معرفی 8 وب سایت برتر در بررسی نرم افزار های منبع باز

 • 1389/3/12
 • محمدرضا ارجمندی
 • 3


برای دانستن مطالبی چند در مورد اهمیت نرم افزار منبع باز اجازه دهید نام 3 نرم افزارشناخته شده منبع باز را در اینجا ذکر کنم: موزیلا فایرفاکس ، ویکیپدیا و لینوکس
آیا کسی هست که بتواند این مسئله را انکار کند که این 3 نرم افزار (و بسیاری دیگر از این دسته نرم افزارها) نه تنها روش کاربران در استفاده از رایانه ، بلکه حتی قاعده بازی را تغییر داده اند؟
این محصولات بودند که ایده های نویی در فضای ذهن همه ما ساختند آنهم در شرایطی که تا پیش از ظهور نرم افزار های منبع باز جهان در تسلط محصولات مایکروسافت و اپل بود.
این سه نرم افزار در واقع پرچم دار جنبش نرم افزاری منبع باز بودند. بسیاری دیگر نیز این راه را ادامه داده اند(وب سرور آپاچی ، سیستم عامل سیمبین و آفیس اپن سورس، Arduino و غیره). با نگاهی به ویکیپدیا ، در می یابیم که فکر کردن متخصصان به نرم افزارهای منبع باز از مدتها قبل از اینکه حتی کلمه اینترنت وارد فرهنگ لغت شود وجود داشته.
در اینجا ما در مورد نرم افزار منبع باز صحبت خواهیم کرد که به هر برنامه یا برنامه کاربردی ای که کد منبع آن آزادانه برای استفاده و یا تغییر در دسترس دیگران است اطلاق می شود. اگر شما واقعا می خواهید به طور دقیق و جامع در مورد فلسفه طراحان برنامه های منبع باز مطالبی بدانید به سایت Open Source Initiative سری بزنید.
نرم افزارهای متن باز متفاوت با نرم افزار رایگان است. اما در سطح کاربر، برای شخص غیر حرفه ای ، این تمایز اهمیت کمتری دارد. منبع باز اجازه می دهد تا شما کدهای برنامه را در صورت تمایل بازنویسی کنید؛ در حالی که نرم افزار رایگان چنین اجازه ای نمی دهد و همراه با حقوق خاصی برای توسعه دهنده ارائه می شود.
اکثر مواقع، نرم افزار منبع باز بستری برای تهیه و توسعه نرم افزار رایگان میباشد. بنابراین اجازه دهید ببینیم در جامعه برنامه های منبع باز چه خبراست. و همانطور که در ادامه به این 8 وب سایت مرجع نرم افزارهای منبع باز نگاه می کنیم ، بیایید این دیدگاه آقای لینوس توروالد(Linus Torvald) را باور کنیم که گفته: “در آینده همه نرم افزارها به سمت منبع باز پیش خواهند رفت”
SourceForge

شما اشاره ای به آن را در آرشیو مقالات ما پیدا می کنید که به عنوان یکی از بهترین وب سایت ها در زمینه نمونه کدها برای برنامه نویسان حرفه ای قلمداد شده است. این به خاطر ارزش و کیفیت بالای این برنامه اپن سورس است که همواره آن را در صدر لیست پروژه های کد باز قرار می دهد. وب سایت SourceForge بزرگترین منبع نرم افزارهای منبع باز و توسعه آنها می باشد. اعداد مطلق این سایت: با2،000،000 نفر کاربر ثبت نام شده و 230،000 پروژه های نرم افزاری منبع باز!
برای توسعه دهنده ، این سایت کعبه آمالی است : دامنه وسیعی از ابزار هایی که میزبانی را پوشش می دهند، پشتیبانی نرم افزاری (انتقالها ، انجمن ها ، لیست های پستی و غیره) ، ابزار توزیع ، و در نهایت کمک جامعه بزرگی از کاربران که مانع سقوط یک پروژه خواهند شد.
به عنوان یک دانلود کننده ، شما می توانید از طریق فهرست شاخه ها نرم افزار به جستجو پرداخته، و یا با استفاده از محبوب ترین و فعال ترین برچسب ها برنامه یا پروژه مورد نظر خود را برای طراحی انتخاب نمایید.
Codeplex

Codeplexدر واقع وب سایت میزبان پروژه منبع باز مایکروسافت می باشد. وب سایت دارای تمرکز زیادی بر پروژه های منبع باز ساخته شده در بحث .Net می باشد. همچنین وب سایت میزبان پروژه های کمی است که برنامه های غیر منبع باز به آنها وصل شده است. Codeplex اجازه می دهد تا توسعه یک پروژه را به صورت مشترک انجام دهیم.
پشتیبانی در این سایت با ابزارهایی مانند نرم افزار کنترل منبع اختصاصی Codeplex، ویکیها(wikis) و تالار های گفتگو انجام می شود. از ژانویه 2010 ، سایت میزبان نزدیک به 13،000 پروژه بوده است.
Google Code

گوگل کد مخزنی برای رابط کاربری برنامه کاربردی مختلف گوگل از قبیل نقشه های گوگل (Maps)، گوگل زمین(Google Earth)، AdSense ، Adwords ، برنامه های کاربردی گوگل(Google Apps) و یوتیوب است. در حال حاضر سایت میزبان نزدیک به 250000 پروژه های کد باز می باشد.
شما می توانید کد برنامه های منبع باز و وصله های(patches) آنها را از این سایت دانلود کنید. گوگل کد ویژگی های منحصر به فردی مانند برنامه نظارت برای دانشجویان دانشگاه (Google Summer of Code) و گوگل کد دانشگاه که در آن دانش آموزان یا دانشجویان می توانند مطالبی جدیدی یاد گرفته و پیشرفت های خوبی در تکنولوژی منبع باز داشته باشند را به ما هدیه می کند.
Freshmeat

