گوگل DNS های عمومی خود را ارائه کرد

 • 1388/9/13
 • ITTeach
 • 11

اگر نمیدانید که DNS چیست, باید بگویم که DNS که مخفف Domain Name System است, سامانه ایست که دامنه های معمولی مانند www.gooyait.com را به آدرس های IP مربوط به هرسایت تبدیل میکند.

هنگامی که شما آدرس سایتی را درون نوار آدرس مرورگر خود وارد میکنید این آدرس که برای انسان معنی دار است به یک DNS تحویل داده میشود و DNS آدرس IP مربوط به این دامنه را به شما تحویل میدهد. درست مثل یک دفترچه تلفن.

antidnspinningpr0

اکثر شما از این عملیات پشت صحنه اطلاعی ندارید چرا که این عمل توسط ISP شما مدیریت شده و از DNS پیشفرض شرکت ارائه دهنده اینترنت شما استفاده میشود. حال تصور کنید که این DNS سرعت پایینی داشته باشید و یا اینکه از کیفیت خوبی برخوردار نبوده و از کار بیافتد. اینجاست که تغییر DNS پیشفرض ISP به یک DNS با کیفیت دیگر راه حل مناسبی خواهد بود.

پش از این نیز این خدمات توسط OpenDNS ارائه میشد. اما اینبار غول بزرگ اینترنت وارد صحنه شده و DNS های عمومی خود را برای استفاده عموم معرفی کرد. شرکت گوگل که اخیرا در هر زمینه نامی از آن برده شده با این کار قصد دارد تا اینترنت پر سرعت و قابل اطمینان را به همه هدیه کند.

برای استفاده از Google Public DNS میتوانید از آدرسهای 8.8.8.8 و 8.8.4.4 استفاده کنید. با این کار احتمالا تغییرات کوچکی در زمان پاسخ گویی سایت ها احساس خواهید کرد. همچنین به مشکلاتی نظیر cache شدن سایتها توسط ISP بر نخواهید خورد.

برای آگاهی از چگونگی استفاده از این DNS ها به ادامه مطلب مراجعه کنید.

برای کاربران Ubuntu

بر روی اپلت Network Manager  کلیک راست کرده و روی Edit Conections کلیک کنید. سپس بنا به نوع اینترنتی که استفاده میکنید کانکشن مربوطه را انتخاب کرده و بر روی Edit کلیک کنید. سپس به تب IPv4 Settings رفته و در قسمت Method  گزینه Automatic (DHCP) addresses only را انتخاب کنید. سپس در قسمت DNS Servers عبارت 8.8.8.8, 8.8.4.4 را قرار دهید. دقت کنید که دو آدرس باید با , از هم جدا شوند.

برای کاربران Windows

ابتدا به Control Panel ویندوز وارد شوید. سپس در قسمت Network Connections روی کانکش مربوط به اینترنت راست کلیک کرده و روی Properties کلیک کنید.google_public_dns

در پنجره باز شده در تب Generals و در قسمت This connection uses the following items روی Internet Protocol (TCP/IP) کلیک کرده و سپس روی Properties کلیک کنید.

در پنجره باز شده در قسمت Preferred DNS Servers آدرس  8.8.8.8 و در کادر پایینی آن 8.8.4.4 را وارد کنید. تغییرات را تایید کرده وخارج شوید.

ميتونيد اينجا اطلاعات بيشتري كسب كنيد ghacks.net

منبع: googlecode

متن برگرفته از7سال

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 11 دیدگاه
 1. يه خورده گيج كننده.. ولي توسرعت خداييش ميتركونه… .

  براي سنجش خوبه تو زمان ثبت نام چون باز نميشه اونوقت كچتون ميره بالا و خداحافظ ثبت نام كردين تموم شده… .

  1. ميشه بگين كدوم سايتاست چون خوم متوجه نشدم… .

  1. جستجو ميكنم اگه پيدا كنم بهتون حتما اطلاع ميدم… آخه اين مطلب رو بايد توي سايتهاي خارجي جستجو كرد چون ايراني‌ها زياد از اين سيتم عامل MAC استفاده نميكنن… .

  1. بايد بررسي كنم چون خودم از ويندوز XP استفاده ميكنم و اين مطلب هم ترجمه هست… .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *