متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

انواع کارت‌های حافظه

12345 (بدون نظر)
Loading...
108

هنگامی که شما تصمیم می گیرید که یک دوربین عکاسی دیجیتال یا حتی دوربین فیلمبرداری دیجیتال بخرید قطعا یکی از بیشترین مشغولیت های ذهنی شما اینست که از چه نوع کارت حافظه ای استفاده کنید.
زیرا تمام حاصل کار شما بر روی یک قطعه کوچک ذخیره می شود که به راحتی می توانید آن را از دوربین عکاسی یا فیلمبر داری جدا کنید و با خود حمل کنید بدون اینکه کمترین خللی در عکس ها یا فیلم ها بوجود آید( البته با رعایت کلیه نکات حفاظتی کارت حافظه ) بیاد داشته باشید در هنگام خرید دوربین دیجیتالی از فروشنده سوال کنید که نوع کارت حافظه ای در دستگاه شما استفاده شده تا بعدا بتوانید بدون هیچ مشکلی در هنگام ارتقاء آن ،آن را ارتقا دهید.
حتما می دانید که ظرفیت کارت حافظه مشخص می کند که شما چند عکس می توانید با آن بگیرید.معمولا کارت هایی که با دوربین فروخته می شود معمولا هشت مگابایتی هستند .حافظه ای که تقریبا میشود بیست عکس را در آن جا داد.
تعداد عکسیهایی که میتوانید با دوربین بگیرید به مواردی همچون مدل دوربین،ظرفیت کارت، وپیچیدگی صحنه ای دارد که از آن تصویر برداری می کنید.برای یافتن ظرفیت کارت حافظه (مثلا کارت حافظه دوربین چند عکس می تواند در خود جای دهد) ،ظرفیت کارت را به اندازه حجم هر عکس تقسیم کنید.مثلآ اگر کارتی به ظرفیتMB 256 دارید ودوربین عکاسیتان برای هر فایل عکس متوسطMB 1.2جا میگیرد پس۲۵۶ را تقسیم بر ۱.۲میکنیم و میبینم تقربیآ ۲۱۳ عکس میتوانیم بگیریم. تعداد عکس ها به مورد دیگری به نام رزولوشن هم بستگی دارد. هرچه رزولوشن کمتر باشد تعداد عکس ها بیشتر وهرچه بیشتر باشد تعداد عکس ها کمتر خواهد بود.
پس تعداد عکس ها را باید بر اساس رزولوشن هر عکس برای هر نوع کارت و مدل دوربین سنجید. و تعداد عکس ها عملا به مدل دوربین و صحنه ای که می خواهید از آن عکس بگیرید بستگی دارد.

یکی از امکاناتی که در عین سادگی وسبکی ظرفیت بالایی دارد و از طرفداران زیادی نیز برخوردار می باشد،کارتهای حافظه فلاش است. بعضی از دستگاهها با ظرفیت ثابتی عرضه میشوند که قابل تغییر نیست اما بعضی دیگر حاوی کارتهای فلاش هستند که میتوان آنرا عوض کرد. جالب است بدانید که انواع متفاوتی از این کارتها وجود دارد وهمچنان نمونه های جدید در حال عرضه شدن به بازار هستند. ازجمله دستگاههایی که دارای این نوع کارت برای نقل وانتقال ساده و سریع اطلاعات هستند میتوان آنرا عوض کرد.

انواع این کارت ها برای استفاده در نوت بوک ها و کامپیوتر های شخصی است که نیاز به سرعت و نقل و انتقال سریع اطلاعات دارند.

در زیر به بررسی جزئی از انواع کارت های حافظه می پردازیم:

۱. SecureDigital یا SD :

این کارت ها بیشتر برای حفظ فایل های موسیقی بکار می رود البته برای اجرای حق کپی رایت (ظاهرا از این کارت ها نمی توانید هیچ گونه انتقالی برای هر فایل انجام دهید). این نوع کارت های حافظه به دلیل کم مصرف بودن و کوچک بودن مورد توجه عکاسان برای استفاده در دوربینهایشان قرار گرفته است. البته انواع کارت های SD با ظرفیت و سرعت متفاوت در بازار عرضه شده است که که دارای سرعت انتقال متفاوتی اند و پدیدار شدن این نوع کارت ها باعث شده است که کارتهای کمپت فلاشCompact flash رو به منسوخ شدن گذارند.

۲. Mini SD Card :
کاربرد و خصوصیات این کارت همچون برادر بزرگتر خود SecureDigita است فقط تنها تفاوت آن در اندازه آن است. که تقریبا نصف SecureDigita آن است. از این نوع کارت در تلفن های سلولی پخش کننده MP3 و دوربین های دیجیتالی که نیاز به اندازه کارت کوچک دارند بیشتر دیده می شوند.

۳. MultiMedia card یا MMC :

این کارت ها از نظر ظاهر شبیه کارت های SD است اما کارکرد داخلی آنها با هم متفاوت است. در برخی از دستگاه ها میتوان جای آن ها را با هم عوض کرد (اما برای همه دستگاه ها خیر) و خصوصیت مهم SD در مقابل MMC این است که از سرعت بسیار بالاتری برخورداراست.

۴. Compactflashi یاCFI :

این کارت ها ظرفیتی به اندازه های هشت مگابایت تا ۸ گیگا بایت دارند و اندازه ظاهری آن به اندازه قوطی کبریت است. این کارت حاوی چیپهای حافظه و کنترلر است و در دنیای دیجیتال عمومیت بیشتری دارد.

۵. Compactflashii یا CFii:

این کارت ها ظرفیتی به اندازه های هشت مگابایت تا ۱ گیگا بایت دارند و اندازه های ۲گیگا بایتی آن فقط در دستگاه هایی استفاده می شود که حاوی FAT32 باشد و اندازه ظاهری آن به اندازه قوطی کبریت است اما ضخامت آن ها حدود ۱.۷ MM بیشتر از CFI است در ضمن دستگاههای که قابلیت استفاده از CFII دارند کارت های CFI را هم ساپورت می کنند اما عکس این موضوع صادق نیست.

۶. Smart Card یا SM :

این کارت حافظه که فقط حاوی حافظه است (بدون کنترل ) روی دستگاه های دیجیتالی سال های قبل از ۲۰۰۱ کار برد دارد و حافظه آن حدود ۱۲۸مگابایت است . این نوع کارت ها دیگر عمومیت ندارند.

۷. XD-Picture Card یا XD :

این کارت محصول مشترک امیمپوس و فوجی است و هدف از ساخت آن جایگزینی کارت های SD بود اندازه آن ها چیزی معادل یک تمبر است ولی ظرفیت این نمونه کارت ها چیزی حدود ۸ گیگا بایت است این کارت ها به دلیل جدید بودن آن ها برای استفاده در رایانه ها نیاز به آداپتور داشتند. زیرا کارتهای SM را از رده خارج کردند.

۸ . Memory Stick DUO یا MS:

شرکت سونی در سال ۱۹۹۹ اقدام به ساخت یک نوع فلش مموری کرد تا از آن ها بر روی دوربین های عکاسی و فیلم برداری استفاده کند. اکثر نوت بوک های سونی دارای بخشی برای خواندن Memory stick هستند و این قابلیت موجب انتقال سریع و راحت بین دوربین و کامپیوتر شود.

۹. Memory Stick Duo یاDUO :
این نوع کارت حافظه مانند ms است با قابلیت های ms ولی در اندازه ای با نصف آن آما نیاز به یک آداپتور (برای اینکه media reader به دیتا ها دسترسی پیدا کند ) دارد.

۱۰ . Memory Stick pro یا MS PR:

هدف از ساخت این حافظه ها رسیدن به ظرفیت های بیشتر است. نمونه قبلی ساخته شده آن حدود چهار گیگابایت بود .که نمونه قبلی آن ۱۲۸ مگابایت بود. و البته نمونه جدید آن بسیار سریعتر هستند و دستگاههای قبل از سال ۲۰۰۳ قادر به ساپورت این نوع جدید کارت نیستند.

۱۱. Memory stick pro duo یا MS pro Duo
چهار کارت با هم ترکیب شدند تا این مدل تولید شود. از خصوصیات این کارت اندازه کوچک ،سرعت انتقال بالاوظرفیت زیاد است.

۱۲. TransFlash Card

این کارت از نوع جدید کارت های حافظه ای تولید شده است اندازه آن بسیار کوچک است (حدود ۱۱میلیمتردر۱۵میلیمتر است ) این حافظه ها قادربه نگهداری دیتاهای شخصی از جمله عکسهای دیجیتالی، موزیکmp3،بازیهای ویدیویی،اطلاعات شخصی وتنظیمات تلفن را داراست.

۱۳. PLUS SD Card

این نوع کارت حافظا به تازگی (نسبت به قبلی ها ) ارائه شده و دارای مجموعه فلاش و درایو فلاش usb است. و از نظر اندازه کمی بزرگتر از یک سکه ۱ سنتی است همچنین قابلیت اتصال به USB راهم دارد از این نوع کارت ها در تمام دوربین های دیجیتالی که با کارت sd کار می کرده اند قابل استفاده است و از جهتی هم به دلیل قابلیت اتصال به usb می توانید آن را به کامپیوتر وصل کنید تا عکس ها را قبل از ظاهر کردن ببینید و عیوب آن ها را رفع و سپس اقدام به چاپ کنید.

این کارت قابل تا شدن است قابلیت اتصال به USB راهم دارد وقتی کارت را از وسط بمقدار۹۰درجه تا کنند از حالت تخت بیرون میآد و یک کانکتور USB ازآن خارج میشود که قابل اتصال به هر پورت استاندارد USB است.این کارت دارای یک دیود نوری کوچک است که وقتی وارد پورت USB شود شروع به چشمک زدن میکند

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هنگامي كه شما تصميم مي گيريد كه يك دوربين عكاسي ديجيتال يا حتي دوربين فيلمبرداري ديجيتال بخريد قطعا يكي از بيشترين مشغوليت هاي ذهني شما اينست كه از چه نوع كارت حافظه اي استفاده كنيد.