چگونگی رفع مشکل کامپیوتر با استفاده از Windows Restore در ویندوز ایکس پی ، ویستا و 7

 • 1389/6/1
 • محمدرضا ارجمندی
 • 93

آیا تا کنون کاری در کامپیوتر خود انجام داده اید  که آرزو کنید ای کاش هرگز آن عمل را انجام نداده بودید؟ برای مثال ، نصب برنامه ای برای کار در اینترنت یا سعی در پیدا کردن یک کرک برای باز کردن یک بازی دانلود شده ، یا حتی بازدید از وب سایت بد و آلوده  و پس از آن کامپیوتر شما بلا استفاده شده باشد؟

شاید مثال های بالا تمام موارد را بیان نکرده باشد و مورد دیگر این است که شما تنظیماتی  بر روی کامپیوتر خود اعمال کرده اید که در حال حاضر نرم افزارهای رایانه از کار افتاده. هر کاری که شما انجام داده اید (یا انجام نداده اید) ، زمانی که کامپیوتر شما دچار مشکل شد و یا فکر می کنید ممکن است ویروسی شده باشد ، سوال این است که شما چه کمکی  می توانید به حل این مشکل کنید ؛ چگونه شما آن را تعمیر می کنید؟

نکته خوب این است که ویندوز قابلیتی به نام بازگردانی سیستم (System Restore) دارد که به شما اجازه می دهد وضعیت رایانه خود را به همان گونه که روز قبل یا حتی یک ماه پیش بوده برگردانید.

خب بازیابی سیستم دقیقا چیست و چه کاری انجام میدهد؟

شما احتمالا اولین بار بازگرداننی سیستم  را در ویندوز ایکس پی شنیده اید. چیزی که این برنامه  انجام می دهد اساسا بازسازی کامپیوتر به وضعیتی در گذشته است. چیز خوبی در این مورد آن است که فایل های شما با این برگشت به عقب حذف نخواهد شد. هر گونه برنامه ای  یا فایلهای اجرایی exe شما مانند برنامه هایی که پس از دانلود نصب کرده اید حذف نخواهند شد!

استفاده از بازیابی سیستم در ویندوز ایکس پی

قبل از اینکه از System Restore استفاده کنید ، شما باید مطمئن شوید که آن ویژگی فعال شده است. برای این کار ، به سادگی بر روی مای کامپیوتر کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. در زبانه System Restore ، مطمئن شوید که System Restore  برای همه درایوهای شما فعال است (یا حداقل برای درایو c:)

پس از فعال کردن این قسمت ، کامپیوتر شما به طور خودکار شروع به گرفتن پشتیبان از وضعیت ویندوز  به طور منظم یا وقتی شما نرم افزار جدیدی را نصب می کنید خواهد نمود.

اگر شما هر زمان به مشکلی بر روی کامپیوتر خود برخوردید ، میتوانید کامپیوتر خود را به مرحله ای که بدون مشکل ذخیره شده برگردانید. برای این کار ،بازیابی سیستم را با رفتن به این آدرس باز کنید:

Start –> All Programs –> Accessories –> System Tools –> System Restore

پس از بازشدن برنامه، شما باید دو یا سه گزینه برای انتخاب یکی از میان انها را ببینید. گزینه اول به شما امکان می دهد رایانه خود را به زمانی در گذشته بازیابی و ترمیم کنید ، و گزینه دوم به شما امکان ایجاد نقطه بازگردانی را می دهد. این گزینه اخیر  اگر شما در حال انجام کاری هستید که احتمال می دهید رایانه شما را دچار مشکل کند فوق العاده است. گزینه سوم تنها در صورتی ظاهر می شود که شما قبل از این از  بازیابی سیستم استفاده کرده و این گزینه به شما اجازه خنثی سازی بازگرداندنی را در صورتیکه در حل مشکل شما ناتوان باشد یا حتی شرایط را بدتر کند میدهد.

ما می خواهیم رایانه خود را بازیابی کنیم ، بنابراین گزینه اول را انتخاب کنید و روی  next  کلیک کنید.

در صفحه بعد به شما تقویم و همه تاریخ هایی که در آن پشتیبان از سیستم انجام شده نمایش داده می شود. یکی از تاریخ اخیر را انتخاب کنید  البته آن را که بیشتر احتمال می دهید در آن زمان رایانه شما بدون هیچ مشکلی کار می کرده.

پس از انجام انتخاب روی next  کلیک کنید و بعد پیام اخطار را تایید  کرده و سپس بعدی دکمه را فشار دهید.

سپس کامپیوتر شما راه اندازی مجدد  و بوت شده و برنامه های مورد استفاده  دیگر باید ترمیم و رفع مشکل شده باشند. اگر این چنین نیست ، شما می توانید با انجام دوباره مراحل بالا تاریخی ماقبل تاریخ انتخابی اول را امتحان کنید و آنقدر این کار را انجام دهید تا مشکل رااینه به طور کلی رفع گردد.

استفاده از بازگردانی سیستم در ویندوز ویستا

برای دسترسی به بازیابی سیستم ، کافیست برای شروع عین مراحل ویندوز ایکس پی را دنبال کنید یعنی رفتن به آدرس:

Start –> All Programs –> Accessories –> System Tools –> System Restore.

در اینجا می توانید آخرین نقطه بازیابی را انتخاب کنید و یا نقطه بازگرداندن دیگری به جز آخرین نقطه را انتخاب کنید. من توصیه می کنم نقطه بازگرداندن را بسته به چیزهایی که از رایانه خود می دانید  خودتان انتخاب کنید.

اگر می خواهید ویندوز به شما تمام نقاط بازگشت را نشان دهد ، بر روی چک باکس در پایین سمت چپ کلیک کنید. ساده یک چک پوینت را انتخاب کنید ، روی  next  کلیک کرده و موافقت خود رابا بازگردانی تایید کنید.

استفاده از بازگردانی سیستم در ویندوز 7

در ویندوز 7 استفاده از بازگردانی سیستم تفاوت زیادی با ویندوز ویستا ندارد. شما می توانید به این برنامه با رفتن به این نشانی کار را  شروع کنید:

Start –> All Programs –> Accessories –> System Tools –> System Restore.

به سادگی موقعیت بازیابی را از لیست انتخاب نموده و Next  را کلیک کنید و در صفحه بعد Finish  را انتخاب کنید.

از آنجا که قبلا از ویندوز 7 استفاده نکرده بودم (به غیر از نسخه بتا و RC) ، به اعتقاد من چند گزینه دیگر به جز بازگردانی سیستم در این ویندوز وجود دارند که شما می توانید برای کمک به تعمیر کامپیوتر از آنها بهره ببرید. با این حال ، بسیاری از این ابزارها نیاز به قرار دادن دی وی دی ویندوز در سی دی خوان دارند. با خواندن مقاله ای درسایت Microsoft.com متوجه شدم، چند گزینه ترمیم برای انتخاب در این ویندوز وجود دارند که شما می توانید هنگام بوت شدن کامپیوتر خود با فشار F8 روی صفحه کلید به  کنسول بازیابی وارد شده و به آنها دسترسی یابید. اگر شما می خواهید گزینه بازیابی خاصی را انجام  دهید، از این لینک برای اطلاعات بیشتر بازدید کنید.

یک گزینه دیگر برای استفاده از گزینه پشتیبان گیری و بازگردانی را می توان در این آدرس یافت:

Control Panel –> System and Security –> Backup and Restore.

با استفاده از این روش ، شما می توانید یک تصویر (ایمج) پشتیبان از کامپیوتر خود ایجاد کرده و آن را در زمان دیگری بازگردانی کنید- اما جزئیات شیوه این کار خود مقاله دیگری است.

