به گزارش گویا آی تی، علیرضا یاری سرپرست پژوهشکده ی فناوری اطلاعات مرکز تحقیقات مخابرات گفت: با همکاری دولت و بخش خصوصی طرح موتور جستجوی بومی راه اندازی شد و مبلغ ۱۷۰ میلیارد تومان برای این طرح در نظر گرفته اند. همچنین افزود: طرح موتور جستجوی بومی به منظور برنامه ریزی و هدایت صحیح است و شورای راهبری موتور جستجوی بومی که از سازمان فناوری اطلاعات ایران، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نمایندگان بخش خصوصی و نمایندگان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شده است وظیفه دارد به دستور وزیر ارتباطات، عملیاتی سازی شبکه ی ملی اطلاعات برعهده بگیرد.

علیرضا یاری تصریح کرد: تقویت بخش خصوصی و دستیابی به موقعیتی مستقل از حمایت دولت یکی از  مهم ترین راهبرد این طرح است و دولت وظیفه دارد طرح زیر ساخت های پر هزینه را بر عهده بگیرد که به مرور زمان با برنامه ریزی هزینه کرد از دولت برداشته و به بخش خصوصی واگذار می شود و در مورد خدمات جستجوی متنی، تصویری و همچنین موتور جستجوی نقشه، فراخوان های عمومی انجام می شود تا در جهت ارتقاء کیفی یا کمی خدمات از فعالان این حوزه حمایت گردد.

c01883393

وی افزود: با توجه به مدل کسب و کار شرکت ها از جمله خرید خدمت، تامین زیرساخت، مشارکت، وام و یا حمایتهای بلاعوض از تحقیق و توسعه، طرح های حمایتی بسیار متفاوتی شکل خواهد گرفت و ارائه دهنده خدمت مستقل از دولت هدف نهایی این طرح است. علیرضا یاری ادامه داد: دولت از همه ی ظرفیت های خود برای حمایت از توسعه ی کسب و کار، اشتغال زایی و شکوفایی صنعت فناوری اطلاعات به کار می برد و مشارکت و تعامل دو طرفه ی دولت با بخش خصوصی کمک قابل توجهی به شکل گیری شاهراه اطلاعاتی می کند تا بتواند به کاربران فارسی زبان خدمات بسیار خوب و مناسبی ارائه دهد.

[منبع:Mehrnews]