یواس بی 3.0 ؛همه چیزهایی که باید در مورد این تکنولوژی بدانیم!

 • 1389/4/30
 • محمدرضا ارجمندی
 • 25


در طی 14 سال گذشته ، درگاه انتقال داده جهانی (Universal Serial Bus) یا همان USB تبدیل به رابطی استاندارد برای اتصال دستگاه های مختلف الکترونیکی  به کامپیوتر شده است. فرقی نمی کند که این دستگاه یک دیسک سخت خارجی ، دوربین دیجیتال ، ماوس ، چاپگر و یا اسکنر باشد، زیرا اتصال فیزیکی به منظور انتقال اطلاعات بین دستگاهها به طور کلی توسط کابلی با پورت یواس بی انجام می پذیرد. این رابط در واقع  یک رابط پذیرفته شده در مقیاس جهانی است.

تکنولوژی یواس بی از سال 1993 در حال توسعه بوده است. اولین نسخه یو اس بی با نام USB 1.0 به طور رسمی در سال 1996 معرفی شد. این استاندارد سرعت کمی در انتقال اطلاعات از یک دستگاه به دستگاه دیگر داشت( نرخ انتقال کم سرعت 1.5 مگابیت/ ثانیه برای ساب کانال کیبورد ها و ماوس ها ، و کانال پر سرعت 12 مگابیت/ ثانیه). یواس بی 2.0 که در سال 2001 آمد ، انقلابی در سرعت انتقال دیتا صورت گرفت با حداکثر سرعت باور نکردنی  و سرسام اور 480 مگابیت/ ثانیه.(عدد 480 را با 12 مقایسه کنید!) و پس از وقفه ای 9 ساله در سال 2010 ،  یواس بی 3.0 سرانجام به بازار عرضه شد.

در این مقاله برآنیم به شما بگوییم شما از 3.0 یواس بی 3.0  چه انتظار باید داشته باشید و چگونه می تواند زندگی آتی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد.

مشخصات یواس بی 3.0

تعدادی از تغییرات در تکنولوژی یواس بی 3.0 اجرا شده تا خواسته های رو به افزایش دستگاه های خارجی متصل شونده به رایانه ها را برآورده کند. در اینجا مروری سریع بر  فن آوری یواس بی خواهیم داشت :

سرعت انتقال دیتا

این رابط کاربری جدید با سرعت فوق العاده زیادش نرخ انتقال واقعی حدود 3200 مگابیت بر ثانیه (یا 3.2 گیگابیت بر ثانیه) را برای انتقال دیتا فراهم می کند. البته از نظر تئوری نرخ سیگنالینگ به میزان 4.8 گیگابیت بر ثانیه است.

انتقال دیتا

یواس بی 3.0 تکنولوژی انتقال داده های کامل دوبلکس را برای اولین بار معرفی کرده است. دو خط از 5 خط برای ارسال اطلاعات محفوظ است ، در حالی که سه تای دیگر به دریافت داده ها اختصاص داده شده است ، بدین معنی که یواس بی 3.0 قادر به خواندن و نوشتن داده ها به طور همزمان در سرعت کامل است.درحالی که در مشخصات یواس بی 2.0 از تکنولوژی انتقال دو جهته داده ها (bi-directional data transfer) پشتیبانی نمی شد.

قدرت

میزان توان ذخیره انرژی به 150 آمپر برای هر واحد افزایش یافته و یک دستگاه پیکربندی شده بر اساس یو اس بی 3.0 میتواند توسط حداکثر 6 واحد شارژ شود ، که می شود شدت جریان 900 میلی آمپر. این میزان جریان گرفته شده  80 ٪ بیش از یواس بی 2.0 بوده و منجر به زمان بسیار کوتاه تر شارژ یک دستگاه از طریق یو اس بی و یا تأمین انرژی بیش از 4 دستگاه به طور همزمان از یک هاب می شود. علاوه بر این ، حداقل ولتاژ عامل دستگاه از 4.4 ولت به 4 کاهش یافته ، که موجب صرفه جویی در انرژی برق مصرفی می شود.

مدیریت مصرف انرژی

یواس بی 3.0 قاعده مصرف از تمام دستگاه های متصل به یک هاب (اصطلاحا device polling) را که در یو اس بی 2.0 وجود داشت منسوخ کرده،و پروتکل قطع  ارتباط با دستگاه های بی مصرف(interrupt-driven protocol) جایگزین کرده. در نتیجه ، دستگاه هایی که هم اکنون توسط یو اس بی به دستگاه رایانه متصل اند اما هیچ کاربردی ندارند، قادر به تخلیه قدرت نیستند زیرا نیاز به سیگنالی از دستگاه برای شروع انتقال داده ها دارند. در یواس بی 2.0 کنترل کننده میزبان دائما مشغول بررسی ارتباط های فعال بود، که سبب می شد به آرامی قدرتش تخلیه شود. به طور خلاصه ، یواس بی 3.0 سه حالت بیکار(idle) ، خواب (sleep) ، و تعلیق (suspend) دارد و همچنین از حالت های link-, device-,  و  function-level برای مدیریت قدرت بهره مند است (به نقل از ویکیپدیا).

ظاهر فیزیکی

مشخصاتی که در بالا شرح داده شد در ظاهر فیزیکی یواس بی 3.0 ، تغییراتی ایجاد کرده اند. در حالی که کابلی که قبلا هم از ان نام بردیم ضخیم تر شده ، زیرا حاوی 4 سیم بیش از  یواس بی 2.0 است، به نظر می رسد این مورد هم اکنون مساله مهم نیست.بلکه مزیت اصلی شیوه نصب ان است که، به سادگی سبب اتصال دستگاه و پورت یواس بی 3.0 می شود. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده پورت اتصال دهنده شامل مجموعه ای از اتصالات اضافی است.

اخبار خوب (مزایای یو اس بی 3.0)

همه تکنولوژی های جدید بسیار هیجان انگیز می باشند. اما این به چه معناست؟ آیا شما هنوز هم قادر به استفاده از سخت افزار قدیمی خود که تحت  یواس بی 2.0 می باشد هستید؟ تکنولوژی جدید یواس بی 3.0  چه تاثیری روی  زندگی روزمره شما دارد؟ منافع استفاده از آن چه ها هستند؟

سازگاری

یواس بی 3.0 سازگار با یواس بی 2.0 است. بنابراین چه شما دستگاه جدیدی با یواس بی 3.0 بخرید یا کامپیوتر جدیدی  که از یواس 3.0 پشتیبانی می کند تهیه کنید، سخت افزار های قدیمی شما قادر خواهند بود تا با رابط کاربری جدید ارتباط برقرار کند. طبیعی است که در این حالت، یو اس بی 3.0 سرعتی در حد یو اس بی 2.0 خواهد داشت. با این حال ، شما قادر به استفاده از کابل یواس بی 3.0 برای وصل کردن آن به  دستگاه یواس بی 2.0 نخواهید بود(به دلیل شکل ظاهری کابل و پورت یو اس بی 3.0)

نرخ انتقال دیتا

تا حالا شرط می بندم این سرعت های مگا بیت و گیگا بیت بر ثانیه بالا که در مورد یو اس بی 3.0 ذکر شده همه شما را شگفت  زده کرده، اما در حقیقت این اعداد چه معنیی میدهد؟ خوب ، اجازه دهید من برای شما یک مثال بزنم. با یواس بی 3.0 شما می توانید یک فایل 10 گیگابایتی را از کامپیوتر خود به درایو خارجی (مثل فلش مموری یا هارد اکسترنال با پورت یو اس بی 3.0) با صرق زمانی در حدود 25 ثانیه انتقال دهید. با یواس بی 2.0 این امر بیش از 5 دقیقه (300 ثانیه) وقت خواهد گرفت!

دستگاه های استفاده کننده از  یو اس بی 3.0

دستگاه هایی از  یواس بی 3.0 بیشتر بهره می برند که  در حال حاضر دارای سرعت انتقال دیتای بیشتر از یواس بی 2.0 هستند، از جمله وب کم های HD ، درایو های بلو ری ، یا بعضی هارد های اکسترنال.

پشتیبانی توسط سیستم عامل های مختلف

پیش از این مشخص شده بود که ویندوز ویستا ، ویندوز 7 ، و لینوکس از یواس بی 3.0 پشتیبانی می کنند. انتظار مک نیز این رویه را دنبال کند. با توجه به سن بالای ویندوز ایکس پی ، احتمال نمی رود مایکروسافت یک بروز رسانی برای این ویندوز برای پشتیبانی از این رابط کاربری جدید منشر سازد.

اخبار بد (نامزیت های یو اس بی 3.0)

صادقانه بگویم اولش وسوسه شدم به شما علام کنم خبر بدی در مورد یو اس بی 3.0 وجود ندارد، اما متسفانه وجود دارد. اجازه بدهید لااقل بگویم، خبر های بد حداقل است!

طول کابل

حداکثر طول کابلی که یواس بی 3.0 پشتیبانی می کند به حدود 3 متر کاهش یافته ، در حالی که در یو اس بی 2.0 این عدد 5 متر بود. با این حال ، با استفاده از هاب ، حداکثر طول می تواند به 18 متر افزایش پیدا کند.

محدودیت سرعت

طبیعتا همه دستگاه های الکترونیکی قادر به استفاده از حداکثر سرعت ارائه شده در یواس بی 3.0 نخواهند بود. به عنوان مثال دیسک های سخت مغناطیسی ، توسط دور در دقیقه (RPM) گردش درایو خود و سرعت مربوط به خواندن / نوشتن محدود شده اند. از این رو ، یواس بی 3.0 زیبایی کامل خود را تا زمانی که کامپیوترها به طور پیش فرض مجهز به سخت افزار سریعتری ، مانند درایوهای حالت جامد (SSD) نشوند به ما آشکارا نشان نخواهد داد. اما همه ما می دانیم که ذات آی تی پیشرفت های سریع  و انقلابی است. کافیست فقط یک یا دو سال صبر کنید تا قادر باشید به طور کامل از  قدرت یواس بی 3.0 بهره مند شوید.

احساس می کنم شما به اطلاعات بیشتری نیاز دارید نه؟ Computerworld یک بررسی عالی  از یواس بی 3.0 دارد(مقاله ای با عنوان یواس بی 3.0 : مرز جدید سرعت) ، از جمله آزمون سخت افزار های مجهز به یواس بی3.0در حال حاضر در دسترس. آیا شما باز هم تشنه دریافت اطلاعات بیشتر و عمیقترید، لطفا این مقاله را در Tech Republic مطالعه کنید:  10تا از چیزهایی که باید در مورد یواس 2.0 و 3.0 بدانید. و دیگری نگاهی جامع به همه چیز یو اس بی: پرسش و پاسخ در زمینه  پورت پر سرعت  یواس بی 3.0.

حالا چه طور؟ برای تعویض به یواس بی 3.0 لحظه شماری نمی کنید؟ و اگر قبلا از یک حافظه مجهز به یواس بی 3.0 استفاده نموده اید، لطفا اجازه دهید بقیه دوستانتان هم بفهمند احساس شما از لمس این فن آوری چیست!(در قسمت نظرات)

منبع:makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 25 دیدگاه
 1. به نام خدا
  با این اطلاعاتی که شما از یو اس بی 3 دادین مشتاق شدم یک دیداری باهاش داشته باشم!

 2. فقط متونم بگم سریع خیلی حتی نمی تونی فکرش رو بکنی من خودم با فلش usb2 که به برد usb 3 متصل بود تست کردم سرعت مسشه گفت 2 برابر شده بود با وجود این کسانی مادربورد انها usb3 رو پشتیبانی نمی کنه می تونن براکت رو تهییه کنند

 3. این اعداد تئوریه. در عمل به این حد نمیرسه. ولی فعلا که دیوایس هاش رو تو بازار ندیدم.

 4. خیلی ممنون از اطلاعاتتون ولی من دنبال پروتکلهای پورت یو اس بی هستم اگر میتونین اینم بزارین مرسی

 5. مرسی
  مطلب خوبی بود.من رشته ام کامپیوتره ودوست دارم تواین رشته موفق بشم اگه میتونید راهنمایی کنید .

 6. سلام
  من یک دستگاه لپ تاپ اچ پی دارم که دو عدد پورت usb3 داره.یک فلش مموری سیلیکن پاور usb3 هم خریده ام.متاسفانه مموری با پورت های usb3 کار نمی کنه نه چیزی کپی میشه نه فرمت میشه.لطفا راهنمایی کنید.
  باید ntfs فرمت بشه یا fat?
  ممنون.

  1. دوست عزیز احتمالاً درایو های لپ تاپ شما نصب نشده
   متاسفانه بیشتر لپ تاپ ها بدون درایو به دست مشتریان می رسند
   باید به سایت اچ پی مراجعه و بعد از انتخاب مدل لپ تاپتون لیست درایو هاتون مشاهده می کنید و باید درایورهای مورد نظرتون رو انتخاب و بعد از دانلود نصب کنید.

  2. سلام از نرم افزار DriverPack Solution استفاده کنیید
   لینک دانلود و توضیح
   http://p30download.com/fa/entry/36977/

 7. من راستش متوجه نشدم که می تونم از usb3 استفاده کنم یا نه!!!
  لپ ناب من ورودی usb3 ندارد، اگر هارد اکسترنالی که سیمش usb3 هست بخرم، می توانم از آن با لپ تابم استفاده کنم؟؟؟

 8. سلام
  ضمن تشکر از مطلب خوبتون
  میخواستم بپرسم که سرعت انتقال داده ها از usp3 به usp 2 در مقایسه با 3 به 3 فرق میکنه؟ اگر مقاله ای در این رابطه داشته باشید ممنونتونم.

 9. سلام من سه هارد اکسارنال وسترن مشکی رنگ خریدم که یو اس بس 3 هستش به پورت یو اس بی 3 هم وصلش میکنم پورتم هم فعاله و لی سرعتش با یو اس بی 2 هیچ فرقی نداره راهنمایی کنید لطفا؟

 10. سلام من یه هارد اکسترنال وسترن مشکی رنگ خریدم که یو اس بس ۳ هستش به پورت یو اس بی ۳ هم وصلش میکنم پورتم هم فعاله و لی سرعتش با یو اس بی ۲ هیچ فرقی نداره راهنمایی کنید لطفا؟

 11. سلام؛
  به جز رنگ پورت که آبی هستش مشخصه دیگه ای هست که بتونم usb3 رو تشخیص بدم?
  مرسی 🙂

  1. از نظر شکل فرقی نداره
   می تونی وسیله را بهش وصل کنی اما سرعتش خیلی بالاتر نمیره

  2. سلام:یک دوربین هندی کم سامسونگ دارم که بایو اس بی2.0ونرم افزار(USB Media2.0)قابل نصب به سیستم است.اماباویندوز8مشکل دارد.خواهش می کنم در این مورد منو راهنمایی کنید.متشکرم

 12. سلام.لپ تاپ من فقط پورت usb3 داره.میتونم فلش یا هارد اکسترنال usb2 بهش متصل کنم؟مشکلی نداره؟

 13. سلام.من یک هارد adata خریدم که از usb.3 پشتیبانی میکنه.
  اما مشکلی که وجود داره اینه که سرعت انتقال فایل هاش به زور به 24 مگابیت بر ثانیه میرسه

  کابل رو هم روی پورت پشت کامپیوتر و هم روی پورت جلو امتحان کردم ولی فرقی نکرد
  همچنین کامپیوتر رو به طور کامل اسکن کردم و ویروسی وجود نداشت

  اگر ممکنه راهنمایی کنید
  با تشکر

  1. سلام، مشکل اینجاست که پورت یو اس بی پشت و جلو کامپیوتر شما usb.2 هستش.

 14. با سلام وعرض ادب.من یک لب تاپ دارم که فقط پورت یو اس بی 3 داره آیا میشه فلش های یو اس بی 2 را”بدون رابط” به آن وصل کرد؟ با تشکر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *