ترفند های جالب با کیبورد

 • 1389/4/21
 • سپهر خيري
 • 40


در این مقاله میخواهیم به برخی از ترفند های جالب کیبورد بپردازیم که از آنها میتوانید در ویندوز خود استفاده کنید ، یکی از مزیت های این ترفند ها سرعت بخشیدن به انجام کار های روزمره در ویندوز هست که میتواند برای کاربران مبتدی و حرفه ای مفید باشد.

اکثر کاربران ویندوز حداکثر با 2 یا 3 ترفند کوچک ویندوز آشنایی دارند و آنها را هم به وسیله تجربیات خود یاد گرفته اند. ولی ما در این مقاله میخواهیم تجربیاتی را که در مورد ترفند های کیبورد داریم بین دیگر کاربران به اشتراک بگذاریم.

ترفند های کیبورد به چندین دسته تقسیم میشوند که ما آنها را برای شما جدا جدا مینویسیم. یکی از دسته های این ترفند ها ترفند تایپ هست که در پایین توضیح میدهیم

ترفند های تایپ

کشیدن حروف

احتمالا شما هم در مطلب های اینترنتی و حتی کتاب و نوشته های تایپ شده دیده اید که کلمات در بعضی جاها مانند تیتر ها  کشیده شده اند. اگر شما هم میخواهید این کار را در هنگام تایپ انجام دهید این ترفند را یاد بگیرید. این روش جزء یکی از ترفند های کیبورد حساب میشود

به طور مثال:

سایت گویــــــا آیــــتی ، یا اینترنـــــــــــــــــــــــــــــــت

برای اینکار کافی هست بعد از تایپ یک حروف مثله “ن” کلید های ترکیبی Shift+J را با هم فشار دهید و تا جای که میخواهید حروف شما کشیده شود نگه دارید.

این ترفند احتیاج به فونت خاصی ندارد و میتوانید در همه جا از آن استفاده کنید.

تایپ با 10 انگشت

این یکی شاید بیشتر به آموزش شباهت داشته باشد تا ترفند ولی بعضی ها میخواهند سرعت تایپ خود را افزایش دهند. برای اینکار نمیتوان در چند هفته سرعت تایپ را به سرعت نوشت با خودکار رساند ولی به مرور سرعت هر دو برابر هم میشوند.

ابتدا باید تمرین های را انجام دهید که ما آنها را برای شما میگذاریم:

تمرین ها  به 3  دسته کلی تقسیم میشوند  ، تمرین وسط  ، تمرین وسط  و بالا ، و آخرین  تمرین وسط  و پایین  و بالا است. ابتدا  باید یاد  بگیرد که کدام انگشت برای کدام  دکمه بهتر هست که برای  راهنمایی میتوانید به عکس پایین نگاه کنید:

تمرین اول ، وسط:

شما باید بتوانید این حروف را در کمتر از 20 ثانیه به وسیله 10 انگشت تایپ کنید ، پس از موفق شدن به تمرین شماره 2 بروید و آن را امتحان کنید:

سم، كشك، گك، ات، لب، شك،

بات،بابا ،الب، شبي، ياس، سال، لاك،

كمال، شيما، مينا، امشب، لك لك، نم نم

انگشت های خود را مانند عکس بالا روی کیبورد قرار دهید و سعی کنید به دکمه ها کمتر نگاه کنید ، البته برای اولین بار یک بار کامل جا های دکمه ها را یاد بگیرید.

تمرین دوم ، وسط و بالا:

شما باید بتوانید این حروف را در کمتر از 25 ثانیه تایپ کنید ، پس از موفق شدن به تمرین شماره 3 بروید و آن را امتحان کنید:

ضش، صس، ثي، قب، فب، چك، جك، حك، خم، هن، عت، غت

ضامن، صبا، ثمين، قليان، فلفل، چنگك، جنگل، خلاص، هميشه، علما، غلام

فسنجان، فسقلي، فكستني، ثنايي، قلقلي، قشنگ، عقاب، خفن، خنك

تمرین سوم ، وسط و بالا و پایین:

شما باید بتوانید این حروف و کلمه ها را در کمتر از 20 ثانیه تایپ کنید که پس از موفق شدن به تمرین شماره 4 که آخرین تمرین هست بروید:

ظش، طس، زي، رب، ذب، /ك، .م، ون، ئت، دت، زكي، رشت، دادار

ظله، طشت، زورو، رب انار، بند رخت، ظالم، طالبي، زنبور، روزي، ذليل، دهكده، نائب،آبله

بعد از انجام این 3 تمرین میتوانید اعداد را هم تمرین کنید به طور مثال اعداد 274 یا 83920 و… ها را به سرعت و با 2 انگشت تایپ کنید

تمرین چهارم ، تمرین آخر

حال  اگر همه این تمرین ها  را به درستی و در زمان  خوبی انجام دادید باید به تایپ کلمات  به سرعت بالا بپردازید در این روش  میتوانید  به کنار یک  تلویزیون  یا رادیو  بروید  و به طور مثال  هنگام  پخش اخبار همزمان  آن را تایپ  کنید ، این  روش یکی از بهترین روش های موجود  برای سرعت بخشیدن  به تایپ هست که به وسیله  خاصی احتیاج ندارد.

