متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

پرسش و پاسخ هایی پیرامون آموزش الکترونیکی(نکته ها و آموزه ها)قسمت اول

12345 (بدون نظر)
Loading...
124

در این مقاله به توضیح پیرامون مباحث زیر می پردایم:

۱. آموزش الکترونیکی یا online چیست؟
۲. چرا این روش یعنی آموزش الکترونیکی یا online را پیش گیریم؟
۳. بین برنامه های ارائه شده به صورت آن لاین و کلاس درس چه تفاوتی وجود دارد؟
۴. آموزش الکترونیکی یا online برای چه کسانی است؟
۵. چگونه می توان از آموزش اکترونیکب بهره مند شد؟
۶. مهم ترین فوائد آموزش الکترونیکی یا online عبارتد از …
۷. آموزش های تحت وب چگونه است؟
۸. آموزش تحت وب برای چه کسانی مناسب است؟

در مرحله اول به پاسخ یک سوال اساسی و مهم که پایه کلیه سوالات این مقاله است می پردازیم:

آموزش الکترونیکی یا online چیست؟
آموزش اکترونیکی یا online شیوه نوینی در آموزش است که کاربر از طریق اینترنت به تکمیل دانسته ها و دانش خود می پردازد و کلیه امتیازاتی که برای سایر دانشجویان دانشگاه ها وجود دارد برای کاربران online هم وجود دارد با این تفاوت که کار بر آموزش الکترونیکی یا online نیازی به حضور در کلاس ندارد و در هر موقعیت زمانی و مکانی بدون محدودیت میتواند به آموزش بپردازد.
دانشجو در این روش می تواند سوالات خود را از طریق E-mail و سایر امکانات شبکه پرسیده و پاسخ گیرد.
در این روش آموزش الکترونیکی یا online دانشجو اگر مطلب و مفهوم درس را نیابد چندین بار بدون هیچ محدودیتی می تواند درس را مرور کند.

چرا این روش یعنی آموزش الکترونیکی یا online را پیش گیریم؟

۱. موجب خلاقیت و کنجکاوی و فعالیت مفید دانشجو می شود.
۲. دانشجو یاد می گیرد که چگونه به تکنولوژی های جدید سریع دست پیدا کند.
۳. دانشجو میتواند با شرکت در اتاق های چت پیرامون مبحث درسی یا … به بحث و تبادل نظر با دیگران بپردازد (چیزی که کمتر در دانشجویان حضوری دیده می شود)
۴. این امکان را دارند که هر زمان که بخواهند با مدیر شبکه یا همان Fcilitator در ارتباط باشد و به سوال و پاسخ بپردازند.
۵. برای افرادی که به دلیل شغل و تعهدات کاری قادر به حضور و شرکت در کلاس های حضوری نیستند.
۶. از همه مهم تر این روش فرصت بسیار مغتنم و مناسبی برای افرادی است که به دلایل مشکلات عدیده ای از جمله مشکلات مکانی و زمانی و مالی قادر به رفتن به خارج از کشور برای تحصیل نمی باشند.

بین برنامه های ارائه شده به صورت آن لاین و کلاس درس چه تفاوتی وجود دارد؟

۱. برنامه های کلاس ها در هر دو یکسان است فقط نحوه ارائه دروس متفاوت است.
۲. در کلاس های آموزش الکترونیکی یا online همه چیز از طریق شبکه هدایت می شود که شامل حضور در کلاس های اینترنتی یا web chat ودسترسی به یادداشت های نمونه و حتی ارتباط زنده با مدیر و دست اندر کارا سایت است. در صورتی که در کلاس های رسمی دانشجو برای دستیابی به جزوات و کتاب ها وحضور به موقع در کلاس های رسمی نیازمند صرف انرژی زیاد وتلاش پی گیر است و گاها مشاهده می کنیم که صحبت کردن با اساتید و دیر گروه درسی و رئیس دانشگاه در کلاس های رسمی و حضوری پدیده ای نادر به شمار می رود.!!

آموزش الکترونیکی یا online برای چه کسانی است؟

آموزش الکترونیکی یا online عموما برای همه افراد در هر زمینه و رشته ای با هر سطح سواد آزاد است. در واقع هر فردی می تواند برای ارضای نیاز های آموزشی خود (بدون محدودیت سنی و جنسی و…) از آموزش الکترونیکی یا online بهره جوید.

چگونه می توان از آموزش اکترونیکب بهره مند شد؟

قابل ذکر است که آموزش الکترونیکی یا online یک روش مفید سهل الوصول و با کیفیت بالاست که فقط نیازمند به این است که شما برنامه زندگی کاری و شغلی خود را با آن تنظیم کنید و از اثرات آن بهره مند شوید.(پارسی کتاب)

مهم ترین فوائد آموزش الکترونیکی یا online عبارتد از :

۱. دیگر نیاز مند صرف وقت برای حضور در کلاس و تطبیق خود با شرایط اجباری موجود در کلاس های رسمی وجود ندارد.
۲. می توانید با استفاده از اینترنت و شبکه با تمام دانشجویان و اساتید در کل دنیا (گروهی بزرگ تر از دانشگاه) به بحث و تبادل نظر راجع به مباحث بپردازید.
۳. روش های مطالعه و آموزشی و برنامه های آموزش الکترونیکی یا online کاملا تابع شرایط شما می باشد.
۴. سرعت مطالعه و مرور در دست خود دانشجوست.(همچون کلاس های دانشگاه و رسمی حضوری نیاز نیست که طبق گفتار استاد پیش رود و که هرچه از مطلب را که متوجه نشود را مجبور باشد بعد از ساعت کلاسی تکمیل کند)در واقع در آموزش الکترونیکی یا online زمان و مکان در دست شماست.
۵. همچون کلاس های رسمی از یک سری سرفصل های مشترک و برنامه های آموزشی یکسان و منابع و مراجع مشرک بهره مند می شوید.
۶. آموزش و مطالعه از طریق آموزش الکترونیکی یا online باعث می شود شما طبق فناوری روز پیش روید کنجکاو تر و انعطاف پذیر تر باشید و از همه مهم تر اطلاعات خود را به روز نگه دارید.(چیزی که در کلاس های رسمی خصوصا برای رشته های علوم پایه کمنر یافت می شود)
۷. در پایان هر ترم فرم ارزیابی آنلاین در باره اطلاعات ضروری برای شما ارسال می شود.
۸. در این روش آموزش الکترونیکی یا online شما از بحث و تبادل نظر در چت روم های آموزشی و پرسش و پاسخ از طریق امکانات شبکه همچون ایمیل و حتی دانلود جزوات و …برخوردارید. این روش درصد زیادی به موفقیت شما می افزاید.
۹. در این روش شما می توانید هر تعداد بار مطالب را مرور کرده و از قسمت هایی که قبلا آموخته شده و گذرانده اید به راحتی عبور کنید تا به مبحث اصلی برسید در صورتی ه در کلاس های رسمی و حضوری شما تابع استاد هستید و باید طبق میل و نحوه آموزش استاد خودتان تطابق دهید.
۱۰. برای هر برنامه (اصولا یک هفته ای ) دیر سایت آموزشی که در آن موضوع مهارت دارد انتخاب شده و ایشان نیز همچون یک استاد در کلاس حضور دارد به بحث و تبادل نظر با دانشجویان می پردازد. و در این فرآیند یک هفته ای شما را رهبری و هدایت می کند و در چت روم ها با دانشجویان در ارتباط است و آموزه ها و نتایج مباحث در اتاق چت ثبت می شود تا دیگران در هر زمانی که خواستند بتوانند از مطالب استفاده کنند.
۱۱. دانشجویان علاوه بر استفاده و بهره مند شدن از متخصصان آنلاین می توانند از امکانات offline هم استفاده کنند.
۱۲. در کلاس های الکترونیکی یا آنلاین محدودیت های کلاس رسمی مثل به موقع حاضر شدن تنبیه و..وجود ندارد(چیزی که متاسفانه هنوز در برخی کلاس ها حتی دانشگاه های معتبر هنوز مشاهده می شود.)
۱۳. چون در این روش ارتبات چهره به چهره نیست و ارتباط رویارویی وجود ندارد بسیاری از محدودیت های اجتماعی در این روش وجود ندارد.

آموزش های تحت وب چگونه است؟

شما امکانات آموزشی خود را که شامل یک محیط آموزشی شبیه سازی شده است به همراه یک سیستم عامل کامپیوتر دریافت می کنید. و طبق شرایط خود و با استقلال کامل به ارزیابی و افزودن علم و دانش به معلومات خود با امکاناتی که در بالا ذکر شد می پردازید.

آموزش تحت وب برای چه کسانی مناسب است؟

۱. افراد حرفه ای که به دنبال تازه تر کردن اطلاعات خود از هر طریقی باشند اغلب این راه را انتخاب می کنند چون هم سریع و سهل الوصول است و محدودیت زمانی و مکانی در آن مطرح نیست.
۲. برای افرادی که برای آموزش تمایل به مستقل بودن و آموزش انفرادی دارند.
۳. شرکت هایی که برای آموزش گروهی بزرگ از مردم در مدت زمان کوتاه یا گروه کوچکی برای زمان زیادی برنامه ریزی دارند. اغلب از این روش بهره مند می شوند.
۴. برای یک گروه از افراد که شغل مشترک دارند اما مهارت های هم سان ندارند از این طریق برای تبادل آموزه های خود می پردازند.
۵. گروه ها و افرادی که در یک منطقهجغرافیایی نیستند.(گاهی برخی کلاس ها ظاهری بین المللی دارند…این مدل برای کسانی که امکان رفتن به خارج از کشور ندارند توصیه می شود و هم اکنون در حال اجراست.)

در بخش دوم این مقاله به بحث پیزامون موارد زیر خواهیم پرداخت:

۱. آیا می توان رشته های آنلاین را با استفاده از هر نوع ISP (شرکت های خدمات اینترنتی )به کار برد؟
۲. برخی نکاتی که دانشجویان باید در کلاس های آموزش الکترونیکی یا online مد نظر داشته باشند.
۳. چه چیزی باعث موفقیت یک دانشجو در آموزش الکترونیکی یا online می شود؟

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
2 دیدگاه
  1. ab می‌گوید

    مقاله جالب و مفیدی بود … منتظر ادامه این مقاله هستم ..

  2. محمدی می‌گوید

    سلام
    دوستان من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم و موضوع پایان نامه ام بررسی مدلهای آموزش الکترونیکیه اگه ممکنه مقاله درباره مدلهای مختلف آموزش الکترونیکی برام بگذارین
    ممنون …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در اين مقاله به توضيح پيرامون مباحث زير مي پردايم: 1. آموزش الكترونيكي يا online چيست؟ 2. چرا اين روش يعني آموزش الكترونيكي يا online را پيش گيريم؟