Font Frenzy نرم افزاری برای مدیریت فونت های ویندوز شما

  • 1389/6/1
  • مهدی صمصامی
  • 2

چه تعداد فونت بر روی کامپیوتر شما نصب است؟ و چه تعدادی از از آن ها را واقعا استفاده می کنید؟ من با نگاه کردن به لیست فونت های خودم، دیدم که بیشتر آن ها را برای استفاده در پروژه های خاص دانلود کرده ام و اکنون بسیاری از آن ها بی استفاده باقی مانده اند. سپس فونت هایی هستند که بر روی نرم افزارهای کاربردی یا پرینتر ها نصب شده بودند. بنابراین چه صدمه ای ممکن است با داشتن 1200 فونت یا بیشتر به سیستم شما وارد شود؟

آیا شما می دانید که مقدار فونت های نصب شده بر روی سیستم چه تاثیر مستقیمی بر روی سرعت و بوت و کار در سیستم شما دارد؟ خوب اگر نمی دانستید اکنون فهمیدید!! در این مطلب یک نرم افزار مدیریت فونت های به شما معرفی می کنیم که برای ویندوز طراحی شده و مدیریت و انجام عملیات بر روی فونت های کامپیوتر را آسان تر می کند.

شما می توانید نرم افزار Font Frenzy را از ایــنـجـا دانلود کنید کنید.

برای دریافت برنامه هیچ نوع ثبت نام و ثبت ایمیلی وجود ندارد. وقتی دانلود به پایان رسید، مراحل معمول نصب را دنبال کنید و سپس آن را اجرا کنید.

تصویر زیر شکل اولیه اجرای نرم افزار است :

5 دکمه در قسمت بالای نرم افزار با این عناوین وجود دارند : Defrenzy – FrenzySnap – Refrenzy – FrenzyMan  و FrenzyInfo. بیایید نگاهی به عملکردها و کاربردهای این گزینه ها بیندازیم. قبل از فشار دادن هر دکمه مطمئن شوید که FrenzySnap را اجرا کرده اید تا هیچ فونتی را از قلم نیندازید.

گزینه Defrenzy تمام فونت هایی که کاربر آن ها را به کامپیوتر اضافه کرده است را پاک می کند. این یعنی که با اجرای این گزینه تمامی فونت هایی که به طور پیشفرض بر روی ویندوز نبوده اند حذف می شوند. بنابراین تمام فونت هایی که به وسیله دیگر برنامه نصب شده اند و یا فونت های که خودتان به صورت دستی اضافه کرده اید، حذف می شوند. این یک راه مناسب برای شروع دوباره برای به دست آوردن فونت های مورد نیازتان است. به یاد داشته باشید گزینه FrenzySnap را قبل از اجری Defrenzy اجرا کنید؛ بنابراین شما قادر خواهید بود که فونت هایی که به آن ها نیاز دارید را دوباره بازگردانید.

برای شروع، بر روی دکمه Defrenzy کلیک کنید و سپس بر روی دکمه Defrenzy در گوشه سمت چپ کلیک کنید.

پس کلیک بر روی دکمه، شما با یک پیغام مواحه خواهید شد که از شما می خواهد که دیگر نرم افزارها را ببندید و سپس ادامه دهید :

وقتی شما دیگر نرم افزار ها بستید بر روی Yes کلیک کنید. سپس شما پنجره خواهید دید که از شما مسیر فونت هایتان را می پرسد. آن را به صورت پیشفرض قرار دهید و Ok را انتخاب کنید.

شما می توانید قبل از ادامه کار درخواست کنید که از فونت ها یک SnapShot تهیه کنید و آن را ذخیره کنید. لطفا این کار را انجام دهید!! بر روی Ok کلیک کنید تا فایل شما ذخیره گردد و پس از آن تمام فونت هایی که پس از نصب ویندوز شما، بر روی سیستم نصب شده اند، حذف بشوند. همچنین شما می توانید یک فایل Log از وضعیت حذف فونت ها را پس از پایان عملیات مشاهده کنید. اگر شما می خواهید فونت های خود را بازیابی کنید، می توانید از Refrenzy کمک بگیرید که به شما توضیح خواهیم داد.

با کمک FrenzySnap می توانید یک Snap از تمام فونت های نصب شده بر روی کامپیوترتان بگیرید. شما می توانید این ابزار را یک نقطه بازگردانی یا Restore Point برای فونت هایتان در نظر بگیرید. اگر شما تعدادی از فونت ها را حذف کردید، میتوانید آن ها با استفاده از این پشتیبان برگردانید و تمام فونت های حذف شده خود را بازیابی کنید. برای ذخیره بر روی Save Snapshot کلیک کنید.

پس از آن نرم افزار از شما یک نام برای ذخیره فایل درخواست می کند.

نام را وارد کرده و سپس بر روی Ok برای ذخیره فایل SnapShot کلیک کنید. وقتی ذخیره به پایان رسید شما می توانید SnapShot های خود را در بخش سمت چپ نرم افزار (که بعدا می توانید با استفاده از آن ها فونت های خود را بازیابی کنید) ببینید.

همانطور که در تصویر می بینید این فرایند (Defrenzy) تعداد فونت های من را 198 تا به 63 فونت کاهش داد. برای بازیابی فونت ها باید از گزینه ReFrenzy استفاده کنید. ReFrenzy به شما اجازه می دهد که فونت های خود را به صورت دلخواه از طریق گزارش های تهیه شده یا SnapShot ها در قبل، بازیابی کنید.

برای انجام این کار به راحتی گزارش یا SnapShot ی را که برای بازگردانی مد نظرتان است را انتخاب کنید. سپس به شما یک پیغام در مورد بستن دیگر برنامه ها داده می شود. سپس باید مسیر و پوشه فونت های خود را انتخاب کنید. این گزینه را به صورت پیشفرض قرار دهید و بر روی Ok کلیک کنید. با این کار نرم افزار فونت های شما را از گزارش های قبلی شما بازگردانی می کند و شما می توانید پیغام زیر را پس از اتمام کار ببینید :

FrenzyMan یک ابزار مدیریت فونت واقعی می باشد که به شما اجازه می دهد تا فونت ها را به سادگی به سیستم اضافه یا از آن حذف کنید.

با استفاده دکمه های قرار گرفته در پنل سمت چپ و انتخاب فونت در سمت راست، می توانید هر یک از اعمال ذکر شده (حذف یا اضافه) را انجام دهید. این کار بسیار آسان و روشن است.

در آخر به گزینه FrenzyInfo می رسیم. FrenzyInfo به سادگی اطلاعات نرم افزار، لینک های مربوط به سایت های برنامه نویسان، فایل Help و ایمیل پشتیبانی را به شما نشان خواهد داد.

آیا شما هم از نرم افزار خاصی برای مدیریت فونت های خودتان استفاده می کنید؟ نظرات خود را درباره این موضوع و مطلب به اشتراک بگذارید.

منبع : www.MakeUseOf.com

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *