گویا اپ
  • Google Keep یا Evernote؟ کدامیک؟ Google Keep یا Evernote؟ کدامیک؟
  • WhatsApp یا Hangouts؟ کدام‌یک؟ WhatsApp یا Hangouts؟ کدام‌یک؟
  • اگر "چنین" شد "چنان" کن! (بررسی اپلیکیشن: IFTTT) اگر “چنین” شد “چنان” کن! (بررسی اپلیکیشن: IFTTT)
  • بر مسند خدایی تکیه بزنید! (بررسی اپلیکیشن: Godus) بر مسند خدایی تکیه بزنید! (بررسی اپلیکیشن: Godus)
  • GOOYA اپلیکیشن گویا آی تی ویژه گوشی های اندروید (gooyait)
  • کجایی؟ چرا جواب نمیدی؟ Status به شما می‌گه چرا! کجایی؟! چرا جواب نمیدی؟ Status به شما می‌گه چرا!
  • Clean Master یا CCleaner ؟! کدام‌یک؟ Clean Master یا CCleaner ؟! کدام‌یک؟
  • با LogDog حریم خصوصی شما در برابر نفوذ و هک ایمن خواهد بود با LogDog حریم خصوصی شما در برابر نفوذ و هک ایمن خواهد بود
  • بررسی اپلیکیشن CM Backup بررسی اپلیکیشن CM Backup
  • اپلیکیشن STEP، مجله ای برای زندگی

گوگل نصب افزونه های خارج از وب استور روی کروم را مسدود خواهد کرد

googlechrome-623x432

googlechrome-623x432

همانطور که می دانید یکی از مهمترین شاخصه های یک مرورگر، امنیت آن است و شرکت ها با استفاده از روش های مختلفی سعی می کنند که این امنیت را برای کاربران شان به ارمغان بیاورند. برخی شرکت ها با همکاری شرکت های امنیتی لیست بلند بالایی از وبسایت های خطرناک را تدوین کرده و به صورت مداوم بروز رسانی می کنند تا میزان خطراتی که کاربران را تهدید می کند به حداقل برسانند.

اما گوگل یک روش جدید در پیش گرفته بود. یعنی مسدود کردن افزونه هایی که بخواهند از طریق وبسایت هایی به غیر وبسایت اصلی وب استور کروم روی مرورگر کاربران نصب شوند. در واقع افزونه یکی از دلایل اصلی آلودگی کامپیوترها هستند و گوگل هم با دقت کامل این موضوع را زیر نظر دارد.

اگر بخواهید از وبسایت دیگری به صورت مستقیم یک افزونه یا اسکریپت را نصب کنید با پیغام Extension has been blocked مواجه خواهید شد. اما روش دیگری نیز وجود دارد. اینکه فایل اصلی افزونه ( با فرمت CRX ) را دانلود کرده و سپس بخش افزونه های کروم را باز کنید. سپس فایل را روی این پنجره بکشید و رها کنید. البته گوگل از این بخش هم غافل نشده است و با استفاده از ماژول های امنیتی کروم، تمامی افزونه ها را اسکن می کند تا از سالم بودن آنها مطمئن شود.

 

اما دیروز گوگل اعلام کرد که قصد دارد تمامی افزونه هایی که خارج از وب استور کروم ( Third-Party Extensions ) نصب می شوند را در نسخه های بتا و پایدار ( Stable ) این مرورگر مسدود کند. این بدان معناست که کاربران نسخه های توسعه دهندگان ( Dev )، قناری ( Canary ) و کرومیوم می توانند به نصب چنین افزونه های ادامه دهند. همچنین این مورد فعلا مشمول نسخه های بتا و پایدار کروم بر روی سیستم عامل ویندوز می شود و کاربران مک و لینوکس همچنان می توانند افزونه های مورد نظرشان را خارج از وب استور نصب نمایند.

apps-extensions-user-scripts-cannot-be-added-from-this-website

هدف گوگل از انجام این کار بیشتر به امنیت کاربران ارتباط دارد. چون گوگل به دقت و با استفاده از متدهای امنیتی پیشرفته در حال بررسی وضعیت افزونه های موجود در وب استور کروم می باشد و اگر همه افزونه ها از طریق این وبسایت نصب شوند میزان خطراتی که کاربران را تهدید می کند به کمترین حد ممکن کاهش خواهد یافت. این مورد شامل افزونه های چند رسانه ای مثل Media Hint و دیگر افزونه های پرطرفدار نیز می شود.

گوگل می گوید که این تغییرات از ماه ژانویه ۲۰۱۴ اعمال خواهند شد. همچنین توسعه دهندگان گزینه هایی در اختیار خواهند داشت تا افزونه های شان را در وب استور مخفی کنند. افزونه هایی که قبلا از خارج از وب استور نصب شده اند نیز کماکان به کار خود ادامه می دهند. اما این مسئله واضح نیست که بروز رسانی های این افزونه ها چگونه انجام می شود و در صورت بروز رسانی آیا باز هم می توان از آنها استفاده کرد یا نه؟

 

جمع بندی

کاربرانی که به وفور از افزونه های Third-Party استفاده می کنند باید به فکر راه حلی برای این مشکل باشند. این دسته از کاربران باید به نسخه های توسعه دهندگان، قناری و یا کرومیوم مهاجرت کنند که البته پایداری دو نسخه اول اصلا قابل قیاس با نسخه نهایی نخواهد بود و ممکن است به وفور با کرش های ناگهانی مواجه شوند. در غیر اینصورت باید به فکر مهاجرت به مرورگرهای دیگری باشند.

پاسخ دهید

تبلیغات
گویا آی تی وب سایت آموزش و تازه های علم و فن آوری