حتما برایتان پیش آمده که در حال کار بر روی یک فایل Word هستید و به هر دلیلی بدون ذخیره کردن نوشته‌هایتان برنامه را بسته‌اید و حسرت زحمتی که کشیده‌اید و به باد رفته را خورده‌اید، و يك‌باره چندين صفحه مطلب تايپ شده خود را از دست داده ايد كه اين در بعضي موارد مي‌تواند يك فاجعه باشد مثلاً اگر اين گزارشي كاري بود كه بايد تا يك ساعت ديگر تحويل كسي مي‌شد. شما بوديد چه مي‌كرديد؟ حتما سريعاً دوباره شروع ميكرديد اما نگران نباشيد نرفندي به شما معرفي مي‌كنم تا بتواند متن حذف شده در فايل‌هاي آفيس را به شما برگرداند.

با تمهیداتی که مایکروسافت در آفیس ۲۰۱۰ دیده، دیگر کمتر حسرت خواهید خورد. می‌گویید چرا؟‌ برای یافتن دلیل و راه حل این مشکل بزرگ و غم‌انگیز با ما همراه باشید …

در زیر متنی را می‌بینید که بنده در MS Word 2010 نگاشته‌ام و عمداً (!) به باد فنا می‌برمش … (خدایش بیامرزد!!!)

recovermsword

حالا می‌خواهیم آن مرحوم را دوباره برگردانیم. آنقدرها هم سخت نیست. کافیست روی لبه‌ی فایل کلیک کنید، به بخش Info بروید و روی دکمه‌ی مربع شکل Manage Versions کلیک کنید.

حالا منویی باز می‌شود که شما می‌بایست در آن اولین گزینه یعنی Recover Unsaved Documents را انتخاب کنید. البته اگر در نرم‌افزار Excel هستید باید Recover Unsaved Workbooks و در نرم‌افزار PowerPoint باید Recover Unsaved Presentations را انتخاب کنید.

recovermsword2

حالا قاعدتا باید لیستی از اجساد نوشته‌های پیشینتان را ببینید. آن بیچاره‌ای را که می‌خواهید بازگردانیش کنید انتخاب و روی Open کلیک نمایید. حالا او دوباره زنده شده و شما باید آن را بطور عادی ذخیره کنید.

لازم به ذکر است فرایند بازیابی فقط بعد از ۴ روز از درگذشت نوشته‌هایتان امکان‌پذیر است و بعد از آن، اجساد بطور خودکار برای همیشه دفن خواهند شد.

Microsoft Office‌ به طور خودکار هر چند دقیقه یکبار اسناد و نوشته‌های شما را به طور موقت ذخیره می‌کند تا در صورت بروز مشکل احتمالی بتوانید آن را بازگردانی کنید. اگر می‌خواهید فاصله زمانی بین ذخیره‌سازی‌‌های خودکار را تغییر دهید باید مسیر File – Options – Save را طی کنید. بصورت پیش‌فرض هر ۱۰ دقیقه ذخیره‌ی خودکار صورت می‌گیرد. شما می‌توانید این مقدار را در بخش Save AutoRecover Information تغییر دهید. پیشنهاد من به شما ۳ تا ۵ دقیقه است.

recovermsword3