همچنین برای اینکار نرم افزار های خوبی وجود دارد که میتوانید به وسیله آنها تایپ 10 انگشتی را به صورت جدیدتر و بهتر یاد بگیرید. برای دانلود این نرم افزار به لینک زیر بروید:

http://dl.kamyabonline.com/download/program/10%20Thumbs%20typing.exe

بعد از دانلود آن را نصب کنید و به وسیله آموزش ها مراحل را طی کنید.

ترفند های میانبر ویندوز

این ترفند ها بیشتر برای سرعت بخشیدن به انجام کار ها هست به طور مثال اگر میخواهید قسمت جستجوی ویندوز را باز کنید میتوانید به یک یا 2 کلید آنرا به سرعت اجرا کنید که در غیر اینصورت باید با چندین کلیک به پنجره مورد نظر بروید و جستجو گر را انتخاب کنید.

–  معروف ترین و ساده ترین ترفند ها کلید F1 هست که با فشارد دادن این کلیک شما به قسمت Help ویندوز منتقل میشود.

– یکی  از بیشترین  کلیک های که شما در ویندوز انجام میدهید برای رسیدن به آدرس بار هست ، به طور مثال اگر میخواهید  آدرس یک سایت  را تایپ کنید اول باید  ماوس را روی قسمت  آدرس بار بیاورید و آدرس  مورد  نظر خود  را تایپ  کنید. ولی برای  سریع تر کردن  این کار میتوانید از کلید های میانبر Alt+D استفاده کنید  که پس از فشار دادن آن شما سریع به آدرس بار منتقل میشوید و میتوانید آدرس مورد نظر خود را به سرعت تایپ کنید و Enter را فشار دهید.

– برای نمایش کامل دسکتاپ میتوانید از کلید های WinKey+D استفاده کنید این کلید ها در مواقعی استفاده میشود که پنجره های زیادی روی ویندوز شما باز هستند.

– برای سریعتر رسیدن به properties فایل ها میتوانید کلید Alt را نگه دارید و سپس روی فایل مورد نظر خود کلیک کنید.

– برای رفتن به Back یا Forward یک صفحه در اینترنت اکسپلورر میتوانید از 2 کلید Alt که در سمت های راست و چپ کیبورد وجود دارند استفاده کنید.

– برای  راحـت تر و سریعتـر رفتـن به دیگر  پنجره های باز شده میتوانـید  از کلید های ترکـیبی Alt+Tab استـفاده کنـید.

– برای فول اسکرین و بیشترین استفاده از فضای نمایشگر میتوانید کلید Ctrl را نگه دارید و روی نوار آبی رنگ بالای پنجره مای کامپیوتر 2 بار کلیک کنید ، میبینید که پنجره از دفعه قبل خیلی بزرگتر شده هست و تمام نمایشگر را اشغال میکند.

اطلاع بیشتر از روشن شدن کلید های Caps Lock ، Num Lock و Scroll Lock

گاهی پیش می آید که بدون خواسته خود دستمان روی یکی از دکمه های Caps Lock ، Num Lock و Scroll Lock میخورد و باعث تغییراتی در تایپ میشود که میتواند بعدا مشکل ساز باشد ولی برای اینکه هر دفعه  و نا خواسته این کلید ها روشن میشوند شما اطلاع داشته باشید میتوانید برای ویندوز جوری تعریف کنید که پس از روشن شدن این کلید ها یک صدای بیب از اسپیکر ها پخش شود.

برای اینکار ابتدا به Control Panel ویندوز خود بروید و برنامه Accessibility Options را اجرا کنید ، سپس یک پنجره باز میشود که باید تیک گزینه Use Toggle Keys را فعال کنید و سپس روی دکمه OK کلیک کنید تا پنجره بسته شود و تغییرات اعمال شوند.

حال از این به بعد هر وقت یکی از کلید های Caps Lock ، Num Lock و Scroll Lock چه خواسته چه نا خواسته روشن شوند یک صدای بیب کوتاهی از اسپیکر ها پخش میشود.

اگر ویندوز ویستا یا 7 دارید این روش را پیگیری کنید:

ابتدا به Control Panel ویندوز بروید و سپس روی برنامه Home Control Panel کلیک کنید ، سپس پنجره ای باز میشود که باید روی گزینه های Ease of Access و Ease of Access Center کلیک کنید و بعد روی دکمه Make the keyboard easier to use کلیک کنید و در آخر هم تیک گزینه Turn on Toggle Keys را فعال کنید و روی دکمه Save کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند.

برای بازگشت به حالت اول هم میتوانید همین روش های بالا را انجام دهید و اگر تغییری اعمال نشد کامپیوتر را یک بار ریستارت کنید.

چند ترفند کوچک در ورد آفیس

– برای استفاده راحت تر و سریعتر از منو ها و ذخیره میتوانید کلید Alt را نگه دارید و بعد از چند ثانیه اعدادی روی نمایشگر نمایان میشود که برای ذخیره میتوانید کلید 1 را فشار دهید.

– برای جستجو در بین حروف تایپ شده کلید های Ctrl+F را فشار دهید و سپس متن مورد نظر خود را تایپ کنید و روی دکمه find کلیک کنید.

– تغییر اندازه قلم با P+Shift+‍Ctrl

– تراز بندی از دو طرف پاراگراف با J+‍Ctrl

– فضای دو برابر خطوط پاراگراف با 2+‍Ctrl

– تراز بندی راست پاراگراف با R+‍Ctrl

– حذف قالب بندی پاراگراف با Q+‍Ctrl

– كاهش یا افزایش اندازه قلم به اندازه یك رقم که باید عدد را بعد از Ctrl بنویسید [+Ctrlا]

همچنین میتوانید برای اعمال ریاضی از تصویر زیر کمک بگیرید:

در آخر هم چندین ترفند کوچکی را که در رابطه با ویندوز و نرم افزار های ویندوز هست را به شما معرفی میکنم:

– Ctrl+T برای باز کردن تب جدید در مرورگر فایرفاکس ویندوز

– Ctrl+Z برای باز کردن پنجره های بسته شده ای که در قبل در فایرفاکس بسته شده بودند ، البته باید در قبل مرورگر فایر فاکس باز باشد

– فشار دادن کلید PrtScr یا Alt+Print Screen که در بالای کیبورد وجود دارد باعث عکسبرداری از صفحه ویندوز شما میشود

– کلید X برای پخش موزیک در نرم افزار مدیاپلیر Winamp

– کلید Z برای رفتن به آهنگ  بعدی و کلید B برای رفتن به  آهنگ قبلی در نرم افزار  مدیا پلیر Winamp استفاده میشود.

– نگه داشتن کلید ویندوز به همراه + یا – موجب بزرگ و کوچکنمایی پنجره ها در ویندوز 7 میشود.

ترفند های بسیار از نرم افزار های مختلفی وجود دارد که در آینده در مورد مهمترین و محبوبترین آنها هم مقاله و مطلب آماده میکنیم.

این بود مقاله ترفند ها که در آن سعی شده جالب ترین و مفید ترین های آنها را به شما معرفی کنیم ، لطفا نظرات خود را در قسمت نظرات به ما اطلاع دهید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 40 دیدگاه
 1. خیلــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی ممنون

 2. مـــــــن خودمـــــــــــــــــــــ ایـــــــــــــــــــــــــــــنو بلـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــد بــــــــــــــــــــــــــــــودم

 3. سلام ممنون خــــــــــــــــــــــــــــــوب بـــــــــــــــــــــــــــــود

 4. مـــــــــــمــــــــنــــــــونـــــــــ
  بـــــــــوســـــــــــــــ

 5. عالــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی

 6. چــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه خــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــفـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن !

 7. یه سوال ؟ این شکل رو § با ترکیب چه دکمه هایی مینویسن؟کپیش کردم §§§§§§§§§§§§§§§

 8. خـــــــــــــــــــــــــــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلـــــــــــــــــــــــــــــــــــــی
  عـــــــــــــــــــــــــــالـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی بـــــــــــــــــــــــــــــــــــود

 9. واقـــــــــــــــــــــــــــــــــــــعا عــــــــــــــــــــــــالــــــــــــــــــــــــــــــی بود.
  زنـــــــــــــــــــــــده باشیــــــــــــــــد.

  1. نـــــــــــــه بـــــــــابــــــا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *