اسپایدر اوک؛ نرم افزار پشتیبان گیری و به اشتراک گذاری اطلاعات به صورت آنلاین

 • 1389/7/24
 • محمدرضا ارجمندی
 • 2


امروزه، برنامه های کاربردی بسیاری عرضه شده که به خوبی جوابگوی نیاز کاربرانی است که به دنبال ذخیره سازی آنلاین و پشتیبان گیری محلی داده ها می باشند. اگر شما نیز از این دسته کاربران هستید، ممکن است در استفاده از چیزی شبیه به Dropbox  راحت باشید و بی هیچ مشکلی نیاز خود را برطرف کنید، اما هنگامی که فایل های مهمی در خارج Dropbox دارید، و یا خیلی ساده نیاز به گزینه های بیشتری از امکانات ساده ای که Dropbox در اختیار شما می گذارد دارید، نرم افزار امروز ما یعنی SpiderOak با ویژگی کراس پلاتفرمی خود (سازگار با چند سیستم عامل مختلف) شما را ناامید نخواهد کرد!

کارآیی و سادگی این نرم افزار، که در مقالات پیشین به طور اجمالی به امکانات آن اشاره شد، این است که شما توسط SpiderOak  کنترل کاملی بر انتخاب داده هایی که باید پشتیبان گرفته شده، همگام سازی و به اشتراک گذاری شوند دارد. همچنین نرم افزار به ارائه گزینه های زیادی برای انتخاب و یا حذف فایل های پشتیبان گیری شده  بر اساس نوع ، اندازه و تاریخ می پردازد.

برای کسانی که علاقه مند به این برنامه اند، باید بگویم نحوه نصب بسیار ساده و، بدون پیشنهاد هر نوع نوار ابزار بر روی مرورگر رایانه (که امروزه برای نصب نرم افزارهای رایگان چیزی عادی شده) می باشد. برنامه به فضایی حدودا کمی بیش از 18 مگابایت روی دیسک سخت نیاز دارد. توجه داشته باشید که نیاز به ثبت نام در وب سایت SpiderOak برای ایجاد یک حساب کاربری دارید تا بتوان به فایلهای پشتیان گیری شده در هر زمان و در هر مکان دسترسی داشت.

پشتیبان گیری از اطلاعات شما

پس از اتمام پروسه نصب، برنامهSpiderOak  را اجرا کنید. با کلیک روی زبانه Backup  مشاهده می کنیم که این برنامه اجازه انتخاب پوشه هایی را که نیاز به تهیه پشتیبان از انها دارید می دهد. این پوشه ها می توانند پوشه های ذخیره فایل های اسناد متنی، فیلم ، عکس، موسیقی و … باشند که سه مورد اول به طور پیش فرض تیک خورده اند. در صورتی که پوشه خاصی مد نظرتان است که قصد تهیه پشتیبان از ان را دارید، کافیست بر روی دکمه امکانات پیشرفته (Advanced) در بالا سمت راست کلیک کنید. در اینجا قادر خواهید بود هر پوشه ای در درایو اصلی خود همچنین درایوهای خارجی و شبکه را انتخاب کنید. در ستون سمت چپ، هنوز هم می توان از پوشه های از پیش انتخاب شده، از جمله دسکتاپ ، اسناد و مدارک ، و غیره برای رسیدن سریع به پوشه مورد نظر استفاده نمود.

از آنجا که SpiderOak همراه با فضای ذخیره سازی آنلاین رایگان به میزان 2 گیگابایت ارائه شده است، شما می توانید پیش نمایشی از سایز هر پوشه را با نگاه کردن به نوار حجم ذخیره سازی در پایین پنجره برنامه متوجه شوید (که اگر پوشه انتخابی سایزی بیش از 2 گیگابایت داشته باشد به رنگ قرمز در می آید) . به هر حال به لطف محیط کاربری  ساده و زیبای برنامه انتخاب پوشه ها برای پشتیبان گیری بسیار راحت و سریع است.

هر گاه مرحله انتخاب پوشه ها تمام شد، بر روی دکمه ذخیره یا Save کلیک کنید تا پشتیبان گیری شروع شود. SpiderOaks قادر به ذخیره هر گونه تغییر در فایل های پوشه موجود و همچنین فایل های جدید است. شما می توانید پشتیبان گیری را به صورت برنامه ریزی شده و خودکار درآورید. کافیست برای این منظور، بر روی منوی Preferences در بالای پنجره برنامه کلیک کرده و و به زبانه Schedule بروید.

در همین منو، و در زبانه پشتیبان گیری (Backup) ، به گزینه های بیشتری برای کنترل بر نحوه پشتیبان گیری دسترسی خواهید داشت. به عنوان مثال می توان انتخاب کرد می توانید که فایل هایی که از اندازه خاصی بزرگتر یا تاریخ ایجاد خاصی قدیمی ترند از روند تهیه پشتیبان حذف گردند.

بایگانی(آرشیو) کردن اطلاعات شما

اگر در تب پشتیبان گیری پوشه های پشتیان را از حالت گزینش خارج کنید، تغییرات آتی آن پوشه ها پشتیبان گیری نخواهد شد.

با این حال ، این پوشه ها به شکل بایگانی در حساب کاربری SpiderOak  تان باقی خواهد ماند. این به آن معناست که آن پوشه ها بخشی از 2گیگابایت فضای ذخیره سازی را اشغال می کند مگر اینکه آنها را از طریق زبانه نمایش (View) حذف کنید. این امر می تواند به خصوص برای کاربرانی مفید باشد که نیاز به بایگانی پوشه هایی، که بلااستفاده ، اما مهم اند، دارند.

تبادل (Syncing) پوشه ها بین دستگاه های مختلف


بر خلاف برنامه های کاربردی همگام سازی مانند Dropbox ، برنامهSpiderOak به کاربر اجازه تبادل دیتا از هر پوشه ای در کامپیوتر را می دهد (که این پوشه حتی می تواند پوشه پشتیبان در SpiderOak باشد.) می توان  انتخاب کرد که به طور خاص  کدام پوشه ها به عنوان مثال بین درایو های خارجی و دیسک سخت رایانه شما تبادل شوند. فقط کافیست یک همگام سازی (Sync) جدید  را از طریق زبانه Sync  ایجاد  کرده، به آن نامی بدهید ، پوشه مورد نظر را برای تبادل انتخاب کرده ، و به تماشا بنشینید تا کار تمام شود!

به اشتراک گذاری پوشه ها از طریق «اتاق های اشتراک» حفاظت شده با رمز عبور

شما می توانید با ایجاد «اتاق های اشتراک» (ShareRoom) پوشه ها خاصی را برای مخاطبان مختلف به اشتراکبگذارید. اول ، نیاز به ساختن یک شناسه عمومی ورود به سیستم است، که در SpiderOak به عنوان ShareID شناخته می شود. سپس یک نام برای ShareRoom برگزینید و یک رمز عبور (یا همان RoomKey) انتخاب کنید، در نهایت پوشه های به اشتراک گذاری را انتخاب کرده و کار تمام است!

هر گونه تغییری که در  پوشه های اشتراکی اعمال کنید فورا در ShareRoom ها نیز  اعمال می شود. ( به کاربران اشتراکی از طریق فید آر اس اس این امر منعکس می شود). کاربر مهمان در صورتی می تواند به اتاق اشراک دسترسی پیدا کند که به او آدرس یو آر ال ShareRoom  را بدهید. در روش دیگر آنها می توانند با ورود به وب سایت SpiderOak به حساب کاربری خود وارد شده، به قسمت Share Login بروند با وارد کردن اطلاعات وارد شر روم موردنظر خود شوند.


مشاهده دیتای پشتیبان گیری شده

در زبانه View از برنامه، شما قادر به مشخص کردن پوشه ها برای پشتیبان گیری یا به اشتراک گذاری هستید. همچنین می توانید نسخه های قبلی فایل های پشتیبان گرفته شده را مشاهده کنید که توسط اعداد درون پرانتز جلوی نام پرونده ها نشان داده شده.

در این زبانه، همچنین می توانید آرشیوی را یا پوشه  پشتیبانی را در حساب کاربری SpiderOak خود حذف کنید (بدون نگرانی از بابت حذف اطلاعات همان پوشه ها از کامپیوتر خود) تا فضای بیشتری بدشت آورید.

دانلود کردن فایل های پشتیبان

شما می توانید فایل های خود را یا از وب سایت SpiderOak دانلود کنید( هنگامی که به حساب کاربری خود وارد شوید )، یا در برنامه دسکتاپی، زیر برگه View ، با مشخص کردن پوشه و کلیک کردن بر روی دکمه دانلود(Download)  این کار را انجام دهید. SpiderOak  همچنین گزینه مفید دیگری به نام Merge یا ادغام  دارد(دموی این گزینه را اینجا ببینید) که می توانید از ان زمانی که نمی خواهید هیچ پوشه ای را حذف کنید استفاده کنید.

ممکن است یادگیری کامل این نرم افزار نیاز به ممارست و کار بیشتری داشته باشد، زیرا گزینه ها و امکانات بسیاری دارد، بنابراین به شدت توصیه می کنم در صورت علاقه به استفاده از این نرم افزار حتما قبلش است ویدیو های نمایشی SpiderOak ، را ملاحظه کنید که کوتاه و شیرین است ، اما توضیح بصری چیزی است که من در این مقاله با جزئیات برایتان شرح دادم.

اگر شما SpiderOak  را امتحان کردید، در بیان  نظرات خود با ما در انتهای همین مقاله در قسمت نظرات آزادید. به ما بگویید آیا شما آن را مفید و بهتر از برنامه های کاربردی دیگر این زمینه یافته اید یا نه!

منبع: makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
 1. حجم نرم افزاری که دانلود میشه خیلی بالاست ۱۷ مگ
  تازه لینک دانلود از سایتش هم نامعلومه و فقط دانلود میکنه البته من هنوز نصبش نکردم که ببینم چجوریه.
  فقط یه سوال این سرویس که جدید هم هست قابل اعتماد هست؟
  سرعت بالا اومدن و کار با خود سایت که کمی کنده + اینکه به نظر میرسه قبل نصب نرم افزار نمیشه با یوزر و وپسورد حتی اگه اکتیو هم شده باشه وارد سایت بشیم کسی دیگه هم همین مشکلو داره؟

 2. فقط یه سوال شمایی که استفاده کردید قابلیت سینک کردن بین دراپ باکس-اسکای درایو مایکروسافت و گوگل داکز رو داره؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *