پروژه ی بزرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان در سال ۲۰۱۹ تکمیل خواهد شد و در برنامه ی رصد اعماق فضایی قرار می گیرد.

به گزارش گویا آی تی، (DKIST) بزرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان که هزینه ی آن ۳۴۴ میلیون دلار می باشد و هدفش تصویر برداری از سطح خورشید با جزییات بی سابقه است تا سال ۲۰۱۹ تکمیل و به بهره برداری می رسد.

دانشمندان با استخراج داده هایی از این تصاویر، می توانند جزییات دقیق و بی سابقه از سطح فیزیکی خورشید را مورد ارزیابی قرار دهند.

طی هفته های گذشته، ساخت تلسکوپ قدرتمند به مرحله ی جدیدی وارد شد. کنسرسیومی که از ۸ دانشگاه بریتانیا و بنگاه های تجاری تشکیل شده است، همکاری خود را برای ساخت دوربین های قدرتمند و گران قیمت این تلسکوپ آغاز نمودند.

پس از تکمیل این پروژه، رصدخانه ی خورشیدی “خرس بزرگ” (Big Bear) که همان بزرگترین تلسکوپ خورشیدی فعلی جهان در کالیفرنیا می باشد و همچنین تلسکوپ خورشیدی اروپا که در حال ساخته شدن است، به کنار رفته و جای خود را به (DKIST) خواهند داد.

قطر آینه ی این تلسکوپ ۴.۲۴ متر خواهد بود و نکته ی جالب، ضخامت ۷۵ میلی متری  آن می باشد. در صورتی که قطر آینه ی تلسکوپ خورشیدی در حال ساخت اروپا، ۴.۰۷ است.

قدرت تمرکز تلسکوپ (DKIST) برابر با بررسی مو شکافانه ی خطوط یک سکه از فاصله ی ۱۰۰ کیلومتری می باشد.

طبق گفته ی مهندسان این پروژه، هدف از ساخت (DKIST) فقط خیره شدن به خورشید نیست، بلکه توسط این تلسکوپ می توان اندازه گیری هایی با سرعت بالا از فعالیت خورشید داشت.