از یک منظر ، Freshmeat دارای بزرگترین فهرست از نرم افزارهای یونیکس و میان پلت فرمی ، تم و محتوای مرتبط با آن و نرم افزار دستگاه های دیجیتال دستی در سراسر وب می باشد.کاربران مکینتاش می توانند نزدیک به 3600 پروژه و بیشتر مربوط به سیستم عامل خود را در این وب سایت پیدا کنند. کاربران می توانند از تحولات مرتبط با لینوکس و یونیکس توسط جستجو در سایت و بررسی پروژه های خوبی که انجام شده مطلع شوند. مقالات در مورد تحولات نرم افزارهای جدید هم اطلاعات کاربران به روز نگه میدارند.صاحب وب سایت Freshmeat در واقع شرکت Geeknetاست، که وب سایت Sourceforge.net را هم اداره می کند.
Open Source Living

وب سایت OS Living مجموعه ای شسته رفته از نرم افزارهای کد باز که درتمام سیستم عاملهای مهم قابل اجراست را گرداوری کرده است. سایت 3قسمت اصلی دارد: بایگانی (Archive)، جامعه (Community)و منبع(Sourced). در بایگانی می توان در فهرست نرم افزارهای منبع باز که به کمک توسعه دهندگان منبع باز ایجاد شده به جستجو پرداخت.جامعه در واقع انجمن گفتگویی است که در آن طرفداران منبع باز ایده های جدید خود را با هم تبادل می کنند. منبع ،بیشتر شبیه به وبلاگ است که برای شما اخبار را نقل میکند ، دیدگاه ها و بررسی ها و به روز رسانی های دنیای منبع باز را به شما اطلاع می دهد.
Ohloh

به نظر می رسد Geeknet از اهمیت ویژه ای در بحث نرم افزار های منبع باز برخوردار است چون این وب سایت هم دست پخت Geeknet است. با این تفاوت مهم که Ohloh میزبان پروژه های منبع باز نیست. این وب سایت بیشتر شبیه یک دایرکتوری عمومی جامعه منبع باز و نرم افزارهای توسعه یافته آن می باشد.
Ohloh همچنین دارای برخی ابزارها برای تحلیل روند تمایلات کاربران در دنیای برنامه های منبع باز است. شما می توانید پروژه ها را با هم مقایسه کرده و میزان فعالیت های بر روی یک پروژه را اندازه گیری کنید. به عنوان مثال ، شما می توانید ببینید که چه زبانی در توسعه برنامه های منبع باز محبوب ترین است. همچنین مانند سایت های اجتماعی ، شما می توانید کار توسعه دهندگانی را که به کارشان علاقه مند هستند را دنبال کنید.
Tigris.org

از عنوان این وب سایت می توان حدس زد که برای چه منظوری است: ابزارهای مهندسی نرم افزار منبع باز. این وب سایت کمتر بر توسعه نرم افزاری متمرکز بوده و نرم افزار های موجود در آن واقعا برای کاربران متوسط مفید نیست، اما دانشجویان کامپیوتر می توانند تعداد زیادی از ابزارهای مفید و کد های قابل استفاده مجدد در دسته بندی های ذکر شده پیدا کنند.
The Free Software Directory

فهرست نرم افزارهای رایگان این سایت مربوط به بنیاد نرم افزارهای رایگان (FSF) و یونسکو می باشد. این سایت یک ایندکس طبقه بندی شده از نرم افزارهای رایگان قابل اجرا بر روی سیستم عامل های رایگان (گنو و لینوکس) دارد. FSD از طرفداران استفاده از نرم افزار رایگان بوده و از طریق فعالیتهای خود در پی مقابله با سیاست های محدود کننده مانند مدیریت محدودیتهای دیجیتال (DRM)میباشد.
هیچ اجرای رایگانی وجود ندارد و تصور اغلب کاربران هم همین است.اما در دسترس بودن فراوان نرم افزار های منبع باز و رایگان خوشبختانه این حقیقت را وارونه می کند. فقط دنیائی را تصور کنید که در آن برنامه منبع باز وجود نداشت. حتی وجود کم این برنامه ها هم نعمتی است.
آیا شما از طرفداران نرم افزار منبع بازهستید؟ می توانید در قسمت نظرات به این مطلب رای دهید.
منبع:makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
 1. سلام
  البته sourceforge ایران رو تحریم کرده واسه دانلود اما دانلود کننده هاش زیاده گفتم بگم بد نباشه میتونید از سایتهای زیر استفاده کنید
  http://www.pantasb.com/sourceforge/
  http://iranrobocup.com/sourceforge/

  1. سلام
   خیلی خوب بود ولی دوستان بدانند باید وارد فایل های پروژه شوند و اون جا نشانی دانلود رو بگیرند

 2. با سلام . اگر بشه تمام نرم افزارها رو بدون کرک و بدون اعتماد سازی به فایروال و هنگام نصب بدون نیاز به قطع اینترنت نصب کرد که این بهترین انقلاب و رویداد برای استفاده از سیستم هست . خدا کنه که هر چه زودتر ما به این خواسته برسیم .انشااله

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *