متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

پردازنده جدید IBM برای سریع‌ترین ابرکامپیوتر جهان

12345 (بدون نظر)
Loading...
43

Power7_270x215

شرکت IBM در سال آتی میلادی تراشه جدیدی عرضه می‌کند که قرار است در ابرکامپیوتر دانشگاه النویز آمریکا مورد استفاده قرار گیرد تا این دستگاه به سریع‌ترین ابرکامپیوتر دنیا تبدیل شود. مرکز ابرکامپیوتر دانشگاه النویز از نظر داشتن مشهورترین و بزرگترین ابرکامپیوترهای دنیا شهرت فراوان دارد.
پروژه IBM Blue Waters در حوزه ابرکامپیوترها مانند سری ابرکامپیوترهای HAL 9000 این شرکت است که پیش‌تر در النویز ساخته شده بود. این پروژه جدید می‌تواند حجم وسیعی از اطلاعات پیچیده را در آن واحد حل کند.
این ابرکامپیوتر در مکان ویژه‌ای در منطقه Urbana-Champaign النویز بنا شده است و در حالت تئوری می‌تواند در هر ثانیه ۱۰ پتافلاپ محاسبه انجام دهد که بر این اساس، سرعت آن از سریع‌ترین ابرکامپیوتر کنونی ۱۰ برابر بیشتر است. لازم به ذکر است که هر یک پتافلاپ معادل یک کادریلیون(عدد یک با ۱۵ صفر در مقابل به توان ۲) است که ابرکامپیوتر این تعداد محاسبه را ظرف یک ثانیه انجام می‌دهد.
با آغاز فعالیت این ابرکامپیوتر در سال ۲۰۱۱ میلادی، “مرکز ملی ابزارهای ابرکامپیوتری آمریکا”(NCSA) در دانشگاه النویز به بزرگترین مرکز ابرکامپیوتر جهان تبدیل می‌شود.
شرکت IBM در نظر دارد نخستین پردازنده از سری محصولات Blue Waters خود را با نام IBM Power7 در نیمه نخست سال ۲۰۱۰ میلادی روانه بازار کند.
ابرکامپیوترها در اصل مجموعه‌ای از چندین ریزپردازنده‌ هستند که به صورت همزمان برای حل مشکلات پیچیده فعالیت می‌کنند.
منبع: http://news.cnet.com

ترجمه شده توسط بیست بیت

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
  1. حسين ميري می‌گوید

    سلام… آقا عالیه… ایولا… کارت درسته… .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت IBM در سال آتي ميلادي تراشه جديدي عرضه مي‌کند که قرار است در ابرکامپيوتر دانشگاه النويز آمريکا