برای ویندوز 8 منتشر شده است، و ما باید این را بپذیریم که کاملا قبراق و امروزی احساس می شود. مایکروسافت در اوایل این هفته اعلام کرد که این برنامه در بیست و ششم اکتبر در دسترس خواهد بود، اما به نظر می رسد که شرکت تغییر عقیده داده است. برنامه ای با ویژگی های پربار که به شما اجازه هر دو تماس صوتی و تصویری را می دهد، جایی که دومی از هر دو حالت پنجره ای و تمام صفحه پشتیبانی می کند. این برنامه به طور یکپارچه در پس زمینه اجرا می شود و می تواند در طول تماس ها به سمت چپ یا راست صفحه نمایش (همچون دیگر برنامه های فروشگاه ویندوز) کشیده شود.

شبیه به دیگر برنامه های مترو، اسکایپ را نیز می توان از فروشگاه ویندوز (Windows Store) دانلود کرد. پس از آنکه وارد ویندوز شدید، فروشگاه ویندوز را از صفحه شروع (Start Screen) باز کنید. برنامه در حال حاضر در مقابل صفحه نمایان است، اما چنانچه آن را پیدا نمی کنید، از کلیدهای ترکیبی Win + Q برای باز کردن Search Charms استفاده کنید و سپس Skype را بنویسید. Enter را بفشارید تا نتایج پالایش (فیلتر) شوند، اسکایپ را از صفحه اصلی انتخاب کنید تا صفحه فروشگاه ویندوز آن باز شود. با کلیک بر روی دکمه نصب، فرایند دانلود آغاز می گردد.

پس از راه اندازی، می توانید یا وارد حساب کاربری موجود اسکایپ تان شوید یا اینکه برای یک حساب جدید ثبت نام کنید. به نظر می رسد مایکروسافت اکنون به شما اجازه ورود یا یکپارچه ساختن حساب کاربری موجود تان با حساب اوت لوک (Outlook) را نیز می دهد (آیا من برای مدتی طولانی در حال از دست دادن این گزینه بودم؟). برای ورود، روی من یک حساب اسکایپ دارم کلیک کنید. همچنین، برای ایجاد یک حساب جدید، به سادگی روی من تازه وارد به اسکایپ هستم کلیک کنید.

رابط کاربری اسکایپ مختصر و مفید بودن و سادگی را ارائه می کند. این از همان نشان و امضاء یعنی رنگ آبی روشن که همگی ما می شناسیم، برخوردار است. صفحه اصلی چشم اندازی کلی از پیام های فوری، علاقه مندی ها و افراد (مخاطبین) اخیر تان را ارائه می دهد. کاشی های افراد به شما اجازه دسترسی به مخاطبین، و تصاویر نمایش داده شده آنها که به صورت کاشی نمایان است را می دهد.

بخش پیام فوری (IM) مخاطب انتخاب شده به شما اجازه فرستادن پیام های فوری، یا برقراری تماس به طور مستقیم از طریق زدن روی دکمه شماره گیر (Dialer) به سمت راست را می دهد. چنانچه می خواهید تماس های تصویری برقرار کنید، مطمئن شوید که پیش از این از وب کمی متصل به رایانه تان برخوردارید. کلیک کردن روی دکمه (+) کنار شماره گیر، شما را قادر می سازد تا مخاطبین گوناگونی را برای یک گفتگوی گروهی بیفزایید.

تماس تصویری، تصویر نمایش داده شده مخاطب، همچنین کنترل های ناوبری یا هدایت برای قطع کردن صدا (Mute)، پیام فوری، صفحه شماره گیری و قطع تماس را نشان می دهد. کیفیت صدا کاملا بی نظیر است، البته این ممکن است به سرعت اینترنت شما بستگی داشته باشد.

راست کلیک کردن درون این پنجره به شما گزینه های بیشتری را در پایین، همچون افزودن مخاطب به علاقه مندی هایتان و مشاهده نمایه (پروفایل) و حذف را نشان می دهد.

تماس های تصویری از سوی دیگر همانند یک charm نیز عمل می کند، و شامل کنترل های ناوبری در پایین می باشد. این از نمایش تصویر در تصویر پشتیبانی می کند، و جریان آنلاین ویدئو هایتان را در پایین سمت راست نشان می دهد.

شماره گیر یا صفحه شماره گیری به شما امکان نگاهی زیرچشمی و گذرا به اعتبار اسکایپ موجودتان را ارائه می دهد. این همچنین تماس های اخیری که برقرار کرده اید را نمایش می دهد، و می توانید بی درنگ اعتبار بیشتری از طریق کلیک کردن بر روی خرید اعتبار اسکایپ، خریداری کنید.

اسکایپ برای ویندوز 8 به شما اجازه تغییر مشاهده تنظیمات خاص برنامه از فهرست گزینه ها را می دهد. این فهرست با کلیک کردن تنظیمات از نوار Charms و سپس زدن گزینه ها قابل دسترسی است. این به شما اجازه تنظیم شماری از ویژگی ها، همچون میکروفون و بلندگوها در پایین صدا، دوربین و ویدئو ورودی و به اشتراک گذاری صفحه نمایش در پایین ویدئو را می دهد. به همین ترتیب، این شما را قادر می سازد تا تماس های ورودی و پیام های فوری را محدود کرده، تاریخچه گفتگوها را پاک کنید و وضعیت پاسخ خودکار به تماس ها را تغییر دهید.

به طور کلی، استفاده از برنامه اسکایپ مترو، سریع و آسان است و چهره Modern UI یا مترو آن چشمگیر و خیره کننده به نظر می رسد. آزمایش بر روی ویندوز 8 ، ویرایش 64 بیت انجام گرفته است. با اسکایپ خوش بگذرد!

برای دریافت این برنامه از فروشگاه ویندوز به پیوند زیر مراجعه نمایید:

Get Skype from Windows Store