1.

نسخه 24 مرورگر کروم نیز چند روز پیش عرضه شد و احتمالا شما هم اصلا متوجه آپدیت مرورگر خود نشده اید . چون که کروم به صورت خودکار بروز رسانی ها را دریافت کرده و نصب می کند . برای اینکه مطمئن شوید از آخرین نسخه مرورگر کروم استفاده می کنید بهتر است وارد منوی اصلی شده و گزینه About Google Chrome را کلیک کنید .

2

در این مطلب قصد داریم تا تغییرات صورت گرفته در این نسخه مرورگر کروم را بررسی کنیم . پس با گویا آی تی همراه باشید ……

1- پشتیبانی از IndexedDB

IndexedDB چندین سال تحت توسعه توسط شرکت گوگل بود . در واقع IndexedDB بیشتر به درد برنامه نویسان وب اپلیکیشن ها و وبسایت ها می خورد که در نهایت نیز به سود کاربران خواهد شد . این فناوری به برنامه نویسان اجازه می دهد تا اطلاعات مورد نیاز وب اپلیکیشن های خود را به شکل بهینه تری ذخیره سازی کنند تا در هنگام عدم دسترسی به شبکه ، کاربران بتوانند به صورت آفلاین از این برنامه ها استفاده کنند . از نمونه وب اپلیکیشن هایی که از IndexedDB استفاده می کنند می توان به Offline Gmail و Offline Google Docs اشاره کرد .

2- پشتیبانی بهتر از فرمول های ریاضیاتی

شاید این مورد برای همه کاربران مفید نباشد ، اما برای افرادی که سر و کارشان به نحوی با علم ریاضیات گره خورده است ، بسیار مفید و کارآمد است . این زبان نشانه گذاری ریاضیاتی کار را برای افرادی که قصد نمایش فرمول های ریاضی در صفحات وب شان دارند را راحت تر می کند . مثلا می توانید یک معادله درجه دو را خیلی راحت و بدون هیچ دردسری در وبسایت تان قرار دهید و مطمئن باشید که کروم به بهترین شکل ممکن آن را نمایش خواهد داد .

3- موتور جاوا اسکریپت سریع تر

این روزها همه سازندگان مرورگرها برای اینکه قدرت محصول شان را به رخ رقبا بکشند ، مدام از بهبودهای موتور جاوا اسکریپت صبحت می کنند . مثلا همین چند روز پیش که فایرفاکس 18 عرضه شد ، ما هم مطلبی در مورد این نسخه از فایرفاکس داشتیم که می توانید از لینک قرار گرفته رد پایان مطلب آن را بخوانید . در ان مطلب به این موضوع اشاره کردیم که جاوا اسکریپت از موتور تحلیلگر جدید خود به نام IonMonkey در نسخه 18 فایرفاکس استفاده کرده است که این مورد باعث بهبود و بهینه سازی تجزیه و تحلیل کدهای جاوا اسکریپت خواهد شد .

حالا گوگل نیز به بهبودهای موتور جاوا اسکریپت مرورگرش اشاره کرده است . آقای Toon Verwaest یکی از متخصصان تیم برنامه نویسی و کامپایلر گوگل کروم در بلاگ خود به این موضوع اشاره کرده است که در ادامه با هم بخشی از آن را می خوانیم .

اخیر تیم ما تغییراتی را در بخش سرور ساید ( منظور طرف سرور ) Google Cloud Print اعمال کرده ایم که باعث می شود تا دیالوگ انتخاب پرینتر مرورگر کروم دو برابر سریع تر بارگذاری شود . در عین حال ما در حال کار بر روی برخی عوامل کاهش سرعت مرورگر کروم در هنگام بارگذاری آن هستیم . همچنین تست هایی اتوماتیکی را نیز به منظور مشاهده تغییرات کدها در هنگام اجرای مرورگر کروم انجام داده ایم ” .

4- بهبودهای امنیتی

به مانند همه بروز رسانی های کروم ، این بروز رسانی نیز دارای بهبودها و رفع مشکلات امنیتی می باشد . این مشکلات امنیتی جمعا حدود 6000 دلار برای شرکت گوگل هزینه داشته است که به یابندگان این حفره ها اعطا شده اند . دو مورد از این حفره ها 1000 دلاری و یک مورد از آنها نیز 4000 دلاری بوده اند .

5- سایر موارد

از دیگر مواردی که به صورت درونی در نسخه 24 مرورگر کروم قرار گرفته اند می توان به فیلترهای سفارشی CSS اشاره کرد . این فناوری باعث می شود که برخی اشیا گرافیکی داخل صفحه قابل برنامه نویسی باشند . البته لازم به ذکر است که این فناوری را شرکت ادوبی توسعه داده است و هدف آن نیز پشتیبانی از استانداردهای وب در برنامه فلش پلیر می باشد . مورد بعدی که برنامه نویسان باید به آن توجه کنند این است که قابلیت مذکور به صورت پیشفرض در این نسخه از مرورگر کروم غیر فعال است .

3

دانلود آخرین نسخه مرورگر کروم از وبسایت اصلی

منبع