وقتي مايعي روي لپ تاپ ريخت چكار كنيم؟

 • 1389/3/13
 • سپهر خيري
 • 67

براي همه ي ما ممكن است پيش بيايد كه هنگام نوشيدن چاي .آب يا مايعاتي ديگر در كنار لپ تاپ يا كامپيوتر روي لپ تاپ ,‌موبايل يا كيبرد يا هر وسيله ي الكتريكي ديگر مقداري از آن مايع بريزد.

در چنين مو قعي است كه پيش خودتان مي گوييد لپ تاپم از دست رفت ….!

مطمئنا با دقت بيشتر مي توان از وقوع چنين اتفاقي جلوگيري كرد اما احتمال رخ دادن آن هم همچنان وجود دارد.

معمولا وقتي چنين مساله اي پيش مي آيد افراد عكس العمل هاي مختلفي دارند . بعضي ها دست و پاي خود را گم كرده و باعث مي شوند كه آسيب جدي تري به وسيله ي مورد نظر وارد شود. اما در اين مقاله مي خواهيم به نكاتي اشاره كنيم كه كمترين خسارت ممكن را ببينيد.

خب اولين و مهمترين نكته كه تاثير بسزايي در سلامتي وسيله ي شما دارد اين است كه به فورا آن را خاموش كنيد !

معمولا  وقتي گوشي موبايل با مايعي تماس پيدا مي كند خود به خود خاموش مي شود در اين موقع است كه عكس العمل شما نسبت به آن سرنوشت ساز مي شود. برخي فورا براي اطمينان يافتن از سلامت گوشي خود سعي در روشن كردن مجدد آن دارند كه اين عمل فقط باعث اتصال در مدارات وسيله و در نتيجه خسارت بيشتر مي شود.

پس نكته اولي كه حتما بايد به ياد داشته باشيد!

*به هيچ وجه براي روشن كردن وسيله وسوسه نشويد !

نكات مهم ديگري هم وجود دارند كه انجام به موقع و درست آن ها از آسيب ديدگي جدي جلو گيري مي كند.

نكات به ترتيب گفته شده اند اما بعضي مراحل آن در تمام مواقع لازم نيست.

*اگر لپ تاپ خود به خود خاموش نشد شما حتما آن را خاموش بكنيد!

سريعا كابل هاي متصل به آن (كابل برق.‌شارژر .  هارد اكسترنال و …) را جدا كنيد. همچنين اگر وسيله ي مورد نظر باتري داشت حتما باتري آن را هم خارج كنيد.

*وضعيت وسيله را طوري قرار دهيد كه از پخش شدن بيشتر مايع در آن جلو گيري شود.

* وضعيت وسيله را طوري قرار دهيد كه در جهت خروج مايع از آن باشد. معمولا در كيبرد و لپ تاپ ها مي توانيد آن را بر عكس رو به زمين بگيريد تا مقداري از مايع خارج شود.

*سطح آن را با يك حوله يا دستمال پاك كنيد . البته توجه داشته باشيد كه مايع بيشتر پخش نشود.

*بعضي از كيبرد ها يك لايه ي بيروني دارند كه از ورود آب جلو گيري مي كند در اين صورت فورا مايع را از روي سطح آن پاك كنيد.

*در صورتي كه مايع به داخل لپ تاپ شما نفوذ كرده مي توانيد در صورتي كه تمايل داشتيد آن را باز كنيد و تا جايي كه ممكن بود كارت ها و درايو هاي  مختلف روي آن را جدا كنيد تا صدمه نبينند.( در صورتي كه فكر مي كنيد توانايي لازم براي باز كردن لپ تاپ خود را نداريد حتما آن را به دست افراد متخصص بسپاريد.)

*اگر مايعي به جز آب روي آن ريخته بود با اسپري هاي هوا يا يك وكيوم پودر هاي باقي مانده را پاك كنيد.

همچنين در صورتي كه بعد از خشك شدن مايع(‌مثل نوشابه يا هرچيز ديگر)‌خواستيد آن را پاك كنيد حتما بررسي كنيد كه با چه ماده اي پاك مي شود معمولا مي توان آن را با الكل يا حتي آب شستشو داد.

