1

تقریبا هفته ای در دنیای امنیت نیست که خبری از این محصول پر عیب شرکت سان میکروسیستمز نباشد . البته دیگر این محصول متعلق به شرکت سان نیست . چون این شرکت چند سال قبل توسط شرکت بزرگ اوراکل خریداری شد . از این بحث ها بگذریم .

جاوا یک فریمورک است که در واقع برخی برنامه ها و سایت ها از آن استفاده می کنند . مثلا اگر قصد برنامه نویسی برای سیستم عامل  آندروید را داشته باشید ، باید از جاوا استفاده کنید . یا خیلی از سایت ها که نیاز دارند که حتما پلاگین جاوا روی مرورگر شما نصب باشد .

اما همانطور که گفتیم جاوا بسیار آسیب پذیر است و در سال های اخیر نیز در صدر آسیب پذیرترین نرم افزارها قرار داشته است . اما حالا چه کنیم ؟ در این مطلب می خواهیم به این سوال شما پاسخ دهیم . پس با گویا آی تی همراه باشید ……

نکته : توجه داشته باشید که قضیه جاوا با جاوا اسکریپت متفاوت است . پس نگران اجرای جاوا اسکریپت در مرورگرتان نباشید . چون مشکلی پیش نخواهد آمد .

حذف یا غیر فعال کردن ؟ کدام یک ؟

شاید این اساسی ترین سوال برای شما باشد . برای پاسخ دادن به این سوال باید ببینید که جزو کدام یک از گروه های زیر هستید .

1- کاربرانی که به هیچ وجه به جاوا نیاز ندارند : اگر شما به هیچ وجه نیازی به استفاده از جاوا ندارید و یا از سایت هایی که از جاوا بهره می برند استفاده نمی کنید ، بهترین کار این است که همین حالا جاوا را حذف کنید .

2- کاربرانی که از جاوا فقط برای برنامه های دسکتاپی استفاده می کنند : شاید عنوان این قسمت کمی گیج کننده باشد . بگذارید توضیح دهم . اگر شما یک برنامه نویس هستید و برای کارتان حتما باید از جاوا استفاده کنید ، مسلما دیگر نیازی به جاوا برای مرورگرتان نخواهید داشت . البته این در صورتی است که وابستگی بین کار شما و سایت های استفاده کننده از جاوا وجود نداشته باشد . در صورتی که برای کارهای تحت وب از جاوا استفاده نمی کنید ، بهتر است که پلاگین جاوا را در مرورگر خود غیر فعال کنید . روش انجام این کار در ادامه ذکر خواهد شد .

3- کاربرانی که در کار با سایت ها از جاوا استفاده می کنند : همانطور که در قسمت بالا هم گفتیم ، برخی سایت ها از جاوا بهره می برند . اگر شما هم یکی از کاربران اینگونه سایت ها هستید ، باید جاوا را در مرورگر اصلی خود غیر فعال کرده و یک مرورگر دیگر را برای استفاده از سایت های مذکور نصب کنید .

نکته : اگر از کاربران بازی Minecraft هستید ، جاوا را به صورت کامل از روی سیستم خود پاک نکنید . اما غیر فعال کردن پلاگین جاوا در مرورگرتان به شدت توصیه می شود .

روش پاکسازی جاوا به صورت کامل در سیستم عامل ویندوز

روش پاکسازی جاوا هم مانند همه نرم افزارهای دیگر در ویندوز است و تفاوتی ندارد . کافیست به کنترل پنل رفته و برنامه Unistall Programs را باز کنید . در این لیست به دنبال برنامه هایی با عناوین Java ، JDK ، JRE و یا موارد مشابه بگردید . سپس همه آنها را پاک کنید .

2

غیر فعال کردن جاوا در مرورگر گوگل کروم

برای غیر فعال کردن جاوا در گوگل کروم کافیست که در نوار آدرس عبارت about:plugins را تایپ کرده و اینتر را بزنید .

3

در صفحه باز شده روی پلاگین جاوا را پیدا کرده و روی لینک Disable که در پایین آن قرار دارد کلیک کنید .

4

غیر فعال کردن جاوا در مرورگر اینترنت اکسپلورر

روی آیکون چرخ دنده کلیک کرده و گزینه Manage add-ons را انتخاب کنید .

5

حالا گزینه java را از لیست پیدا کرده و روی آن کلیک کنید . پس از آن نیز کافیست که روی دکمه Disable کلیک نمایید .

غیر فعال کردن جاوا در مرورگر فایرفاکس

منوی Firefox را کلیک کرده و گزینه Add-ons را انتخاب کنید .

6

در صفحه باز شده و در پنل سمت چپ روی آیتم plugins کلیک کنید . اکنون در قسمت سمت راست ، تمامی پلاگین های مربوط به جاوا را غیر فعال کنید .

7

غیر فعال کردن جاوا در مرورگر اپرا

روش غیر فعال کردن جاوا در اپرا بسیار شبیه به گوگل کروم است . باید در نوار آدرس عبارت about:plugins را تایپ کرده و اینتر را بزنید . در صفحه باز شده ، پلاگین یا پلاگین های مربوط به جاوا را پیدا کرده و روی لینک Disable کلیک کنید .

8

غیر فعال جاوا در مرورگر سافاری

در مرورگر سافاری باید گزینه Preference را کلیک کنید . البته می توانید از کلیدهای ترکیبی Command و کاما نیز استفاده کنید . پس از باز شدن قسمت تنظیمات به بخش Security رفته و گزینه Enable Java را غیر فعال کنید .

9

منابع : 123