جدال بین دو قشر متفاوت بازیباز ها، به بیش از دو دهه پیش بر می گردد. از زمانی که Xbox توانست وارد عرصه بازی های ویدئویی شود و جزو یکی از رقبای جدی PlayStation قرار بگیرد. حدود یک سال از عرضه هر دو کنسول نسل هشتمی، یعنی Xbox One و PlayStation 4 می گذرد. به نظرتان کدام یک از این دو پلتفرم توانسته اند بهترین عملکرد را در سال 2014 داشته باشند؟ جواب این سوال را در ادامه خواهیم داد. با گویا آی تی همراه باشید.

مقدمه

همواره یکی از جنگ های بزرگ روانی در زمینه الکرونیک، در عرصه بازی های ویدئویی اتفاق می افتد. مبارزه ای که بین Xbox باز ها و PlayStation باز ها، با فرمولی بنام گذشت زمان باعث شدت گرفتن آن می شود. می توان گفت قبل از عرضه Xbox One و PlayStation 4 این جنگ روانی آغاز شده و همچنان ادامه دارد و خواهد داشت. اما باید دید که کارت برنده سال 2014 در دست کدام یک از دو پلتفرم است. در ادامه، مقایسه ای صورت گرفته تا نشان دهیم کدام یک برنده سال 2014 بودند.

the-last-of-us-remastered-2

بازی های منحصر به فرد

از همان ابتدا مشخص بود که Sony می خواهد عناوین انحصاری متعددی را منتشر کند. در مقابل Microsoft با روی آوردن به بازی های ساخته شده توسط استودیوی های مستقل، بر این باور بود که موجب برتری Xbox One در سال 2014 می شود. در اصل چنین نشد، زیرا سونی توانست با انتشار و معرفی انحصاری های پیاپی، نشان دهد که قدرت دست کیست. در سال 2014 (میلادی) انحصاری های متعددی برای PlayStation 4 منتشر شد. از سوی دیگر ما بر روی این پلتفرم شاهد بازسازی هایی از عناوین برجسته PS3 مانند The Last of Us: Remastered نیز بودیم که این اتفاق کم تر در پلتفرم Xbox One رخ می دهد. پس یکی از برگ های برنده سونی در سال 2014 میلادی عناوین انحصاری بودند که توانست با استفاده از این برگ PlayStation 4 را قدرتمند تر از قبل کند.

با وجود شروع بی نظیر سونی، مایکروسافت نیز توانست با انتشار چند بازی بزرگ برای Xbox One مانند Sunset Overdrive, Forza Horizon 2 و Halo: The Master Chief Collection  نشان دهد که برنامه هایی برای Xbox One در ذهن خود دارد.

بر خلاف سال 2014، سال 2015 (میلادی) پر است از انحصاری های هیجان انگیز. می توان گفت کسانی که به تازگی اقدام به خرید کنسول مورد نظرشان کرده اند، باید خود را برای یک ترافیک کم نظیر بر روی هر دو پلتفرم Xbox One و PlayStation 4 آماده کنند. سال 2015 پلتفرم Xbox One چندین انحصاری بزرگ دارد که انتشار آن ها می تواند فروش این پلتفرم را چند برابر کند، مانند: Halo 5: Guardians, Quantum Break ، Ori ، Blind Forest و… .

سونی نیز مانند مایکروسافت، می خواهد در فروش PlayStation 4 رکورد شکنی کند. زیرا عناوین بزرگی مانند: The Order: 1886, Abzu, Bloodborne و Uncharted 4در دست ساخت دارد.

برنده: PlayStation 4

دلیل: خوب این مسئله بسیار واضح است. مایکروسافت با انتشار عناوین مستقل نتواسنت آن گونه که شاید و باید ظاهر شود، اما سونی توانست با انتشار غول هایش و فروش بی نظیرش، سال 2014 را به بهترین شکل به پایان برساند. اما این نتیجه گیری در سال 2015 بسیار دشوار تر قبل خواهد شد.

TTT224.rated360.xbox_comp-580-90

فروش کنسول ها

سونی و مایکروسافت هر دو توانستند فروش نسبتاً خوبی در سال گذشته داشته باشد، اما وقتی به فروش کلی می رسیم، سونی قطعاً بهترین عملکرد را داشته.

ماه سپتامبر طبق آمار منتشر شده از سوی کمپانی سونی، PlayStation 4 توانسته سریعترین فروش تاریخ خود را با 13.5 میلیون واحد فروش، به ثبت برساند. این در حالی که Xbox One در همان زمان تنها توانسته به 7.35 میلیون واحد فروش برسد.

قیمت اولیه Xbox One 450 دلار با Kinect یکی از عوامل مهم کاهش فروش این پلتفرم شد. در مقابل سونی توانست با یک کنسول ارازن تر، فروش بیشتری داشته باشد. به همین دلیل، مایکروسافت در یک اقدام Kinect را از این کنسول جدا کرد و Xbox One جدید را با قیمت 400 دلار روانه بازار کرد.

این کاهش قیمت در فصل تابستان همراه با انتشار انحصاری های بهتر و از بین رفتن اجباری بودن Kinect باعث شد Xbox One از PlayStation 4 پیشی بگیرد. اما همچنان می توان گفت PS4 نسبت به Xbox One برتری عددی دارد.

برنده: PS4

دلیل: اعداد دروغ نمی گوید.

rear-ports-580-90

سازگاری هایی که باعث تشدید سرگرمی می شوند

بی شک افرادی هستند که نمی توانند با دستگاه های امروزی دنیای مجازی ارتباط بر قرار کنند و هنوز در ده های گذشته باقی مانده اند. و یا می خواهند با تکنولوژی پیچیده تر امروزی، بازی هایشان را بازی کنند. مایکروسافت نیز توانست چنین امکانی را میسر بسازد و با استفاده از کابل های متفاوت HDMI، به کیفیت بازی هایش اضافه کند. بر خلاف مایکروسافت، سونی از جا کابلی های معمولی استفاده کرده و زیاد به فکر این مورد نبود.

هر دو کنسول از یسک Blu-ray ومحتویات Netfix پشتیبانی می کنند. از لحاظ سیم های متصل شده، هر دو برابرند بجز Xbox One که کمی زیاده روی کرده است.

برنده: Xbox One

دلیل: این یک آینده بینی است که توسط مایکروسافت بر روی Xbox One صورت گرفته. پورت های متفاوت HDMI باعث شده که فروش این کنسول در بریتانیا افزایش پیدا کند.

 

اشتباهات و شکست ها

بیاید از یک دید وسیع تر به این موضوع نگاه کنیم. Xbox One در اولین روز های عرضه، نتوانست آن گونه که شاید و باید بدرخشد؛ دلیلش می توانست چه چیزی باشد؟ تنها دلیلی که سال 2014 را به یک سال ضعیف برای یک پلتفرم نسل هشتمی تبدیل کرد؛ به کار گیری ایده هایی بود که نبود و یا بودن آن ها به هیچ وجه در Xbox One  مورد نیاز نبود. ثابت شد که Xbox One بدون کنیکت می تواند به بهترین شکل ممکن فروش داشته باشد، زیرا با این کار 50 دلار از قیمت کنسول کاهش پیدا کرد.

Don-Mattrick-President-of-the-Interactive-Entertainment-Business-at-Microsoft-reveals-the-Xbox-One

برخی از کارشناسان صعنعت معتقدند حرف های زده شده در کنفرانس مطبوعاتی E3 2013 هنوز به وقوع نپویسته است.

 

متاسفانه، سونی با هایپ سازی های متعدد برای عناوینی مانند DriveClub انتظارات را بالا برد. انتظاراتی که در زمان عرضه نتوانست به هایپ سازی ها پاسخ مثبت بدهد. اما در مقابل مایکروسافت توانست با صداقت، عناوینی کم و بیش خوب و در حد بالا را منتشر کند. اما باز هم باید منتظر ماند و دید که در سال 2015 چه رخ می دهد.

برنده: Xbox One

امیدوارم از اولین قسمت این پرونده راضی باشید. منتظر قسمت های دیگر این پرونده با موضوعات متفاوت باشید.

 

..::قسمت دوم این پرونده::..