chrome for android

امروزه اکثر کابران اینترنت علاوه بر کامپیوترهای شان ، از طریق تلفن های همراه و تبلت ها نیز به این شبکه جهانی دسترسی دارند . خوشبختانه پیشرفت های بسیار خوبی نیز در زمینه وبگردی از طریق اینترنت نیز بوجود آمده است . شبکه های مخابراتی قدرتمند مثل 3G و 4G ، دستگاه هایی که از این شبکه ها پشتیبانی می کنند و همچنین مرورگرهای کارآمدی که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دارد .

یکی از مرورگرهای مطرحی که اکثر کاربران موبایلی از آن استفاده می کنند ، مرورگر اپرا موبایل می باشد که هم اکنون بیش از 300 میلیون کاربر در سرتاسر دنیا را در اختیار دارد . به صورت کلی مرورگر اپرا مبدا بسیاری از نوآوری ها در عرصه مرورگرهای وب بوده است . از قابلیت Tabbed Browsing گرفته تا قابلیت هایی مثل اپرا توربو . اما اپرا توربو چه کار می کند ؟ برای پاسخ به این سوال شاید مطرح کردن یک سناریو بهتر باشد .

اگر در هنگام کار با مرورگر اپرا ( چه نسخه دسکتاپی و چه نسخه موبایلی ) قابلیت اپرا توربو را فعال کنید ، صفحات درخواستی شما ابتدا به پراکسی سرورهای این شرکت می روند و پس از انجام عملیات فشرده سازی یا همان Compression به سمت مرورگر شما فرستاده می شوند . بیشترین سود را کاربرانی خواهند برد که در مناطقی با کیفیت اینترنت ضعیف زندگی می کنند .

حالا ظاهرا قرار است که قابلیت مشابهی به نسخه اندرویدی مرورگر کروم شرکت گوگل نیز اضافه شود . طبق گفته منابع خبری نیز قرار است که از پراکسی سرورهای Google SPDY برای پیاده سازی این سیستم فشرده سازی استفاده شود . البته این قابلیت به نسخه های آزمایشی کروم اضافه شده است ولی فعال نیست . کاربرانی که قصد تجربه این قابلیت را داشته باشند ، باید ابتدا Android SDK را روی سیستم خود نصب کرده و سپس قابلیت USB Debugging را در دستگاه خود فعال نمایند . پس از انجام این کارها باید دستور زیر را اجرا کرده تا این قابلیت در مرورگر کروم فعال شود .

adb shell ‘echo “chrome –enable-spdy-proxy-auth” > /data/local/tmp/content-shell-command-line’

 با این اوصاف ، گوگل هنوز اطلاعات زیر را در این مورد منتشر نکرده است . به عنوان مثال ما هنوز نمی دانیم که با فعال کردن این قابلیت چه مقدار صرفه جویی در مصرف اینترنت به عمل خواهد آمد و یا اینکه ارتباطات امن نیز شامل این قابلیت می شوند یا خیر . ما حتی نمی دانیم این قابلیت به صورت یکی از قابلیت های دائمی کروم در خواهد آمد یا نه .

آیا شما دوست دارید این قابلیت به نسخه دسکتاپی مرورگر کروم هم افزوده شود ؟ نظرات خود را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید .

منبع