اگر یادتان باشد در ماه گذشته سرویسی را به شما معرفی کردیم که از طریق آن می توانستید موقعیت فعلی دستگاه اندرویدی خود را پیدا کرده و در صورت نیاز تمامی اطلاعات موجود در آن را پاک کنید. این سرویس بسیار عالی که از سوی گوگل ارایه می شود می تواند در مواقعی که دستگاه اندرویدی شما گم شده یا دزدیده می شود بسیار کاربردی باشد.

برای استفاده از این قابلیت باید قبلا برخی تنظیمات را انجام داده باشید. برای اعمال این تنظیمات باید ابتدا به بخش تنظیمات اندروید رفته و سپس به قسمت Security  بروید. سپس در بخش Device Administration روی گزینه Device Administrator تپ کنید و Android Device Manager را فعال کنید.

1

سپس صفحه ای نمایش داده می شود که مواردی را که گوگل به آنها دسترسی خواهد داشت را به شما گوشزد خواهد کرد. تنها کاری که باید انجام دهید تپ کردن گزینه Activate است. حالا همه چیز آماده است.

2

اکنون گوگل قابلیت جدیدی را به بخش Device Manager سیستم عامل خود افزوده است و آن قفل کردن دستگاه می باشد. یعنی کافیست به صفحه کنترل دستگاه خود در وبسایت گوگل بروید. سپس می توانید به راحتی دستگاه خود را به صورت از راه دور قفل کنید.

این قابلیت نه تنها دستگاه شما را قفل خواهد کرد، بلکه این اجازه را به شما خواهد داد تا قفل صفحه را نیز عوض کنید. هر نوع قفلی که برای صفحه نمایش تنظیم کرده باشید از قبیل Pattern، Password یا PIN توسط گوگل به PIN یا Password قابل تغییر می باشد. این قابلیت به این دلیل می تواند مفید باشد که گاهی اوقات کسی که دستگاه شما را برداشته یا دزدیده از رمز یا الگوی حفاظتی ( Pattern ) آن خبر دارد. در ادامه بیشتر به این قابلیت جدید خواهیم پرداخت. پس با گویا آی تی همراه باشید…..

3

برای استفاده از قابلیت جدید قفل کردن دستگاه ه اندرویدی تان، ابتدا روش فعال سازی که در بالا گفته شد را انجام داده و سپس به وبسایت مربوط به این سرویس مراجعه کنید.

در قسمت بالا و سمت چپ تمامی گزینه های موجود به شما نشان داده خواهند شد. ابتدا این سرویس به صورت اتوماتیک موقعیت مکانی دستگاه شما را روی نقشه مشخص خواهد کرد. البته اگر تنظیمات مربوط به تشخیص موقعیت مکانی را روی دستگاه تان فعال نکرده باشید، ممکن است این قابلیت کار نکند.

قابلیت قفل کردن دستگاه را می توانید بین دو گزینه Ring و Erase مشاهده کنید.

4

اکنون با کلیک روی گزینه Lock پنجره ای باز خواهد شد و از شما درخواست می کند که یک کلمه عبور جدید برای دستگاه تعریف کنید. هرچه می توانید یک چیز سخت را انتخاب نمایید. البته به شکلی باشد که به یاد خودتان بماند. همچنین می توانید آن را جایی یادداشت کنیذ.

توجه داشته باشید که این کلمه عبور جدید در صورتی روی دستگاه شما قرار خواهد گرفت که دستگاه تان به اینترنت متصل باشد. در صورتی که در آن لحظه ارتباط اینترنتی روی دستگاه شما فعال نباشد، بلافاصله پس از اولین اتصال به اینترنت، کلمه عبور جدید روی دستگاه اعمال خواهد شد.

5

پس از اعمال شدن کلمه عبور جدید، دستگاه بلافاصله قفل خواهد شد و تا زمانی که کلمه عبور صحیح وارد نشود غیر قابل استفاده خواهد بود.

جمع بندی

قابلیت جدید قفل کردن دستگاه بسیار عالی است و روش استفاده آن نیز همانطور که مشاهده کردید ساده بود. در مواقعی که دستگاه شما دزدیده یا گم شود بسیار کاربردی می باشد. البته اگر فکر می کنید دیگر دست تان به دستگاه تان نخواهد رسید، بهتر است همه محتویات آن را با استفاده از گزینه Erase پاکسازی کنید.