راهنمای کامل شبکه کردن ویندوز 7 با ویستا و ایکس پی

 • 1389/3/17
 • محمدرضا ارجمندی
 • 70

از آنجا که این روزها سه نسخه مختلف از ویندوز وجود دارد ، شاید برای شما پیش آمده باشد که نیاز به به اشتراک گذاشتن داده ها بین رایانه هایی با چنین نگارش های مختلف داشته باشید. امروز به شما نشان می دهیم چگونه می توانید در هر نسخه به اشتراک گذاری فایل ها و پرینتر ها با رایانه با نسخه دیگر بپردازید.

در حالت ایده آل ، اتصال چند کامپیوتر با سیستم عامل های مختلف مایکروسافت به شبکه به آسانی کلیک  کردن بر روی یک دکمه خواهد بود. با ویژگی Homegroup ویندوز 7 ، تقریبا  همیشه انجام کار بالا آسان است. با این وجود ، ارتباط هر سه آنها با یکدیگر کمی چالش برانگیز می تواند باشد. امروز قرار است که در به اشتراک گذاری فایل ها و پرینتر ها در هر ترکیبی از 3 نسخه که ممکن است در شبکه خانگی خود با ان  مواجه شوید شما را راهنمایی کنیم.

اشتراک بین ویندوز 7 و ایکس پی

احتمالا شایع ترین حالت این است که شما قصد به اشتراک گذاری بین ویندوز 7 و ایکس پی را داشته باشید. اساسا شما میخواهید مطمئن شوید که هر دو رایانه بخشی از همان گروه کاری شما درآمده باشند ، سپس باید تنظیمات صحیح به اشتراک گذاری راه اندازی کنید،و مطمئن شوید  که قابلیت تشخیص شبکه روی ویندوز 7 شما فعال شده است. بزرگترین مشکل شما ممکن است یافتن درایور درست چاپگر برای اجرا روی هر دو نسخه های ویندوز باشد.

به اشتراک گذاشتن فایلها و چاپگرها بین ویندوز 7 و ایکس پی

نگاشت درایو شبکه

یکی دیگر از روشهای به اشتراک گذاری داده ها بین ایکس پی و ویندوز 7 نگاشت درایو شبکه می باشد. اگر شما نیازی به اشتراک گذاشتن چاپگر ندارید و فقط می خواهید برای یک درایو را به اشتراک گذارید ، شما می توانید تنها درایو ایکس پی رابرای ویندوز 7مشخص کنید. هر چند که ممکن است کمی  پیچیده باشد، فرآیند خیلی بد هم نیست. مهم ترین قسمت اطمینان از اضافه کردن کاربر محلی مناسب است. این قسمت به شما اجازه خواهد داد که شما محتویات درایو ایکس پی را در  کامپیوتری با ویندوز 7 به اشتراک گذارید.

نگاشت درایو شبکه از ایکس پی به ویندوز 7

به اشتراک گذاری بین ویستا و ویندوز 7

یکی دیگر از سناریوهای ممکن این است که شما مجبور به اشتراک گذاری فایل ها و پرینتر ها بین ویستا و دستگاه ویندوز 7 شوید. این فرآیند کمی ساده تر از به اشتراک گذاری بین ایکس پی و ویندوز 7 است ، اما کمی کار بیشتری می خواهد. ویژگی Homegroup سازگار با ویندوز ویستا نیست ، بنابراین نیاز است که از طریق مراحل مختلف به رفع مشکل بپردازیم. بسته به نوع چاپگر شما ، به اشتراک گذاری داده ها می تواند آسان تر باشد چون ویندوز ویستا و ویندوز 7 پروسه بسیار بهتری برای مشخص کردن  درایورها به طور خودکار دارند.

چگونگی به اشتراک گذاشتن فایلها و چاپگر بین ویندوز 7 و ویستا

به اشتراک گذاری بین ویستا و ایکس پی

هنگامی که ویندوز ویستا بیرون آمد ، الزامات سخت افزاری بسیار زیاد بودند ، درایورهای مورد نیاز هنوز اماده نشده بودند، و به اشتراک گذاشتن داده بین این دو سیستم عامل  با توجه به ساختار جدید ویستا پیچیده بود. فرآیند به اشتراک گذاری اگر شما با استفاده از رمز عبور  به حفاظت داده ها نمی پرداختید بسیار ساده تر بود… فقط شما نیاز به قرار دادن فایلهای اشتراکی در پوشه عمومی ویستا داشتید. در سوی دیگر ، به اشتراک گذاری فایلهای محافظت شده با رمز عبور کمی دشوار بود. در واقع شما نیاز به اضافه کردن یک کاربر و راه اندازی به اشتراک گذاری بر روی دستگاه ایکس پی داشتید. اما بار دیگر ، ما آموزش کامل برای آن موقعیت را برای شما در زیر قرار داده ایم.

به اشتراک گذاشتن فایلها و پوشه ها بین ویستا و ایکس پی

اشتراک بین دو سیستم عامل ویندوز 7 با Homegroup

اگر شما یک یا چند دستگاه ویندوز 7 داشته باشید، به اشتراک گذاری فایل ها و دستگاه ها  با ویژگی Homegroup بسیار آسان می شود. این کار به سادگی ایجاد Homegroup بر روی یک دستگاه و سپس پیوستن رایانه دیگر به آن است. این ویژگی به شما اجازه می دهد تا به رسانه ها را به صورت stream  به اشتراک گذاشته، داده های به اشتراک گذارده شده کنترل کنید ، و همچنین داده های محافظت شده با کلمه عبور به اشتراک گذارید. اگر شما نمی خواهید دستگاه ویندوز 7 بخشی از Homegroup گردد، شما هنوز هم می توانید فایل را از طریق پوشه عمومی به اشتراک بگذارید ، و یک  پرینتر برای نصب به اشتراک گذارید.

استفاده از ویژگی Homegroup در ویندوز 7 برای به اشتراک گذاشتن فایلها و چاپگر

ایجاد Homegroup و ملحق شدن کامپیوتر جدید به آن

تغییر فایلها یی که در Homegroup به اشتراک گذاشته شده

صفحه ویندوز سرور

اگر شما یک نصب کامل می خواهید که شبکه متمرکزی برای به اشتراک گذاری فایلها بین تمامی رایانه های موجود در منزل شما، صرف نظر از سیستم عامل ایجاد کند، باید ویندوز سرور راه اندازی(Windows Home Server) کنید. این  راه اندازی به شما اجازه می دهد تا اسناد مهم و فایل های رسانه های دیجیتال خود را در یک جعبه متمرکز کنید ، و دسترسی آسان به جریان اطلاعات و رسانه ای را برای رایانه های  دیگر شبکه فراهم کنید. نه تنها این ، بلکه ویندوز سرور پشتیبان گیری آسان از تمام رایانه های شبکه را فراهم می کند ،  که در صورت حمله های ناگهانی هکرها مفید است.

نحوه نصب و راه اندازی صفحه اول ویندوز سرور

چگونه مدیریت به اشتراک گذاشتن پوشه ها در ویندوز صفحه اصلی سرور

نتیجه

بزرگترین مشکل کار کردن با پرینتر هایی هست که از درایورهای متفاوتی برای هر نسخه سیستم عامل استفاده می کنند. هیچ راه حل واقعا آسانی برای حل این مشکل وجود ندارد. بهترین توصیه ما این است که سعی کنید چاپگر را به یک رایانه متصل کنید ، و اگر درایور  ان روی ان سیستم کار نکردد ، چاپگر را  به کامپیوتر دیگر وصل کنید و ببینید که آیا با آن کار می کند (سعی و خطا). سازنده هر چاپگر  روشش متفاوت است ، و ویندوز همیشه به طور خودکار درایور صحیح را برای دستگاه نصب نمی کند.

ما امیدواریم که این راهنما به شما کمک کند تا اطلاعات خود را بین هر کدام از حالتهای مختلف سیستم عامل های مایکروسافت که شما استفاده می کنید به اشتراک بگذارید!

در زیر برخی از مقالات دیگر که به شما در برطرف کردن نیازهای شبکه ای شما کمک خواهد کردلینک شده است:

به اشتراک گذاشتن پرینتر در شبکه اصلی از ویندوز ویستا یا ایکس پی برای ویندوز 7

نحوه ی به اشتراک پوشه در ویندوز ویستا به شیوه ایکس پی

منبع: howtogeek

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 70 دیدگاه
 1. سلام
  با تشکر از زحمات شما

  میخواستم بپرسم چطوری میشه دو سیستم با سیستم عامل ویندوز 7 رو شبکه کرد برای بازی ها
  که بتونیم بصورت شبکه بازی ها رو با زی کنیم

  ممنون

 2. آموزش فوق العاده بود تونستم کامپوتر و لب تاپ رو باهم لینک کنم بدون دردسر.تشکر ویژه

 3. بسیار تشکر از راهنمای واموزش دلچسب شما امید باز هم به اینگونه اضافه بفرمائید.

 4. با سلام ممنون از آموزشتون ولی من یه مشکل دیگه دارم . اونم اینه که روی یه سیستم که وندوز سون هست پرینتر چندکاره شارپ نصب با یه ویندوز سون دیگه و دو تا ایکس پی وصل شدم اما با یه سون دیگه هنگام وصل شدن پیغام خطا میده اون کامپیوتر رو میشناسه و به راهتی هم بازش میکنه اما به پرینترش وصل نمیشه لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

 5. سلام واقعا توضیحات کامل و راحته ممنون میشه کمک کنید کامپیوتر مغازه رو به خانه ریموت کنم مشکل اینکه ویندوز مغازه xpویندوز خانه 7که لبتاپ هم هست زیاد به کامپیوتر واردیت ندارم اما خیلی دوست دارم

 6. من 2 سیستم با ویندوزسون را شبکه می کنم و فایل ها را شار میکنم ولی هنگام ورود به فایل ها ارور می دهد ممنون می شم راهنماییم کنید.با تشکر

 7. سلام
  یک مشکلی در هنگام شبکه کردن ویندوزهای 7 برای من ایجاد میشه به این صورت که برای اتصال به share کامپیوتر جدید ، درخواست username و password می کنه درحالیکه من تیک عدم نیاز به پسورد در کامپیوتر جدید جهت اتصال را فعال کرده ام.
  لطفاً راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

 8. اگه بخوام یه لب تا ب با ویندوز سون و وایرلس رو با یه کامپیوتر رومیزی ویندوز xp بدون وایرلس به اشتراک بزارم بایستی چه کار کنم.ممنون و تشکر

 9. بابا ما که مهندس کامپیوتر نیستیم که شما اینطوری توضیح مینویسی .ما مراحل کارو میخواستیم که از این نوشته هیچی نفهمیدیم

 10. مهندس عزیز ، اسم مقاله رو اشتباه نوشتید و این مقاله انواع اشتراک گذاری بین سیستم عاملهاست … علت بازخورد دوستان هم همین بود …. لطفا اصلاح بفرمایید .

 11. سلام و خسته نباشید
  آقا من دیگه دارم دیونه میشم،یه کامپیوتر دارم سرویس پک 2 هست یکیشهم سرویس پک 3 ،اینترنت هم وایرلس است با کابل به هم وصل نیستن حالا من میخوام پرینتری که به سرویس پک 2 وصله به اینیکی پشر کنم ولی نمیشه لطفا از اول بگین چه بکنم؟
  ممنون

 12. سلام
  ببخشید
  من دو کامپیوتر وبا هم توسط مودم شبکه کردم
  یکیش ویندوز 7 یکیشم xp
  حالا فایل شیر شده توسط 7 تو xp میبینم اما
  فایل شیر شده توسط xp در ویندوز 7 برای ورود پسورد می خواد ازم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 13. سلام میخاستم سه سیستم رو با هم شبکه کنم و اینترنت رو هم به سیستم ها برسونم ومودمم تک پورته و هاب شبکه هک دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.