چرا محصولات اپل كامل نيست ؟

چرا محصولات اپل كامل نيست ؟
 • 1389/5/2
 • Ahmadina
 • 21

كمپاني اپل جزو آن دسته از كپماني هايي است كه داراي طرفداران بسيار زيادي در سرار جهان است ،اما نكته جالب توجه اين است كه اين همه شهرت براي محصولاتي است كه هر كدام نقص خاص خود را دارند و نكته ديگر كه ما هر ساله در كنفرانس هاي اين شركت مي بينيم اين است كه  اپل واقعا يك شركت سخت افزاري نيست در حقيقت اپل يك شركت نرم افزاري است كه با استفاده از نرم افزارهاي خود سعي دارد سخت افزار هاي خود را بفروشد .

1- پشتيباني سخت افزاري :

همه علاقه مندان سيستم هاي اپل با محدوديت هاي سخت افزاري كه معمولا در محصولات اين شركت وجود دارد آشنا هستند ، محدوديت هاي سخت افزاري عمده در قطعات مختلف در سيستم هاي اپل هميشه سد راه بسياري از كاربراني بوده كه به سيستم هاي باز و قابل ارتقاء PC عادت كرده اند . علاقه مندان به بازي ، كاربراني هستند كه اين محدوديت براي آن ها خوشايند نمي باشد ، اما اپل هميشه اين عدم پشتيباني كامل سخت افزاري را به حفظ پايداري در سيستم هاي خود مربوط دانسته است . علاوه برا اين بسياري از كاربران اعتقاد دارند كه اپل هميشه بدترين استراتژي را در پشتيباني از بازي ها داشته است و پشتيباني سخت افزاري آن براي اجرا بازي هاي جديد به طرز باورنكردني كند و ناكار آمد است .

اجازه دهيد كه اين موضوع را با درج يك مثال توضيح دهيم : Mac pro ههاي كه با استفاده از معماري Nehalem توليد شده اند مي توانند به پردازنده هاي گرافيكي Ati Radeon HD4870 مجهز شوند ، از پيكره بندي Crossfire پشتيباني نمي كنند !

البته مي توان بيش از كارت گرافيكي را روي Mac pro نصب كرد ، اما اتصال دهنده هاي توان موجود روي اين سيستم تنها براي اتصال يك كارت گرافيكي كافي است ! علاوه بر اين Mac pro بسيار گران قيمت تر از آن چيزي است كه واقعا ارزش دارد . البته هر گز پشتيباني سخت افزاري اپل به اندازه آنچه در ويندوز مشاهده مي كنيم نبوده است

به گفته اين شركت ، دست كم بايد برخي از سخت افزارهاي سطح بالا به همراه چندين نمونه ميان قيمت نيز براي بازتر گزاشتن دست مشتري هاي خود پشتيباني كند !

2- استراتژي قيمت و تحول :

استراتژي اپل درباره قيمت هميشه غيرقابل تغيير بوده است ، اين شركت تا زماني كه يك محصول انقلابي توليد نكند قيمت ها را كاهش نمي دهد و حتي آن زمان هم سعي مي كنند محدوده قيمتي خود ثابت نگه دارند ، هنگامي كه اپل محصولي توليد كند كه شامل يك پيشرفت عمده نسبت يه نسل قبل خود باشد ، مانند اولين مك بوك ها توليد شده با استفاده از پردازنده هاي اينتل .

در زمان عرضه اولين محصولات هر سري ، قيمت ها مناسب هستند اما اپل در زمان حيات محصولاتش ، قيمت آن ها را يا اصلا كاهش نمي دهد يا اگر اين كار را انجام دهد اين كاهش جزئي خواهد بود . البته سخت افزار هاي محصول با سرعتي بيشتر آز آنچه معمول بزور مي شود .

اين دقيقا پاسخ اين سوال بود كه چرا محصولات اپل هميشه گران تر از آن چيزي هستند كه بايد باشند . قيمت ها تغييري نمي كند و به جاي آن سخت افزار تغيير داده مي شود !

