بررسی کاربردی تبلت پی سی آندروید WebStation

 • 1389/2/6
 • محمدرضا ارجمندی
 • 5

انتظارات و توقعات کاربران گاه بسیار خطرناک بوده و برای آنها گران تمام می شود. به عنوان یک کاربر ، اگر شما از یک دستگاه الکترونیکی جدید انتظاراتی داشته باشید-وبیشترش هم انتظارات جاه طلبانه وایده آل باشند- مسلما وقتی دستگاه انتظارات شما را برآورده نمی کند به شدت ناامید خواهید شد.
در مورد دستگاه های تبلت برای کاربری اینترنتی ، واقعا معلوم نیست کاربران زمانی که یکی از آنها را برای اولین بار خریداری می کنند چه انتظارات معقولی باید از وسیله خود داشته باشند!. چند سال پیش ، آنها را بر اساس نسخه کوتاه شده ای از سیستم عامل رایانه ها طراحی و عرضه کردند بنابراین کاربران انتظارات خود از وسیله را مبتنی بر تجربه پیشین از دسکتاپ رایانه استوار ساخته بودند. در حال حاضر ، تبلت ها مبتنی بر سیستم عامل های تلفن همراه ساخته شده اند ، و در نتیجه انتظارات کاربران باید تغییر کنند!
بگذارید اینگونه شروع کنم که تبلت Camangi WebStation در ابتدا مرا به کلی از خود ناامید کرد. البته این اولین تجربه من از یک تبلت آندروید دار بود و نمی دانستم از چنین دستگاهی اصولا باید چه انتظاری داشت. شاید اگر انتظارم از این وسیله کاربرد دیگری بود هرگز به این اندازه از این تبلت پی سی ناامید نمی شدم.
اینها چیزهایی در مورد WebStation است که زمانی که برای اولین بار آن را روشن می کنید مشاهده خواهید کرد: تنها هشت برنامه کاربردی نسخه کامل در دستگاه وجود دارد ، بازار خرید آنلاین محصولات آندروید در تبلت تعبیه نشده ، خدمات ویدیویی YouTube نداریم… و صفحه نمایش لمسی 7 اینچی است که از نوع مقاومتی می باشد.
اگر پنج سال پیش از من در مورد توصیف یک تبلت سوال می کردید ، قلم نوری تبلت حتما در جایگاه اول لوازم ضروری تبلت قرار داشت . اما چون اکنون سال 2010 است و این هم یک دستگاه آندرویددار است می پذیریم که وسیله برای کار با انگشتان طراحی شده است.
شما می توانید در هنگام کار با صفحه نمایش از انگشتان خود استفاده کنید ، اما به هر حال واکنش صفحه زمانی که شما از قلم استفاده می کنید به مراتب بهتر است.


شاسی دستگاه پلاستیکی و بیشتر صلب و خشک است. در گوشه ای از وسیله میکروفن داخلی واقع شده است طراحی مناسبی ندارد، و در دست گرفتن دستگاه از این گوشه حس خوبی ندارد.ضخامت دستگاه فقط کمی بیشتر از آی فون ، نکسوس ، و موتورولا Droid است، که البته به این دلیل سست و مقوایی به نظر نمی رسد.


متاسفانه،طرح شاسی ضعیف است ، و تغییر حالت صفحه نمایش از افقی به عمودی و بالعکس هم با جلوه بصری زیبایی انجام نمی شود.
هنگامی که از گوشی در حالت عمودی استفاده می کنید به طور معمول انتظار دارید که کلید های “home,” “menu,” و “back” درپایین صفحه نمایش قرار بگیرند اما گویا طراحان در این دستگاه برعکس انتظار شما عمل کرده و آنها را در بالای صفحه نمایش تعبیه کرده اند!.باز در هنگام استفاده از دستگاه در حالت عمودی اگرچه استفاده از پورت های USB 2.0 و مینی یو اس بی در بالا راحت است اما دکمه تنظیم صدا در سمت پایینی است و اگر از اسنتد برای نگه داشتن تبلت خود استفاده کنید دسترسی به این کلید وجود ندارد!


پورت های یواس بی از قابلیتهای جذاب این دستگاه به شمار می روند، و از لوازم جانبی گوناگون برای اتصال به دستگاه خود بهره مند شوید. با این حال پشتیبانی از تجهیزات مختلف، ، غیر قابل پیش بینی است. صفحه کلید با پورت یواس بی و ماوس هر دو فورا توسط دستگاه شناخته شده و قابل استفاده می باشند ، اما وب کم یواس بی ، مبدل یواس بی به DVI ، و هدست اسکایپ قابل شناخت توسط تبلت نبود. WebStation از وای فای با مشخصات 802.11b/g برخوردار بوده و برنامه ای برای تشخیص تجهیزات متصل به پورت یو اس بی دارد. اما تجهیزات وایرلس 3G را پشتیبانی نمی کند. برنامه دستگاه اگرچه مودم وایرلس مدل Qualcomm (از نوع3G ) را شناخت اما نتوانست ارتباط برقرار کند.


در صفحه نمایش WebStation نوار جستجوی گوگل در بالا دیده می شود ، و در پایین نوار ابزار. بخش وسط صفحه نمایش هم شامل دوازده آیکون و یا میانبر برنامه های موجود بر روی تبلت می باشد؛ و هنگامی که شما به این آیکن ها آیکن برنامه جدیدی را اضافه می کنید،صفحه نمایش آن را در صفحه بعدی نمایش میدهد.متاسفانه،صفحه نمایش چیدمان عمودی نداشته ، و اگر شما WebStation خود را هنگامی که صفحه اصلی را تماشا می کنید کج کرده تا به حالت عمودی درآورید ، هیچ اتفاقی برای آیکن ها نمی افتد.
برنامه مرورگر اینترنت،نرم افزار پخش رسانه ها ، گالری عکس و پست الکترونیکی بر روی WebStation همه ویرایش “Cupcake” (آندروید 1.5) هستند، و مشابه نسل اول گوشی های آندروید کار خواهند کرد. با این حال ، هر سایتی را که مرورگر برای اولین بار می خواهد باز کند به عنوان یک منبع غیر قابل اطمینان آن را رد کرد (حتی گوگل و جی میل!) بنابراین شما باید بر روی دکمه پذیرفتن سایت کلیک کنید تا بتوانید وارد شوید. به دلیل نداشتن خدمات اینترنتی از نوع اندروید مانند Twitter و Facebook از این دستگاه خیلی زود خسته میشوید!


همانطور که قبلا گفتم ، بازار خرید آندرودید در دسترس نیست ، بنابراین شما فقط می توانید رایگانها را دانلود کنید. بسته apk از سایت شرکت سازنده و یا از به صورت خرید از یکی از فروشگاههای مبتنی بر وب مستقل یکی از این برنامه ها است. از یک طرف ، این مسئله یعنی نبود بازرای برای خرید نرم افزار در تبلت باعث انتقاد به دستگاه می شود اما از سوی دیگر ، مانع از خرید و نصب برنامه هایی می شود که دستگاه قادر به اجرای آنها نیست. از آنجایی که این دستگاه به صورت بین المللی و در کشورهای مختلف به فروش می رسد، داشتن بازار خرید نرم افزاری منوط به قواعد بازار در کشور های مختلف هم بوده. پس در واقع حذف چنین قابلیتی کار را برای شرکت سازنده ساده نموده و درگیر قوانین مختلف نشده.
اما این مسئله باعث شده نصب صحیح برنامه ها واقعا عذاب آور شود. من سعی کردم تعدادی از برنامه های ضروری مثل اپرا مینی و پاندورا را نصب کنم ، پس از نصب هیچ یک از آنها کار نکرد! تنها برنامه های صحیح اجرا شونده برای این دستگاه قابل خریداری از فروشگاه های شرکت Camangi بودند که این هم جای تاسف زیادی دارد چون دو تا از بهترین برنامه های موجود بر روی تبلت WebStation از نوع third-party(ساخته شده توسط شرکتی جز شرکت سازنده WebStation)بودند که شاید اگر برنامه های بیشتری از سازندگان مستقل برای تبلت در دسترس بود بدون شک استفاده از تبلت را لذت بخش تر می نمود.
WebStationهمانطور که گفته شد شامل دو نرم افزار Aldiko e-reader (کتاب خوان)و Fring VoIP client به عنوان دو برنامه اصلی از نوع third-party است.


تا زمانی که از این برنامه ها استفاده نکرده بودم فکر می کردم WebStation در میان تبلت ها حرفی برای گفتن ندارد اما هنگامی که به برنامه کتاب خوان وب استیشن می نگرید آن را بسیار آراسته و مجهز می یابید.
برنامهAldiko به تنهایی یک کتاب الکترونیکی خوان قوی است، اما WebStation همچنین شامل میانبر برای دسترسی به برنامه کتاب خوان وب گوگل بر روی صفحه اصلی آن ، بنابراین محتوای رایگان بسیاری در دسترس ماست. Aldiko دارای لینک دسترسی به سایتهایی چون Feedbooks.com ، O’Reilly EBooks ، All Romance Ebooks ، و Smashwords برای دریافت رایگان محتواست، و از فرمتهای کتاب های الکترونیکی مانند epub, lit, pdf, mobi, rtf, txt, html, fb2, prc, odt, cbr and cbz. پشتیبانی می کند cbz. برنامه هر عنوان را پس از دانلود در حافظه 8 گیگا بایتی وب استیشن ذخیره می سازد.

در واقع از نظر خواندن و مطالعه کتاب های الکترونیکی WebStation ، کاملا خوب ومناسب است. این دستگاه به راحتی در دست جا گرفته و یا می توان آن را به صورت عمودی یا افقی در هنگام آشپزی یا هنگام پیاده روی روی ترد میل نگه داشت و به مطالعه پرداخت. درست است که ضخیم تر از محصول کیندل2(Kindle 2)آمازون ضخیم تر است و باتری آن با داشتن شارژ 4 ساعت زمان استفاده در مقابل شارژ یک هفته ای کیندل واقعا ضعیف محسوب می شود. با این حال ، صفحه نمایش تمام رنگی دارای نور پس زمینه ، مرورگر وب ، و توانایی برای نصب نرم افزار شخص ثالث WebStation را بیشتر به عنوان یک ابزار ارتباطی مفید می کند،چیزی که هنوز کیندل 2 در آن ضعیف است.
با همه این اوصاف، من فکر نمی کنم WebStation به عنوان رقیب قدرتمندی در بازار رو به رشد آندرویدها وارد شده باشد، جایی که در آن سازندگان رایانه ای بزرگ مانند Asus ، اچ پی ، و دل به زودی محصولاتی را عرضه می کنند. در عوض ، آن می توان رقیبی در بازار کتاب خوان های آندروید برای Barnes & Noble Nook و Spring Design Alex به حساب آورد. حداقل قابل رقابت با محصولاتی است که با قیمتی حدودا 275 دلار حافظه قابل توجهی دارند.
(624 مگاهرتزی Marvell PXA303 ، 128 مگابایت دی دی آر موبایل ، 256 مگابایت NAND فلش ، شامل 8 گیگابایتی)


سایر مشخصات سخت افزاری:

CPU:624 MHz Marvell PXA303, RAM:128 MB Mobile DDR, 256 MB NAND Flash,
H.D.D: included 8 GB microSD
منبع:betanews

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 5 دیدگاه
 1. سلام آیا با تبلت پی سی آندروید و انواع دیگر تبلت ها امکان این هستش که کتاب فارسی مطالعه کرد؟

 2. با سلام
  آیا میشود فایلهای آفیس و مخصوصاً پاورپوینت را در این سیستم عامل اجرا کرد؟
  و آیا به نظر شما خرید تبلتی که سیستم عامل آندروئید داشته باشد درست است یا نه؟(تبلت entourage eDGe )

  1. اره مىشه اجرا کرد مىتونى وىراىش بکنى! ؟
   اگر نظر خرىد دارىد بهتون گالکسى تب مزاحم پى 1000 رو پىشنهاد مىکنم! ؟

 3. سلام
  میشه کمک کنید و قیمت
  tablet pc
  android in me
  رو بفرمایید حدودا چند هست؟
  با سپاس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *