بررسی بازی Red Dead Redemption : غرب وحشی به روایتی دیگر!

 • 1389/3/17
 • محمدرضا ارجمندی
 • 55

سازنده: Games Rockstar

ناشر : Games Rockstar

قیمت: 59.99 دلار( Shop.Ars )

پلت فرمها: ایکس باکس 360 (بررسی در این مقاله) ، پلی استیشن 3 ، کامپیوتر شخصی

سری سرقت بزرگ خودرو (یا همان جی تی ای )کم و بیش کیفیت خود را در چهارمین قسمت این بازی ، از جمله اپیزود بازگشت به  Liberty City  حفظ کرده است. بازی جدیدی که شرکت راک استار گیمز با نام  Red Dead Redemption  (خلاصی خون بار)منتشر کرده هم به سبک معروف جی تی ای و به شکل کاملا باز(open world)بوده،منتها به جای زندگی در دنیای مدرن،شما نوعی زندگی در اوایل قرن بیستم و به شیوه غرب وحشی را تجربه خواهید کرد. شما در بازی کنترل شخصیتی  به نام جان مارستون را برعهده دارید ، مردی که عضو یک باند خلافکار در غرب وحشی است تا اینکه دولت ایالات متحده او را غرب کشور می فرستد تا در مورد برخی تبه کاران عدالت  را به اجرا در آورد. تبه کارانی که زمانی از دوستان خود او بوده اند. چرا او بایداین کار را انجام دهد؟ خیلی ساده،مجبور است زیرا دولت خانواده اش را در اختیار دارد.

اگر تا حالا فیلم Deadwood را تماشا کرده باشید با این شیوه داستان پردازی آشنایی دارید. زمانی نه چندان دور دنیای غرب دنیایی وحشی  و به دور از روابط انسانی بود : حاکمیت قانون سفید پوستان شروع به تصاحب زمین های بومیان و گرد هم آوردن همه تحت یک جامعه کرد. در مقدمه بازی گفت می شود که  بومیان آمریکا زمین هایی که مالکیت اصلی اش از آن آنها بود از دست دادند، اما در عوض آن، مسیحیت چیزی بود که سفید پوستان به آنها تحمیل کردند. این چیزی است که به نظر قهرمان داستان ما عادلانه  نیست.

آنها صحبت می کنند ، ما گوش می کنیم!

در تنظیمات ، ماموریت ها ، و اسلحه های گرم به اندازه کافی  نوآوری و ابتکار وجود دارد که سبب شود این احساس را که با یک جی تی ای دیگر روبه رو هستید از بین ببرد. اما باید گفت : روشی که در بازی شما با شخصیت ها صحبت نموده ، ماموریتی از آنها گرفته ، و پیشرفت توانایی های شخصیت اصلی و سبک کلی داستان  برای جی تی ای بازها بسیار آشناست. شما در طی بازی با خانواده ای دامدار، مردی که در آستانه مرگ است ، و مردی فروشنده روغن مار و دیگر شخصیت های مختلف برخورد می کنید. همه آنها درخواستی دارند ، و بیشتر از هر کسی در این دنیا ، از شما چیزی می طلبند.

سبک مبارزه ساده است : استفاده از پوشش و حرکت آهسته به جلو ، اما لذت بخش است

اگر سازنده بازی را نمی دانستیم و فقط به بازی از منظر داستان و صداگذاری می نگریستیم بدون شک حدسمان در مورد سازنده راک استار گیمز بود!پس در این دو زمینه راک استار همانند سابق خوب عمل کرده است. در حالی که بازی هایی مثل آلن ویک از داستان خوبی برخوردارند، و یا بازی ای مثل باران سنگین در ارائه جلوه های سینمایی عالی ظاهر شده اند، بازی های Rockstar در زمینه استفاده از صدای بازیگران حرفه ای بی همتاست و در همه عناوین این سازنده صداگذاری از نقاط برجسته می باشد. در بازی Red Dead Redemption شما به جای رانندگی با ماشین ها ،اسب های مختلفی را می رانید. گفتگوهایی که میان شخصیت اصلی و سایر شخصیت ها  در سفر از جایی به جای دیگر رخ می دهد برای آشنا شدن بیشتر مخاطب با این شخصیت ها،  روایت داستان بازی ، و یا گاهی تنها برای خنداندن مخاطب است. ماجرای طنزآلود یکی از گانگستر های قدیمی که سعی در پاک کردن غرب وحشی از پلیدی ها می کند ؛ یا شخصیتی که در داستان این جمله را بیان می کند که هیچ کس در مورد افراد مست قضاوت بهتری از آن کس که مشروب خواری را کنار گذاشته است از قسمت های جالب داستان بازی اند.

این جهان خوشبختانه به دور از معاملات مواد مخدر است، چیزی که پیش از این در نسخه های جی تی ای به وفور در خلال داستان بازی مشاهده می کردیم. شما در بازی کارهایی مثل گاو چرانی ، شرکت در مسابقات اسب سورای ، و کنکاش در خانه های مخروبه برای کشف مهمات برای اسلحه های خاص انجام می دهید. گاهی پای سرقت کل قطاردر میان است. گاهی باید با اسب خود از جایی به جای دیگر مسافرت کنید. در طول این سفر ، ماموریت هایی مثل شکار  یا هدف گیری دقیق را می توان انجام داد و صد البته جستجوی گنج های مدفون در محیط بازی  که می تواند شما را در غرب وحشی سخت مشغول خود کند ، بنابراین در بازی همیشه کاری برای انجام  دادن دارید. شرایط زد وخورد هایی هم در بازی به شما نشان داده می شود که هم میتوانید درگیر آن ها شوید و هم به سادگی به تماشای زد و خورد ها بنشینید ، اما به یاد داشته باشید که بدست آوردن شهرت  واعتبار شخصیت شما در بازی برای موفقیت در گرفتن ماموریت ها خیلی سخت به دست می آید و به راحتی کم می شود. پیوستن به افراد بد در گرما گرم یک نزاع ی تواند تجربه ای بد برای اعتبار شما باشد و یک شلیک نابجا  به آدم های خوب  می تواند آنها را در برابر شما قرار داده و برای دستگیری شما جایزه تعیین کنند!. پس در تصمیم گیری ها دقت کنید.

اسب شما  زندگی شماست!

Rockstar ادعا می کنند فقط برای حرکت اسب ها از شیوه موشن کپچر استفاده کرده است… و من به این ادعا باور دارم. اسب ها هم برای خود شخصیت مستقلی دارند. با دکمه A آنها با حداکثر سرعت می دوند ، اما اسب ها مقدار محدودی استقامت دارند و اگر خیلی به حیوان  فشار بیاورید شما را به زمین می زنند! با حفظ یک اسب ،مسافرت با آن و حفظ سلامت آن برای مدت طولانی  ، به شما پاداش وفاداری داده می شود و استقامت اسب هم افزایش می یابد.

بله ، اسب شما می تواند بمیرد. شما می توانید با آن روی زمین غلت بزنید ، اسب تان ممکن است مورد شلیک گلوله قرا بگیرد و زخمی یا کشته شود (همین طور شما می توانید به  اسب های دشمنان تان شلیک کرده) یا با تیر اندازی انها را بترسانید تا حریف را به زمین بزنند! اسب سواری احساسی متفاوت از ماشین رانی دارد. گاهی اوقات تاخیر اندکی در حرکات اسب وجود دارد و مثل این است که واقعا با یک حیوان زبان نفهم سر وکار دارید نه هوش مصنوعی بازی! از آنجا که در بازی ملاک بهتری غیر از قیمت خرید و رتبه بندی ستاره ای  در مورد مقایسه اسب ها با ندارید ، بنابراین ممکن است اگر شما سوار بر بهترین اسب در محیط بازی هم باشید به راحتی متوجه این مطلب نشوید!

همچنین در طول بازی علاوه بر کنترل اسب گاهی هم کنترل یک دلیجان را بر عهده خواهید داشت ، و در این حالت بازی سخت تر و خشن تر است. یادگرفتن نحوه کنترل این وسایل نقلیه کمی زمان می برد. ، اما آنها کنترل و بازی با چنین دلیجانهایی واقعا لذت بخش است. در  کنترل سرعت  دلیجان و قدرت اسب های آن باید مهارت لازم را پیدا کنید ، چون در طی بازی مأموریت های سریع و فوری از بین بردن دشمنان با استفاده از همین دلیجان ها را پیش رو دارید.اسب های این بازی بی نقص نیستند ، اما سازندگان با خلق شخصیت های متنوع برای اسب ها به آنها کمک کرده اند تا طبیعی تر به نظر برسند. قبلا بهترین اسب بازی ها  Agro  در بازی Shadow of the Colossus  بود، اما به نسبت سایر بازی های دارای شخصیت  اسب در اینجا طراحی و کنترل اسب ها بسیار راضی کننده از کار در آمده است.

بازی به شیوه آنلاین هم خوب است و هم بد

شما می توانید در حالت چند نفره همراه با دوستان خود یک گروه چند نفره را تشکیل داده و به جستجو در  محیط بازی ، تیراندازی به گروه های دیگر و یا پیوستن به به شکلی که بازی معین می کند بپردازید. این شیوه بازی در مقایسه با تنوع حالت آفلاین تجربه ای عجیب و کمی ناقص است ، هر چند DLC  این بازی(محتوای جدید قابل دانلود) شامل ماموریت های چندنفره ، در آینده عرضه خواهد شد.

در داستان بازی شما می توانید وقت خود را  با انجام بازی پوکر(ورق) ، یا Liar’s Dice بگذرانید. است بازی نعل اسب هم از دیگر بازی هاست. نوعی بازی ریتمیک هم قابل بازی  کردن است که کار با چاقو اساس ان است. دیگر اینکه می توانید با دیگر شخصیت ها در بازی مچ انداخته و زورآزمایی کنید. هیچکدام از این بازی های جانبی جالب ، که ممکن است با در بازی اصلی ساعت ها با ان سرگرم باشید در حالت بازی چند نفره آورده نشده است. آنچه در حالت  چند نفره وجود دارد تیراندازی های گروهی و اتصالات نامطمئن کابران به همدیگر است ، که می تواند ناامیدکننده باشد.

بازی آنلاین می توانست تجربه گروهی عالی و فوق العاده ای باشد ، اما این بازی در حالت انلاین کاملا با ثبات و یا با امکانات کافی برای یک بازی آنلاین نیست . اما همراه با داستان حماسی و بخش تک نفره ، در مجموع بازی قابل قبولی است.

جمع بندی

منصفانه میتوان گفت که Red Dead Redemption  پر از ماموریت های اسب سواری ، کشتن دسته ای  از  تبه کاران (رفقای قدیمی) ، و دوباره نقل مکان به بخش دیگر است. این نقد کاملا معتبر است. کاری که  Rockstar در مورد حرکات اسب سواری انجام داده است  کاملا رضایت بخش بوده  و باعث شده سفر با اسب برای بازی کننده پر از موقعیت های هیجان انگیز و مأموریت های جانبی که حتی فکرش را هم نمی تواند بکند باشد. شخصیت ها بخوبی  طراحی شده و نقش خود را به درستی ایفا می کنند ، و شما با حداکثر 30 دقیقه بازی به خوبی با داستان همراه شده و  برای ساعت ها سرگرم ادامه بازی می شوید. در این بازی کارای مختلفی را ابید انجام دهید ، از تغییر قیافه با لباس های جدید تا فرار از قانون ، و بر اساس اعتقاد سازندگان همه اینها یعنی سرگرمی بیشتر.

می توانید از شکار امتیاز جمع کنید، دوشیزه را از خطر نجات دهید ، تبدیل به یک شکارچی حرفه ای شده  ، و یا به سادگی با اجرای ماموریت  های بازی از داستان لذت ببرید… انتخاب با شماست. این بازی یک اتفاق  فوق العاده در تاریخ وسترن کلاسیک است ، که با بازی آن می فهمیم تا چه حد یک داستان  کوتاه،ساده و شاید تکراری را می توان با وقایع و شخصیت های تازه پر از سرگرمی و جذابیت کرد. اگرچه اول بازی آشنا شدن به محیط و کنترل ها کمی زمان می برد،اما شگفت انگیز ترین نکته بازی این است که هنگام اسب سواری از هر ثانیه اش لذت خواهید برد.

منبع: arstechnica

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 55 دیدگاه
  1. من این بازی رو روی XBOX360 بازی کردم ولی فکر نمی کنم برای PC اومده باشه..

  2. من اولین بار توی کلوپی باهاش آشنا شدم و هر روز به مدت 2 تا 3 ساعت میرفتم کلوپی و اون لحظه بهترین لحظه من بود ، ولی متاسفانه نسخه pc رو گیر آوردم و نصب کردم ولی بالا نیومد. به همین خاطر اون رو دادم به یکی از دوستام ولی الان با خودم میگم ای کاش بازی رو نگه میداشتم، و الان دردبه در دنبالشم.
   هر وقت یاد اون روزا میفتم دلم میخواد همه زندگیم رو بدم ولی اون لحظه ها برگردن .

   شما که XBOX دارید حالشو ببرید . . .

  3. سلام.دوستان عزیر من توی سایت این بازی رفتم و توی یه مجله بازی دیدم نوشته برای سونی 3 و ایکس باکس ولی اگه برایp30بیاد اولین نفر میرم میگیرم.

 1. بهتر بود بازی را از دید خودتان مینوشتید تا ترجمه و انرا بازی میکردید……
  به هرحال خوب بود

 2. من این بازی را می خواهم البته برای pc من را راهنمایی کنید بسیار ممنون
  اگر این بازی برای pc امده من را خبر کنید باز هم ممنون

 3. سلام من هم این بازی را در xbox 360 کردم و خیلی هم جالب بود در ضمن نقد فشنگی هم بود

 4. اين بازي فقط براي xbox و ps3 انتشار يافته است لطفا زحمت بكشيد يك كنسول تهيه كنيد تا عقب نيفتيد

 5. من قبلا این بازی را کرده بودم و ان را تا مرحاه ای که باید در معدن با یک نفر دول کرد برده ام ولی یک سری مسال را نمی داسنتم خیلی ممنون از این راهنمایی ها الان دوباره بازی را نصب می کنم

  1. من رفتم و انتقام آقای مارستن را گرفتم.

  2. جان مادرت به ما هم بگو چه جورییییییییییییییییی؟

  3. جون من جواب بعد از اینکه مارستن میمیرو رکی بلد بگه

 6. na agha baraye pc nayoomade nemiad age biad graphic etoon abayd khoda bashe deletoono saboon nazanid
  😀
  man alan darhale tamoom kardanam bazish mahshare

 7. سلام.من یک سوال در مورد این بازی داشتم . وقتی جان به خانه پیش خانواده خود باز میگردد و مورد هجوم گروهی راهزن قرار میگیرد و میمیرد و پسرش جایش را میگیرد . دیگر هیچ ماموریتی برایمان نمی اید . ایا بازی تمام شده است یا نه؟

 8. من این بازی رو خیلی جلو رفتم حتی مردم و حالا به جای جان جک پسرش هستم ولی گیر کردم اخه مرحله نمیده
  شما می تونید کمکم کنید لطفا جواب رو به e-mialبفرست
  چاکرشما

 9. سلام سبک بازی های راک استار همیشه همین بوده و هیچ وقت هم تمامی ندارد.
  الان دیگر به شما ماموریت جدید نمی ده و شما در واقع ماموریت ها رو تموم کردید حالا دیگه می تونید از نقشه بازی لذت ببرید. به شکار بروید، افراد را دستگیر کنید و …. و دیگر به آن شکل به شما مامورت نمیدهد.

 10. نقد بسیار خوبی بود من که این بازی رو امتحاننکردم اما شک ندارم شاهکاره. کاش هر چه زودتر واسه pc بیاد.ممنون هم شهری.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *