مي خوام Xbox 360 بخرم ؟!

مي خوام Xbox 360 بخرم ؟!
 • 1389/4/16
 • سپهر خيري
 • 371

اگر سؤالی درباره کنسول‌های بازی دارید، می‌توانید آن را در تالار پرسش و پاسخ گویا مطرح کرده و پاسخ خود را از نویسندگان و کاربران گویا دریافت کنید.

soal-header

تصميم گرفتيد كه يك كنسول نسل جديد بگيريد و از بازي هاي جديد با گرافيك بالا لذت ببريد؟

شايد سري به بازار يا اينترنت زديد و از اين همه مدل هاي عجيب و غريبي كه وجود داره تعجب كرديد ! يا اينكه پيشنهاد مغازه دار بنظرتون عجيب مياد و فكر مي كنيد به صرفه ترين مدل را به شما نگفته.

شايد اين مقاله در تصميم گيري به شما كمك كند !

كدوم مدل !

اولين چيزي كه شايد متوجه شديد اين است كه مدل هاي مختلفي براي 360 وجود دارد و شايد تفاوت اصلي قيمت ها در همين باشد.

تاكنون ماكروسافت 5 مدل مختلف از Xbox360  منتشر كرده كه همكنون 3 مدل آن توليد مي شوند و بقيه مدل ها يا خيلي زياد تو انبار ماندند و فروش نرفتند يا دست دوم هستند.

مدل هايي كه تاكنون توليد شده:

‍‍Core:

اين مدل جز اولين مدل هايست كه توليد شد و در اصل شما فقط وسايل ضروري به همراه كنسول را البته با پايين ترين قيمت دريافت مي كنيد . اين كنسول ديگر توليد نمي شود.

وسايلي كه در اين بسته موجود بود:

دسته ي باسيم

و يك عدد كابل Composite AV

همچنين اشتراك يك ماه Gold

Premium:

اين كنسول هم به همراه مدل Core در ابتداي انتشار 360 توليد شد اما در اين مدت تغيراتي كرد. قيمت اين كنسول در سال هاي اول توليد به دليل داشتن وسيله هاي اضافه از همه مهمتر يك هارد 20 گيگابايتي از مدل Core  گرانتر بود.

و اما محتويات اين مدل در طي اين 5 سال تغييراتي كرده

مدل پرميوم تا تاريخ 2008.6  شامل وسايل زير بود:

هارد 20 گيگابايتي

دسته ي بي سيم

هدستي كه به دسته وصل مي شد . براي استفاده در Xbox live

كابل Ethernet

و كابل تصوير و صدا آن كه نسبت به مدل Core داراي يك حالت Component HD  بود

همچنين اشتراك يك ماه Gold

و اما از تاريخ 2008.6 به بعد محتويات آن تغيير كرد. و اين مدل با محتويات قبل توليد نشد.

دسته ي بي سيم

تغيير هارد به 60 گيگابايتي

هدست به همان صورت قبل

كابل صدا و تصوير هم به همان صورت

كابل Ethernet

و يك ماه اشتراك گلد.

در حقيقت اين كنسول فقط  در 40 گيگابايت هارد خود تفاوت نداشت بلكه در مادربرد آن نيز تغييراتي بوجود آمد كه در اين مورد توضيح كاملي داده خواهد شد اما نكته ي مهم وجود يك خروجي HDMI بود كه البته كابل HDMI آن را جدا بايد تهيه مي كرديد.

مدل پرميوم قيمت متعادلي نسبت به بقيه دارد.

Halo Edition:

اين مدل هم اندكي پس از دو مدل اوليه توليد شد و مي توان گقت تغيير محسوسي با مدل Premium ‌ نداشت.

توليد اين مدل مدت كوتاهي ادامه داشت و متوقف شد. كه شامل وسايل زير بود.

رنگ و ظاهر اين كنسول  حال و هواي Halo ‌ داشت و مي توان گفت سبز رنگ بود

يك هارد 20 گيگابايتي

دسته ي سبز  رنگ بي سيم

يك پك اضافه به نام Play and Charge كه يك شارژ و باتري قابل شارژ داشت به همراه يك كابل كه هنگام بازي دستگيره را به كنسول وصل مي كرد تا باتري ها شارژ شوند.

كابل صدا و تصوير مانند Premium

كابل Ethernet‌

و يك هدست

و البته همان اشتراك يك ماه Gold

اين كنسول از نظر مادربرد مثل پرميوم هاي جديد داراي خروجي HDMI  بود.

همانطور كه متوجه شديد اين مدل تقريبا همزمان با انتشار Halo 3  بود و بيشتر سعي شده بود كه بخاطر ظاهرش مشتري جذب كند. و قيمت آن از پرميوم ها گرانتر بود.

Elite:

اين مدل هم بعد از Premium  و Core توليد شد و تغييراتش از نظر داخلي و خارجي بيشتر از Halo بود همچنين كارامد تر.

وسايل موجود در اين مدل :

بارز ترين تغيير , سياه شدن رنگ كنسول بود . اين مدل هم داراي خروجي HDMI  است.

تغيير هارد به 120 گيگابايت

تغيير رنگ دسته ي بي سيم به سياه

يك  هدست

كابل صدا و تصوير مثل مدل Premium كه البته اين كنسول براي خروجي HDMI يك كابل HDMI‌هم در داخل بسته اش بود. و يك كابل جدا براي صدا داشت كه در صورتي كه از كابل HDMI استفاده مي شد براي صدا هم از آن كابل استقاده مي شد.

سيم Ethernet

و يك ماه اشتراك Gold

اين كنسول نسبت به بقيه قيمت بالاتري داشت مخصوصا در ايران كه قيمت آن در اوايل نسبت به بقيه سرسام آور بود . اما به هر حال به خاطر هارد 120 گيگابايتيش طرفداران خودش را داشت .

Arcade:

اين مدل هم جز آخرين مدل هايي است كه توليد شده و طرفداران زيادي به خاطر قيمت پايينش پيدا كرد. قيمت آن حدودا نصف يك 360 مدل Elite‌ است. كه نسبت به تغييراتي كه در وسايل آن بود كاملا به صرفه بود

وسايلي كه در اين بسته است:

دسته ي بي سيم

يك مموري 256 مگابايتي

كابل صدا و تصوير مثل مدل Core مي باشد و فقط Composite AV دارد.

5 بازي ارجينال اركيدي در يك ديويدي به همراه آن

يك ماه اشتراك گلد

اين مدل هم به دليل تغيير مادربرد نسبت به پرميوم هاي 2008 به قبل و Core يك خروجي HDMI‌ دارد.

توجه!

مدل هاي جديد آركيد داراي حافظه ي 256 داخلي هستند.

خب تا به اينجا مدل هاي مختلف را از نظر ظاهري و وسايل همراه آن تفكيك كرديم. كه شما پايه ي قيمت خريدتان را با توجه به اين مدل ها تعيين مي كنيد.

اما فاكتور هاي مهم ديگر ي هم وجود دارد كه موقع خريد مدل مورد نظر بايد حتما به آنها توجه كنيد.

(Region) رجين كنسول!

كنسول هاي مختلف با توجه به مناطق مختلف توليد, داراي رجين هاي مختلف هستند. اما معمولا وقتي كه كنسول را كرك مي كنند تا بازي هاي كپي را اجرا كند اين فاكتور هم از بين مي رود. اما در كنسول PS3 كه كپي خور نشده و  360 كه كرك شده اين اتفاق نيفتاده. البته كارهاي مختلفي مي توان براي رهايي از اين كار انجام داد ولي هيچ كدام به طور كامل رجين را از بين نبرده و فقط مي توانند آن را تغيير دهند.

و اما به چرا بايد به رجين 360 توجه كنيم؟ براي پاسخ به اين سوال لازم است بدانيد كه 360 هايي كه رجين مختلف دارند تفاوت اصليشان در بازي هايي كه براي آنها منتشر مي شود است.

شايد متوجه رجين هاي مختلف NTSC بر روي تلوزيون خود شده باشيد. بازي هاي 360 معمولا براي همه رجين ها منتشر مي شوند ممكن است بعضي ها با تاخير براي رجين ديگر عرضه شوند يا اينكه اصلا منتشر نشوند. براي اين كه بهتر بفهميد چطور بازي هايي براي رجين هاي ديگر توليد نمي شوند لازم است انواع رجين ها را بشناسيد.

اين كنسول داراي 4 رجين UC و J‌و J-Asia و Pal  است.

رجين J مخصوص كشور ژاپن ‌است.

رجين J-Asia كه مربوط به كشور هاي شرقي آسيا است.

رجين UC مربوط به قاره ي آمريكا مي شود.

رجين Pal كه اين رجين براي اروپا و خاورميانه و آفريقاست.

(رجين كنسول در پشت جعبه  آن نوشته شده قبل از خريد حتما به آن توجه كنيد)

البته در ايران به دليل بيشتر بودن بازي هاي Pal به صرفه تر است كه كنسول هاي 360 با اين رجين را خريداري نماييد اما رجين هاي ديگر هم كنسول هايشان در ايران است هم بازي هايشان . كه به ترتيب پر طرفدار بودن رجين هاي UC‌.j-asia  و در آخر j

تغييراتي كه كنسول ها وجود دارد فقط محدود به اين مي شود كه UC‌و J‌ برق مصرفي 110 ولت و ورودي 110 ولت دارد و دو رجين PAL و J-Asia  220 ولت كه برق مصرفي ايران است.

خب, اميدوارم شما ريجن مورد نظرتان را با توجه به توضيحات داده شده پيدا كرده باشيد در ضمن اختلاف قيمت اين رجين ها زياد نيست . در اصل قيمت تمام رجين ها بايد يكي باشد ولي معمولا در  ايران رجين Pal وJ-Asia از بقيه ارزان تر است.

360ام سه چراغ نشه !؟

حتما شما هم در مورد 3 چراغ شدن كنسول 360 شنيده ايد. و حتما شنيديد كه به دليل گرم شدن زياد دستگاه يا مشكلات ديگر اين اتفاق مي افتد. ماكروسافت براي اين مشكل در سال هاي مختلف اقدامات مختلفي انجام داده و پيشرفت هايي هم داشته.

اما چطور مي توانيم احتمال اين خطر را كاهش دهيم؟

ماكروسافت براي جلوگيري از بروز اين مشكل طي سال هاي اخير با تغييرات در مادربرد و پردازنده ي كنسول خود توانسته تا حدود 99% اين مشكل را برطرف كند.

براي اين كه از اين تغييرات مطلع شويد لازم است در مورد نام مادربرد هايي كه تا بحال ماكروسافت براي كنسول خود گذاشته اطلاع داشته باشيد.

معمولا بعضي از مغازه دار ها خودشان از مدل مادر برد هاي كنسول هايشان با خبرند اما بهتر است كه خودتان با اطمينان كامل مدل آن را بدانيد .

توجه !

لازم به ذكر است كه مدل هاي پرميوم و اليت و اركيد در طي فرايند تغيير مادربردها يكسان بوده اند به اين معني كه نام هاي آن ها در طي اين فرايند تغييري نكرده به جز اينكه توليد برخي مدل ها مثل Coreو Halo Edition كه به كلي توليدشان متوقف شد. پس پرميوم بودن و اليت بودن تاثيري بر روي احتمال خرابي ندارد.

Launch: اولين مادربردي كه بروي كنسول هاي Premium  و Core‌ماكروسافت بود مادر برد لانچ بود ! كنسول هاي توليد شده از سال 2005 تا 4/2007 از اين مادربرد ها استفاده كرده اند.  اين مادربرد ها بدترين كيفيت را در بين بقيه مدل ها دارند خودم يه 360 از همين مدل كشته دادم !

Zephyr: مدل بعدي كه براي مادربرد هاي 360 گذاشته شد به نام  زفير بود. اين مدل اولين بار روي مدل هاي اوليه ي اليت قرار گرفت و كنسول هاي پرميومي كه بعد از نيمه ي دوم 2007  ساخته شدند هم با اين مادربرد توليد شدند. آمار خرابي اين مدل كمتر از لانچ بوده و  مشخصه ي اصلي آن اضافه شدن خروجي HDMI است.

Falcon: اين مادربرد هم به دليل در صد كمي كه هنوز در زفير ها وجود داشت عرضه شد و توانست تا در صد بالايي خرابي 360 را كاهش دهد. مادربرد و پردازنده در اين مدل تغييرات عمده اي كردند به طوري كه پردازنده هاي آن 65 نانومتر شده و از اواخر سال 2007 بر روي  انواع كنسول ها يعني Premium , Elite  و اولين آركيد هاي توليد شده قرار گرفت.

اما از نظر ظاهر بيروني چطور بفهميم كه اين مادربرد فالكون دارد يا زفير يا شايدم لانچ ؟

اول از همه تاريخ هاي توليد گويا ي همه چيز هستند. بعد از آن بايد به خروجي HDMI كه بر روي برد هاي زفير و فالكون قرار گرفت توجه كنيد . اما فالكون و زفير زمين تا آسمان در آمار خرابي باهم تفاوت دارند. پس از كجا بفهميم  كه كنسول فالكون است يا نه ؟

همانطور كه گفته شد با تغييرات زيادي كه در معماري اين مادر برد بود از مهم ترين هايشان 65 نانومتري شدن CPU بود كه گرماي كمتر و برق كمتري مصرف مي كرد. پس با توجه به برق مصرفي كنسول كه پشت آن درج شده مي توان به اين مساله پي برد كه برق مصرفي بايد 175 وات باشد. يا اين عبارت هم در پشت كنسول نوشته شده. Team : FDOU

البته به تاريخ كنسول هم دقت كنيد كه از سال 2008 به بعد همه ي كنسول ها با اين مادربرد عرضه شدند.

تصويري از پورت HDMI

همچنين به  Lot No  توجه كنيد

Jasper:

آخرين مدل مادربردي كه در حال حاضر بر روي كنسول هاي 360 قرار دارد اين مدل مادربرد است كه آمار خرابي در آن حدود 0 رسيده . اما چگونه بفهميم كه مادربرد مورد نظر جسپر است؟!

اين مادر برد تقريبا از اواخر سال 2008 روي كنسول قرار گرفت پس مي توان با اطمينان گفت كه هر كنسولي كه تاريخ ساختش از 11-2008 به بعد باشد اين مادربرد را دارد و باز هم مي گم همه ي مدل ها از اين قاعده پيروي كردند يعني چه Premium  چه Elite  و چه Arcade هاي موجود در بازار كه تاريخ ساختشان 2009 به بعد است به احتمال زياد اين نوع مادربرد را دارند.

نكات ديگر كه قابل توجه اند به اين ترتيب مي باشند.

عبارت Team : FDOU در پشت كنسول درج شده.

برق مصرفي كنسول 150 وات شده و كابل اتصال آن هم به كلي تغيير كرده و فقط براي مدل خود يعني جسپر قابل استفاده است.

يكي ديگر از تغييرات كه در مدل آركيد ديده مي شود داخلي شدن مموري كارت است كه ديگر مموري كارت 256 آن جدا نيست و به صورت حافظه ي داخلي است.

تا به اينجا روشي را براي پيدا كردن بهترين مادربرد موجود يعني Jasper بر روي كنسول معرفي كرديم كه شما ديگر نگران 3 چراغ شدن كنسول خود نباشيد.

اما اگر شما خواستيد كنسول هاي قديمي تر كه مادربرد هاي ديگر روي آن ها قرار دارد را بخريد هم راههايي براي جلوگيري از 3 چراغ شدن آن وجود دارد كه با انجام آن ها احتمال 3 چراغ شدن تا درصد بالايي كاهش ميابد.

در آخر دو تصوير زير نشان دهنده ي تغيير ورودي ها برق در كنسول است:

Xbox‌ جديدي كه اومده چطوره؟

اين كنسول به تازگي توليد شده و با طراحي زيبا و تغييراتي كه كرده توجه همگان را به خود جلب كرده است.

تفاوت هايي كه اين كنسول با بقيه مدل ها دارد فقط در جزئيات است وگرنه هنوز نام آن 360 خواهد بود و از نظر سخت افزاري تغيير عمده اي نكرده.

اين كنسول كه يكي از خبر هاي بزرگ ماكروسافت در E3 ‌امسال بود با نام Xbox360 250 Gigabyte توليد شده و مي توان نام آن را Slim هم گذاشت! همانطور كه در تاريخ همه ي كنسول ها چنين اتفاقي افتاده  360 هم يك مدل باريكتر و كوچكتر است. كه با توجه به مشكلاتي كه داشت بايد تا عرضه ي آن كه 25 تير است صبر كنيم و ببينيم كوچكتر شدن آن به 3 چراغ شدن و تهويه ي آن آسيبي خواهد زد يا اينكه ماكروسافت اينبار به اين نكات توجه كرده.

در مورد سخت افزار آن و كرك شدن اين مدل هم بايد صبر كنيم تا مشخص شود كه آيا تغييري نسبت به آخرين مدل هاي موجود در بازار تغييري كرده است يا نه. چون كرك شدن كنسول ها با توجه به مدل درايو هاي DVD‌آنهاست و تقريبا در هر مدل جديد يك درايو جديد هم روي آن گذاشته شده و مدتي بعد كرك آن پيدا شده .

همچنين مادربرد اين كنسول هم منتظريم كه ببينيم چه تغييراتي كرده است. اما فعلا تغييراتي كه در ظاهر ديده مي شوند به اين ترتيب مي باشند:

اولين و مهم ترين تغييري كه به نظر مي رسد 250 گيگابايتي شدن هارد است. و نكته ي قابل توجه داخلي شدن Internal شدن هارد آن است كه تفاوت عمده اي هم با بقيه مدل ها كه هاردشان به راحتي قابل تعويض و جدا كردن بود دارد.

تنها كنسولي كه تا بحال توليد شده و از فناوري Wifi داخلي بر خوردار است همين مدل است كه اتصال به شبكه ي اينترنتي Live را ساده تر كرده و در كل مي توان گفت كه اتصال از طريق وايرلس را به ارمغان آورده.

پشتيباني از سيستم Kinect :

اين سيستم كه آخر سال ميلادي امسال با استفاده از دستگاه Kinect قابل استفاده خواهد شد. كه به اين معني است كه كنسول قابليت اتصال به kinect را به صورت داخلي در خود دارد.

لازم است توضيحي در مورد ناتال هم داده شود:

اسم آن به kinect  تغيير يافته. اما شايد اكثريت آن را با نام ناتال شنيده باشند.

اين سيستم چيزي شبيه به كنسول Wii است با اين تفاوت كه دسته اي در كار نيست و مي توان گفت سيستمي كاملا جديد است كه شما جلوي آن مي ايستيد و با سنسور هاي خود حركت شما را تشخيص مي دهد كه باعث آزادي عمل بيشتر در بازي ها مي شود.

لازم به ذكر است همانطور كه گفته شد اين و سيله آخر سال ميلادي امسال عرضه مي شود.

اما از تغييرات ديگر در اين مدل جديد

5 پورت يو اس بي دارد. دوتا در جلوي كنسول و 3 تا در پشت

كابل و خروجي HDMI به همراه كابل AV و كابل صداي Optical

دكمه ي لمسي براي روشن كردن كنسول و خروج درايو

صداي كمتر و برق مصرفي كمتر

تغيير پردازنده به 48 نانومتري

قيمت كنسول 299 دلار اعلام شده.

————————————

نكاتي كه در پايان لازم است ياد آوري كنم

در حد امكان 360 هايي كه تاريخ توليد جديدتر دارند را خريداري كنيد.

مدل Core و  Premium  با هارد 20 گيگابايت توليد نمي شوند.

تمامي قطعاتي كه بر روي يك كنسول نيست جداگانه در بازار موجود هستند.

Premium  و Elite ‌و Arcade ‌مدل هايي هستند كه در حال حاضر در بازار موجودند و از نظر سخت افزاري هيچ تفاوتي ندارند و اين طور نيست كه مثلا اليت احتمال 3 چراغ شدنش بيشتر باشد و اركيد 3 چراغ نشود.

در هر صورت امكان بروز اين مشكل وجود دارد و با اينكه تا به حال در مادربرد هاي فالكون به اين مشكل زياد ديده نشده ولي مشكل 3 چراغ شدن دلايل زيادي مي تواند داشته باشد .

در آخر هم بگم كه فعلا فكر خريد مدل 250 گيگابايتي را تا يكي دو ماه آينده نكنيد.

اگر سؤالی درباره کنسول‌های بازی دارید، می‌توانید آن را در تالار پرسش و پاسخ گویا مطرح کرده و پاسخ خود را از نویسندگان و کاربران گویا دریافت کنید.

soal-header

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 371 دیدگاه
 1. aya mitavan xbox ra dar televezion mamoly ba gerafik bala bazy kard sai javab dahid

  1. اگه بخری یه حسی داره من هم همین رو می گفتم تا که خریدم واقعا درجه ی 1 هست .

 2. سلام!
  ببخشید شاید این سوال تکراری باشه،اما من شک کردم!دوستان بازی هایی به تازگی عرضه شدن 2012-2013(مثل DmC)رو میشه با arcid بازی کرد؟یا حتماباید اسلیم باشه!یا باید به رجین توجه کرد؟آخه من یه آرکید دست دو قیمت کردم با دوتا جوئستیک ساخت 2009!600هزارتومن؟میخواستم بخرم ولی اگه بازیای جدیدو نگیره که به دردم نمیخوره؟میشه خواهش کنم جوابمو بدید…
  یه سوال دیگه بازیایی که روشون نوشته NTSD یعنی چی؟
  توروخدا کسی میدونه زود جواب بده…ممنون:-*

  1. salam.man ps3 daram vali ta hodudi ham az xbox sar dar miaram chera ke updateshun mesle hame.bbinid shoma bayad az maghaze dara bporsid un bazie morede alaghatun ba kodum update kar mikone baad faghat mitunid ba update dasgatun har bazii ke bashe anjam bdin.
   dar morede baziaye NTSC bayad bdunin ke in bazia makhsuse amricast(ghare amrica) va mamulan dasgahhaye ba regione PAL ke makhsuse oroopa va khavare mianast kar namikonan

  2. سلام
   تا جایی که من میدونم هیچ ربتی به ارکید یا اسلیم بودنه کنسول نداره که چه بازیی بیاد یا چه بازیی نیاد توی کنسول فقط ربط به ریجن و اپدیت داره که همه ی بازیا برای lt+3 هستند و تمام بازی و کنسول های داخل ایران pall هستند. سره همین خودتونو نگران نکنید. همه ی بازیا روی همه ی کنسول ها میاد.

 3. ی چیزی رو یادم رفت بگم
  روی همه ی بازیا نوشته ntsc ولی در واقع pal هستند

 4. ba salam man be zodi mikham xbox 360 bekharam mishe rahnamaee konid.kekodom model bhtare

 5. به من پیشنهاد شده یه 360 premium سه چراغه شده 100 تومان به نظر شما بخرم و قابل تعمیر هست یا نه؟؟؟؟

 6. بچها بنظر شما xbox بخرم یا ps3 با توجه به اینکه وضع مالیمون هم جوری نیس که بابت هر بازی 70-60 هزار تومن پول بدم و آیا xbox هنگی داره؟ لطفا حقیقت رو بگید

  1. ببین اگه xboxمیخواهی بخری یاjasperیاarcadeبگیر چون بهترین ها هستند البته تو ی xboxها.امااگه میخواهی play stainبگیری فقط ۳رو بگیر

  2. فک کنم ایکس باکس بهتر باشه بازی هاشم ارضون تره ولی نمیدونم هنگی داره یا نه

 7. سلام من 7 ساله گیمر PC بودم الان میخوام XBOX 360 بخرم …به نظر شما به دسته عادت میکنم؟

 8. من یه ایکس باکس اسلیم میخوام قیمت اصلیش چنده لطفا بگین ؟؟؟؟؟؟ 😀

 9. man mikham xbox slim bekharam aya khoobe ya az oon behtar ham hast

  1. بله xbox one بهتر از 360 ولی 2 میلیون یا بیشتر قیمتشه

 10. من یک ایکس باکس 360 اسلیم 250 گیگ دسته دو تمیز پیدا کردم برای سال 2011 با قیمت 680 تومن ایا بخرمش میصرفه؟یا هنوزم بگردم؟

 11. سلام من میخوام اسلیم بگرم یا سوپر الیت
  راست میگن اسلیم چراغ خاموش روشنش چون لمسیه میسوزه؟

 12. من الان جاسپر دارم خیلی خوبه تمام بازی های روزم ساپورت میکنه

 13. من عکس تمام کنسولهایه ps3رو میخوام چه کار کنم؟

 14. سلام.من میخواستم یه کنسول بگیرم حالا یا ایکس باکس میگیرم یا ps3 اگه ایکس باکس بگیرم کدوم مدل و یا ps3 کدوم مدل بعد زیر 600 باشن این سه چراغه شدن ایکس باکس تو کدوم مادربرد اتفاق می افته تر خدا خوندید جواب بدید

Comments are closed.