چگونه یک کارت گرافیک مناسب برای کامپیوترمان انتخاب کنیم؟

 • 1389/7/4
 • مهدی صمصامی
 • 14

پردازنده گرافیکی کامپیوتر شما خود یکی از بخش های مهم سیستم است و تاثیر زیادی بر عملکرد کلی سیستم شما می گذارد. در حالی که کارت گرافیک های یکپارچه در بیشتر کامپیوترها یافت می شوند، امکان انجام وظایف معمول و همچنین تماشای بعضی از ویدئوها و فیلم ها را به شما می دهد. اما اگر شما بخواهید که بر روی سیستم، Game های 3 بعدی بازی کنید و یا فیلم های HD را با بالاترین کیفیت تماشا کنید، به یک کارت گرافیک اختصاصی نیاز خواهید داشت.

انتخاب کارت گرافیک برای کامپیوتر آن قدرها هم که فکر می کنید آسان نیست. برای انتخاب تعداد زیادی گزینه وجود دارند؛ از کارت گرافیک های کوچک و کم هزینه با قیمت زیر 40 دلار گرفته تا کارت گرافیک های قدرتمند و حرفه ای با قیمت بالای 600 دلار. اگر شما کارت گرافیکی انتخاب کنید که به اندازه کافی برای نیازهای شما سریع نباشد، مطمئنا از آن راضی نخواهید بود؛ اما اگر کارت گرافیکی انتخاب کنید که بسیار سریع است باید هزینه بالاتری برای آن بپردازید.

انتظار شما از کارت گرافیک چیست؟

اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که اگر شما مایلید که یک کارت گرافیک برای کامپیوتر خود بخرید، از آن چه انتظاراتی دارید و می خواهید کدام یک از نیازهای شما را برطرف کند. 2 کار اصلی که باید کارت گرافیک ها به بهترین شکل آن ها را انجام دهند، پخش فیلم (شامل فیلم های HD) و نمایش بازی ها هستند.

پخش فیلم ها برای کارت گرافیک آسان تر از مورد دیگر است. اگر شما فقط می خواهید یک کارت گرافیک برای این کار بخرید، خیلی نیاز به یک مدل حرفه ای ندارید، می توانید از شتاب دهنده های پردازشگرگرافیکی (GPU Video Acceleration) استفاده کنید و لازم نیست که یک کارت گرافیک گران قیمت بخرید. انواع مدل های کارت های گرافیک مخصوص پخش فیلم ها، در مقاله MakeUseOf درباره “چگونگی پخش یکنواخت و راحتر ویدئوها در کامپیوتر” توضیح داده شده است.

با این حال اگر شما یک Gamer یا بازی خور هم هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله را بخوانید. برای بازی کردن با کامپیوتر، شما باید یک کارت گرافیک گران قیمت تر و پیچیده تر بخرید. همچنین لازم است چند چیز دیگر را در این رابطه که مخصوص این کار است را در نظر بگیرید.

اهمیت رزولیشن (وضوح نمایش)

یک بازی که با سرعت 30 فریم در ثانیه اجرا می شود، در واقع از کارت گرافیک می خواهد که برای اجرای بازی، 30 تصویر را در هر ثانیه تولید کند. این یک کار دشوار است و با افزایش اندازه تصاویر (که با واحد پیکسل اندازه گیری می شود)، این کار سخت تر هم خواهد شد.

برای مثال اگر شما 2 مانیتور داشته باشید : یک مانیتور 20 اینچ با رزولیشن (وضوح نمایش) 1600×900 و یک مانیتور 23 اینچ با رزولیشن 1080p. بعضی از جزئیات یک بازی مشابه، با یک رزولیشن واحد در مانیتور 23 اینچ 1080p بدتر نمایش داده می شود. دلیل این موضوع این است که اندازه صفحه نمایش از اندازه تصاویری که کارت گرافیک در هر ثانیه باید تولید کند، بزرگتر است.

در نتیجه اندازه مانیتور کامپیوتر شما می تواند در انتخاب مدل کارت گرافیکی که باید بخرید، تاثیر گذار باشد. اگر شما یک مانیتور 20 اینچ یا کوچکتر دارید، باید خوشحال باشید که می توانید یک کارت گرافیک با حدود قیمت 100 دلار بخرید. اما اگر شما یک مانیتور 30 اینچ بزرگ دارید، لازم است که یک کارت گرافیک رده بالاتر که از وضوح نمایش بالاتر پشتیبانی می کند، خریداری نمایید.

البته شما مجبور نیستید که بر روی رزولیشن اصلی مانیتور خود فقط بازی کنید، اما نمایش بازی ها در رزولیشن های غیر اصلی در یک مانیتور LCD، معمولا نتایج خوبی به همراه نخواهد داشت.

رم – مانند یک لوله کش!!

رم ها بخشی جزئی هستند که در تمام کارت گرافیک ها یافت می شوند و عملکردی تعریف پذیر دارند. این موضوع معمولا این فکر را در ذهن یک فرد ناوارد ایجاد می کند که کارت گرافیکی که تعداد بیشتری رم داشته باشد، سریعتر از مدل دیگر با تعداد رم های کمتر است. ای کاش مسئله رم ساده بود؛ اما نیست.

باید رم های کارت گرافیک را مانند لوله تصور کنید که فریم های تولید شده مانند آب برای نمایش داده شدن به شما در آن فرستاده می شوند. پردازنده گرافیکی (GPU) درون کارت گرافیک شما مانند یک پمپ است و به تنهایی مقدار آبی را که در لوله قرار می گیرد را معین می کند. تا زمانی که مقدار آبی که در حال پمپاژ است از ظرفیت لوله شما تجاوز نکرده، وضعیت خوب است؛ اگر چه شما سود زیادی با داشتن لوله های بزرگ تر به شما نخواهد رسید.

اگر پمپ آب بیشتری در لوله بفرستد، لوله می تواند آن را تحمل کند؛ اما با این حال مشکلاتی می تواند رخ دهد. ممکن است آب برگشت داده شود یا احتمال دارد لوله بترکد و باعث متوقف شدن کلی جریان آب شود.

یک وضوح تصویر بالاتر، مطمئنا حافظه بیشتری را برای استفاده می طلبد. برای مثال اگر شما با یک کارت گرافیک با حافظه رم 512 مگابایت و بر روی یک مانیتور با رزولیشن 1600×900، بازی می کنید یا فیلم تماشا می کنید، نباید مشکلی داشته باشید. در این حالت آب وارد شده در لوله از ظرفیت لوله تجاوز نمی کند. اگر شما مقدار رزولیشن را تا 1080p افزایش دهید، ممکن است بازی که در حال امتحان آن هستید، آهسته تر اجرا شود؛ چون شما مقدار بیش از حدی جریانی که لوله می تواند حمل کند را وارد آن کرده اید.

آنچه را که مربوط به سرعت کلاک (Clock Speed)‏ CPU ها است را فراموش کنید

کارت های گرافیکی مانند اکثر قطعات کامپیوتر در سرعت کلاک (Clock Speed) خاصی اجرا می شوند (سرعت کلاک مقیاسی است از اینکه قطعات کامپیوتر محاسبات و عملیات های اصلی را با چه سرعتی انجام می دهد) یا پردازنده ای که بر روی کارت گرافیک شما وجود دارد بر روی سرعت کلاک خاصی اجرا می شود. سرعت کلاک به تعیین میزان عملکرد پردازنده گرافیکی شما (GPU) کمک می کند. اگر شما یک پردازنده گرافیک واحد را در اختیار داشته باشید و سرعت کلاک آن را افزایش دهید، عملکرد آن نیز سریعتر خواهد شد.

با این حال، سرعت کلاک یک راه خطرناک (یا شاید هم وحشتناک!!) برای تعیین این است که یک کارت گرافیک چقدر می تواند سریع باشد!! چرا؟ چون پردازش های گرافیکی بسیار زیاد و گسترده هستند. برای مثال یک کارت گرافیک Nvidia GTX 480، دارای 480 هسته پردازشگر می باشد که در قالب 15 گروه چند هسته ای جریان دار، دسته بندی شده اند. با استناد از این موضوع نمی توان گفت که “سرعت کلاک وسیله ای برای تعیین عملکرد کارت گرافیک است”؛ مگر وقتی که کارت های گرافیکی که دقیقا از یک پردازنده گرافیکی (GPU) مشابه استفاده می کنند را مقایسه کنید.

نتیجه

مطمئنا انتخاب بهترین کارت گرافیک کار دشواری است؛ اما دانستن مسائل گفته می تواند به شما در تصمیم گیری کمک کند. به یاد داشته باشید که رزولیشن (وضوح صفحه نمایش) یک فاکتور عمده و تاثیر گذار در نمایش و عملکرد بهتر بازی ها در کامپیوتر می باشد. اگر شما می خواهید که Game ها را بالاترین وضوح نمایش بازی کنید، به یک کارت گرافیک با پردازنده گرافیکی (GPU) سریع و با تعداد زیادی رم نیاز خواهید داشت. اگر شما در وضوح های نمایش بالا، بازی نمی کنید، می توانید پول خود را با خرید یک مدل دیگر که مقداری ضعیف تر است و رم های کمتری دارد، ذخیره کنید.

من همچنین به شدت پیشنهاد می کنم که یک نمودار مربوط به عملکرد کارت های گرافیکی را مشاهده کنید تا ببینید چه مدل هایی از کارت های گرافیکی به عنوان سریعترین ها شناخته می شوند. به نظر من نمودار عملکرد سخت افزاری Tom’s، بهترین منبع برای این اطلاعات است.

منبع : www.MakeUseOf.com

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 14 دیدگاه
 1. ممنون از مطلبتون
  ولی راستش رو بخواید یکمی گنگ هست! اگر بیشتر راجه به کارت گرافیکها توضیح داده میشد بهتر بود
  من این مطلب رو تا آخر خوندم ولی هنوز تصمیمی نگرفتم!چون راهی برای من باز نشد!
  و من هنوز نمیدونم مدل 295gtx بهتره یا 465gtx !
  شایدم 480gtx….
  ولی با این حال ممنون از زحماتتون هستم

  1. سلام دوست عزیز
   به هر حال این مطلب ترجمه شده هست و من نهایت سعی ام رو کردم که بهترین ترجمه رو با مفهوم کاربردی و مناسب ارائه کنم. در ضمن اگر به مثال ها بیشتر توجه کنید، به جواب سوالتون دست پیدا می کنید.

   موفق باشید

  2. بله دوست من در ترجمه عالی شما شکی نیست
   من انتخاب مطلب رو گفتم
   اگر توضیحات بیشتری میداد بهتر بود
   مثالها خوب بود ولی اگر عینا کارت گرافیکی مثلا از شرکت nvidia با ati یا هر مدل با هم مقایسه میشد یکم مطلب و فهم این مطلب بهت میشد
   مثلا در انویدیا مدل 465gtx از 295gtx جدیدتر هست و مسلما باید بهتر از اون باشه
   ولی اگر مشخصات 295رو بخونیم به نظر بهتر از 465میاد!(این نظر منه)
   ولی هنز هم متوجه نمیشم چرا 465 تعداد فریم ریت پایین تری نسبت به 295 در اختیار ما میزاره!
   با اینکه رزولیشنها یکی هست…

   ولی من هنوز به جوابم نرسیدم… مطلب رو هم یک بار دیگه خوندم ولی…

   به این لینکها مراجعه کنید و روی specifications کلیک کنید و باهم این 2کارت رو مقایسه کنید
   متوجه میشید چرا من نمیتونم تصمیم بگیرم!
   http://www.nvidia.com/object/product_geforce_gtx_295_us.html
   و
   http://www.nvidia.com/object/product-geforce-gtx-465-us.html

   در کل ممنون از مطلبتون و خسته نباشید بابت ترجمه خوبتون

  3. دوست عزيز بين GTX480 ,GTX470 .GTX295 بهترين گزينه GTX480 هست بخاطر داشتن 480 SP يا Shader proccecore يکپارچه بر روي يک GPU داشتن DDR5 وپشتيباني از DX11
   توضيحاته فنيش زياده اما بايد GTX480 رو با HD5870 مقايسه کني چون هم GTX295 و هم GTX470 از 5870 کمي ظعيفتر عمل ميکنه در صورتي که GTX470 و GTX295 مصرف برق خيلي بيشتري داره و دماي کاريشم خيلي بيشتره اگه ميتوني کمي صبر کن براي HD6870 که از GTX480 قويتره و تا يکي دو ماه ديگه مياد تو بازار

  4. ممنون جناب محمودی بابت جواب خوبتون
   ولی من بین 296 و 465 یکی رو میخوام انتخاب کنم
   اگر بخوام بیشتر پول خرج کنم که مطمئنا GTX 480 SLI رو میگیرم. از ATI هم نمیدونم چرا خوشم نمیادlol
   حالا شما میفرمایید که بین 295 و 465 کدوم رو انتخاب کنم؟
   فکر میکنید 295gtx بگیرم بهتر نیست؟
   با cpu core i7 و….؟
   من فقط توی کارت گرافیک موندم!
   اگر بشه 480میگیرم چون GDDR5 که داره معرکه هست
   ولی فعلا بین 295 و 465 موندم!
   شما به نظرتون کدومش قوی تر عمل میکنه؟

   بالا لینک هم دادم برای مشخصاتشون
   ممنون از شما

  5. خواهش میکنم منم عشقه انودیا داشتمو دارم اما کارته خودم 5870 هست و خیلم رازیم
   خودم پیشنهاد میکنم که از ترکیب SLI یا Crossfire روی یک برد استفاده نکن مثل کارت 295 یا 5970 کارتهای که دو GPU دارند عموما با مشکله درایو یا ایراد در بعضی برنامهای گرافیکی دارند
   بین GTX295 و GTX465 من 465 رو پیشنهاد میکنم چون 465 قابلیت اینو داره که به GTX470 تبدیل بشه و بعدا هم میتونی یه 465 اضافه کنی
   یا میتونی از ترکیبه ATI و Nvidia استفاده کنی اگر که دوست داشتی میگم چه جوری

  6. کامنت آخر پاسخ نداشت lol
   من میتونم ایمیلتون رو داشته باشم؟که ادامه بحث رو توی ایمیل بریم اینجا زیاد شلوغ نشه:)
   ایمیل من samim0631@yahoo.com هست

   یعنی پیشنهاد میکنید 465بگیرم؟ من یه چیز قوی میخوام که از 5700 قویتر باشه!
   توی مشخصات 295، به نظرم اون خیلی قویتر میومد
   ولی گفتم چون 465 قابلیت اورکلاک داره و جدیدتر هم هست حتما باید قویتر باشه که اینجوری گیج شدم!
   از نظر قیمت چه فرقی بین 465 و 480 هست؟

 2. سلام، دستتون درد نکنه می دونم خیلی زحمت کشیدین ولی متنی که ترجمه ش کردین درباره ی کارت گرافیم کلی گویی کرده، من الان اطلاعات پایه ام برای کارت گرافیک بالا تر رفته ولی هنوز هم نیازمند اطلاعات جزئی تری هستم،
  ممنون خوب ترجمه شده.

 3. البته فکر کنم قصد شما هم فقط همین بوده که ما هم درباره ی کارت گرافیک بیش تر بدونیم، ممنونم

 4. با سلام دوست عزیز من راجع سخت افزار مخصوصا کارت گرافیک اطلاعاتم کمه میتونم خواهش یکسری مطلب برای انتخاب یک کارت گرافیک خوب برای من به این ایمیل ارسال کنید پیشاپیش از زحمات شما سپاسگذارمmortaza_hade@yahoo.com

 5. افرین خیلی خوب بود ولی بهتر هم می شد یعنی خیلی خیلی هم بهتر میشد که رابطه ی ان با رم را هم مینوشتی yes or no MR

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *