همایش TWWLN 3.0 در پایتخت تلفن همراه جهان

  • 1388/9/5
  • ميلاد اسم‌زاده
  • 0

سومین همایش “The Way We Live Next” و یا به اختصار TWWLN 3.0 با حضور مدیران ارشد، تصمیم گیران و تصمیم سازان شرکت نوکیا و نیز سخنگویان مستقل از نهادهایی چون بنیاد سیمبین در کنار شرکت های تولید کننده برنامه های کاربردی تلفن همراه در نمایشگاه جانبی همایش، برگزار گردید. این همایش تلفیقی از سخنرانی، جلسات پرسش و پاسخ، مصاحبه های جمعی در کنار مصاحبه های اختصاصی با دست اندرکاران نوکیا و یا سایر سخنرانان و همچنین نمایشگاه جانبی همایش بود.
روزهای 10 و 11 نوامبر سال جاری (19 و 20 آبان ماه) دفتر مرکزی شرکت نوکیا، تولید کننده نزدیک به چهل درصد تلفن های همراه جهان، در اسپو که عنوان پایتخت تلفن همراه جهان برای آن بی مسما نیست، میزبان ده ها نفر از روزنامه نگاران و دست اندرکاران فناوری اطلاعات از سراسر جهان بود تا دیدگاه های خود را از سبک زندگی بشر در آینده با آنان به اشتراک بگذارد. سومین همایش “The Way We Live Next” و یا به اختصار TWWLN 3.0 با حضور مدیران ارشد، تصمیم گیران و تصمیم سازان شرکت نوکیا و نیز سخنگویان مستقل از نهادهایی چون بنیاد سیمبین در کنار شرکت های تولید کننده برنامه های کاربردی تلفن همراه در نمایشگاه جانبی همایش، برگزار گردید. این همایش تلفیقی از سخنرانی، جلسات پرسش و پاسخ، مصاحبه های جمعی در کنار مصاحبه های اختصاصی با دست اندرکاران نوکیا و یا سایر سخنرانان و همچنین نمایشگاه جانبی همایش بود.
ترسیم جهان آینده از دیدگاه نوکیا
نخستین و بلندپایه ترین سخنران مراسم مری مک داول قائم مقام اجرایی، مدیر توسعه و عضو هیئت مدیره گروه نوکیا بود. همانگونه که اتنظار می رفت سخنرانی وی حاوی دیدگاه های اصلی و رویکرد شرکت نوکیا در خصوص آینده استفاده از فناوری های نوین در زندگی بشر و چکیده ای از تمامی مواردی بود که در مدت دو روزه همایش توسط همکارانش ارائه گردید. مری مک داول در سخنان خود از رویکرد نوکیا در بهره مند ساختن بخشی از جامعه بشری که تاکنون کمتر از مواهب پیشرفت تکنولوژی بهره مند شده اند، خبر داد. او محورهای اصلی سیاست نوکیا در این زمینه را تولید دستگاه هایی جذاب، کارآ و از همه مهمتر با قیمت مناسب، ارائه خدمات فراگیر محلی، پشتیبانی از 80 زبان مختلف و رسوخ در زندگی روزمره از طریق دسترسی به اطلاعات واقعی جهان اعلام کرد.
وی با ذکر چند نمونه از خدمات ارزش افزوده نوکیا که به زعم وی پلی بین دنیای واقعی و دنیای مجازی هستند، کوشید تا تصویری از جهان آینده برای تمامی کاربران از دیدگاه شرکتی ارائه دهد که به جرات می توان آن را یکی از تاثیرگذار ترین شرکت های جهان در عرصه تکنولوژی دانست. از جمله خدماتی که در سخنرانی مک داول به آن اشاره شد سرویس نوکیا مانی (Nokia Money) بود. این سرویس که در روز دوم همایش هم به تفصیل توسط تپو پاولا مدیر خدمات مالی موبایل شرکت نوکیا مورد بحث و بررسی قرار گرفت نوع توسعه یافته ای از سرویسی مشابه است که توسط شرکت ودافون در کشورهای آفریقایی مورد استفاده قرار گرفته است. این سرویس کاربران را قادر می سازد بدون داشتن هرگونه حساب بانکی و تنها با داشتن یک اشتراک تلفن همراه برای یکدیگر پول حواله کنند، صورتحساب های مالی خود را پرداخت کنند، برای خریدهای خود پول پرداخت کنند و یا از آن برای تبادلات مالی در کسب و کار خود استفاده نمایند.
