محافظت از فایل‌های درون Flash Memory ها با نرم افزار WinMend Folder Hidden

 • 1389/6/10
 • مهدی صمصامی
 • 19

امروزه یکی از محصولاتی الکترونیکی که در دست مردم به وفور یافت می شود، Flash Memory ها یا همان Cool Disk ها هستند. این محصولات با توجه به اندازه کوچک، قیمت مناسب و حجمی بالای اطلاعاتی که در خود جای می دهند، محبوبیت فراوانی یافته اند. اکنون فلش مموری ها جای دیسک های سخت مثل CD ها و DVD ها را گرفته اند؛ زیر علاوه بر امکان ذخیره اطلاعات بیشتر و همچنین امکان ویرایش، کوچک تر هستند و کمتر از دیسک های سخت آسیب پذیرند.

مطمئنا در هر محصول الکترونیکی که به فایل و اطلاعات مرتبط شود بحث امنیت جای خود را باز خواهد کرد. مطمئنا امنیت در مورد فایل های درون این حافظه ها می تواند بسیار مهم باشد. شاید بسیاری از افراد درون Flash Memory خود اسناد، مدارک، تصاویر و یا اطلاعاتی داشته باشند که شخصی و محرمانه اند و یا آن شخص به هر دلیل دیگر نمی خواهد کس دیگری به ان ها دسترسی داشته باشد. در اینجا می توانید با استفاده از یک نرم افزار کوچک و رایگان تمامی مشکلات خود در بحث امنیت حافظه هایتان حل کنید و خیالتان از بابت اطلاعاتتان راحت باشد.

WinMend Folder Hidden یک نرم افزار کوچک و مفید است و همانطور که از اسمش پیداست یک از نرم افزارهای رایگان شرکت WinMend می باشد که اکثر افراد آن را با ابزار معروفش یعنی Data Recovery می شناسند. شما با استفاده از این نرم افزار می توانید به راحتی و بدون هیچ مهارتی فایل ها و فولدرهای مورد نیاز خود را مخفی کنید. این برنامه می توانید با سرعت بسیار بالا فایل ها و پوشه های شما را مخفی و یا نمایان کند. همچنین یکی دیگر از امکانات و قابلیت های این نرم افزار پشتیبانی از زبان های مختلف است. خود نرم افزار دارای 12 زبان به طور پیشفرض می باشد. من به شخصه زبان فارسی را هم برای نرم افزار آماده کرده ام که می توانید در ادامه مطلب و بخش مربوط به تغییر زبان، آن را دانلود کنید.

البته این نکته را هم باید در نظر داشت که این نرم افزار فقط برای مخفی کردن و محافظت از فایل ها و پوشه های Cool Disk و Flash Memory ها نیست و از آن می توانید برای محافظت از فایل ها و پوشه های کامپیوتر هم استفاده کنید؛ ولی استفاده از این نرم افزار بیشتر برای حافظه هایی مانند Flash Memory ها و Cool Disk ها و همچنین هارد های خارجی (External Hard Disks) توصیه می شود.

دانلود و نصب

توجه : نکته ها و آموزش های گفته شده، تماما مربوط به نسخه 1.4.1 این نرم افزار هستند.

برای دریافت این نرم افزار رایگان، می توانید به سـایـت سـازنـده نـرم افـزار بروید و از بخش FreeWare آن را دانلود کنید. فقط کافی است به بخش FreeWare بروید و در بخش مربوط WinMend Folder Hidden مانند تصویر زیر روی دکمه Download کلیک کنید تا دانلود آغاز شود.

حجم نسخه 1.4.1 این نرم افزار حدود 1.7 مگابایت می باشد که برای امکانات این نرم افزار حجم زیادی به نظر نمی رسد.

پس از این که دانلود به پایان رسید، فایل را اجرا کنید و مسیر معمولی نصب را دنبال کنید تا برنامه در سیستم شما نصب شود.

اجرا و استفاده از نرم افزار

پس از نصب، نرم افزار Folder Hidden را اجرا کنید. در اولین بار اجرای این نرم افزار شما با پیغام زیر مواجه خواهید شد :

وقتی برای اولین بار نرم افزار را اجرا می کنید، نرم افزار از شما یک رمز عبور برای محافظت از نرم افزار و اطلاعات می خواهد که بعدا با استفاده از به نرم افزار وارد شوید. توجه داشته باشید که این رمز پس از ورود به برنامه قابل تغییر است. در پنجره نمایش داده شده رمز عبور دلخواهتان را وارد کنید و بر روی OK کلیک کنید.

پس از وارد کردن رمز عبور، صفحه اصلی برنامه برای شما نمایش داده خواهد شد.

شما می توانید از نرم افزار با رنگ و سبک های مختلف استفاده کنید. برای تغییر رنگ می توانید از بخش بالا و سمت راست نرم افزار برای انتخاب رنگ مورد نظرتان استفاده کنید. من رنگ نارنجی را ترجیح می دهم!!

مخفی کردن فایل ها و پوشه ها

خوب، اکنون به مهمترین بخش آموزش می رسیم. برای مخفی کردن فایل ها و پوشه های خود می توانید از دو دکمه سمت راست برنامه استفاده کنید.

با کلیک بر روی دکمه Hide Folder پنجره ای برای شما باز خواهد شد که با استفاده از آن می توانید پوشه مورد نظر خود را برای مخفی شدن انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اگر بخواهید چند پوشه را مخفی کنید باید برای هر کدام یک بار بر روی دکمه Hide Folder کلیک کرده و آن را انتخاب کنید.

پس از انتخاب پوشه مورد نظرتان بر روی OK کلیک کنید تا نتیجه را ببینید.

پس از انجام این کار، نام و آدرس پوشه شما به لیست اصلی نرم افزار قرار خواهد گرفت. همچنین در بخش وضعیت یا Status هم می توانید وضعیت مخفی بودن یا نبودن فایل یا پوشه خود را ببینید. همچنین اگر به مسیر قرار گیری پوشه ای که انتخاب کردید بروید، دیگر آن را نخواهید دید.

همانطور که می بینید وقتی فایل مخفی شده باشد در لیست خواهد بود و در بخش وضعیت آن می توانید کلمه Hidden را مشاهده کنید. برای نمایان کردن پوشه (ها) کافی است آن (ها) را از لیست انتخاب و بر روی دکمه Unhide کلیک کنید.

پس از اینکار فایل شما نمایان می شود و در لیست وضعیت نمایان و یا Visible پیدا خواهد کرد. برای مخفی شدن دوباره کافی است مثل قبل آن (ها) را از لیست انتخاب کرده و بر روی دکمه Set to hide کلی کنید تا دوباره به حالت Hidden برگردنـد.

اکنون به بحث مخفی کردن فایل ها در این نرم افزار می پردازیم. برای مخفی کردن فایل ها کافی است بر روی دکمه Hide Files در سمت راست برنامه کلیک کنید تا پنجره انتخاب فایل ها برای شما باز شود.

سپس در پنجره باز شده فایل های مورد نظر خود را که می خواهید مخفی کنید، انتخاب کرده و بر روی دکمه Open کلیک کنید.

پس از این کار تمامی فایل های انتخاب شده شما به لیست اضافه خواهند شد و وضعیت مخفی یا همان Hidden خواهند داشت.

برای نمایش دادن و یا مخفی کردن دوباره فایل ها کافی است مانند قبل، فایل یا فایل های مورد نظرتان را از لیست انتخاب و سپس از دکمه های Unhide و Set to hide استفاده کنید.

همچنین می توانید برای حذف گزینه (ها) از لیست، آن (ها) را انتخاب و بر روی دکمه Remove کلیک کنید تا از لیست پاک شوند.

تغییر رمز عبور

مطمئنا رمز عبور می تواند یکی از مهم ترین بخش های این نرم افزار باشد؛ چون اگر کسی به غیر از شما رمز را بداند یا به هر نحوی به نرم افزار دسترسی پیدا کند، می تواند وضعیت فایل ها را از مخفی بودن در آورده و از آن ها استفاده کند.

برای تغییر رمز عبور کافی است بر روی دکمه Change Password کلیک کنید تا پنجره ای مانند تصویر زیر برای شما نمایش داده شود.

برای تغییر رمز کافی است رمز خود را در دو قسمت خواسته شده به صورت صحیح وارد کنید. توجه داشته باشید که رمز شما باید بین 6 تا 15 کاراکتر و از حروف و اعداد تشکیل شده باشد. سپس بر روی OK کلیک کنید تا رمز عبورتان تغییر کند.

تغییر زبان نرم افزار

مطمئنا یکی از دلیل محبوبیت یک نرم افزار می تواند قابلیت نمایش با زبان های مختلف باشد. خوشبختانه نرم افزار WinMemd Folder Hidden هم از این قاعده مستثنی نیست. شما می توانید این نرم افزار در 12 زبان پیشفرض که همراه آن است ببینید. متاسفانه زبان فارسی به طور پیشرفرض برای این نرم افزار وجود ندارد. ولی نگران نباشید، من این نرم افزار به زبان فارسی ترجمه کرده و فایل زبان آن را برای شما قرار داده ام که می توانید آن را از ایــــــنـــجــــا دانلود کنید.

پس دانلود فایل، پوشه درون آن را در پوشه language در مسیر نصب نرم افزار کپی کنید تا زبان فارسی تا بتوانید از زبان فارسی در این نرم افزار استفاده کنید.

برای استفاده از زبان ها در این نرم افزار باید در گوشه سمت راست و پایین نرم افزار در بخش Language (که به طور پیشفرض جلوی آن English قرار دارد) کلیک کنید. پس از آن پنجره ای مانند پنجره زیر باز می شود.

در این پنجره می توانید لیست زبان های موجود را ببینید. اگر شما پوشه زبان فارسی را به برنامه اضافه کرده باشید، گزینه فارسی را در لیست خواهید دید. برای انتخاب زبان فارسی، در لیست رو گزینه فارسی کلیک کرده و سپس بر روی OK کلیک کنید. پس از ان برنامه را به صورت کامل به زبان فارسی خواهید دید.

سخن پایانی

نرم افزار WinMend Folder Hidden یک نرم افزار کوچک و عالی برای محافظت از اطلاعات سری شما در حافظه هایی مانند Flash Memory یا Cool Disk ها یا هاردهای اکسترنال می باشد. با استفاده از این نرم افزار دیگر نیاز نیست به فکر اطلاعات سری خود باشید. مطمئنا با استفاده از این برنامه همیشه خیالتان از بابت اطلاعتتان راحت خواهد بود!!!

آیا شما هم نرم افزار دیگری در این زمینه می شناسید؟ آن را به ما معرفی کنید. همچنین نظرات خود را درباره این مطلب بیان کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 19 دیدگاه
 1. نرم افزاری که توی فلش استفاده بشه، حتمن باید پرتابل باشه که در جاهای مختلف قابل استفاده باشه
  اما این نرم افزار ظاهرن وابسته به سیستمه
  ضمنن در مورد رمز گذاری و قدرتش هم اطلاعاتی ندادین
  چند نمونه نرم افزار مطمئن و پرتابل جهت این کار موجود هست که

  1. سلام دوست عزیز
   گفته شما درست هست؛ ولی این نرم افزار بسیار حرفه ای کار می کنه و نیازی نداره که تو فلش یا پرتابل باشه. این نرم افزار پوشه یا فایل انتخابی شما رو به طور کامل مخفی می کنه که به هیچ وجه قابل شناسایی نیست. تا وقتی که پوشه مخفی هست تو لیست نرم افزار باقی می مونه تا دوباره اون رو نمایان کنید.

   موفق باشید

  2. سلام و ممنون از پاسختون
   اما فایلی که مخفی شده رو بالاخره باید بشه نمایان کرد دیگه!
   مثلن من فایلی که توی فلشم هست رو روی سیستم خودم مخفی میکنم، بدون وجود نرم افزار، مثلن روی سیستم دوستم، تکلیف فایل من چیه؟!

  3. سلام دوست عزیز
   اگه فایلتون یا پوشه تون رو بدون نرم افزار مخفی کنید، نمایان کردن اون آسونه و در سیستم دیگه به راحتی قابل دستیبابی هست؛ ولی این نرم افزار فایل و یا پوشه رو به گونه ای مخفی می کنه که انگار فایل حذف شده و دایرکتوری وجود نداره و در سیستم دیگه قابل دسترسی نیست تا وقتی که خودتون دوباره با نرم افزار اون رو نمایان کنید.

   موفق باشید

 2. بله یک نرم افزار هم شبیه این نرم افزار هستش که کارش فوق العاده است البته من این نرم افزار معرفی شده توسط شما را هنوز استفاده نکردم ولی خوب طبیعتا هر نرم افزاری ویژگی های خاص خودشو داره نرم افزار Wondershare USB Drive Encryption 1.0.0 که بنده تجربش را دارم اگر دوستان این نرم افزار را دانلود کردن شما ره سریال اون هم خواستم براشون بزارم که امیدوارم به درد شون بخوره شماره سریال برنامه Keycode: 91447-13455-16668-93563-71556
  موفق باشیدالبته یک نکته را فراموش نکنید که برای بار اول که این نرم افزار را نصب میکنید بهتره اطلاعات داخل فلش دیسک رو ازش گشتیبان بگیرید چون بار اول نرم افزار تمام اطلاعات داخل فلش دیسک را فرمت میکنه
  جاری باشید

  1. سلام دوست عزیز
   از شما ممنونم که این نرم افزار رو معرفی کردید. مطمئنا باید نرم افزار خوبی باشه؛ ولی اگر از این نرم افزار هم استفاده کنید به کیفیتش پی می برید.

   موفق باشید

  2. سلام.من نرم افزاری که شاهین میگه نصب کردم.ولی نصف فضای فلشم رو گرفته الان میخوام حذفش کنم نمیشه.کسی میتونه منو راهنمایی کنه مخصوصاشاهین جون
   ممنونم دوستان
   بهم میل بزنبن
   Saeed837500@yahoo.com

 3. این برنامه خیلی خوبه ولی برای کارهای خیلی امنیتی مناسب نیست
  اگه شما از نرم افزار zonealarm استفاده میکنید متوجه مشکل این برنامه میشید
  چون بلافاصله بعد از اجرا برنامه به تور اتومات به یک سرور به تور منظم اطلاعات میفرسته و هیچ چیزی دریافت نمیکنه.

 4. سلام همشهری!!!!
  با تشکر از مقاله خوبتون.
  آیا نرم افزاری سراغ دارید که فلش رو بصورت write Protected در بیاره و اجازه تغییر محتویات رو نده ؟ برای مسائل امنیتی.
  البته اگه راه حلی هم برای write protected شدن فلش ها دارید که دیگه عالی میشه !!!

  1. سلام دوست عزیز
   خوشحالم که از مقاله من استفاده کردید. برای اینکار می توانید از نرم افزار USB Secure استفاده کنید. هنگام نصب این نرم افزار باید درایو Flash یا حافظه خارجی خودتون رو انتخاب کنید. پس از نصب می تونید پسورد تعیین کنید؛ پس از اون توی هر کامپیوتری که فلش رو میزنید تا پسورد رو نزنید نمی تونید به اطلاعات دسترسی داشته باشید.

   موفق باشید

 5. ممنون از مطالب کاربردی که در سایت قرار میدین

  یک سالی میشه برای محافظت از فلدر ها از برنامه

  KaKasoft Folder-Protector استفاده میکنم و خیلی راضیم

  دیشب هم مطلبی در مورد این برنامه قدرتمند تو ساتم گذاشتم

  ممون میشم مطالعه کنید و نظرتون رو بگید

  من از خواننده های همیشگی شما هستم با تشکر از زحماتی که میکشید

  1. لینک مطلب را یادم رفت

   http://www.hemmaty.com/weblog/learn/archives/2010/09/oeuoe_uoeoeoeu.php?pg=learn

  2. سلام میثم جان
   حتما مطالعه می کنم. مطمئنا باید نرم افزار خوبی باشه.

   موفق باشید

 6. سلام.
  من چند وقته از این نرم افزار استفاده میکنم،نرم افزار خوبیه ولی الآن با یه مشکلی روبرو شدم.ویندوزم را عوض کردم و الآن که دوباره winmendرو نصب کردم به اطلاعاتی که قبلا مخفی کردم دسترسی ندارم.
  لطفا راهنمایی کنید.

 7. سلام چند تا فایل روی فلش مخفی کردم ولی موقعی که نرم افزار باز میکنم هیچ فایل مخفی رو نشون نمیده ، اطفا راهنمایی کنید

  1. با سلام بنده نرم افزار winmend folder hidden رانصب واجرا نمودم اولین با ر وارد شدم مشکلی نبود ولی از آن به بعد هربار که میخواهم وارد این برنامه شوم باتوجه به اینکه همان رمز را میدهم نمی شناسد چکار کنم تا مشکلم حل شود از بابت راهنمایی که میفرمایید سپاسگزارم

 8. سلام.
  من الآن با یه مشکلی دارم .ویندوزم را عوض کردم و که دوباره winmendرو نصب کردم به اطلاعاتی که قبلا مخفی کردم رو نشون نمیده
  ممنون اگه راهنمایی کنید.

 9. با سلام نرم افزار مورد بحث نصب شده البته برای بار اول خوب بوده اما بعد چند روز متاسفانه با دادن پسورد انتخاب شده عمل نمکنه و حتی این نرم افزار از فلش مموری حذف هم نمیشه لطفا راهنماییم کنید ………..ممنون

 10. سلام
  خیلی عالی بود …..
  فقط ا کاش قابلیت رمز گذاری روی فولدر یا فایل رو هم داشت.
  البته همینم خیلی عالیه …..
  تشکر از شما …… در پناه حق

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *