در ویندوز 8 شما سه گزینه refresh, reinstall و restore را برای بازیابی (recover) ویندوز در هنگام بروز مشکلات اختیار دارید. هر کدام از این گزینه ها می تواند مورد استفاده قرار بگیرند اما اینکه کدام یک در چه موقعیتی عملکرد بهتری دارند مهم است.

Untitled

هرکدام از موارد زیر می تواند بعد از به وجود آمدن مشکل در ویندوز در هنگام راه اندازی مجدد در دسترس باشد:

 • Refresh
 • Reinstall
 • Restore

با انتخاب ابزار درست بازیابی بر اساس ملاک های خاص در وقت شما صرفه جویی و همینطور رفع مشکل و بهبود ویندوز شما دقیق تر انجام می شود.در این پست به چند ملاک برای انتخاب روش درست بازیابی ویندوز اشاره می کنیم تا درهنگام قرار گیری در چنین موقعیتی آگاهانه عمل کنید.

Refresh (بازیابی بدون از دست دادن عکس ها، موسیقی ها، فیلم ها و دیگر فایل های شخصی)

ابزارRefresh your PC ویندوز8 به شما اجازه می دهد وضعیت سیستم خود را به زمان قبل از خرابی برگردانید بدون اینکه فایل ها و دیتاهای خود را از دست بدهید.

refresh-your-pc

بیاید ببینیم در این روش چه اتفاقاتی رخ می دهد :

تازه سازی سیستم شما

 • فایل ها و اطلاعات شخصی هیچ تغییری نخواهند کرد.
 • تنظیمات کامپیوتر به حالت پیش فرض بر می گردد.
 • اپلیکیشن های که از فروشگاه ویندوز بارگذاری کرده اید نگه داشته می شوند.
 • برنامه های که از روی دیسک یا اینترنت نصب کرده اید حذف می شوند.
 • لیستی از برنامه ها در صفحه دسکتاپ برای شما ذخیره می شود.

برای راه اندازی ابزار Refresh your PC از نوار Charms  بر روی گزینه  تنظیمات Settings کلیک کنید و سپس گزینه Change PC Settings را انتخاب کنید.

change-pc-settings

سپس از بخش General اگر در گزینه Refresh your PC without affecting your files  کلید Get started را فشار دهید عملیات تازه سازی سیستم شما شروع می شوید.

General-Settings-in-windows-8

Reinstall- همه چیز ویندوز دوباره نصب شود

ابزار reinstall در ویندوز8 به شما این امکان را می دهد تا بدون نیاز به فرمت هارد دیسک و یا دیسک نصب سیستم عامل , ویندوز خود را مانند روز اول داشته باشید. ببینیم با استفاده از ابزار Reinstall چه اتفاقی رخ میدهد:

 • تمامی فایل ها، داده ها و برنامه های، که در درایو سیستم عامل است به اضافه تمامی تنظیمات ویندوز حذف خواهند شد.
 • ویندوز به طورخودکار حالت نصب مجدد را راه اندازی می کند و در پایان یک ویندوز8 جدید تمیز و سرحال در اختیار شما قرار می دهد.
 • داده های قبلی بدون تغییر در ویندوز جدید در دسترس هستند.

برای راه اندازی ابزار Reinstall مانند گذشته از نوار Charms  بر روی گزینه  تنظیمات Settings کلیک کنید و سپس گزینه Change PC Settings را انتخاب کنید.

سپس از بخش General  گزینه Remove everything and reinstall Windows  و کلید Get started را فشار دهید تا عملیات ایجاد یک ویندوز تمیز و سرحال برای شما شروع شود.

Remove-everything-and-reinstall-Windows_thumb

Restore- باز گردانی ویندوز به یک نقطه زمانی

به کمک ایزار Restore ویندوز8 قادر هستید سیستم را دقیقا به زمانی که مشخص می کنید باز گردانی شود. در حقیقت این ابزاراز نقطه بازیابی(Restore point)  که ایجاد کرده اید کمک می گیرد. در روش Restore اتفاقات زیر رخ میدهد :

 • بازگرداندن سیستم اسناد عکس و فایل و هیج اطلاعات دیگری را تحت تاثیر قرار نمی دهد.
 • بعضی از برنامه ها و درایور های که جدید نصب کرده باشید ممکن است حذف شود.

برای استفاده از سرویس System Restore در ویندوز 8 ابتدا به سراغ کنترل پنل (Control Panel) بروید و سپس از میان برنامه ها گزینه Recovery را انتخاب کنید.

Control-Panel-Recovery_thumb

از میان آیتم های پنجره Recovery گزینه Open System Restore را کلیک کنید.

Open-System-Restore_thumb

در این بخش پنجره عملیات System Restore برای شما نشان داده می شود و با انتخاب یک نقطه باز گردانی دلخواه می توانید ویندوز را به زمان گذشته بر گردانید.

System-Restore_thumb

بهتر است در زمان های معین نقطه بازیابی ها را به روز کنید تا بدون از دست دادن دیگر برنامه ها همیشه به نزدیک ترین زمانی که ویندوز تان سالم بوده است برگردید .

بدین ترتیب با سه روش اصلی بازگردانی سیستم به حالت عملکرد مناسب آشنا شدیم. پیشنهاد می کنم مراحل را به دقت به حافظه بسپارید چون بیشتر کاربران روزی به یکی از این ابزار ها نیاز پیدا می کنند. متشکرم.