بنابراین من امیدوارم که شما هم اکنون فهمیده باشید که چگونه خودتان کامپیوتر خود را اگر به مشکلی برخوردید تعمیر کنید. System Restore   مانند یک نجات غریق عمل می کند (به من شاید حدود صد بار در رفع مشکل رایانه ام کمک کرده) و می تواند به میزان زیادی در پول شما صرفه جویی کند در مقایسه با بردن کامپیوتر خود به مغازه تعمیر کامپیوتر محله خود.

اگر هرگونه مشکلی در مورد استفاده از بازیابی سیستم یا پرسش عمومی از پشتیبان گیری دارید ، راحت باشید! در قسمت نظرات از ما و دوستان خود بپرسید.

منبع: MakeUseOf

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 93 دیدگاه
 1. با عرض سلام من لپ تاب دارم یک اشتباه کردم برنامه روی deskpot, منوی استارتم ( برنامه های با پشورد.lnk) با برنامه ها ی دیگر مثل کم پلیر و … اجرا میشن مثل عکس و فیلم که با برنامه دیگر اجرا میشن لطفا بگید چگونه میشه به حالت اولیه برگردونم

 2. سلام
  من بازی های سنگین را که نصب می کنم مثل assassin creed 4 و یا hitman لحظه ای که میخواهم اجراش کنم یا ارور می زنه یا پیغام بسته شدن میده و من از هر نرم افزاری مثل DirectX حتی آخرین نسخه استفاده می کنم جواب نمیده سیستم تاب هم بالا است چگونگی بر طرف آن را لطفا بیان کنید

 3. Salam mn labtabem havasem nabood ye gozineii zadam alan hame icone desktpem ba kmpalyer baz mishan.Az koja mitonam dorosteshon konam????baed mikham restoresh konam erorr mide.antivirus m ham mige bayad gheire faaleah konam.chi kar konam???????

 4. سلام. خسته نباشید
  آیا لپ تاپ ایسوز مدل k53sv ویندوز 7 اورجینال داره که بتوان آن را ریکاوری کرد؟اگر داره چگونه ریکاوری ویشه؟dvd ریکاوری ندارم. تشکر

 5. با سلام خسته نباشید و تشکر از توضیحات خوبتون منم همون مشکل مهسا خانوم داشتم (( من روی یه برنامه کلیک راست کردم و open with رو زدم و روی یه برنامه ی دیگه اشتباهی کلیک کردم واز اون موقع به بعد هرچی برنامه دارم رو با این اجرا میکنه )) ممنون میشم اگه زود پاسخ بدین

  1. سلام
   پسوند فایلی که اون رو open with کردید چی بوده؟
   اگه فیلم، عکس، موسیقی یا از این دسته فایل ها بوده کافیه در Control Panel گزینه Default Programs و در صفحه جدید Set Your Default Programs را انتخاب نموده و پس از چند لحظه انتظار لیست برنامه های موجود در سیستم که پسوند های مختلف را باز میکنند را مشاهده میکنید.
   با انتخاب هر مورد و زدن گزینه choose defaults for this program میتوانید ویرایش خود را انجام دهید.
   درمورد پسوند هایی که در آن لیست موجود نیست هم موردی ذکر کنید تا توضیح دهیم

 6. سلام به تازگی ویندوز 7 را نصب کرده ام و ویندوز قبلی که ایکس پی بود را پاک کردم.حالا راهی وجود داره تا فایل های روی درایو سی را بازیابی کنم؟ لطفا زود جواب دهید

 7. با سلام
  من برای تعویض ویندوز 7 در لب تاب لنووا g 580 چند روزه که به مشکل بر می خورم . اول اینکه بعد از تعیین اولویت در بایوس برای بوت شدن سی دی از سی دی ویندوز بوت نمی شود و به ناچار از از داخل ویندوز از خط فرمان cmd از درایو سی دی دستور setup.exe تایپ و اینتر کرده و وارد پنجره نصب ویندوز سی دی می شوم که به پنجره select the driver to be installed می رسد و درایو c را برای نصب ویندوز انتخاب می کنم با این پیام روبرو می شوم : no device drivers were found . make sure that the installation media contains the correct drivers , and then click ok . و دیگر به هیج وجه نصب ویندوز ادامه پیدا نمی کند . مشکل از کجاست چه باید کرد ؟

 8. سلام من ویندوز سون رو نصب کردم کامل نصب کردم ولی نمیشه چیزی نصب کرد نوشته های کامپیوتر بزرگن درشت هستن کوجک کردم ولی زیاد کوچیک نمیشن خواهش میکنم کمکم کنید کامل نیست

  1. سلام در صفحه کلید راست کنید و گزینه personalize رو بزنید صحفه باز میشه سمت چپ پایین display رو بزن بعد smaller رو انتخاب کن وapply رو بزن اگه حل نشد گرافیک نصب نیستزق

 9. سلام
  ببخشید من دوتا ویندوز دادم برام نصب کنن xpو۷ولی چرا نمیتونم وارد ویندوز xp بشم میشه شما یاد بدید اونایی که دوتا ویندوز دارن چه جوری وارد اون ویندوز بشن؟

 10. سلام با عرض خسته نباشيد مى خواستم بگم يك مشكل روى ويندوزم دارم كه هر موقع يك چيزى با يك برنامه اى باز مى كنم همه چيز هاى ويندوز با اون برنام باز مى شن قبلش يعنى قبل از اين اين مشكل برام به وجود بياد يك سرى چيز از داخل درايو c پاك كردم براى نصب بازى The Sims 3 Monte Vista و بعد از اين بازى رو نصب كردم كل سيمز هاى روى كامپيوترم خراب شد من پك كامل سيمز رو قبلا داشتم و بعد از اين كه سيمز ها خراب شد گفتم شايد آخرين سيمزى كه روى كامپيوتر نصب كردم پاك كنم و دوباره نصب كنم درست بشه وقتى داشتم سيمز رو نصب كنم ازم در خواست شماره سريال كرد و رفتم شماره سريال رو پيدا كنم و وقتى خواستم شماره سريال رو باز كنم باز نشد error داد و گفتم شايد اگه با notepad باز كنم درست بشه و وقتى با notepad باز كردم همه برنامه هاى كامپيوتر با notepad باز مى شدن و مجبور نصب رو كنسل كنم و هم همه سيمز ها رو پاك كنم

 11. کامپیوتر من اجراکننده همه برنامه هاش نرم افزارNOTEPADشده هر کار میکنمSystem Restoreرو باز نمیکنه اگه میشه از مین بورد کامپیوترم کمک گرفت لطفا یه توضیح برام بزارید مارکشAS ROUK

 12. سلام من به تازگی ویندوز کامپیوترم را عوض کردم ولی وقتی خاموش کردم دیدم بالا نمی یاد دوباره سی دی ویندوز را گذاشتم بالا اومد یعنی بدون سی دی ویندز بالا نمی یاد ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

 13. باسلام وخسته نباشید.در نحوه استفاده از بازگردانی ویندوز 7 مشکل دارم… مراحلی که گفتید رو اجرا میکنم اما error میده!! چرا؟؟

  1. سلام

   لطفاً عرض بفرمایید که با چه پیغامی مواجه می‌شوید

 14. سلام خسته نباشید چند وقت میخوام ویندوز کامیپیوترم عوض کنم قبلا دوتا ویندوز تو سیتمم بود حالا یکیشو پاک کردم الانم میخوام اون یکی عوض کنم اما سیستمم اجازه کپی کردن فایل های ویندوز رو نمیده میشه کمکم کنید وبگید باید چیکار کنم

 15. سلام pci device کامپیوتر من حذف شده چه جوری باید نصبش کنم هیچ بازی رو باز نمیکنه

 16. سلام من کاری با برنامه فتوشاپ انجام دادم حالا که میخوام از رئی صفحه سیستمم باز کنم باز نمیشه واخطارA problem caused the program to stop working correctly. و بعد میگه close the program لطفا بگین چکار کنم. اگه میشه زود جواب بدین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *