دو دسته از گوشی های هوشمندی که طرفداران خاص خود را دارند، نسل سوم گوشی هی ال جی و اکسپریا هستند که همه آن ها را با نام  Sony Xperia Z3 و LG G3 می شناسند. یکی از مهم ترین چیزهایی که در مورد این دو گوشی مورد بررسی کاربران قرار می گیرد، دوربین و کیفیت آن است. به همین دلیل، در ابتدا مشخصات دوربین این دو گوشی را برایتان شرح می دهیم. در ادامه به بررسی چند امتحانی که در صحنه های مختلف از این دو گوشی گرفته ایم می پردازیم. حتی اگر تصاویر گرفته شده هم شرح داده نشوند شما می توانید بهترین گوشی را از نظر کیفیت دوربین، با توجه به صحنه ها انتخاب کنید.

ویژگی های دوربین گوشی Sony Xperia Z3

دوربین عقب: 20.7 مگاپیکسل

فلش LED

دوربین جلو : 2.2 مگاپیکسل

ویژگی های دوربین گوشی LG G3

دوربین عقب: 13  مگاپیکسل

فلش دو گانه LED

دوربین جلو: 2.1 مگاپیکسل

 

صحنه اول آزمون دو دوربین گوشی های Sony Xperia Z3 و LG G3

اولین صحنه ای که برای این آزمون انتخاب کرده ایم، یک عصر آفتابی و دقیقا قبل از غروب آفتاب بوده است. عکس های مورد نظر در محیط باز گرفته شده است. در هر دو عکس به خوبی تلالو نورانی و گرم آفتاب به خوبی لمس می شود. البته گوشی ال جی G3 تا حدودی رنگ سبز ملایمی را در تمام تصویر پخش کرده که به این صورت تصاویر را طبیعی تر جلوه داده است. اگر دقیق تر نگاه کنیم متوجه می شویم که گوشی G3  جزییات را بیشتر پوشش داده است و بخش های جزئی تر را با وضوح بهتری تصویر برداری کرده است.

در مورد عملکرد اکسپریا زد3 هم حرف هایی برای گفتن وجود دارد. به عنوان مثال، فاصله کانونی دوربین این گوشی از فاصله کانونی G3 کوتاه تر است و در عین حال فضایی را که پوشش داده ، بیشتر است. هر چند وسعت صحنه می تواند یک گزینه مثبت محسوب شود اما برای مکان هایی که فاصله و طول فضا کم و تنگ است، محدودیت ساز است و اصلا تصویر جالبی ارائه نمی کند.

LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-1

LGs-

LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-1

LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-1

صحنه دوم:

در صحنه فعلی که در یک روز گرفته شده است، دقیقا مشخص شده که تعادل رنگ سفید و حتی وضوح و صحت رنگ ها کاملا متفاوت اند. درست مثل نکته ای که در بالا گفته شد، در گوشی LG G3 گرمی رنگ ها به خوبی حفظ شده است و گرمی نور هم به خوبی حس می شود اما در گوشی اکسپریا Z3  متاسفانه حالت سردی خاصی حس می شود. در عین حال تصاویر G3 کمی تار تر نشان داده شده اند ولی عکس ها را با رنگ طبیعی شان ارائه کرده اند.

LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-1.jpg3

LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-1.jpg2

LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-1

LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-7

صحنه سوم:

این صحنه در داخل یک فضای سر بسته گرفته شده که بالای عروسک های بابانوئل، یک لامپ کم نور وجود دارد. باز هم ال جی در این جا بهتر عمل کرده و رنگ ها را به خوبی نشان داده و گرمی رنگ در آن مشهود است اما به دلیل تمایل و گرایش به رنگ های سرد، در این عکس تمام رنگ های قرمز گرفته شده توسط اکسپریا مایل به صورتی هستند که این نشان می دهد ال جی در جزییات رنگ ها دقیق تر است.

LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-4 LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-3 LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-2 LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-9

صحنه چهارم:

در این صحنه که در یک بعد از ظهر ابری گرفته شده است تقریبا عملکرد هر دو دوربین یکی است. رنگ ها تقریبا به طور طبیعی منعکس شده اند و البته تصاویر در حد عالی نیستند که انتظار داشتیم عکس های این سری در حد عالی به چشم بیایند که چنین چیزی در نتیجه مشاهده نمی شود. این سری از عکس ها در نمای بسته گرفته شده اند که کیفیت قابل توصیفی ندارند.

LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-13 LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-12 LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-11 LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-4

صحنه پنجم:

این صحنه در یک بعد از ظهر تیره و غم انگیز انتخاب شده است. عکس ها تقریبا شبیه به هم هستند اما باز هم در G3 تصاویر با جزییات بهتری ارائه شده اند ولی عکس های اکسپریا وضوح بهتری دارند. وسعت صحنه ها در این جا نیز کاملا قابل مشاهده است. عکس ها گویای این ادعایند:

LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-90 LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-19 LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-121 LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-6

صحنه ششم:

در این صحنه هم که در فضای بسته گرفته شده، فضا کاملا کم نور است اما با استفاده از فلش های هر دو گوشی، سعی شده که نور کافی برای وضوح کافی تصاویر ارائه بشود. با توجه به اینکه هر دو در نگاه اول تصاویر خوبی ارائه کرده اند، گوشی G3  دارای فلش دو گانه است که هم به وضوح بهتر و هم به گرمی بیشتر رنگ ها می انجامد اما فلش Z3 دو گانه نیست و این تفاوت بزرگی برای دو دوربین محسوب می شود.

LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-9RR LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-E39 LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-190 LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-3

صحنه هفتم

در این صحنه تصمیم گرفتیم که به یک مرکز خرید پر نور برویم. عکس هایی که در این بخش گرفته شده تقریبا شبیه به هم هستند اما ستون هایی که در عکس Z3 دیده میشود به صورت مایل به سبز می باشد که تنها عیب این صحنه به حساب می آید.

LG-G3-vs-XperiaDDD-Z3-photos-9 LG-G3-vs-SSXperia-Z3-photos-90 LG-G3-vs-Xperia-Z31-photos-90 LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-2

صحنه هشتم:

این صحنه نهایتا در شب تاریک گرفته شده است که باز هم تفاوت عکس ها به خوبی پیداست. باز هم LG G3 با ارائه عکس هایی با دقت بیشتر، باعث شده نماها طبیعی تر باشند اما اکسپریا در این آزمون، مثل همیشه وسعت تصویری خوبی دارد.

LG-G3-vs-XperDDDia-Z3-photos-13 LG-G300-vs-Xperia-Z3-photos-190 LG-G3-vs-XpeDria-Z3-photos-8 LG-G3-vs-Xperia-Z3-photos-8

نتیجه گیری نهایی:

با توجه به اینکه دوربین ال جی یک دوربین 13 مگاپیکسلی است در این آزمون از دوربین 20 مگاپیکسلی سونی جلو تر است. ویژگی بارز عکس های G3  به طور مشترک، گرمی بیشتر رنگ ها ( به لطف فلش دو گانه LED ) و دقت بیشتر رنگ ها است در صورتی که در عکس های Z3 عموما تونی از رنگ سبز، تمایل بیشتر به رنگ های سرد، و همچنین وسعت صحنه ی بیشتری مشاهده می شود. عکس هایی که در نمای نزدیک و بسته گرفته شده هیچ کدام از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و می توان گفت که این دوربین ها برای تصویر برداری نماهایی با فاصله دور مناسب تر هستند. از سویی دیگر، مشابه ترین عکس ها از نظر کیفیت در عصر ها و در فضای باز گرفته شده اند. اینجاست که متوجه می شویم که همیشه بیشتر بودن اعداد و ارقام نشان از کیفیت نیست و کیفیت نباید فدای کمیت شود چرا که دوربین Z3 یک دوربین 20 مگاپیکسلی است و در مقابل آن G3 یک دوربین 13 مگاپیکسلی دارد اما G3 برنده ی این میدان است.