*يكي ديگر از مراحل مهم خشك كردن است !

-خشك كردن مي تواند بسته به شرايط به روشهاي مختلفي انجام بگيرد.

مثلا مي توان سطح آسيب ديده را فقط در معرض جريان هوا قرار داد تا خشك شود. در اين صورت بايد به مدت 1 تا 2 روز سطح آن را آزاد بگذاريد تا هوا جريان داشته باشد.

-خشك كردن با گرما:‌مي توانيد وسيله را در شرايطي كه گرماي ملايمي به آن برسد قرار دهيد تا خشك شود. معمولا با قرار دادن بالاي رادياتور يا مكان هايي كه خشك و گرم اند مي توان اين كار را كرد.در اين صورت

بايد حداقل 12 ساعت آن را در چنين شرايطي بگذاريد.(‌اين روش توصيه نمي شود چون باعث ذوب شدن بعضي قطعات موجود در برد مي شود همچنين امكان اكسيد شدن آن)

اما حتما به اين نكته توجه داشته باشيد اگر با سشوار يا وسيله ي ديگري مي خواهيد اين كار را بكنيد حتما آن را روي حالت خنك كننده اش قرار دهيد البته به هيچ وجه استفاده از چنين روشي توصيه نمي شود چون اين كار باعث مي شود كه رطوبت بيشتر نفوذ كند و باعث اكسيد شدن برد و مدار ها شود. همچنين رطوبت نفوذ كرده ممكن است باعث ايجاد اتصال در مدار ها و باعث خراب شدن برد آسيب ديده شود.

پس اگر وسيله ي شما آسيب ديد بهترين راه داشتن صبر و گشتن به دنبال روشي مناسب با آسيب ديدگي است.

در صورتي كه مايع بر روي آن ريخت خونسردي خود را حفظ كرده و با توجه به نوع مايع به دانبال پاك كننده ي مناسب باشيد.

براي خشك شدن هم بهترين راه خشك شدن بر اثر جريان هواست ! با اينكه مدت زمان بيشتري لازم دارد اما بسيار مناسب تر از روش هاي ديگر است.

در آخر هم لپ تاپ خود را سر هم كنيد و آن را روشن كنيد ببينيد همه چيز درست كار مي كند يا نه در صورتي كه مشكلي وجود داشت تعميير آن را به افراد متخصص بسپاريد.

*هشدار:‌در صورتي كه وسيله ي شما گارانتي دارد به هيچ وجه آن را باز نكنيد و فقط مراحل اوليه را براي جلو گيري از صدمه انجام دهيد.*

اگر شما هم نكته يا تجربه اي در اين مورد داريد حتما در قسمت نظرات آن را به مطلب اضافه كنيد.

*همانطور كه دوستان خوبمون در نظرات اشاره كردند مي توانيد از برنج هم براي كشيدن آبي كه درون وسيله رفته استفاده كنيد. فكر نكنم امتحانش ضرر داشته باشه .

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 67 دیدگاه
 1. من رولب تابم نوشیدنی انرژی زا ریخته همه کار میکنن ولی space چسبیده انگار ولیکارمیکنه چی کار کنم

 2. سلام مطلبتون خعلی خوب بود من دو روز پیش نوشابه ریخت رو لپ تاپم ، از نظر سیستمی و نرم افزاری کاریش نشد .

  ولی از وقتی که نوشابه ریخته رو راست کلیلک و چپ کلیکش صدا میده اصلا عیین اولش نیست خیلی صدا میده روونم نیس اسپیسشم گیر می کنه .

  فکر کنم از همون نوشابه هاس اخه چسبیدن به پایه های کلید ها چیکار کنم که نوشابه ها پاک شه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  کمک کنید خواهش می کنم

 3. با دروود بیکران قهوه ریخت رو کیبورد لبتاپم . شستمس .چندتا از کلیدها کار نمیکنه. کیبورد اکسترنال استفاده میکنم. المان هستم و این مدل توش نایابه قطعاتش. ز ایران کیبورد سفارش دادم دوستم بیاره. ولی یکی گفت شاید از آی سی کیبوردت باشه. نمیدونم چه کنم.دانشجو هستم و دستم تنگه. اگر میتونید کمک کنید که ایا این اشکال از ای سی هست یا با تعویض کیبورد حل میشه. منتظر جوابتون هستم تا اگه اشکال از اس سی هست کلا سفارشم رو لغو کنم. با سپاس

 4. سلام من اب ریخته رو لب تابم ولی متسفانه هر کاری که نباسد میکردمو کردم هالا میخاستم بدونم با گارانتی میشه کاری کرد یا نه ترو خدا کمکم کنیییین اگرم راه دیگه ای هستش بگین تا بدونم

 5. سلام
  چای روی لپ تاپ بنده ریخت ،هیچ عکس العملی نشون ندادم حتی خاموش هم نکردم بعد دوسال صحیحو سالم داره کار میکنه ،فقط بعئ ۶،۷ماه بعد اون اتفاق سی دی رانش دیگه ازکارافتاد

 6. سلام لوله آب خونمون ترکید لپ تاپم ۲ساعت توى آب بود وقتى رسیدم بالا سرش خاموش بود به نظرتون سوخته ؟؟؟؟

 7. سلام من دیشب کیبورد لپ تاپمو به پنبه آغشته به الکل تمیز کردم و بعد خشک کردم
  بعدش که روشن کردم هیچ کدوم از کلیداش کار نمیکرد و مجبور شدم خاموشش کنم و برعکس بزارمش و با سشوار توس حاالت سرد خشکش کنم ولب بازم درست نشد دو ساعت بعد میخواستم روشن کنم دیدم اصلا ویندوز بالا نمیاد و بعد از روشن شدن اولیه سیستم که اطلاعات لپ تاپو میگه میره توی صفحه سیاه و یه علامت (-) و بعدش که دوباره خاموشش میکنی دیگه بالا نمیاد
  اما امروز روشن شد و بالا اومد ولی هنوز صفحه کلید کار نمیکنه به نظرتون چیکار کنم؟؟؟؟؟؟

  1. بهترین کار اینه که ببریدش پیش تعمیرکار. اگه خودتون می تونید کیبرد رو در بیارید با اسپری شستشو دهنده مخصوص برد بشوریدش و بزارید خشک بشه و جا بزنید. اگه درست نشد باید عوض بشه. همه اینها منوط براینه که برد آسیب ندیده باشه

 8. دوست عزیز من با شیشه پاک کن صفحه کلید رو تمیز کردم حالا چندتا از دکمه ها از کار افتاده چکار کنم این اتفاق مال ظهر؟ممنون میشم راهنمایی کنی

 9. سلام من یک قطرهی کوچک ذاخل موس خود لپ تاپ ریخت چه کارکنم لطفا سریع جواب بدید

 10. سلام
  من صفحه نمایش لپتابم رو با شیشه شور پا کردم حالا تاریک شده چه کارکنم؟؟؟

 11. من اب‌ریخت روی‌‌قسمت لمسیش (پایین کیبوردم اسمشو خوب نمیدونم) الانم خاموشا روشنم نمیشه یکی جواب بدع خواهشا

 12. خواهشا خیلی زود جواب بدید خیلی زود ممنون میشم
  رو لبتاپ دل من اب ریخت رو کیبردش و من هیچکاری نکردم و از شب تا صبح باتری باهاش بود و الان لبتاپو زدم برق دیدم روش نمیشه و باطری در اوردم روشن شد و کیبردش کار نمیکرد و هیچیش نشده بود و فقط کیبردش کار نمیکرد هر کدوم مو میزدم کار نمیکرد خواهشا بگید چیکار کنیم؟به نظر شنا کیبرد سوخته؟خواهشا زود جواب بدید تا بد تر از این اتفاق نیافتاده مرسی

  1. اینم بگم قسم لمسیشم خرابه با باطریشم فکر کنم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *