متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

چگونه یک کارت گرافیک مناسب برای کامپیوترمان انتخاب کنیم؟

12345 (بدون نظر)
Loading...
784

پردازنده گرافیکی کامپیوتر شما خود یکی از بخش های مهم سیستم است و تاثیر زیادی بر عملکرد کلی سیستم شما می گذارد. در حالی که کارت گرافیک های یکپارچه در بیشتر کامپیوترها یافت می شوند، امکان انجام وظایف معمول و همچنین تماشای بعضی از ویدئوها و فیلم ها را به شما می دهد. اما اگر شما بخواهید که بر روی سیستم، Game های ۳ بعدی بازی کنید و یا فیلم های HD را با بالاترین کیفیت تماشا کنید، به یک کارت گرافیک اختصاصی نیاز خواهید داشت.

انتخاب کارت گرافیک برای کامپیوتر آن قدرها هم که فکر می کنید آسان نیست. برای انتخاب تعداد زیادی گزینه وجود دارند؛ از کارت گرافیک های کوچک و کم هزینه با قیمت زیر ۴۰ دلار گرفته تا کارت گرافیک های قدرتمند و حرفه ای با قیمت بالای ۶۰۰ دلار. اگر شما کارت گرافیکی انتخاب کنید که به اندازه کافی برای نیازهای شما سریع نباشد، مطمئنا از آن راضی نخواهید بود؛ اما اگر کارت گرافیکی انتخاب کنید که بسیار سریع است باید هزینه بالاتری برای آن بپردازید.

انتظار شما از کارت گرافیک چیست؟

اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که اگر شما مایلید که یک کارت گرافیک برای کامپیوتر خود بخرید، از آن چه انتظاراتی دارید و می خواهید کدام یک از نیازهای شما را برطرف کند. ۲ کار اصلی که باید کارت گرافیک ها به بهترین شکل آن ها را انجام دهند، پخش فیلم (شامل فیلم های HD) و نمایش بازی ها هستند.

پخش فیلم ها برای کارت گرافیک آسان تر از مورد دیگر است. اگر شما فقط می خواهید یک کارت گرافیک برای این کار بخرید، خیلی نیاز به یک مدل حرفه ای ندارید، می توانید از شتاب دهنده های پردازشگرگرافیکی (GPU Video Acceleration) استفاده کنید و لازم نیست که یک کارت گرافیک گران قیمت بخرید. انواع مدل های کارت های گرافیک مخصوص پخش فیلم ها، در مقاله MakeUseOf درباره “چگونگی پخش یکنواخت و راحتر ویدئوها در کامپیوتر” توضیح داده شده است.

با این حال اگر شما یک Gamer یا بازی خور هم هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله را بخوانید. برای بازی کردن با کامپیوتر، شما باید یک کارت گرافیک گران قیمت تر و پیچیده تر بخرید. همچنین لازم است چند چیز دیگر را در این رابطه که مخصوص این کار است را در نظر بگیرید.

اهمیت رزولیشن (وضوح نمایش)

یک بازی که با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه اجرا می شود، در واقع از کارت گرافیک می خواهد که برای اجرای بازی، ۳۰ تصویر را در هر ثانیه تولید کند. این یک کار دشوار است و با افزایش اندازه تصاویر (که با واحد پیکسل اندازه گیری می شود)، این کار سخت تر هم خواهد شد.

برای مثال اگر شما ۲ مانیتور داشته باشید : یک مانیتور ۲۰ اینچ با رزولیشن (وضوح نمایش) ۱۶۰۰×۹۰۰ و یک مانیتور ۲۳ اینچ با رزولیشن ۱۰۸۰p. بعضی از جزئیات یک بازی مشابه، با یک رزولیشن واحد در مانیتور ۲۳ اینچ ۱۰۸۰p بدتر نمایش داده می شود. دلیل این موضوع این است که اندازه صفحه نمایش از اندازه تصاویری که کارت گرافیک در هر ثانیه باید تولید کند، بزرگتر است.

در نتیجه اندازه مانیتور کامپیوتر شما می تواند در انتخاب مدل کارت گرافیکی که باید بخرید، تاثیر گذار باشد. اگر شما یک مانیتور ۲۰ اینچ یا کوچکتر دارید، باید خوشحال باشید که می توانید یک کارت گرافیک با حدود قیمت ۱۰۰ دلار بخرید. اما اگر شما یک مانیتور ۳۰ اینچ بزرگ دارید، لازم است که یک کارت گرافیک رده بالاتر که از وضوح نمایش بالاتر پشتیبانی می کند، خریداری نمایید.

البته شما مجبور نیستید که بر روی رزولیشن اصلی مانیتور خود فقط بازی کنید، اما نمایش بازی ها در رزولیشن های غیر اصلی در یک مانیتور LCD، معمولا نتایج خوبی به همراه نخواهد داشت.

رم – مانند یک لوله کش!!

رم ها بخشی جزئی هستند که در تمام کارت گرافیک ها یافت می شوند و عملکردی تعریف پذیر دارند. این موضوع معمولا این فکر را در ذهن یک فرد ناوارد ایجاد می کند که کارت گرافیکی که تعداد بیشتری رم داشته باشد، سریعتر از مدل دیگر با تعداد رم های کمتر است. ای کاش مسئله رم ساده بود؛ اما نیست.

باید رم های کارت گرافیک را مانند لوله تصور کنید که فریم های تولید شده مانند آب برای نمایش داده شدن به شما در آن فرستاده می شوند. پردازنده گرافیکی (GPU) درون کارت گرافیک شما مانند یک پمپ است و به تنهایی مقدار آبی را که در لوله قرار می گیرد را معین می کند. تا زمانی که مقدار آبی که در حال پمپاژ است از ظرفیت لوله شما تجاوز نکرده، وضعیت خوب است؛ اگر چه شما سود زیادی با داشتن لوله های بزرگ تر به شما نخواهد رسید.

اگر پمپ آب بیشتری در لوله بفرستد، لوله می تواند آن را تحمل کند؛ اما با این حال مشکلاتی می تواند رخ دهد. ممکن است آب برگشت داده شود یا احتمال دارد لوله بترکد و باعث متوقف شدن کلی جریان آب شود.

یک وضوح تصویر بالاتر، مطمئنا حافظه بیشتری را برای استفاده می طلبد. برای مثال اگر شما با یک کارت گرافیک با حافظه رم ۵۱۲ مگابایت و بر روی یک مانیتور با رزولیشن ۱۶۰۰×۹۰۰، بازی می کنید یا فیلم تماشا می کنید، نباید مشکلی داشته باشید. در این حالت آب وارد شده در لوله از ظرفیت لوله تجاوز نمی کند. اگر شما مقدار رزولیشن را تا ۱۰۸۰p افزایش دهید، ممکن است بازی که در حال امتحان آن هستید، آهسته تر اجرا شود؛ چون شما مقدار بیش از حدی جریانی که لوله می تواند حمل کند را وارد آن کرده اید.

آنچه را که مربوط به سرعت کلاک (Clock Speed)‏ CPU ها است را فراموش کنید

کارت های گرافیکی مانند اکثر قطعات کامپیوتر در سرعت کلاک (Clock Speed) خاصی اجرا می شوند (سرعت کلاک مقیاسی است از اینکه قطعات کامپیوتر محاسبات و عملیات های اصلی را با چه سرعتی انجام می دهد) یا پردازنده ای که بر روی کارت گرافیک شما وجود دارد بر روی سرعت کلاک خاصی اجرا می شود. سرعت کلاک به تعیین میزان عملکرد پردازنده گرافیکی شما (GPU) کمک می کند. اگر شما یک پردازنده گرافیک واحد را در اختیار داشته باشید و سرعت کلاک آن را افزایش دهید، عملکرد آن نیز سریعتر خواهد شد.

با این حال، سرعت کلاک یک راه خطرناک (یا شاید هم وحشتناک!!) برای تعیین این است که یک کارت گرافیک چقدر می تواند سریع باشد!! چرا؟ چون پردازش های گرافیکی بسیار زیاد و گسترده هستند. برای مثال یک کارت گرافیک Nvidia GTX 480، دارای ۴۸۰ هسته پردازشگر می باشد که در قالب ۱۵ گروه چند هسته ای جریان دار، دسته بندی شده اند. با استناد از این موضوع نمی توان گفت که “سرعت کلاک وسیله ای برای تعیین عملکرد کارت گرافیک است”؛ مگر وقتی که کارت های گرافیکی که دقیقا از یک پردازنده گرافیکی (GPU) مشابه استفاده می کنند را مقایسه کنید.

نتیجه

مطمئنا انتخاب بهترین کارت گرافیک کار دشواری است؛ اما دانستن مسائل گفته می تواند به شما در تصمیم گیری کمک کند. به یاد داشته باشید که رزولیشن (وضوح صفحه نمایش) یک فاکتور عمده و تاثیر گذار در نمایش و عملکرد بهتر بازی ها در کامپیوتر می باشد. اگر شما می خواهید که Game ها را بالاترین وضوح نمایش بازی کنید، به یک کارت گرافیک با پردازنده گرافیکی (GPU) سریع و با تعداد زیادی رم نیاز خواهید داشت. اگر شما در وضوح های نمایش بالا، بازی نمی کنید، می توانید پول خود را با خرید یک مدل دیگر که مقداری ضعیف تر است و رم های کمتری دارد، ذخیره کنید.

من همچنین به شدت پیشنهاد می کنم که یک نمودار مربوط به عملکرد کارت های گرافیکی را مشاهده کنید تا ببینید چه مدل هایی از کارت های گرافیکی به عنوان سریعترین ها شناخته می شوند. به نظر من نمودار عملکرد سخت افزاری Tom’s، بهترین منبع برای این اطلاعات است.

منبع : www.MakeUseOf.com

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
14 دیدگاه
  1. صمیم می‌گوید

    ممنون از مطلبتون
    ولی راستش رو بخواید یکمی گنگ هست! اگر بیشتر راجه به کارت گرافیکها توضیح داده میشد بهتر بود
    من این مطلب رو تا آخر خوندم ولی هنوز تصمیمی نگرفتم!چون راهی برای من باز نشد!
    و من هنوز نمیدونم مدل ۲۹۵gtx بهتره یا ۴۶۵gtx !
    شایدم ۴۸۰gtx….
    ولی با این حال ممنون از زحماتتون هستم

    1. محمد مهدی می‌گوید

      سلام دوست عزیز
      به هر حال این مطلب ترجمه شده هست و من نهایت سعی ام رو کردم که بهترین ترجمه رو با مفهوم کاربردی و مناسب ارائه کنم. در ضمن اگر به مثال ها بیشتر توجه کنید، به جواب سوالتون دست پیدا می کنید.

      موفق باشید

    2. صمیم می‌گوید

      بله دوست من در ترجمه عالی شما شکی نیست
      من انتخاب مطلب رو گفتم
      اگر توضیحات بیشتری میداد بهتر بود
      مثالها خوب بود ولی اگر عینا کارت گرافیکی مثلا از شرکت nvidia با ati یا هر مدل با هم مقایسه میشد یکم مطلب و فهم این مطلب بهت میشد
      مثلا در انویدیا مدل ۴۶۵gtx از ۲۹۵gtx جدیدتر هست و مسلما باید بهتر از اون باشه
      ولی اگر مشخصات ۲۹۵رو بخونیم به نظر بهتر از ۴۶۵میاد!(این نظر منه)
      ولی هنز هم متوجه نمیشم چرا ۴۶۵ تعداد فریم ریت پایین تری نسبت به ۲۹۵ در اختیار ما میزاره!
      با اینکه رزولیشنها یکی هست…

      ولی من هنوز به جوابم نرسیدم… مطلب رو هم یک بار دیگه خوندم ولی…

      به این لینکها مراجعه کنید و روی specifications کلیک کنید و باهم این ۲کارت رو مقایسه کنید
      متوجه میشید چرا من نمیتونم تصمیم بگیرم!
      http://www.nvidia.com/object/product_geforce_gtx_295_us.html
      و
      http://www.nvidia.com/object/product-geforce-gtx-465-us.html

      در کل ممنون از مطلبتون و خسته نباشید بابت ترجمه خوبتون

    3. setayshkh می‌گوید

      محمد محدی موفق باشی بای

    4. علي محمودي می‌گوید

      دوست عزیز بین GTX480 ,GTX470 .GTX295 بهترین گزینه GTX480 هست بخاطر داشتن ۴۸۰ SP یا Shader proccecore یکپارچه بر روی یک GPU داشتن DDR5 وپشتیبانی از DX11
      توضیحاته فنیش زیاده اما باید GTX480 رو با HD5870 مقایسه کنی چون هم GTX295 و هم GTX470 از ۵۸۷۰ کمی ظعیفتر عمل میکنه در صورتی که GTX470 و GTX295 مصرف برق خیلی بیشتری داره و دمای کاریشم خیلی بیشتره اگه میتونی کمی صبر کن برای HD6870 که از GTX480 قویتره و تا یکی دو ماه دیگه میاد تو بازار

    5. صمیم می‌گوید

      ممنون جناب محمودی بابت جواب خوبتون
      ولی من بین ۲۹۶ و ۴۶۵ یکی رو میخوام انتخاب کنم
      اگر بخوام بیشتر پول خرج کنم که مطمئنا GTX 480 SLI رو میگیرم. از ATI هم نمیدونم چرا خوشم نمیادlol
      حالا شما میفرمایید که بین ۲۹۵ و ۴۶۵ کدوم رو انتخاب کنم؟
      فکر میکنید ۲۹۵gtx بگیرم بهتر نیست؟
      با cpu core i7 و….؟
      من فقط توی کارت گرافیک موندم!
      اگر بشه ۴۸۰میگیرم چون GDDR5 که داره معرکه هست
      ولی فعلا بین ۲۹۵ و ۴۶۵ موندم!
      شما به نظرتون کدومش قوی تر عمل میکنه؟

      بالا لینک هم دادم برای مشخصاتشون
      ممنون از شما

    6. علي محمودي می‌گوید

      خواهش میکنم منم عشقه انودیا داشتمو دارم اما کارته خودم ۵۸۷۰ هست و خیلم رازیم
      خودم پیشنهاد میکنم که از ترکیب SLI یا Crossfire روی یک برد استفاده نکن مثل کارت ۲۹۵ یا ۵۹۷۰ کارتهای که دو GPU دارند عموما با مشکله درایو یا ایراد در بعضی برنامهای گرافیکی دارند
      بین GTX295 و GTX465 من ۴۶۵ رو پیشنهاد میکنم چون ۴۶۵ قابلیت اینو داره که به GTX470 تبدیل بشه و بعدا هم میتونی یه ۴۶۵ اضافه کنی
      یا میتونی از ترکیبه ATI و Nvidia استفاده کنی اگر که دوست داشتی میگم چه جوری

    7. صمیم می‌گوید

      کامنت آخر پاسخ نداشت lol
      من میتونم ایمیلتون رو داشته باشم؟که ادامه بحث رو توی ایمیل بریم اینجا زیاد شلوغ نشه:)
      ایمیل من samim0631@yahoo.com هست

      یعنی پیشنهاد میکنید ۴۶۵بگیرم؟ من یه چیز قوی میخوام که از ۵۷۰۰ قویتر باشه!
      توی مشخصات ۲۹۵، به نظرم اون خیلی قویتر میومد
      ولی گفتم چون ۴۶۵ قابلیت اورکلاک داره و جدیدتر هم هست حتما باید قویتر باشه که اینجوری گیج شدم!
      از نظر قیمت چه فرقی بین ۴۶۵ و ۴۸۰ هست؟

  2. امین می‌گوید

    سلام، دستتون درد نکنه می دونم خیلی زحمت کشیدین ولی متنی که ترجمه ش کردین درباره ی کارت گرافیم کلی گویی کرده، من الان اطلاعات پایه ام برای کارت گرافیک بالا تر رفته ولی هنوز هم نیازمند اطلاعات جزئی تری هستم،
    ممنون خوب ترجمه شده.

  3. امین می‌گوید

    البته فکر کنم قصد شما هم فقط همین بوده که ما هم درباره ی کارت گرافیک بیش تر بدونیم، ممنونم

  4. مرتضی می‌گوید

    با سلام دوست عزیز من راجع سخت افزار مخصوصا کارت گرافیک اطلاعاتم کمه میتونم خواهش یکسری مطلب برای انتخاب یک کارت گرافیک خوب برای من به این ایمیل ارسال کنید پیشاپیش از زحمات شما سپاسگذارمmortaza_hade@yahoo.com

  5. مهدي می‌گوید

    چگونه گرافیک بگیرم

  6. مهسان می‌گوید

    مر۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰

  7. خودم می‌گوید

    افرین خیلی خوب بود ولی بهتر هم می شد یعنی خیلی خیلی هم بهتر میشد که رابطه ی ان با رم را هم مینوشتی yes or no MR

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پردازنده گرافیکی کامپیوتر شما خود یکی از بخش های مهم سیستم است و تاثیر زیادی بر عملکرد کلی سیستم شما می گذارد. در حالی که کارت گرافیک های یکپارچه در بیشتر کامپیوترها یافت می شوند، امکان انجام وظایف معمول و همچنین تماشای بعضی از ویدئوها و فیلم ها را