1

شاید چشمگیرترین قابلیتی که در ویندوز 8 اضافه شده ، صفحه استارت اسکرین و کاشی های رنگارنگی است که به اصطلاح به آن مترو می گویند ( هر چند که دیگر این نام به صورت رسمی برای آن استفاده نمی شود ) . آیکون های مربعی شکلی که به آنها کاشی یا همان Tile گفته می شود ، می توانند دسترسی شما به برنامه ها را تسریع کنند .

اما گاهی اوقات لازم می شود که کاشی هایی را ایجاد کنیم که برنامه های مورد نظرمان را برای ما دم دست تر کنند . اما چگونه باید این کار را انجام دهیم ؟ اگر با گویا آی تی همراه باشید ، نه تنها می توانید برای برنامه های دسکتاپی مورد نظرتان کاشی ایجاد کنید ، بلکه می توانید برای سایت های مورد علاقه و حتی لینک های مستقیم نیز کاشی ایجاد کنید .

استفاده از برنامه OblyTile

شرکت مایکروسافت هیچ قابلیتی را به منظور ایجاد کاشی های مورد نظر کاربران را در سیستم عاملش قرار نداده است . به همین دلیل باید برنامه ی OblyTile را دانلود کنید .

2

استفاده از این برنامه بسیار آسان است . ابتدا باید یک عنوان برای کاشی مورد نظرتان انتخاب کنید . پس از آن باید آدرس فایل اصلی برنامه را وارد کنید . حالا یک تصویر نیز برای کاشی مشخص کنید . اگر تصویر مناسبی برای برنامه یا بازی مورد نظرتان ندارید ، می توانید از آرشیو وبسایت OblyTile استفاده کنید . یادتان باشد که از یک رنگ نیز برای پس زمینه کاشی استفاده نمایید . کار خاص دیگری باقی نمانده است . البته یادتان باشد که اگر برنامه مورد نظر نیاز چیز خاصی برای اجرا دارد ( مثل اجرا در حالت Run as administrator ) ، گزینه مربوط به آن را فعال کنید .

پس از کلیک روی دکمه Create Tile ، کاشی مد نظر شما ایجاد خواهد شد . برای نمونه ما یک کاشی برای برنامه دسکتاپی VLC Media Player ایجاد کردیم .

3

و نتیجه آن را در تصویر زیر می بینید . مشاهده می کنید که کاشی ساخته شده توسط برنامه OblyTile هیچ تفاوتی با سایر کاشی ها خود ویندوز 8 ندارد .

4

اما یاد گرفتن چند نکته در مورد کاشی ها شاید برای تان مفید باشد .

حذف یک کاشی : برای حذف کاشی ها باید روی آنها راست کلیک کرده و گزینه Unpin from Start را انتخاب کنید .

ایجاد تصاویر اختصاصی برای کاشی ها : اگر تصمیم گرفته اید که خودتان یک تصویر اختصاصی برای کاشی تان ایجاد کنید باید به چند نکته توجه داشته باشید . تصاویر باید با فرمت PNG باشند و حجم آنها نیز کمتر از 200 کیلوبایت باشد . سایز تصاویر نیز باید بین  120 x 120 و 256 x 256 پیکسل باشد .

ایجاد یک کاشی برای فولدرها و یا وبسایت ها : در صورتی که بخواهید برای فولدرها و یا وبسایت ها یک فولدر ایجاد کنید ، باید مسیر آن فولدر یا آدرس آن وبسایت را در کادر Program Path وارد کنید . البته قبل از آن باید روی دکمه مقابل این کادر کلیک کرده و نوع آن کاشی را مشخص کنید . مثلا باید مشخص شود که آدرس وارد شده توسط شما ، آدرس یک فولدر است یا یک وبسایت .

ایجاد یک کاشی برای بازی های Steam : استیم یک سیستم مدیریت بازی است . شما می توانید کاشی هایی نیز برای بازی های استیم ایجاد کنید . البته باید شناسه یا همان ID مربوط به بازی مورد نظرتان را داشته باشید . هنگامی که شناسه بازی مورد نظرتان را پیدا کردید ، باید آدرس را به شکل steam://rungameid/201870 وارد کنید . البته باید شناسه 201870 را با شناسه بازی مورد نظرتان عوض کنید .

5

مدیریت کاشی ها

با کلیک روی آیکون فولدری که در گوشه بالا و سمت راست قرار دارد ، می توانید به بخش مدیریت کاشی ها دسترسی پیدا کنید . از این بخش می توانید کاشی هایی که قبلا ایجاد کرده اید را مدیریت کنید . همچنین می توانید از میانبرهای موجود روی دسکتاپ خود نیز یک کاشی ایجاد نمایید . در این قسمت لیستی از تمام برنامه های نصب شده روی سیستم وجود دارد که می توانید برای آنها کاشی ایجاد کنید . لازم به ذکر است که می توانید برای دستورات مختلفی مثل Shutdown نیز یک کاشی ایجاد نمایید .

6

دریافت برنامه OblyTile

آرشیو تصاویر برنامه ها ، بازی ها و وبسایت ها از وبسایت OblyTile

منبع