چرا وضعیت وب سایت های فارسی اینگونه است ؟

 • 1389/7/23
 • سيدآرمان حسيني
 • 48

چند روز پیش به دنبال نرم افزاری در گوگل جستجو می کردم و نام نرم افزار را در گوگل وارد کردم و در ابتدای آن کلمه “دانلود” فارسی  را اضافه کردم تا برای دانلود به سایت های فارسی زبان برم و نرم افزار مورد نظر خودم را بگیرم و پس از جستجو لیست چند سایت را دیدم که بعضی از آنها مشهور بودند،ابتدا به داخل سایت هایی رفتم که از بقیه شناخته تر بودند و مطالب را مقایسه کردم و دیدم چند سایت به اصطلاح پربازدید و مشهور مطالب را از سایت های همکار خود کپی کردند و فقط لینک دانلود نرم افزار و کرک را عوض کرده اند و بر روی سرور خود برده اند تا اگر شما روزی برای دانلود به چنین سایت هایی رفتید با خود بگویید عجب سایتی ! هر روز نرم افزار را مثل فلان سایت دانلود دیگر آپدیت می کند و اطلاعات فارسی نرم افزار را می دهد !. هر روز به تعداد این سایت ها اضافه می شود و کسی نمی تواند جلوی این کار را بگیرد ، من مانده ام کسی نیست به ادمین یا مدیر این سایت ها بگوید که وقتی یک یا چند سایت مرجع وجود دارد چه دلیلی دارد شما بیایید و همان مطالب را کپی کنید و بچسبانید ؟! حالا این که خوب است و در بالا گفتم بعضی ها زحمت می کشند و لینک دانلود رو عوض می کنند و لوگو و Readme سایت خودشان را اضافه می کنند و انتشار می دهند ،این سایت ها اصولا با چیزی به نام منبع مخالف هستند و اگر پایین توضیحات نرم افزار بنویسند منبع “فلان” سایت ! اتفاق فجیهی رخ می دهد و کل محبوبیت سایت از دست می رود ، کسی نیست به اینها بگوید شما که این همه ادعای سایت مرجع دارید و …(منظورم فقط بعضی سایت ها) است چرا زحمت ترجمه اطلاعات را نمی کشید و  فقط بلدید لینک ها را رپیدلچ کنید !. باز این سایت ها یک لینک دانلود جدید(سرور خودشان) اضافه می کنند و یک خوبی دارد که وقتی بعضی سایت ها لینک دانلودشان کار نکرد کاربر می تواند از این سایت ها دانلود کند ! ولی امان از دسته دوم که فقط مطالب را کپی می کنند تا سایت و وبلاگ خودشان را پر کنند واقعا من نمی دانم اینها با چه هدفی این کار را انجام می دهند! چند سال پیش این کار در بین وبلاگ ها خیلی انجام می شد ولی اخیرا برخی سایت ها این کار را انجام می دهند که تعداد کاربرانشان هم به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد ، واقعا این سایت ها فقط فضای وب فارسی را بیخود اشباع می کنند(چند روز پیش در بررسی چنین سایت هایی رفتم سراغ لینک دانلود پایینش نوشته شده بود پسورد : “سایت خودش ” با خودم گفتم حتما روی سرور خودش آورده و کمی زحمت کشیده ولی وقتی لینک دانلود رو دیدم از خنده منفجر شدم ، بنده خدا اومده بود خلاقیت به خرج بده و پسورد گذاشته بود کسی کپی نکنه و اگر کرد اسم سایت خودش هم باشه در صورتی که لینک دانلود از سایت سازنده نرم افزار بود و از کرک خبری نبود و اون پسورد یعنی کشک !، نمی دانم این افراد با چه امیدی هزینه هاست و دومین می دهند ! کسی به اینها تبیلیغات می دهد؟ ما که نمی دانیم هدفشان چیست ! شما می دانید؟
از سایت های دانلود که بگذریم و برسیم به سایت های خبری و مجله اینترنتی وضعیت کمی بهتر می شود ولی هنوز چیز خاصی عوض نشده است و مشکلات بالا پا برجاست! چرا راه دو برویم؟ همین گویا آتی خودمان ! من خودم یکبار امتحان کردم و تیتر موضوعی را که نوشته بودم  روز بعدش در گوگل سرچ کردم بعد از اسم گویا آتی چند ده سایت و انجمن را می بینید که مطالب را کپی کرده اند و تعداد کمی منبع را نوشته اند و بقیه بدون ذکر منبع مطالب را انتشار داده اند ولی خوب چون روی بیشتر عکس ها اسم سایت هک شده است و اینها زحمت نمی کشند و اسم سایت اصلی لو می رود که این مطلب برای کدام سایت است ولی بعضی به طرز حرفه ای عکس ها را در فتوشاپ ویرایش می کنند و آخر سر خبر را به عنوان خبر اختصاصی سایت خود معرفی می کنند !.و با کمی جستجو در گوگل کاملا مشخص است !
در کنار اینها نباید از زحمات صادقانه برخی سایت ها گذشت ! برخی از افراد بدن هیچ چشم داشتی سایت هایی با موضوعات مختلف را راه اندازی می کنند و با هزینه شخصی اطلاعات کاربران فارسی زبان را بالا می برند و یا ابزارهای مورد نیاز را در دسترس آنها قرار می دهند ! متاسفانه وضعیت تبلیغات در سایت های داخلی فوق العاده ضعیف است و فقط سایت هایی که اسم و رسمی دارند صاحب تبلیغات می شوند ! و مشکل این است تبلیغات هم تبلیغ نیست شما الان هر سایتی مراجعه کنید بزرگترین سایز بنر اختصاص دارد به مهره مار و گردنبند و تقویت کننده و … که واقعا فاجعه است ! شما سایت های خارجی را نگاه کنید بزرگترین کارخانه های و برند های جهان در حال تبلیغات در سایت های ریز و درشت هستند و اینجا اینگونه است؟
البته این را هم که باید گفت برخی از سایت ها واقعا درآمد خوبی دارند (تبلیغات و فروشگاه و لینکدونی و مطلب اختصاصی) ولی در کل وضعیت جالب نیست !.

اگر به سایت های خبری(خبرهای ایران و جهان) که این روزها مثل قارچ رشد می کنند نگاه بندازیم اولین چیزی که در سایت های مشهور می بینیم تبلیغات سازمان های دولتی و اسم و رسم دار است ، هر چه باشد چنین مکان هایی تمایل بیشتری دارند در چنین سایت هایی که بازدید زیادی دارند و مطالب خبری دارند تبلیغ کنند تا بیاییند و داخل سایت های مرجع دانلود و … تبلیغ کنند.در کل از بحث تبلیغات بیرون بیاییم سایت های خبری هم مثل سابق نیستند و جدیدا اخبار همه سایت ها را زیر نظر می گیرند و با عوض کردن چند کلمه به اسم خبر گزاری خودشان انتشار می دهند ! البته بعضی سایت ها خبری از قدیم بوده اند و کاری به بقیه ندارند و مطلب اختصاصی می نویسند و خبرنگار دارند و تشکیلات که از بقیه جداست .

در انتها باید گفت آرزوی ما و همه وبمسترها این است که سایت های اضافی حذف شوند و در محیط وب کپی رایت رعایت شود و انگیز افرادی که بر روی سایت های مرجع کار می کنند بیشتر شود و شاهد تغییرات باشیم و به امید روزی که توجه ها بیشتر شود و از سایت ها و وبلاگ ها حمایت شود.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 48 دیدگاه
 1. دوست عزيز زياد توجه نمي خواهد. چند نكته جالب براي اينكه بفهميد كه كي كپي كرده
  – شما در لينكي كه دادم ميتوانيد ببنيد وطن دانلود اينقدر احمق هست كه حتي عكس نرم افزار كه لگوي آسان دانلود در آن هست را در سايت خودش قرار داده چه برسه كپي متن!!!
  دانلود نسخه جدید از مجموعه آفیس Microsoft Office 2010 Professional Final RTM
  http://www.asandownload.com/archives/utility/office/download_microsoft_office_2010_professional_final_rtm_full/
  متن و تصوير دزدي شده توسط وطن دانلود :
  http://vatandownload.com/2010/10/-microsoft-office-2010-professional-final-rtm.php
  در تصوير بابا به جز آرم و لگوي آسان دانلود در صورتي كه چشمان شما تيز بين باشد ميتوانيد آدرس وب سايت و نوشته انگليسي تهيه شده توسط گروه آسان دانلود هم مشاهده ميشود!!!
  ویرایش فیلم ها با نرم افزار K-Lite Video Conversion Pack
  http://www.asandownload.com/archives/multimedia/video_editor/download_k-lite_video_conversion_pack_full/
  متن و تصوير دزدي شده توسط وطن دانلود :
  http://vatandownload.com/2010/10/-k-lite-video-conversion-pack.php#more
  لگوي آسان دانلود هم هست توجه كنيد.
  شايد هم آسان دانلود از اون كپي كرده ولي نمي دونم چرا لگوي وطن دانلود عوض شده و دوست داشته وطن دانلود مطلبي كه ترچمه ميكنه و عكسي كه ميگذاره از علاقه شديد به آسان دانلود آرم اون را هم توي عكسها بگذارد!!!
  واقعا بسي جاي تاسف داره اين وب سايت با اين همه تبليغات و خرج براي دو تا نمايشگاه شعور اون را نداره به نويسنده پول بده تا مطالب را ترجمه كنه و توي سايتش بگذارد تا از ديگران پله ترقي براي خودش درست نكنه!!!
  شايد با ديدن اين نوشته من سريع اين سايت عكسها و متنها را درست كنه !!!
  يه تست كوچولو زدم برام جالب بود اولين وب سايتي كه فارسي ساز ويندوز سون را ارائه كرد آسان دانلود بود كه با يك سرچ گوگل در زمان انتشار فقط يك سايت را آورد ولي بعد از يك روز خودتون ميتونيد ببنيد!!!
  http://www.google.com/search?hl=fa&source=hp&q=%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D9%8A+%D8%B3%D8%A7%D8%B2+%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%88%D8%B2+%D9%85%D8%AD%D8%A8%D9%88%D8%A8+7+%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%B1+%D8%B4%D8%AF+%21%21%21&btnG=%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%AC%D9%88%D9%8A+Google&lr=lang_fa
  خودتان ميتوانيد تست كنيد كه چه سايتي زحمت كشيده و مطالب را تايپ ميكنه و چه كساني دزدي ميكنند!!!

 2. همین سایت سافت گذر که قالبش هم کپی یه سایت خارجیه، وقتی یه پی دی اف می ذاره تو یه صفحه اش 10 تا آرم سافت گذر می ذاره که اسم نویسنده بدبخت اصلا دیده نمیشه.
  بعدشم کلی ادعا داره .

  1. انصافا از حق نگذریم بهترین سایت نرم افزار در ایران سایت سافت گذر است.
   اسکریپت سافت گذر یک cms لایسنس دار است و قالبش هم تا اونجایی که من می دونم خریداری کردند.

 3. بله ای کاش اسم این سایت ها را هم ذکر می کردی تا مردم حقیقتو بفهمند اخر یکی باید پیدا شه حقیقتو بگه تا مردم بدونند عزیز شما که رفتی میگی چی به چیه اولا اگر مشکلتون بحث کرک هست و مشکل دارید بگم شما کدومتون حتی یه نرم افزار یک مگابایتی را خریداری کردید تا حالا تو عمرتون ها؟ هیچ کدمتون هیچ چیزتون اصل نیست و پولی ندادید پس ادعا نکنید در مورد کرک و غیره اوکی؟ اما در مورد مرجع دانلود خدایش همون طور که اقای علی گفتند برید ببینید چقدر سایت بزرگ حتی همون میهن دانلود و پی سی دانلود و وطن دانلود و غیره که ادعای بزرگی می کنند و شما می گید بزرگند ازشون کپی برداری کردند البته جای شکرش باقیه الان چند سالی میشه میهن دانلود ازش کمتر کپی می کنه چون چند سال پیش سر یه چیزی ضایع شد که کپی می کنه از اسان دانلود اما همین پی سی و هزاران سایت دیگر مثل وطن دانلود غیره کماکان از آسان دانلود کپی برداری می کنند و حتی کرک های این سایتم بر می دارند و با اسم خودشون می زارند حتی عکس هم عوض نمی کنند و فقط لوگو را عوض می کنند این جالبه واقعا یکم ادم علم و دانش داشته باشه می فهمه مرجع کیه اینو یک فرد مبتدی نمی گه ادم 37 ساله ای میگه که توی دانشگاه های امریکا درس خونده کسی که دارای چندین مدرک هست و سال ها توی نت فعالیت داشته می گه به جرات می گم واقعا سایت آسان دانلود بهترین سایته من با این که بدون محدودیت می تونم همه چیو دانلود کنم ولی میام از این سایت یعنی اسان دانلود دانلودمی کنم چون واقعا بعد این چند سال بهش ایمان اوردم که همه چیش از خودشه خودش همه چیو ترجمه می کنه خودش تنها سایتی هست که همه چیشو تست می کنه و همیشه از کاربراش حمایت می کنه و مشکلاتشونو برطرف می کنه واقعا خیلی بی انصافیه بگید سایتای دیگه بهتر از سایت اسان دانلود هستند بعدشم سافت گذار که همه چیشو پولی میده این کجاش به پای اسان دانلودی می رسه که همه چی حتی نرم افزارهای چند صد دلاری را با کرک معتبر و به صورت رایگان و کاملا تست شده در اختیارتون می زاره؟ خودتون بگید؟ واقعیت زیاد دیدم بخواهم بگم ابروی خیلی از این سایت ها میره ولی متاسفم مردم کبک شدند سرشون تو برفه واقعیتو نمی بینند اگر این سایت نباشه موندم ایران چطور نیازهای این چنینیشو برطرف می کنه چطور این سایت برای پیشرفت ایران اینقدر زحمت می کشه ولی همش به اسم دیگرون میره امیدوارم مدیر محترم این سایت و نویسنده ی عزیز هم خودش مقایسه کنه و واقعیت را بگه واقعا جای تاسف داره اگه زحمات این سایت نادیده گرفته شه زنده باد ایران زنده باد ایرانی زنده باد فرد مبتکر و خلاق همچون آسان دانلود و گویا ای تی و خدا خودش اون دنیا همتون روشن می کنه که کپی بردار کیه اون دنیا را گذاشتند برای این ادم های بی دین و بی غیرت

  1. خیلی ممنونم از نظری که دادید.
   همانطور هم که نوشته بالا گفتیم سایت هایی هستند که زحمات صادقانه می کشند و به فکر کاربر هستند و برعکس انها سایت هایی هستند که با دست رنج دیگران خود را بالا می کشند و بنا به شرایطی ما نمی توانستیم تک تک سایت ها را نام ببریم، گرچه کاربران هوش بالایی دارند و فرق بین سایت خوب را با سایتی که ادعای خوب بودن می کند را به خوبی می دانند.

 4. ارزو بر جوانان عیب نیست . دادا تو ارزو کن سر ما شد ارزوت بگیره . این مطلبت تماما سایت پر کنی بود . ارزش خوندن بیشتر از 2 پاراگراف رو هم نداشت . ببینید شما اگه کپی نمیکنید به اندازه ی وقتی که برای شنیده شدن درد و دلتون از مردم میگیرید مقصرین . ببینید ما این جا نمیایم حرف شما رو بشنویم که . اگر هم این پست رو باز کردم فقط و فقط به خاطر سابقه و کیفیت کارتون بود . گفتم شاید حرفی دارید بزنید . نظر اول این مطلب خیلی باحال بود . همچین زد تو خال .( با اجاز میخوام کپی کنم )
  نوکریم
  جوکر

  1. با سلام و درود.
   خیلی خوشحالم که افرادی مثل شما هستند و ما رو قبول دارند و به خاطر پست های قبلی همه پست ها را می خوانند.

   1-در مورد مسائله وقت باید بگم که شما وقتی چند خط اول رو می خونید و به گفته خودتون فهمیدید درد و دل است و … می تونید صحفه رو ببندید که کلا 1 دقیقه هم وقت نمی برد گرچه این نوشته با چیزی که شما می گویید 180 درجه متفاوت است.

   2- این چیزی که من در بالا نوشته ام آرزو نیست !!!! مشکلات وب فارسی است ! مثل اینکه بیشتر از 2 پاراگراف را نخوانده اید.

   3-کسی که محتوای مطالب و مفید بودن مطالب را تایید می کند مدیر سایت که در بالا نظر داده اند و نظر خود را گفته اند و می توانید بخوانید و این مطلب فراتر از سایت پر کنی بوده است و قدر مس را مسگر داند.

   4–بازدید این مطلب بالای 3000+ است پس زیاد هم سایت پر کنی نبوده است و اگر 3000 بازدید را هم هیچ بگیریم و بگوییم که کاربر با عنوان مطلب به فرض گمراه شده است ، در قسمت نظرات می توانید نظر کاربرانی را ببینید که با این نوشته و مشکلات هم جهت بوده اند.

   5- نه تنها نظر اول به قول شما “با حال” بود بلکه همه نظرات باحال بود.

   6-ارزش خواندن یک مطلب را همه کاربران تشخیص می دهند و نه یک ا چند کاربر !!!!!

   7-از این به بعد پست های ما رو باز می کنید حواستون باشه چون ممکنه وقتتون به هدر بره !.

   در آخر باید عرض من به شدت از پستی که ارسال کردم حمایت می کنم، چون اگر به محتوا دقت می کردید که این را کار نکردید مشکلات اکثر وب مسترها و … رو می فهمدید.

   موفق باشید و خندان !

 5. آقای حسینی متن خوبی بود . من هم به نوعی وبمستر هستم و چند سایت دارم که یکیشون آموزشی خیریه هست و فقط هزینه برداره – اما بعلت فقط عشق به خدمت ۶ ساله دایره nrec.ir – ولی هدف عمده این اراذل کپی کار فقط گرفتن تبلیغاته – به قول شما اون تبلیغات با اون محتواهای ضایع واقعا ظاهر سایت های رسمی رو زشت میکنه . من حتی موتور جستجوی ایرانی دیدم تو هوم پیجش تبلیغ زده ! فک کن مثلا گوگل تو هوم پیجش تبلیغ جوراب نانو بزنه !!! 🙂 مهم ترین انگیزه ایرانی ها از کپی محصولات همدیگه عقده حقارت هست ، و اینکه آموزش خلاقیت ندیدند و همشون هم دوست دارن تولیدکننده باشن الکی مثلا – فکر می کنن سایتای معروف الکی گنده میشن حتی زحمت ترجمه مطالب خارجی هم نمی کشن و ما واقعا در وب فارسی به طرز افتضاحی کمبود منابع و محتوا داریم و من هم بعنوان طراح سایت و هم مدیر تولید محتوا در وب فارسی آرزوی قلبیم اینه تحولی صورت بگیره و در حد توان خودم در این حوزه دارم کار میکنم – مفید و موفق باشید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *