چندی پیش گوگل با مطرح کردن اظهار نظر خود در مورد بستن گوگل ریدر (Google Reader)، جهان آنلاین را شگفت زده کرد. به عنوان بخشی از “خانه تکانی بهاره” شان گوگل ریدر یک فید RSS مبتنی بر وب در 1 جولای 2013 دست از کار خواهد کشید، این تنها بدین معنا است که ما کمتر از یک ماه فرصت داریم تا تمامی اشتراک های گوگل ریدر مان را به یک RSS خوان جدید مورد نظرمان منتقل کنیم.

البته، شماری RSS خوان در اینجا وجود دارند. من خودم دوست دارم تا آیفونم را با خبرهایی از طریق پالس (Pulse)، یک برنامه عالی برای به روز رسانی اخبار، به روز نگهدارم. اما عملکرد آن بیشتر شبیه روزنامه خواندن است تا سر و سامان دادن به وبلاگم. برنامه دیگر Flipboard است، تلاش کردم تا از آن برای یک سال استفاده نمایم اما به روز رسانی اخبار آن پایدار نبود بنابراین استفاده از آن را متوقف کردم.

به هر حال، یک مورد خوب در مورد RSS خوان ها  این است که آنها می توانند پشتیبان فید های RSS را در قالب zip. وارد یا منتقل کنند. پس چنانچه شما کاربر همیشگی گوگل ریدر هستید، می توانید از فیدهای اشتراک تان پشتیبان بگیرید و آنها را به هر RSS خوان مبتنی بر وب یا میزکار (دسکتاپ) مورد نظرتان وارد کنید. برای این کار، سریع ترین شیوه ویژگی بیرون بر گوگل (Google’s Take Out) است.

در پایین برخی جزئیات در مورد چگونگی پشتیبان گیری از فید های RSS از گوگل ریدر آمده است.

1. نخست، از پنجره تنظیمات Reader بازدید کنید.

http://www.google.com/reader/view/

Google Reader Settings

2. سپس در آنجا برگه ورود/ صدور (Import/Export) را می یابید، دانلود داده ها از طریق Takeout را انتخاب و روی آنها کلیک کنید.

Google Reader- Import&Export tab

3. صبر کنید تا فشرده سازی به پایان رسد.

Google Reader-Compression Finished

4. سپس فایل zip. را دانلود کنید.

Google Reader-Download The .zip File

و پس از آن فایل xml. را به ریدر جدید مورد نظر وارد یا منتقل کنید. در نهایت، باید قدردان این واقعیت باشید که توانستید تمامی فید ها و اشتراک هایتان را که مدت زمانی دراز در سراسر وب گردآوری و نگهداری کردید را حفظ کنید.

گوگل ریدر در حال بسته شدن است اما جایگرین های بسیاری وجود دارند که تنها کافی است ریدر مورد نظر تان را انتخاب کنید و فید های RSS تان از گورستان فضای مجازی (necropolis of cyberspace) را گردآوری و ذخیره کنید.

نوشته ای از Iryna Ostapets

منبع: TipsOTricks