اين تغيير تنها شامل سخت افزار ها است ، متاسفانه حتي اين بروز رساني ها نيز نمي تواند براي كاربران PC كه اپل قصد دارد آن ها را به سمت خود بكشاند اغوا كند . اما آيا اپل احساس مي كند كه مسئله قيمت براي اين شركت در برابر ساير توليد كنندگان PC يك نقطه ضعف است ؟ البته كه نه ، از طرف مايكروسافت چطور ؟ شايد ممكن است

3- تغيير هاي ناگهاني سخت افزاري

ديگر مشكل اپل تغيير ناگهاني سخت افزاري است كه مانند برداشتن ناگهداني پورت HDMI و اضافه كردن درگاه Firewire در بعضي محصولات ، و يا حذف درگاه mini-DVI در Unibody Mac book pro ها يكي از دلايلي بود كه كاربران را از خريدنش منصرف كرد .

4- قدم هاي كوچك كه بزرگ جلوه داده مي شوند !

همانطور كه مي بينيد تا كنون چهار نسخه از تلفن همرا اپل به بازار هاي جهاني آمده است ولي تا كنون نشده است كه نسخه اي از آن ها كاملا كامل باشد و بدون هيچ نقصي باشد ، واقعا نمي توان اينجا اين را گفت كه اپل اين شركت با سابقه اين ايرادات را نمي بيند و گوشي هاي خود را روانه بازار مي كند پس بهتر است بگوييم اين يك استراتژي از سوي اپل است كه تلفن هاي خود را داراي نقص مي كند تا راه فروش را خود براي خود بسازد ، نمونه بارز اين نقص blutooth است كه مدت هاي در تلفن هاي اپل از آن خبري نبود و بعد از آمدنش در نسخه هاي جديدتر اپل آن را به ديد ورود يك غول مي ديد در حالي كه هم اكنون ارزان ترين گوشي ها آخرين مدل هاي بلوتوث را دارند.

سيستم برديدن و چسباندن (copy & cut) كه براي مدت ها توسط اين شركت در دسترسي نبود ، اما پس ورود همين مسئله بسيار كوچك توسط اپل بشدت بزرگ جلوه داده شد به طوري كه بعضي از كاربران را شگفت زده كرد . ويا مشكل آنتن دهي آي فون 4 كه براي چپ دستان وجود دارد حال بايد ديد كه براي رفع اين مشكل اپل چه خواهد كرد .

5- اختصاصي بودن :

مشكل اساسي محصولات اپل اختصاي بودن آن به كشورها است اگر توجه كنيم لپ تاپ هاي دل يا سيستم هاي خانگي اچ پي و يا تلفن هاي همراه نوكيا براي تمام جهان ساخته شده اند و امكان دارد از يك لپ تاپ 3 ميليوني هم يك ايراني استفاده كند و هم يك آمريكايي و هر دو بدون مشكل باشند.

اما محصولات اپل اينگونه نيستند و مي توان گفت مختص به كشور ها توليد مي شوند تلفن همراه هاي اپل كه با يك اپراطور مخصوص عرضه مي شوند و ما بايد از قفل شكسته شده هاي آن استفاده كنيم . لپ تاپ ها و سيستم هاي اپل كه آنقدر قيمت هاي سرسام آوري دارند كه جز گرافيست ها معدود افرادي به دنبال آن مي روند .

در كل محصولات اپل براي بازار هاي آمريكايي و كشورهاي اروپايي نظير انگلستان است چون اين محصولات اينترنت را جزوي از خود مي دانند و مي توان گفت آي فون اپل بدون اينترنت نصف كارايي خود را ندارد و مشكل ديگر ناشناخته بود سيستم عامل مكينتاش است كه اين باعث شده كه نرم افزار هاي اين سيستم عامل در كشورمان كم شود و اگر از سيستم اپل استفاده مي كنيم در هر صورت اندازه قيمت سيستم بايد هزينه خريد نرم افزار بدهيم .

نكاتي كه دربالا به برسي آن ها پرداختيم ، هيچ يك نشانگر وجود اشكالات عمده محصولات اين شركت نيستند و تنها نشانگر نواقص محصولات اين شركت هستند ،‌اما اگر اپل درخواست هاي كاربران خود اندكي بيشتر توجه مي كرد مي توانست بازار خود را تا حد بسياري گسترده كند و بسياري از كاربران PC را به سمت استفاده از محصولات خود بكشاند

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 21 دیدگاه
 1. سلام
  اپل وقتی آیفون و آی پاد touch رو وارد بازار کرد ، هیچ محصولی در آن سطح در بازار موجود نبود . اپل هم از نقط ضعف بقیه استفاده می کند و محصولات خودش را کامل نمی دهد تا مثلا 4 سال طول بکشد که شما multi -tasking داشته باشید و پس حتما شما اگر از محصولات اپل لذت می بردید ، 4 دستگاه اپل را می خرید

  1. درود بر شما ، اپل آغاز گر تلفن هاي همراه هوشمند بود بعد از آن موج HTC در جهان را به وضوح مي توانيد ببينيد . و يا ورود Palm pre كه باعث شد بسياري از طرفداران آي فون به سمتش بروند ولي درباره آي پاد بله حق با شماست هنوز هم پخش كننده اي نظير آن در بازار هاي جهاني موجود نيست . و سوال ما نيز از اپل اين است چرا بازار هايي كه روزي متعلق به اپل بودند هم اكنون شريكاني نظير htc , palm و غيره دارند ؟ چرا رايانه هاي شخصي اپل كه روزي از آن ها به عنوان يك برند اساسي و متفاوت ياد مي شد هم اكنون براي خيلي ها بايد نا شناخته باشد و براي خيلي ها اين لقب را بگيرد ” كامپيوتر هاي اپل الكي گران هستند ” ؟

  2. اگر این استیو جابز اینقدر خودخواه نبود ، کمی وسایلی که می خواست را با بقیه شرکت ها هم مطابقت می داد . می گذاشت انواع پلتفرم های برنامه نویسی برای اپل استفاده می شد . اینقدر این مشکلات نبود. دوستان خیلی معتقد هستند که اپل بهترین است . ( کامنت ها پایین ) اما به نظر من همه سیستم ها مشکل خود و کمبود دارند و اگر بخواهند با هم کار نکنند استفاده کنندگان ( ما ) ضرر می کنیم .
   monopoly هدفی است که این نوع آدم ها و کارخانه ها دارند که تا به حال اصلا موفق نبودند
   امیدوارم کمی از این خودخواهی دست بر دارند

 2. من نمی دونم چرا اینقدر اپل دورغ تحویل میده باز هم طرفدار داره گول این سیب گندیده رو نخورید.

 3. تیتر چهارم کوچک رو کچک نوشتید …
  دقیقا مشکل اپل ناقص بودن هست … اون موقع که تو نسخه جدید ایفون کپی / پیست اومد همه جا حرف از اون بود

 4. سلام
  تمام این مشکلات گوشی اپل رو که گفتید با برنامه های فوق العاده اون حل میشه از بلوتوث گرفته تا …
  شما چند کلاس سواد داری که عرضه را اینجوری مینویسی (ارزه)
  فکر نکنم شما در حد صحبت درباره اپل باشید

  1. قربونت برم حالا غلط املايي همه جا هست؟ شما ببخشش؟… .

  2. بابت غلط املايي ببخشيد ، شما ناديده بگيريد اينبار را
   پس به همان نتيجه حرف بالا مي رسيم كه اين سياست اپل است كه محصولاتش را با نقص به بازار عرضه مي كند ،‌ چون اگر مشكل بلوتوث با نرم افزار حل مي شود بايد قطعه اش از پيش در آي فون باشد
   خيلي ممنون از اينكه غلط املايي را گوش زد كرديد

 5. اقا خیلی زوده بخوای درباره اپل صحبت کنی ، یه موس اپل که الان قیمتش 100 هزار تومن هست به یه لب تاپ دل میرزه چی میگی
  شما اگر ذوق داشته باشی و لب تاپ اپل رو دیده باشی دیگه هیچ لب تاپی به چشمت نمیاد ، تا چند سال دیگه خواهی دید که اپل واقعا حرف اول رو میزنه

  1. درسته حق با شماست من حدودا 3 سال است كه با سيستم هاي اپل كار مي كنم و واقعا منحصر به فرد هستند اما مشكلاتي نيز دارند ،‌ كه مجبور هستم در كنار اپل از سيستم هاي معمول PC استفاده كنم .
   ولي هرگز نمي گويم و نخواهم گفت سيستم هاي اپل مشكلي دارند ولي اين را نمي شود ناديده گرفت كه اپل زياد به حرف مصرف كنندگانش گوش نمي دهد
   ممنون از شما دوست عزيز

  2. آقا من به شخصه اصلا برام زیبایی مهم نیست . من یک کامپیوتر نمی خرم که باهاش به تیپم اضافه بشه . اپل هم یک نقاط مثبت و یک سری نقاط منفی دارد . اگر بخواهد همین جوری جلو برود مثل 15 سال پیش دوباره وضعش خراب می شود .
   حالا شما برو 100 تومن موس بخر ، چه تفاوت کارایی با موس 20 تومنی داره ؟

  3. فقط زیبایی که نیست در کنار این زیبایی منحصر به فرد کیفیت مطلوب هست من در مورد لب تاپ اپل چون کار کردم نظر میدم
   ال سی دی لب تاپ ها 95 درصد کالیبره هست میشه گفت بهترین مانیتورها بدون شک مانیتورهای اپل هست ، حالا در حالی که مانیتورهای کالیبره ی سامسونگ به تنهایی قیمتش نزدیک 1 ملیون هست ، درسته در حال حاضر در سیستم عامل مک نمیشه خیلی کارها را انجام داد که ما باهاش عادت کردیم که این مشکل هم با نصب یک ویندوز 7 حل میشه
   حالا گذشته از ایفون اپل که وقتی به بازار اومد همه شرو کردن از اون تقلید کردن و دزدیدن تکنولوژی های اون

   لذت استفاده از تکنولوژی در محصولات اپل انصافا یه چـــــیز دیگست

  4. لذت از تکنولوژی برای من در همه brand ها یکسان است . اپل یک فلسفه کلی داره اونم اینه که باید تمام وسایل زندگیت اپل باشه تا بتونی با اپل کار کنی . مثلا iTunes روی ویندوز که اجرا میشه ، نفس Pc رو میگیره . غیر اینکه یکی از بدترین player ها است این اپل کوتاه هم نمی یاد که حداقل بشه با یک چیزی غیر این برنامه به درد نخور این آی پاد- آیفون sync کرد.
   ولی اگر بری یک مک بگیری ، دیگه اصلا مشکلی پیش نمی آید !!!!!
   بله و من هم کامنت اولم گفتم که اپل یک چیز جدید میاره بعد ….. ( برو بالا ببین )
   لطفا خارج از ایران هم فکر کنید . چرا باید شما پول لپ تاب بدید بعد مجبور بشی بری یک سیستم عامل دیگر هم پول بدید بخرید ؟

 6. ولی به هر حال اپل یه برندی که به آدم انرژی می ده! هر چند گرونه ولی داشتنش لذت بخشه!

 7. به نسبت تمام نقد و صحبتهایی که از اپل گفته میشه به نظر من منطقی ترین و بی طرفانه بود. ممنون

 8. باسلام و تشكر به خاطر مطالب مفيدتون . لطفا درباره معماري پردازنده اپل مكينتاش و مجموعه دستورات اپل مكينتاش هم مقالاتي در سايتتان قرار دهيد خيلي حياتيه بسيا ممنون و سپاسگذارم

 9. سلام این انصاف نیست در مورد شرکتی که سال پیش اولین و گرونترین برند دنیا شد در موردش اینجوری قضاوت کمنیم. هر شرکتی سیایت های خودشو داره و هیچ شرکتی کامل نیست . هر چیم بگی بده فلن که بالای همه ی شرکت هاست حتی گوگل . درضمن apple نمی دونسته که تو ایران همه ی مردم دزدن کپی رایت کردنو مثه داشتن بمب هسته ای حق مسلمشون میدونن وگرنه میذاشت قشنگ بلوتوث بازی کنید .

 10. با سلام و احترام
  بنده mac book air 13 خریدم لطفا در خصوص روش وصل لب تاب به ویدئو پروژکتور و نامیش power point راهنمایی نمایید ، همچنین درخوص امکان نمایش فایل های ویدئویی کعه قبلاً با نرم افزار mkpalyer نمایش داده می شدند.
  با تشکر مجدد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *