چگونه در وب يك كتاب ارزان بسازيم و منتشركنيم

  • 1388/8/20
  • سپهر خيري
  • 1

حتماً تا بحال درباره کتابهای اینترنتی چیزهایی شنیده اید. این یک کتاب کاملاً الکترونیکی است.طی چند سال گذشته کتابهای اینترنتی روز به روز معروفتر شده اند چون هر کسی می تواند کتابی بنویسد و به آسانی آن را در اینترنت منتشر کند.Lulu. تنها نقطه ضعف کتابهای اینترنتی این است که فقط بطور آنلاین و در فرمت الکترونیکی قابل دسترسی می باشند. چه اتفاقی می افتد اگر بخواهید کتابی چاپ و منتشر کنید ؟ باید هزینه های جورواجوری را تقبل کنید مثل مخارج چاپ و انتشار. باید اول هزینه انجام مشاوره قضائی را بپردازید و بعد ناشری را پیدا کنید که حاضر به انتشار کتابتان باشد و لیست همینطور دنباله دارد.
خدا را شکر که راه حل دیگری هم هست که می توانید کتابتان را منتشر نمائید و آن را در یک کتابفروشی به فروش برسانید. بهتر از همه اینکه حتی لازم نیست که یک سنت هم خرج کنید. و اینهم راه حلش.

سایت Lulu.com به شما این فرصت را می دهد، که کتابتان را در یک کتابفروشی بفروش برسانید. آنهم بصورت آنلاین، و خریداران می توانند طی پنج مرحله کپی چاپ شده ای از کتاب را بخرند. اگر از قبل کتاب را بصورت اینترنتی آماده کرده باشید، این لیست کارهایی است که باید انجام دهید. شما به همین راحتی کتابتان را چاپ و منتشر کرده اید با شماره نشر ISBN مخصوص خودش.

درادامه بصورت كاملاين آموزش رو مطالعه كنيد…

Publishing made simple

قبل از شروع ، بهتر است eBook خود را آماده کرده باشید. همچنین توصیه می شود که کاملاً آن را بررسی و مطمئن شوید که بازبینی و تصحیح شده است. اگر هم در آینده متوجه وجود اشتباهی در کتاب شدید می توانید به سادگی درمحتوای کتاب منتشر شده تجدید نظر نمایید.
پس بیائید با هم اولین کتابمان را منتشر کنیم. اولین قدم تعیین نوع جلد کتاب است : جلد کاغذی یا جلد ضخیم . هر یک از این دو مزایا و اشکالاتی دارند، اما بالاخره کتاب مال شماست، و من اختیار تعیین جلد را به خود شما وامی گذارم.

paper_type
وقتی تصمیم خود را گرفتید نوبت نوشتن اسم یا عنوان کتاب می رسد. یادتان باشد اگر حالا نمی توانید تصمیم بگیرید بعداً هم می توانید نام کتاب را عوض کنید. سپس تعیین کنید که می خواهید کتابتان چگونه توزیع شود. اگر می خواهید کتاب ISBN داشته باشد و در فروشگاه ها و کتابفروشی های آنلاین به فروش برسد آخرین گزینه را انتخاب کنید. برای این کار، شما باید یک سرویس از Distribution Package بخرید که قیمتش 75 دلار است. اگر هم دوست ندارید از این نوع سرویس ها استفاده کنید و کتاب را در یک شبکه جهانی در معرض فروش قرار دهید می توانید با انتخاب سایت Lulu Marketplace کتابتان را در معرض فروش بگذارید.

choose_title
قدم بعدی مرحله انتخاب اندازه، نوع صحافی، و رنگ کتاب است. اینهم شامل هزینه های تولید کتاب می شود که البته بعد از فروش کتاب به صورت چاپ شده از مجموع قیمت آن کسر خواهد شد. ممکن است دلتان بخواهد ازنحوه قیمت گذاری کتاب اطلاع داشته باشید که سایت Book Pricing اطلاعات لازم را بعد از هر خرید در اختیار شما خواهد گذاشت.
اکر تصمیم به تهیه ISBN برای کتاب گرفته باشید ، متوانید یکی از گزینه هایی را که ترجیح می دهید انتخاب کنید.

choose_size
مرحله بعدی آپلود کردن نسخه الترونیکی کتاب است. فقط کافی است روی گزینه browse کلیک کنید تا فایل آپلود شود.

get_ISBN

یادتان باشد مراقب باشید که فایل جلد کاغذی نداشته باشد چون اینکار بعداً انجام می شود. ممکن است لولوLul u هم آپلود شما را قبول نکند. مطمئن شوید که فرمت آن همانی است که آنها می خواهند و فونت متن هم مورد قبول آنها هست.

uploadbook
حالا قسمت جالب کار ایجاد جلد کتاب شماست. در اینجا یک فرآیند خیلی ساده هست که متوانید با استفاده از آن جلد و پشت جلد کتابتان را درست کنید. می توانید حتی تصاویری هم برایش در نظر بگیرید، یا توصیه نامه کوتاهی بنویسید، تم آنرا عوض کنید یا صفحه آرایی کتاب را با استفاده از گزینه های گوناگون لولو تغییر بدهید. مطمین شوید که تم ها و صفحه آرایی های پیشنهادی را خوب بررسی کرده اید آنگاه تصمیم نهایی خود را بگیرید.

cover_designer
حالا که کتابمان کامل شده و روی جلد خوبی هم داریم، زمان نوشتن یک توصیف برای کتاب و تعیین رسته کتاب، ارائه چند کلید واژه و افزودن مجوز کتاب فرارسیده است. این ها برای مطمئن شدن از این است که مردم به توانند کتاب را در بازار فروش کتاب های لولو یا در هر جای دیگری که ممکن است کتاب در معرض دید قرار گیرد، پیدا کنند (از جمله در سایت Google Books ) .

book_description
حالا که کتاب برای نشر آماده است، مرحله بعدی تعیین قیمت آن است. من تصمیم دارم که از فروش هر جلد کتابم 10 دلار سود ببرم. اگر می خواهید سفارش دانلود یک نسخه از کتاب را بدهید، مطمئن شوید که گزینه درست را انتخاب نموده اید. وقتی کار قیمت گذاری را انجام می دهید، مرز بین سود قابل قبول و خواننده را در نظر داشته باشید. چون ممکن است ارزشش را داشته باشد که با سود کمتر برای عده بیشتری امکان خرید کتاب را فراهم نمایید. این امر برای شما چندین فایده دارد. اول هر چه تعداد خریداران کتاب بیشتر باشد، کتاب از اقبال بیشتری برخوردار شده و عده ی بیشتر آن را خواهند شناخت. دوم اینکه، مردم امکان بیشتری برای خرید کتاب با نرخ ارزانتر خواهند داشت که این به آن معنی است که فروش بیشتر و موثرتر اختلاف قیمت را جبران خواهد کرد تا اینکه قیمت بالایی را برای کتابتان تعیین کنید.

price_book
حالا دیگر کارمان تمام شده است. تنها کار که می ماند مرور کتاب است، اطمینان از اینکه همه اطلاعات درست است. بعد از آن، روی سیو و فینیش کلیک کنید.

review_book
. شما اولین کتابتان را منتشر نمود ه اید. تنها کاری که باید از این پس انجام دهید بهتر کردن محتوی ومواظبت از حق تالیف تان است. یکی از بهترین راه ها برای بهبود کار همیشه وبلاک ها هستند. پس چرا نگاهی به سایت (کتابهای منتشره من) my published book در Lulu.com نمی اندازید.

منبع: makeuseof.com

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. سلام وقت بخیر
    مطلب آموزشی جالبی بود چطور میتونم باشما صحبت کنم واز تجربیاتتان استفاد کنم سپاسگذارم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *