متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

گذری بر دنیای LCDها

12345 (بدون نظر)
Loading...
84

اگر بخواهیم امروزه درمورد مانیتورها تحقیقاتی انجام دهیم قطعا با کلمات lcd مانیتورهای فلت وپلاسما وگاهاled به وفور بر میخوریم
این لغات در دنیای مانیتورها زیاد خودنمایی میکنند
ایا صفحات فلت پلاسما و lcd ها باتوجه به شباهت ظاهری که با هم دارند ایا واقعا از یک خانواده اند؟
پاسخ صحیح اینست که واقعا ما از روی نا اگاهی گاها این کلمات را درکنارهم ویا حتی به جای هم بکار میبریم وحقیقت امر این است که باهم تفاوت های زیادی دارند که در انتهای همین مقاله به بیان برخی از انها حواهیم پرداخت

Lcdها در کجا بکار برده میشوند؟
از lcd ها در برخی مانیتورها ،کامپیوتر های لپ تاپ،ساعت های دیجیتالی و اجاق های ماکرویوو……استفاده میشوند.

نحوه تشخیص LCD:
اگر انگشت خود را بر روی صفحه مانیتور قرار دهیم وفشار کمی بدهیم متوجه میشویم که هم این صفحه کمی نرم و انعطاف پذیر است و مهمتر از این در اطراف انگشت بر روی مانیتور تغیرات رنگی بوجود می اید که که مثل موج است(البته این روش خطرناک است زیرا به مرور زمان با تکرار این آزمایش به مانیتور آسیب جدی وارد میشود)

تاریخچه ای ازLCDها:
LCDمخفف عبارتLiquid Crystal Display است که به دلیل دارا بودن خصوصیاتی از قبیل نازک بودن،مصرف کمتربرق و وضوح بیشتر متداول شده اند.
LCDهمان کریستال مایع است .در سال۱۹۸۸ یک گیاه شناس اتریشی به نام فردریک رینیتر این مایع را کشف کرد .اودر آزمایشگاه خود مشاهده کرد که زمانی که یک ماده شبیه کلستریل را ذوب میکند این مایع در ابتدا تیره رنگ است سپس بابالا رفتن حرارت رنگ آن روشن می شود همچنین پس از خنک کردن آن مایع قبل از تبلور آن به رنگ آبی در می آید.
اولین گونه آزمایشیLCDها تقریبا ۱۸ سال پیش ساخته شد.از ان هنگام به بعد گونه های تکنیکی ان ساخته شد و روانه بازار گردید.شواهد مبتنی بر این است که تا چند دهه آینده پیشرفت های چشمگیری در زمینهLCDها بوجود خواهد آمد که دنیای پیشرفته LCD ها را جذاب تر وجالب تر خواهد کرد و همچنین کاستی های مدل های امروزی نیز برطرف خواهد شد.

کریستال های مایع بستهبسته به چگونگی تحریک و نحوه آرایش مولکول ها به گروه های مختلفی تقسیم می شوند.این نوع کریستال ها نسبت به تغییر دماو در برخی موارد فشار واکنش نشان میدهند و جهن گیری مولکول ها در آنها از الگوی خاصی پیروی میکند که اغلب یک منشا خارجی جهت دهنده دارد.

کریستال های مایع بیشتر به حالتمای نزدیک ترند آنها مقدار متوسطی گرما را در یافت میکنند تا از حالت جامد به کریستال مایع تبدیل شوند ومقدار بیشتری گرما نسبت به مرحله قبل را دیافت میکنند تا به مایع واقعی تبدیل شوند.باتوجه به این خصیصه میتوانیم علت تفاوت وضوح صفحه نمایش را در یک روز سرد ویک روز گرم را مشاهده کنیم.
به دلیل حساسیت بالای کریستال هابه دمای بالا وگرما از آنها در دماسنج ها استفاده می شود.
LCDها از ۴ خصوصیت بهره می برند:
۱. در آنها نور میتواند قطبیده شود
۲. کریستال های مایع میتوانند نتقل شوند ونور قطبیده را تغییر دهند.
۳. ساختار LCDمیتواند از سوی جریان الکتریکی تغییر یابند.
۴. در آن مواد شفافی موجودند که میتوانند جریان الکتریسیته را هدایت کنند.

سیستم های LCDبرچه مبنایی استوارند:
سیستم های LCD در دوگونه قابل شناسایی است:
۱. سیستم ماتریس فعال Matrix Active
۲. سیستم ماتریس غیر فعال Passive Matrix

اتریس های غیر فعال از یک شبکه ساده برای تأمین شارژ پیکسل های موجود روی نمایشگر استفاده میکنند .ایجاد شبکه درواقع یک مرحله پردازش است که با دولایه شفاف آغاز می شود .به یکی از این لایه ها ستون ها و به دیگری ردیف هایی واگذار میشود که از مواد هادی وشفاف ساخته می شوند که معمولا از جنس اکسید قلع هستند ستون ها و ردیف ها به مدارهای مجتمع ( ICها) مرتبط می شوندو زمانی که شارژ از سطر یا ستون خارج شود این مدارها کنترل خواهد شد.
مایع کریستال بین دو لایه شفاف قرار خواهد گرفت یک فیلم قطبیده به بخش خارجی از هریک از این لایه اضاف می شود سادگی سیستم ماتریس غیر فعال جالب است اما نواقصی به همراه دارد از جمله زمان پاسخ کوتاه وکنترل ولتاژ بدون دقت.
راحت ترین راه برای مشاهده زمان پاسخ کوتاه این است که نشانگر ماوس را به سرعت از یک مکان مانیتور به سمت دیگر ببریم در این حالت به سایه های دنبال نشانگر توجه کنید.
کنترل ولتاژبا عدم دقت از توانایی ماتریس غیر فعال جلوگیری می کند و در یک زمان تنها بر یک پیکسل تاثیر می گذارد زمانی که ولتاژ برای از هم باز کردن یک پیکسل بکار گرفته می شود پیکسل های اطراف ان تا حدودی از هم باز می شوند که باعث می شود تصاویر تار بنظر ایند و کنتراست خود را از دست بدهند.
LCDهای ماتریس فعال بهTFTها وابسته اند.اساساTFT ها ترانزیستورها و خازن های کوچک سوئیچ شوونده هستند آنها در یک ماتریس و روی یک لایه شفاف مرتب میشوند برای آدرس دهی یک پیکسل ردیف مناسب سوئیچ می شود وسپس شارژ به ستون اصلی ارسال می شود .خازن قادر به نگهداری شارژ تا دوره تازه سازی بعدی است.
بیشتر نمایشگرهای امروزی در هر پیکسل ۲۵۶ سطح روشنایی پیشنهاد میکنند البته هنوز هم در حال پیشرفت هستند و در دهه های آینده این توانایی بیشتر و پیشرفته تر خواهد شد.
اندازه نمایشگر محدود به مشکلات کنترل کیفیت است و وبه سازنده های آنها بر می گردد.(پارسی کتاب)

تفاوت های پپلاسما و LCD ها:

برتری تلویزیون و مانیتور های پلاسما به LCD

۱. غالبا اندازه های آنها به تناسب قیمت با LCDها بزرگتر است.در کل پلاسما ها در اندازه های کمنر از ۳۷ اینچ تولید نمی شوند.(برای مثال یک مانیتور ۴۲اینچی پلاسما که ۳۰ درصد بزرگ تر از یک مانیتور ۳۷ اینچی LXDاست قیمتی تقریبا مساوی با هم دارند چیزی حدود ۲میلیون تومان)
۲. کیفیت بهتری دارند .(با فاصله گرفتن از تلویزیون های پلاسما تفاوتی در کیفیت تصویر مشاهده نمیشود در صورتی که اگر از تلویزیون LCDفاصله بگیریم از وضوح تصویر کاسته می شود)
۳. کنتراست بالاتری دارند یعنی رنگ سیاه را سیاه تر و رنگ سفید را سفید تر نشان می دهند.(تلویزیون های LCDقادر به نمایش رنگ مشکی واقعی نیستند در صورتی که این کار از عهده پلاسما به خوبی بر می آید البته در آینده ای نه چندان دور این مشکل قابل حل است)
۴. کیفیت تصاویر متحرک وسریع در تلویزیون های پلاسما بهتر است.

نقاط ضعف مانیتور های پلاسما به LCDها:
۱.حساس بودن به پدیده( (Burn-in of Static Image
یعنی اگر تصویر مدتی ساکن باشد تا مدت ها اثرش بر صفحه باقی می ماند.(اغلب بعد از چند روز استفاده محو می شود)
۳. حرارت بیشتری تولید میکنند و ۳۰ در صد بیشتر برق مصرف می کنند.
۴. در مناطق مرتفع خوب کارایی ندارند
۵. طول عمر کمتری نسبت به lcdها دارند .

نسبت به هزینه پرداخت شده کدامیک مزیت بهتری برای خرید دارند:
اگر میخواهید تلویزیونی با صفخه نمایش بزرگ بگیرید (مثلا ۵۰ اینچ به بالا)پیشنهاد ماانتخاب مدل های پلاسماست پلاسماها نسبت به قیمتشان کیفیت بالاتری دارند بااینکه وضوح تصاویرlcdها بالاتر است اما کیفیت lcd ها هنوز بهتر است.برای خرید حتما توجه داشته باشید که مدل HD Tuner
انتخاب کنید زیرا در بسیاری از مدل ها که تیونر آنالوگ دارند تنظیم تصویر م

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
2 دیدگاه
  1. Hesam می‌گوید

    فک کنم قسمت آخر مقاله ناقص هست .

  2. طراحی سایت می‌گوید

    با سلام
    اطلاعات جالبی بود…دمتون گرم:)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگر بخواهيم امروزه درمورد مانيتورها تحقيقاتي انجام دهيم قطعا با كلمات lcd مانيتورهاي فلت وپلاسما وگاهاled به وفور بر ميخوريم اين لغات در دنياي مانيتورها زياد خودنمايي ميكنند