مصرف باتری دستگاه های همراه یکی از دغدغه های کاربران است . مخصوصا افرادی که ساعات زیادی را با دستگاه خود مشغول وبگردی و کارهایی از این دست هستند بیشتر از سایرین به این مسئله اهمیت می دهند . شاید شما هم یکی از این کاربران باشید و روش های مختلفی را برای بالا بردن عمر باتری دستگاه انجام داده اید .

گذشته از روش هایی که انجام داده اید ، شاید شنیده باشید که برخی کاربران نیز توصیه می کنند که از یک والپیپر یا همان تصویر زمینه تاریک استفاده کنید . اما آیا واقعا چنین چیزی به افزایش عمر باتری دستگاه کمک خواهد کرد ؟ در این مطلب می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم . پس با گویا آی تی همراه باشید …….

اجازه دهید بحث را از نمایشگرهای کامپیوتر آغاز کنیم . در نمایشگر کامپیوترها اگر از یک صفحه کاملا مشکی به عنوان تصویر زمینه استفاده کنید ، هیچ تغییری در مصرف انرژی بوجود نخواهد آمد . این مسئله برای نمایشگر لپ تاپ ها نیز صدق می کند . در واقع اگر برای لپ تاپ خودتان نیز یک تصویر زمینه مشکی انتخاب کنید ، هیچ بهبودی در زمینه مصرف باتری بوجود نخواهد آمد . در واقع اهمیتی ندارید که یک تصویر زمینه مشکی یا سفید خیره کننده داشته باشید . اما چرا ؟ به دلیل اینکه در پشت صفحه نمایشگر دستگاه یک نور پس زمینه یا همان Backlight وجود دارد که به صورت مداوم نیز در حال تاباندن نور است . در واقع پیکسل های مشکی مانع از تابیدن زیاد نور پس زمینه می شوند ، اما باز هم در پشت این پیکسل های مشکی از انرژی استفاده می شود .

برای اکثر دستگاه های همراه مثل گوشی های آیفون ، شما نمی توانید با قرار دادن یک پس زمینه مشکی باعث کاهش مصرف باتری شوید . به مانند مانیتور LCD کامپیوترها ، صفحه نمایش گوشی های آیفون نیز دارای نور پس زمینه هستند و این نور به صورت مداوم در حال تابیده شدن است .

اما باید بدانید که این روش روی گوشی ها و تبلت هایی که از نمایشگرهای AMOLED ( که با نام های نظیر Super AMOLED و یا OLED نیز شناخته می شوند ) استفاده میکنند ، جواب می دهد و در واقع باعث افت مصرف باتری خواهد شد . در واقع روش نوردهی نمایشگر به اینگونه نیست . در نمایشگرهای OLED هر پیکسل به صورت جداگانه خودش نوردهی می کند . پس هنگامی که یکی از پیکسل های مشکی باشد ، هیچ نوری تولید نمی کند و هنگامی که سفید یا رنگی شود ، اقدام به تولید نور خواهد کرد .

به عبارت دیگر استفاده از پس زمینه مشکی در نمایشگرهای AMOLED باعث کاهش مصرف باتری خواهد شد . دستگاه های زیادی در بازار وجود دارند که از نمایشگرهای AMOLED استفاده می کنند . مثل گوشی های گلکسی اس 3 شرکت سامسونگ و یا نوکیا لومیا 900 . البته لازم به ذکر است که نوکیا لومیا 920 از نمایشگر IPS LCD استفاده می کند . اگر می خواهید ببنید که نمایشگر دستگاه شما نیز از نوع AMOLED است ، می توانید مشخصات گوشی خود را در گوگل جستجو کنید .

روش قرار دادن یک پس زمینه مشکی در دستگاه های آندرویدی

برای اینکه در دستگاه های آندرویدی بتوانید یک پس زمینه مشکی را روی دستگاه آندرویدی خود قرار دهید ، کافیست لینکی که در پایان مطلب قرار گرفته است را باز کنید . این لینک حاوی یک تصویر مشکی است . انگشت خود را چند ثانیه روی تصویر نگه دارید تا گزینه ها ظاهر شوند . حالا تصویر را با انتخاب گزینه Save Image ذخیره کنید .

به Home screen برگردید و انگشت خود را به مدت چند ثانیه روی صفحه نگه دارید و از گزینه های ظاهر شده ، Gallery را انتخاب کنید تا بتوانید یک تصویر زمینه از بین تصاویر موجود در دستگاه انتخاب کنید . در صورتی که از نسخه های قدیمی تر آندروید و یا رابط کاربری ساخت شرکت های دیگر ( مثل Touchwiz سامسونگ یا HTC Sense شرکت اچ تی سی ) استفاده می کنید ، باید پس از ظاهر شده گزینه ها ، گزینه Wallpaper را انتخاب کنید .

حالا از طریق بخش گالری به فولدر Downloads بروید و تصویر مشکی را انتخاب کرده و عملیات را تایید کنید .

تذکر مجدد : باز هم یادآوری می کنیم که استفاده از پس زمینه مشکی تنها زمانی باعث بهبود مصرف باتری خواهد شد که دستگاه شما از صفحه نمایش AMOLED استفاده کند .

پس زمینه مشکی

منبع