حدود یک ماه قبل بود که سیستم عامل موبایلی جدید مایکروسافت یعنی ویندوزفون 8 به صورت رسمی معرفی و عرضه شد . اما با گذشت زمان به مانند هر محصول دیگری ، مشکلات این سیستم عامل نیز یکی یکی در حال نمایان شدن هستند و کاربران را با مشکلاتی روبرو کرده اند .

به عنوان مثال دو مورد از مشکلاتی که کاربران ویندوزفون 8 با آن مواجه بوده اند مربوط به ریبوت شدن گوشی و همچنین مصرف بیش از اندازه باتری می باشد . البته تصور نکنید که این مشکلات برای تعداد کمی از کاربران بوجود آمده اند . اگر سری به فروم پشتیبانی بخش ویندوزفون 8 شرکت مایکروسافت بزنید ، متوجه خواهید شد که بحث های زیادی در این مورد به راه افتاده و برای هر تاپیک در برخی موارد بیش از 100 پست ارسال شده است . که البته بیشتر این پست ها نیز مربوط به کاربرانی می شود که دارای مشکلاتی مشابه هستند . در صورتی که مایکروسافت نتواند به سرعت این مشکلات را برطرف کند ، ممکن است با واکنش کاربران مواجه شده و کاربران سیستم عامل موبایلی خود را از دست بدهد .

در ادامه قصد داریم تا سه مورد از مشکلاتی که تعداد زیادی از کاربران ویندوزفون 8 با آن مواجه هستند را بررسی کنیم . پس با گویا آی تی همراه باشید ……


1- ریبوت شدن ناگهانی

مسلما خیلی آزار دهنده است اگر در حال کار با تلفن همراه خود باشید و ناگهان دستگاه ریبوت شود . کاربران ویندوزفون 8 هم از این مورد شکایت دارند که اسمارت فون آنها به صورت ناگهانی خود را ریبوت می کند . البته این همه ماجرا نیست . بدتر از همه اینکه ریبوت کردن دستگاه بدون دادن هیچگونه پیغامی به کاربر انجام می شود . از نقطه نظر فنی ، یک دستگاه نباید بدون دادن هیچگونه پیغامی به کاربر اقدام به ریبوت کردن خود کند . با این حال در این مورد گوشی پس از خاموش یا ریبوت شدن ، بسیاری و یا تمام از اطلاعات ذخیره شده توسط کاربر را پاک می کند که این مورد علاوه بر از دست دادن فایل های کاربران باعث سرخوردگی آنها نیز خواهد شد . این مشکل در دو دستگاه نوکیا لومیا 920 و HTC Windows Phone 8X رخ می دهد .


2- قفل شدن صفحه نمایش

البته باید این را بگوییم که این مشکل ممکن است در بیشتر دستگاه ها با هر سیستم عامل رخ دهد . ولی در ویندوزفون 8 ظاهرا بیشتر از دیگر سیستم عامل ها اتفاق می افتد . به نظر می رسد که این مشکل بیشتر از هر گوشی ویندوزفون 8 دیگر ، در گوشی های نوکیا لومیا 920 رخ می دهد . این مشکل که با نام Screen Freeze نیز شناخته می شود ، علاوه بر مشکل ریبوت ناگهانی برای کاربران ویندوزفون 8 دردسرهای تازه ای بوجود آورده است . در واقع هنگامی که شما در حال کار با گوشی هستید ، ناگهان صفحه نمایش گیر کرده و دیگر به دستورات شما پاسخی نمی دهد . کاربران امروزی هم که دیگر حوصله این گیرها و هنگ کردن ها را ندارند ، مسلما گوشی خود را ریست می کنند تا دوباره به حالت عادی باز گردد . اما اگر تعداد این فریز شدن صفحه نمایش بالا برود ، مسلما برای کاربر آزار دهنده خواهد بود .


3- عمر باتری کوتاه

یک بار دیگر کاربران نوکیا لومیا 920 در این بین قربانی این مشکل شده اند و انگار مشکلات این دستگاه یکی دوتا نیست . از زمانی که این گوشی با سیستم عامل جدید خود یعنی ویندوزفون 8 وارد بازار شد ، کاربران در حال دست و پنجه نرم کردن با عمر کوتاه باتری آن هستند . حتی اگر کاربران این گوشی از آن استفاده ای هم نکنند ، باتری آنها به سرعت شارژ خود را از دست می دهد و متاسفانه هنگامی که کاربر برای استفاده از گوشی به سراغ آن می آید متوجه خواهد شد که شارژ زیادی باقی نمانده است .


اینها تعدادی از مشکلات ویندوزفون 8 در زمان نوشته شدن این مطلب بودند و انتظار می رود که با گذشت زمان ، غول نرم افزاری دنیا این مشکلات را حل کند . هیچ شکی نیست که ویندوزفون 8 برای پیش بردن اهداف مایکروسافت در بازار سیستم عامل های موبایل طراحی شده است . جایی که رقبای قدرتمندی مثل آندروید و iOS اجازه خود نمایی به دیگر سیستم عامل ها را نمی دهند و به نظر می رسد که این بدترین زمان برای بروز مشکلاتی مثل ریبوت شدن ناگهانی دستگاه و عمر باتری کوتاه از جانب ویندوزفون 8 باشد . چون می تواند دیگر افراد را به دستگاه هایی با این سیستم عامل بدبین کند و همچنین باعث از دست رفتن کاربران فعلی این سیستم عامل نیز بشود .


منبع