بررسی اختصاصی: R.A.T.7 ؛ بهترین ماوس ویژه بازی تاکنون

  • 1389/4/24
  • محمدرضا ارجمندی
  • 1

بررسی موشواره های ویژه بازی می تواند در نوع خود کمی مشکل باشد؛ مشکل این است که همه برند های تجاری بزرگ از این دست محصولات در بین محصولات خود چندتایی دارند ، آنها ماوس ها را با سنسورهای بسیار عالی ، سخت افزاری با واکنش سریع، و مجموعه ای از قابلیت هایی که به سرعت به یک استاندارد در  صنعت بدل می شوند ساخته و روانه بازار نموده اند. آنها ممکن است دارای دکمه اضافی در اینطرف یا آن طرف خود باشند، یا حتی مجهز به یک صفحه نمایش ال سی دی که جایی رویش تعبیه شده است ، اما مدت زیادی بود چیزی انقلابی  را بررسی نکرده بودیم. خوب ، در اینجا برایتان این کار را انجام دادیم.با ما همراه باشید!

این ماوس چیزی نیست جز Cyborg R.A.T.7 محصول شرکت  MadCatz. ما پیشتر  تصاویری از این موس  را دیده بودیم ، و در شک و تردید به سر می بردیم که این جلوه ظاهری «فریبنده» نکند  بخواهد با قابلیت هایی کم،هوش کاربرانش را دست کم بگیرد! خوب، بسیار خوشحال هستیم که نادرستی تفکرمان ثابت شد. RAT7 با بدنه ای استایلیش  و آینده نگرانه فقط برای خودنمایی نیست – بلکه محصولی با تعداد گزینه های سفارشی سازی شگفت انگیز و پر قابلیت است. ما قصد داریم تا شما را از طریق این نوشته با ویژگی های این ماوس ، یک به یک آشنا کنیم. هنگامی که این مطالب را خواندید ، فکر می کنیم که درک خواهید کرد که چرا این ماوس جدید برای انجام  بازی ها مورد علاقه ماست.

شاسی

به طور معمول، هنگام بررسی یک موش واره، یکی از فاکتورهایی که برگ برنده یا نقطه ضعف ان می تواند در نظر گرفته شود احساس ما از لمس ان است. آیا موش بخوبی در دست جای می گیرد؟ آیا پس از چند ساعت استفاده از آن خسته می شویم یا نه؟ آیا همه دکمه ها به راحتی در دسترس می باشند؟ جواب به این سوالات فوق العاده مهم است ، اما در ضمن جواب به این سوالات هم توسط همه افراد یکسان نیست. بالاخره ، دست هر فردی با فرد دیگر از نظر شکل و اندازه متفاوت است ، و راه های مختلفی برای در دست گرفتن موش وجود دارد. ماوس مورد علاقه یک فرد می تواند برای فرد دیگری عذاب آور ترین قطعه یک رایانه باشد.

R.A.T.7 تمام این مسائل را در خود لحاظ کرده است. طراحان این محصول به جای تلاش برای طراحی ماوسی به  شکل یکپارچه که می تواند برای بسیاری از مردم راضی کننده و مرسوم باشد، RAT7  را کاملا قابل تغییر و قابل تنظیم ساخته اند، تا به شما امکان تعویض قطعات و تنظیم شکل آن را  تا زمانی که کاملا متناسب  با دست شما شود بدهند.

تصویر-R.A.T. و تمام قطعات سفارشی کردن باشکوهش!

پایه شاسی موش از جنس فولاد سخت است، که باعث می شود احساس کنیم ماوسی فوق العاده سخت و مستحکم می باشد ، و البته این جنس مقدار ناچیز به وزن ماوس افزوده است. همراه با RAT7 چند وزنه اضافی است، که می توانند در قسمت پشتی ماوس نصب شده و برای  سنگین تر شدن ان مورد استفاده قرار گیرند. ما خودمان سنگین تر شدن ماوس را ترجیح دادیم ، بنابراین با استفاده از چند وزنه آن را سنگین تر کردیم ، هر چند ماوس به خودی خود نسبتا وزین است، پس اگر شما عاشق یک  موش واره فوق سبک هستید ، RAT7 شما را ناامید خواهد کرد!

از عناصر قابل تعویض RAT7 می توان به محل قرار گیری کف دست و  محل گرفتن انگشت کوچک اشاره کرد. محل استراحت کف دست در 3 نوع عرضه شده – سطح نرم و صاف سیاه  رنگ ، لاستیکی غیر لغزنده، سطح صاف شیب دار سیاه رنگ (که به ماوس طول کلی بیشتری میدهد). فاصله بین محل قرار گیری کف دست و دکمه ها را می توان با پایین نگه داشتن اهرم تنظیم کوچکی به میزان دلخواه تنظیم کرد ،  که به شما این امکان را میدهد که طول ماوس را حداقل 4 و بیست و پنج صدم اینچ یا حداکثر تا  5 اینچ تنظیم کنید. محل قرار گیری انگشت کوچک شامل 2 پانل جانبی متداول (یکی مات و دیگری شیار دار) و یک  یک محل دیگر بال مانند است که باعث  شده  ماوس کمی شبیه  به نوعی هاور کرافت به نظر برسد. گرفتن بال در دست را خیلی پسندیدم، زیرا به شما اجازه استفاده از انگشت کوچک خود برای افزایش فوق العاده زیاد دقت در کنترل موس را می دهد.

پانل سمت چپ ، که شامل 3 تا از دکمه های ماوس است ، نیز قابل تنظیم است. با چرخاندن دکمه ای با استفاده از آچار آلن همراه با RAT7 ، شما می توانید تمام پانل جلو و عقب ببرید و به شما این امکان را می دهد که  کاملا موقعیت دکمه ها را  زیر انگشت شست خود تنظیم کنید.

پس می بینیم که RAT7 ، فوق العاده در ارتفاع، عرض، طول، وزن و بافت قابل تنظیم است. از همکاران ما که این ماوس را در دست گرفته و امتحان کردند، تنها فردی که کوچکترین دست را داشت آن را بزرگ یافت. ما فکر می کنیم هر کسی با حداقل اندازه دست متوسط قادر خواهد بود پیکربندی ماوس را به خوبی انجام دهد تا مناسب با سایز و شکل دستش شود.

امکانات  و ویژگی ها

اگر چه شکل موس مهم است ، اما بسیار کمتر از آن است که به عنوان تنها فاکتور مهم در نظرش بگیریم. فاکتور مهم دیگر کارآیی و امکانات ماوس است، و اینکه چه مجموعه از ویژگی هایی ماوس برای کاربر به ارمغان می اورد. RAT7 طوری طراحی شده که در این مقوله هم  ایستادگی می کند و کم نمی آورد، و  همه ویژگی هایی که ما از ماوس ویژه بازی انتظارش را داشتیم برآورده می کند، به جز آن ویژگی هایی سودمند دارد که هرگز  قبل از این در ماوسی ندیده بودیم

اول، ویژگی های استاندارد : RAT7 از یک حسگر لیزری با دقت 5600 نقطه در اینچ (DPI) بهره می برد که دقیقا به همان اندازه که نیاز دارید دقیق است. حساسیت را می توان در هنگام کار نیز تنظیم نمود (با انتخاب یکی از چهار سطح حساسیت قابل تنظیم)، این تنظیم با استفاده از سوئیچ دو حالته واقع در پشت چرخ  ماوس انجام می شود، و یک چراغ قرمز کنار کلید ها تنظیمات حساسیت جاری را به ما نشان می دهد.

دکمه سوئیچ پروفایل می تواند 3 تا پروفایل مختلف را با هم سوئیچ کند، که به شما امکان می دهد برای بازی های مختلف دکمه های  میانبر یا چندضربه ای های مختلف تنظیم کنید. تمام دکمه های روی موس قابلیت چند کلیکی دارند و واکنش سریع می باشند.

همه این امکانات خوب و عالی است ، اما ما هنوز چیز جدیدی ندیده ایم. پس برویم سراغ ویژگی های جدید: در زیر 2 تا از ویژگی های مورد علاقه ما که در RAT7 به صورت تازه دیدیم آورده ایم:

اول ، یک thumbwheel (چرخ انگشت شست) اضافه شده. اگرچه RAT7 اولین ماوسی نیست که  مجهز به بیش از یک چرخ اسکرول است، ما فکر می کنیم این مورد در آن  به نحوی انجام شده که کارآیی جدیدی برای ماوس ایجاد شده است. thumbwheel در RAT7  چرخی بزرگ و از جنس فولاد با شکلی دندانه دار است، با مقدار کشش و حرکت مناسب. این  چرخ را می توان در مدیریت پروفایل پیکربندی  کرد( حرکت چرخ در جهت گردش عقربه های ساعت و چرخش خلاف عقربه های ساعت می تواند هر یک به عنوان یک کلید مجزا پیکربندی شود) ، هر چند که ما متوجه شدیم که از این چرخ به عنونا گزینه ای عالی برای تعویض سلاح ها در بازی های تیراندازی می توان استفاده نموده، که به بازی کننده  اجازه می دهد تا بدون سردرگم شدن با دکمه آتش و شلیک پیاپی به سرعت گزینه هایی که دارد را با هم سوئیچ کند.

ویژگی جدید دیگر که عشق ما است «دکمه  تک تیرانداز» است (“sniper button,”) ، کلید غیر قابل پیکربندی بر روی پانل شست که باعث کاهش حساسیت ماوس شده(شما می توانید مقدار این کاهش  را انتخاب کنید) و این عمل فقط تا زمانی است که این دکمه را نگه داشته اید. این دکمه بزرگترین مزیت را نسبت به  دکمه انتخاب DPI  سنتی داراست : در بسیاری از بازی ها ، شما همه زمان خود را صرف تیراندازی از راه دور به دشمنان نخواهید کرد، و در وسط  صحنه نبرد در بازی جنگ آوری مدرن 2 ، شما دیگر نیازی به درگیر شدن با دکمه  انتخاب DPI  ماوس، هر زمانی که شما از دویدن باز می ایستید و اسلحه را برای شلیک به سوی دشمن آماده کرده و یک تیراندازی طولانی خواهید داشت ندارید!

دکمه  تک تیرانداز راه حل بسیار خوبی برای حل این مشکل است. به جای نیاز به رفتن به حالت sniping یا «حالت اکشن» شما هر زمان که میخواهید نفس شخصیت خود را گرفته و او را برای نشانه گیری و شلیک دقیق اماده کنید به سادگی با فشردن این دکمه چنین کاری را انجام میدهید. ما امیدواریم که این ویژگی به صورت یک استاندارد برای تمام موش واره های مخصوص بازی تبدیل شود.

مدل ها

RAT7 بخشی از خط تولید جدید موش واره های ویژه بازی نام تجاری Cyborg شرکت MadCatz است. در کل 4 مدل عرضه خواهد شد:R.A.T.3 ، R.A.T.5 ، R.A.T.7 و R.A.T.9. R.A.T.3 با قیمت  50 دلاری اش از حسگر لیزری با دقت کمتری( 3200 DPI ) برخوردار بوده و  فاقد بسیاری از ویژگی های سفارشی سازی است که ما در مورد نمونه 7  در بالا توضیح دادیم.R.A.T.5  سنسور بهتری نسبت به مدل 3 داشته، و نیز دکمه تک تیرانداز و thumbwheel را هم دارد، اما از عدم  سطح قرارگیری  کف دست و  انگشت کوچک قابل تعویض  رنج می برد. R.A.T.9 اساسا همانند R.A.T.7 است ، اما به شکل بی سیم. در حال حاضر ، تنها RAT5 و RAT7 عرضه شده اند ، و طبق اعلام شرکت سازنده،  RAT3 و RAT9 را برای عرضه در اواخر تابستان امسال برنامه ریزی شده اند.

در نتیجه…

این ماوس بد جوری ذهن ما را به خود درگیر کرد. برچسب قیمت 100 دلاری اش R.A.T. را  بالاتر از دیگر  ماوس های مخصوص بازی از نظر قیمتی قرار داده، اما در عوض شما ماوس دیگری که امکانات بیشتر یا قطعات قابل تنظیم تر از این ماوس داشته باشد را در بازار پیدا نخواهید کرد.مطمئن باشید!

در پایان به جدول زیر و مختصری از نقاط ضعف  و قوت این ماوس هم توجه کنید:

منبع: maximumpc

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *