متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

صدایی از جنس بلور با Creative GIGGAWORKS T40 Series II

12345 (بدون نظر)
Loading...
120

hires_gigaworks3اسپیکرGIGAWORKS T40 ساخت شرکت Creative در زمان عرضه خود به بازارهای جهانی توانست توجه بسیاری از دوستداران موسیقی را به خود جلب کند. کیفیت این اسپیکر به حدی بود که همان ابتدا بسیاری از نشان‌ها را از سوی مجلات و سایت‌های مختلف سخت‌افزاری برای خود به ارمغان آورد. پس از این موفقیت کریتیو تصمیم به عرضه برادر کوچک‌تر و ارزان‌تر این اسپیکر با نام GIGAWORKS T20 به بازار گرفت که آن هم از قضا با استقبال بسیار خوبی از سوی طرفداران اسپیکرهای ارزان قیمت مواجه شد.

صدایی از جنس بلور با Creative GIGGAWORKS T40 Series II
محمدامین ناهید- دنیای کامپیوتر و ارتباطات
اسپیکرGIGAWORKS T40 ساخت شرکت Creative در زمان عرضه خود به بازارهای جهانی توانست توجه بسیاری از دوستداران موسیقی را به خود جلب کند. کیفیت این اسپیکر به حدی بود که همان ابتدا بسیاری از نشان‌ها را از سوی مجلات و سایت‌های مختلف سخت‌افزاری برای خود به ارمغان آورد. پس از این موفقیت کریتیو تصمیم به عرضه برادر کوچک‌تر و ارزان‌تر این اسپیکر با نام GIGAWORKS T20 به بازار گرفت که آن هم از قضا با استقبال بسیار خوبی از سوی طرفداران اسپیکرهای ارزان قیمت مواجه شد. پس از این موفقیت‌های پی در پی بود که کریتیو تصمیم گرفت سری دوم این اسپیکرها با نام GIGAWORKS T40 Series II را عرضه کند.

این مدل با داشتن کیفیت بهتر خود و البته با همان ظاهر قدیمی از قیمت بالاتری برخوردار است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم. این اسپیکر همان سلف خود یک اسپیکر دو تکه ولی بزرگ است. کلیه درایوهای پخش صدا و حتی خروجی هوای Bass هم در خود آنها جای گرفته است. در واقع کریتیو با تکنولوژی انحصاری خود با نام BasXPort سعی کرده با حذف ساب ووفر همان کیفیت صدا را به شما عرضه کند.

روی هر Satellite این مدل دو درایو زرد رنگ از جنس الیاف شیشه تعبیه شده است. این الیاف علاوه بر حساسیت بالای خود از استحکام خوبی هم برخوردار هستند که موجب می‌شود جزئیات صدا به همراه صدایی قدرتمند به گوش شما برسند. مزیت دیگر الیاف شیشه این است که در هر محیطی با دمای بسیار بالا و یا رطوبت زیاد هم همچنان کیفیت خوب صدا را حفظ می‌کنند.

در بین این دو درایو یک درایو کوچک برای Tweeter جهت پخش صداهای زیر درنظر گرفته شده است. در قسمت بالا هم سوراخ خروجی هوای اسپیکر جهت پخش صداهای بم به چشم می‌خورد. نحوه قرار گیری و البته طراحی این سوراخ خروجی هوا از اصلی‌ترین نکاتی هستند که در تکنولوژی BasXPort کریتو به آنها توجه کرده است. تمام این عوامل موجب شده توان پخش ۱۶ W در شرایط استاندارد RMS روی هر Satellite برای این مدل ایجاد شود. این توان برای T40 سری اول تنها ۱۴ وات بود. کنترلر های اسپیکر همه در کنار هم در قسمت پایین یکی از Satelliteها تعبیه شده‌اند.

این کنترلرها شامل یک کنترلر برای تنظیم صدا که البته برای روشن و خاموش کردن اسپیکر نیز از آن استفاده می‌شود، یک کنترلر برای تنظیم سطح Bass و یک کنترل برای تنظیم سطح Treble صدا می‌شوند. در قسمت پایین آنها هم یک جک ۳.۵ میلیمتری برای اتصال هدفون در کنار یک ورودی AUX نصب شده است. قرار دادن جک هدفون در این قسمت واقعاً کار مناسبی بوده است، چرا که در اسپیکرهای امروزی ظاهراً دیگر جک هدفون معنایی ندارد و یا اینکه در قسمت‌هایی نصب می‌شوند که خود سازنده هم قطعاً نمی‌تواند از آن استفاده کند!

این اسپیکر را ابتدا با یک آهنگ با جزئیات صدای زیر زیاد بررسی کردم. جالب است بدانید که روی این اسپیکر نواهای ریزی را شنیدم که در سایر اسپیکرها روی همین آهنگ آنها تا کنون به گوشم نخورده بود. همچنین یک آهنگ قدیمی با نویز زیاد را روی این اسپیکر تست کردم که سطح پخش نویزهای ریز روی اسپیکر را بسنجم. در این مورد نیز T40 به خوبی توانست کنار پخش آهنگ تمام نویزهای زیر موجود در آن را به خوبی پخش کند.

تا اینجا کار این اسپیکر برای پخش صداهای زیر واقعاً عالی بود. در همین جا با دستکاری کنترلر Treble اسپیکر توانستم دقت پخش این صداها را به خوبی تغییر دهم. پس از آن نوبت به تست Bass صدا رسید. برای این منظور از آهنگی که پر از Bassهای تولید شده با سازهای الکترونیکی بود استفاده کردم. نمی‌توانم بگویم که از این بخش راضی بودم ولی حداقل تا حدی می‌توانم آن را با توجه به ابعاد اسپیکر قابل قبول بدانم.

به هر صورت نبود یک ساب ووفر مجزا در این مدل در این قسمت کمی عملکرد آن را ضعیف کرده است به خصوص اگر بخواهید از فاصله بیش از ۳ متر به صدای آن گوش کنید. بلندی صدا در این اسپیکر در سطح متوسط ارزیابی می‌شود. توجه کنید که مقایسه بلندی صدای این مدل با سایر اسپیکرهای دو تکه نباید صورت بگیرد بلکه با اسپیکرهای در رده قیمتی همین مدل این مقایسه باید انجام شود.

بله، برای یک اسپیکر دو تکه این بلندی صدا بسیار خوب است ولی از اسپیکری با این قیمت انتظار بیشتری می‌رود. به طور کل اگر خواهان صدایی با کیفیت عالی هستید و قصد دارید آن را از نزدیک، در کنار کامپیوتر خود بشوید GIGAWORKS T40 Series II می‌تواند جزو اصلی‌ترین گزینه‌های انتخابی شما باشد.

منبع : ایتنا

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسپيكرGIGAWORKS T40 ساخت شركت Creative در زمان عرضه خود به بازارهاي جهاني توانست توجه بسياري از دوستداران موسيقي را به خود جلب كند. كيفيت اين اسپيكر به حدي بود كه همان ابتدا بسياري از