وی درتوضیح دیدگاه نوکیا برای ارائه این سرویس گفت: “جمعیت کنونی جهان 6/6 میلیارد نفر و تعداد دارندگان اشتراک تلفن همراه در حدود 4 میلیارد نفر می باشد که این فاصله روز به روز در حال کاهش است. این در حالی است که تنها یک میلیارد حساب بانکی و 6/1 میلیارد کارت اعتباری در جهان امروز وجود دارد و هر روز بر تعداد کسانی که از این خدمات بهره مند نیستند افزوده می شود.” بر این اساس امکان ارائه خدمات مالی از طریق تلفن همراه مبتنی بر تبادلات نقطه به نقطه (Peer 2 Peer) توجیه پذیر است. بنا بر اعلام نوکیا سرویس نوکیا مانی از سال آینده میلادی به تدریج در کشورهای مختلف راه اندازی خواهد شد.
وی در ادامه سخنان خود از اهمیت دسترسی به اطلاعات خاص محل زندگی کاربران و گزینش آن دسته از اطلاعات مفید و باارزش در فضای بمباران حجم عظیم اطلاعات برای کاربران گفت. مک داول افزود:” زدن پلی بین دنیای واقعی و دنیای دیجیتال نقطه تمرکز نوکیا در طراحی تجهیرات است. پژوهشگران آزمایشگاه نوکیا در تامپره فنلاند برای محقق ساختن مفهوم”حقیقت درهم آمیخته” (Mixed Reality) به شدت در تلاش هستند. نرم افزار کاربردی Point & Find نخستین نمونه از این پروژه است و به زودی خبرهای بیشتری از این پروژه خواهید شنید.” مک داول از حضور حسگرهای نانو و زیستی برای مشاهده و تشخیص محیط پیرامون ما در آینده خبر داد. او کاربرد این حسگرها را بر روی تجهیزات و حتی پوشاک آینده بشر دانست و نمونه هایی از آن را در نرم افزار های رادار سلامت نوکیا ((Nokia Healthradar و گرد آورنده اطلاعات نوکیا Nokia Data Gathering) بر شمرد.
DSC08510
به دنیای نرم افزار های کاربردی آینده خوش آمدید
سخنران بعدی پورنیما کوچیکار رئیس بخش مباحث و توسعه دهندگان شخص سوم نرم افزار شرکت نوکیا بود. او رویکرد نوکیا در پوشش همزمان نیازمندی های مکمل و گهگاه متضاد کاربران مانند تمایل به ارتباطات جهانی در عین پایبندی به ارزش های بومی، تمایل به اشتراک گذاشتن علایق و سلایق در عین دنبال کردن هویت مستقل شخصی و درونگرایی در عین برونگرایی را تشریح کرد. به باور وی دیدگاه حاکم در ارایه سرویس ها و خدمات نرم افزاری نوکیا کاربران را قادر می سازد تا تجربیاتی مانوس را در جهانی نامانوس بیابند و OVI را محل تلاقی این تجربیات دانست. جایی که کاربران می توانند با تلفیق سرویس های گوناگون تجربه ای جدید از زندگی دیجیتال داشته باشند. او در بخشی دیگر از سخنان خود با ذکر نمونه هایی از نرم افزار های کاربردی موفق تهیه شده در اقصی نقاط جهان، دره سیلیکون بعدی جهان را نه متمرکز در یک نقطه بلکه گسترده شده در تمامی نقاط دنیا دانست.
کوچیکار در ادامه با ذکر مثال هایی نشان داد چگونه نرم افزار های کاربردی تهیه شده در یک کشور به نرم افزاری پر طرفدار در کشورهای دیگر با فواصل جغرافیایی بسیار دور بدل شده اند و این پدیده را مرهون توسعه سرویس هایی چون OVI دانست. در پایان سخنرانی کوچیکار، وی در پاسخ به سئوالی در خصوص عدم وجود برنامه های کاربردی فارسی و نیز عدم ارائه آموزشهای لازم برای برنامه نویسان ایرانی، از ارائه دوره های آموزشی آنلاین در زمینه برنامه نویس از طریق وب سایت نوکیا و نیز برگزاری مسابقه ای با عنوان “فراخوان برای خلاقان” (Call for innovatotrs)در زمینه طراحی نرم افزارهای کاربردی خبر داد.
DSC08526

غول اپن سورس شده
شان پاکرین نخستین سخنران مستقل همایش بود. او که رئیس بخش خدمات توسعه دهندگان بنیاد سیمبین است.، برنامه زمانبندی طرح و توسعه و عرضه محصولات مبتنی بر ویرایشهای گوناگون سیمبین را ارائه کرد. بر اساس برنامه ارائه شده نخستین گوشی های هوشمند مبتنی بر سیمبین 2 (Symbian^2) در نیمه اول سال 2010 میلادی به بازار عرضه خواهند شد. وی افزود گوشی های مبتنی بر سیمبین 3 نیز در نیمه دوم سال 2010 به بازار عرضه خواهند شد و از در دسترس بودن کیت های تولید نرم افزار برای برنامه نویسانی که می خواهند برنامه های کاربردی برای سیمبین 3 تهیه کنند، در حال حاضر خبر داد. به گفته پاکرین کیت های تولید نرم افزار سیمبین 4 در نیمه اول سال 2010 آماده می شوند و نخستین گوشی های مبتنی بر این ویرایش سیمبین در نیمه اول سال 2011 به بازار عرضه خواهند شد. پاکرین از نقش اپن سورس شدن سیمبین در توسعه آن و جلب مشارکت شرکتها در تولید نسل جدیدی از سیستم عامل تلفن همراه گفت.
او با نمایش فیلمی از نحوه تایپ کردن با استفاده از نرم افزار سوایپ (Swype) که نرم افزاری برای رهگیری انگشتان کاربر بر روی صفحه کلید و حدس زدن کلمالت تایپ شده است، نمونه ای از نرم افزار های نسل بعدی تلفن همراهع را در معرض دید حضار قرار داد. پاکرین همچنین به نقش کلیدی مفهوم “ارتباطات محیط نزدیک” (Near Field Communications در سیستم عامل سیمبین اشاره کرد که انتظار می رود در گوشی های مبتنی بر ویرایش های 3 و 4 سیمبین بطور یکپارچه مورد استفاده قرار گیرد و شرکت های شخص سوم هم باز آن در تولید نرم افزار های کاربردی خود بهره جویند. با این رویکرد دستگاه های مبتنی بر سیمبین به سهولت بیشتری با دستگاه های پخش موسیقی در خانه و یا اتوموبیل جفت (Pair) می شوند و یا می توانند یه سادگی مانند یک وسیله پرداخت مورد استفاده قرار گیرند. شبکه های اجتماعی هم نقش مهمی در سیمبین آینده خواهند داشت.
بنیاد سیمبین در تلاش است امکاناتی را برای برنامه نویسان و شرکت های تجاری فراهم آورد تا بتوانند عهلاوه بر اینکه شبکه های اجتماعی را از طریق گوشی های خود مشاهده می کنند، بتوانند سرویس های این شبکه ها را بطور یکپارچه بر روی گوشی های خود داشته باشند. پاکرین همچنین از توسعه موتور پردازش گرافیکی در نسل جدید سیستم عامل سیمبین نیز جهشی بزرگ در رابط کاربری خبر داد.
و مائمو وارد می شود. بدون شک یکی از جذابترین بخش های نمایشگاه جانبی امکان کار کردن با گوشی هایی بود که اغلب هنوز وارد بازار نشده بودند و پرطدفدار تر از همه گوشی N900 نوکیا بود و برای اینکه بتوانید چند لحظه این گوشی جذاب را در دست بگیرید باید به کمین می نشستید و بموقع وارد عمل می شدید!
بنیاد سیمبین در تلاش است امکاناتی را برای برنامه نویسان و شرکت های تجاری فراهم آورد تا بتوانند عهلاوه بر اینکه شبکه های اجتماعی را از طریق گوشی های خود مشاهده می کنند، بتوانند سرویس های این شبکه ها را بطور یکپارچه بر روی گوشی های خود داشته باشند. پاکرین همچنین از توسعه موتور پردازش گرافیکی در نسل جدید سیستم عامل سیمبین نیز جهشی بزرگ در رابط کاربری خبر داد.
ولی این تازه وارد کیست؟ مائمو از کجا آمده و چه آینده ای خواهد داشت؟ بهترین پاسخ به این سئوالات و سوالات بسیار دیگر در این زمینه را هیچکس بهتر از پیتر اشنایدر نمی تواند در اختیار شما بگذارد. او مدیر بازار یابی تجهیزات مبتنی بر مائمو در نوکیا است. شاید مائمو برای شما که برای اولین بار نام آن را می شنوید تازه باشد و لی برای پیتر اشنایدر و تیم مائمو در نوکیا 4 سال کار مداوم بر روی این سیستم عامل زمان کمی نیست. مائمو مبتنی بر لینوکس است و با همکاری بنیاد لینوکس تولید شده است. نکته جالب توجه هم همینجا است. چراکه تاکنون سیستم عامل گوشی های مبتنی بر لینوکس براساس لینوکس موبایل یا همان LiMo طراحی می شدند ولی این بار نوکیا مستقیماً به سراغ لینوکس رفته است.
اشنایدر در سخنرانی خود به هسته اپن سورس مائمو اشاره کرد و آن را دلیل اقبال برنامه نویسان به آن دانست. وی برنامه کاربردی هرمس (Hermes) را به عنوان نمونه ای از برنامه های نوشته شده برای مائمو معرفی کرد که به کاربر اجازه می دهد سروی های شبکه های اجتماعی فیسبوک و تویتر را بطور یکپارچه بر روی گوشی خود داشته باشد و به عنوان مثال از عکس های دوستان شما در این شبکه ها به عنوان عکس دفترچه تلفن استفاده کند و یا اطلاعات آنها را به محض تغییر در این شبکه ها تغییر دهد. هرچند اشنایدر مائمو و سیمبین را مکمل یکدیگر خواند و هر یک از این دو سیستم عامل را مناسب برای بخشی جداگانه از دستگاه ها دانست ولی نه پاسخ او و نه پاسخ مشابه دیگر دست اندرکاران نوکیا چون دیوید ریواس قائم مقام معماری و تکنولوژی نوکیا نتوانست تردید ها را در زمینه جایگزینی مائمو در گوشی های پیشرفته نوکیا بطور کامل از بین ببرد.

منبع : ایتنا

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *