دروغی به اسم تاریخ (نقد بازی Call of duty Black Ops)

 • 1389/8/28
 • ميثاق جراحي
 • 100

دروغ , دورغ است و به عنوان تاریخ در کتاب ها ثبت می شود !

Call of duty Black ops Review

این جمله ی , اولین جمله ای است که ابتدای اولین پیش نمایش از بازی COD Black ops شنیده شد . پس این گونه نتیجه می گیریم که پایه و اسا س بازی در دل تاریخ پنهان شده و اسراری از ان را بر ملا می سازد که قبلا در اینگونه بازی ها شاهد ان نبودیم.

از نظر من بازی COD .B.O شاهکار و انقلابی در بین تمام بازی های اول شخص است و به سایرین رقبا ی خود نشان داد که هنوز داستان ها یی بسیار خاص و منحصر به فرد وجود دارند که بتوان از این داستان ها بازی هایی با بالانس فوق العاده ساخت .

اگر خیلی تیز و نکته سنج باشید و به تمامی دیالوگ ها و مکالمات در بازی دقت کنید شاید بتوانید کل داستان بازی را برای اولین بار که بازی را تمام می کنید (چون خودم بازی را 2 بار تمام کردم فکر می کنم بازیخور ها ی دیگر  نیز به 1 بار تمام کردن این بازی قانع نباشند) متوجه شوید.  شاید کمی در  داستان بازی بزرگ نمایی کردم ولی خوب در نگاه کلی داستان خیلی هم پیچیده نیست ولی طرز به تصویر کشیدن داستان با هنری خاص ممکن است داستان را برای خیلی از مخاطبین پیچیده کرده باشد(گویا ای تی)

ما ایرانی ها معمولا بازی هایی مانند COD  را همیشه دوست داشته و داریم و به نظر من تنها دلیل ان خطی بودن بازی و داستان های این سری بازی هاست . خطی بودن به این دلیل که شما فقط جلو می روید و ادم می کشید ! و داستان هم به دلیل اینکه همیشه نو اوری دارند مورد توجه قرار می گیرند.

در این شماره باز هم حضور نیرو های شوروی و رهبران انها دیده می شود  و انگار ما به وجود این ادم ها و گرو های کمونیستی در بازی های ندای وظیفه عادت کردیم !

در این بازی شما برای سازمان CIA کار می کنید .شخصیت اصلی داستان Mason یکی از افراد با تجربه ی سیا است که در یکی از ماموریت ها دستگیر و به زندانی در روسیه منتقل می شود که خیلی برایش گران تمام خواهد شد (گویا ای تی)

داستان بازی شامل  اعترافات Mason پس از فرار از زندان و برگشت دوباره ی او به سیا می باشد .Mason دیگر مانند سابق نیست و اطلاعاتی دارد که برای دولت امریکا فوق العاده ارزشمند است . او در زندان با پروژه ی مرگباری اشنا می شود که برای خود و هم وطنان امریکایی اش پیامد بسیار بدی را حمل می کند .این پروژه که از ان به Nov 6 نام برده می شود, توسط سه قطب قدرتمند که یکی از انها المانی و دو تای دیگر اهل شوروی هستند  , پیش می رود . هدف Mason در این بازی رسیدن به انتقام شخصی خود یعنی قتل این سه نفر و نجات امریکا از حملات مرگبار شوروی  خواهد بود

به عبارت کلی اعداد حرف اول و اخر را در داستان  بازی می زنند !!

جریان کلی بازی در دهه ی 60 اتفاق می افتد .تکه ای از تاریخ که شخصیت های بسیار بزرگی در ان زندگی می کردند .وجود شخصیت های اصلی تاریخ مانند :فیدل کاسترو و جان اف کندی در طول بازی,  داستان بازی را بشدت جذاب و بازیکن را در داستان غرق کردند . تجربه ی کشتن شخصیتی مانند فیدل کاسترو تغییر تاریخ توسط شما ,تجربه ای است که قبلا در هیچ بازی ای ندیده بودیم.

بازی دارای نقطه ی شروعی فوق العاده و پایانی راضی کننده است و همین که در اخر, بازیکن را در ابهام نمی گذارد جای شکرش باقی است !

در مورد گیم پلی  بازی دو نظریه وجود دارد:

برخی معتقدند بازگشت به قدیم و استفاده از برخی سلاح های قدیمی در بازی نا بجا بوده و سری بازی های ندای وظیفه از جنگاوری مدرن 2 به بعد, نباید قدیمی می شد و نظریه دوم هم بر عکس نظریه اول این امر را بسیار خلاق و نو دانستند.

اگر از من بپرسید  می گویم که  ترکیب سلاح های قدیمی و جدید در کنار هم بازی را می سازند و یکی از عناصر مهم بازی را تشکیل می دهند (گویا ای تی)

تنوع سلاح ها در این بازی همانند جنگاوری مدرن 2 بسیار بالاست و هیچ کم و کسری ندارد . وجود تیر کمان و بر خی ابزار ها و سلاح ها یی مانند (چاقوی دوبل ) در این بازی جدید هستند. سلاح های موجود در بازی, سلاح های استفاده شده  توسط نیرو های نظامی از سال 1960 تا اواخر سال 1970 هستند  که اسامی برخی از انها را در پایین اورده ام :

 • Enfield
 • M14
 • Famas
 • Galil
 • AUG
 • FN FAL
 • AK-47
 • Commando
 • G11

گیم پلی بازی شامل مراحل مخفی و درگیر کننده ای می شود که قبلا هم در بازی های ندای وظیفه دیده ایم ولی توجه کنید که مراحل به این دو قسمت محدود نمی شوند.

مراحله ی هدایت کامل بالگرد توسط شما و بالانس فوق العاده ی بین سلاح های بالگرد با محیط  و دشمنان ,فیزیک و توانایی بالای سازندگان را در چنین موقعیت هایی نشان می دهد.

حال که بحث مراحل بازی پیش امد باید به قسمت های جدیدی از گیم پلی که باید از بالا, نیروی خودی را تا رسیدن به پایگاه دشمن مانند بازی های استراتژیک همراهی  و قسمت هایی از مرحله ی دوم که مانند فیلم فرار بزرگ با استفاده از موتور فرار کنید  , اشاره کنم (گویا ای تی)

به نظر من شرکت Treyarch  نسبت به Infinity Ward در ساختن سری بازی های ندای وظیفه توانایی بیشتر دارد  و فروش این بازی نسبت به جنگاوری مدرن 2 این امر را ثابت می کند . شخصیت های جدید و معروف و هم چنین دیالوگ های بسیار نافذ و گیرا در این شماره باز هم بهترین اند .

کنترل بسیار نرم و روان است و تاثیر بسزایی در گیم پلی و مبارزات دارد . شاید اصلی ترین دلیل مبنا بر اینکه سری بازی های ندای وظیفه همواره جزو بهترین ها بودند, شیوه ی کنترل و هدایت کاراکتر و در کل شیوه ی مبارزات , نشانه گیری ها و سرعتی که در دل مبارزات پنهان شده , است  که همواره در تمام سری بازی ها از قدیمی ترین تا جدیدترین ثابت مانده و تغییر نکرده است . این نکته خیلی مهم است که شیوه ی گیم پلی یک بازی به مراتب ثابت بماند و تغییر نکند

بازی COD B.O دارای یک مشکل اساسی است  که نسبت به جنگاوری مدرن 2 ضعیف عمل کرده . هوش مصنوعی نه چندان خوب بازی نمایان گر این مشکل است .

هوش مصنوعی دشمنان تعریفی نیست و دشمنان گاهی اوقات خوب عمل نمی کنند . انها در تمامی سطوح سختی بازی چه از گزینه ی اسان تا خیلی سخت همه واکنش هایی  یکسان و مشابه دارند که این چنین مشکلی, از اخرین سری از  بازی ندای وظیفه بعید بود !

گرافیک بازی عالی و بدون نقص است و اگر کسی در زمینه ی گرافیکی بازی ادعایی داشت مشکل از گرافیک نیست بلکه مشکل از سیستمی است که فرد می خواهد بازی Black ops را روی ان اجرا کند . در اخر متن سیستم لازم جهت اجرای این بازی را اورده ام(گویا ای تی)

من چون این بازی را در کنسول های PS3 و Xbox360 بازی کردم هیچ گونه باگ و مشکل گرافیکی از ان ندیدم . اگر کمی به طراحی بی نقص شخصیت ها ی اصلی و معروفی چون کندی و کاسترو و نیکسون که در اخر بازی می اید, توجه کنید به این نتیجه خواهید رسید . وجود گرد و غبار در بازی . انفجار ها در اسمان  .طراحی سلاح ها و مراحل جنگلی و قسمت هایی از مناطق کوهستانی بازی این امر را به مراتب اثبات می کنند . گرافیک این بازی در کنار بازی های بزرگی چون Medal of honor 2010   و بازی های مشابه یک سر و گردن بالاتر است .

بازی black ops اولین بازی بزرگی بود که به صورت سه بعدی عرضه شد . بازیکنان می توانند با رفتن به گزینه ی Option و Video card گزینه ی سه بعدی یا 3D را فعال کنند .

صدا گذاری شخصیت ها و دیالوگ ها هم مانند تعاریف تکراری  فوق, عالی هستند . به نظر من ماندگار ترین دیالو گ ها در تاریخ بازی های رایانه ای به سری بازی های ندای وظیفه تعلق دارد از جمله ی دیالوگ های معروف در این بازی و بازی جنگاوری مدرن 2 می توانم به اولین جمله (که در ابتدای متن به ان اشاره کردم و جمله ی معروف کاپیتان شپرد در جنگاوری مدرن 2 اشاره کنم )

Modern warfare 2

Price :How do I look

Sheperd : , Like of the bad guys

Black ops

Lie is Lie, Just because  they wrote it down and called it a history

بخش دیگر از بازی که جذابیت خاص خود را دارد Zombie mode است . در این بخش از بازی شما باید برای زنده ماندن مقاومت و به اصطلاح  از انواع موج ها ی صادر ه توسط دشمن عبور کنید . این کار ابدا راحت نیست و شما تنها با دو ضربه از جانب زامبی های محترم المانی کشته می شوید (گویا ای تی)

دموهای میان پرده در این بازی نسبت به سری های قبل بیشتر شده  که حتی برخی از مراحل بازی بیشتر دمو و نمایش هستند تا اینکه خود بازیکن را درگیر کنند. مانند مرحله ای که وارد وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) می شوید و مستقیما از رییس جمهور فعلی امریکا در سال 1960 دستور قتل یکی از بزرگترین جنایت کاران روسی را می گیرید .

طراحی منو ها ی اولیه بازی در عین سادگی خوب و منطبق با محیط بازی هستند . شما حتی می توانید در منوی بازی به گشت و گذار بپردازید ! (یک Achievement هم به این کار اختصاص داده شده ) .

بخش Story  بازی طولانی نیست و در عرض 4 الی 5 روز تمام می شود . ای کاش در این شماره مانند شما ره ی قبل از این بازی بخشی را به بازیکنان اختصاص می دادند  که  حداقل پس از اتمام بازی بعد از 2 یا 3 بار! باز هم بتوان به انجام ماوریت های جانبی پرداخت .

بازی Call of duty black ops قطعا یکی از عناوین بزرگ امسال بود که توانست با فروش و امتیازاتی باور نکردنی باز هم نام سری بازی های Call of duty را در بین بازیکنان محکم کند .

هر ساله و در ماه ابان شاهد سری  دیگر از بازی ندای وظیفه هستیم و امیدواریم هر سال هم مانند سال های قبل بهترین ها را عرضه کند . این بازی را به تمامی طرفدارن بازی های اول شخص تاریخی Tactical-Historic-FPS توصیه می کنم (گویا ای تی)

امتیاز هایی که خودم به بازی دادم

Game Play 10/10
Sound 10/10
Details 9.7/10
Control 9.8/10
Story director cut 10/10
Boring 10/10
Difficult very Med/-
Cpu 8.7/10
Physics 9/10
BUG 9/10
Character 10/10
Total 9.5/10

اطلاعات اضافی :

North American box art Developer(s) Treyarch
n-Space (DS)[1] Publisher(s) Activision
Square Enix (Japan) Designer(s) Mark Lamia (studio head), David Vonderhaar (multiplayer design director) Writer(s) David S. Goyer[2] Composer(s) Sean Murray Series Call of Duty Platform(s) Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, Wii, Nintendo DS[3]

سیستم مورد نیاز

Black Ops Download Minimum System Requirements
OS: Windows® Vista / XP / 7
Processor: Intel® Core™2 Duo E6600 or AMD Phenom™ X3 8750 or better
Memory: 2GB
HDD:12GB**
Video: Shader 3.0 or better 256MB NVIDIA® GeForce® 8600GT / ATI Radeon® X1950Pro or better
Sound: DirectX 9.0c-compatible
DirectX: 9.0c

(گویا ای تی)

خريد بازی ندای وظیفه ۷از فروشگاه پي‌سي دانلود


دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 100 دیدگاه
 1. دوستام تا آخر بازی رو رفتن ولی از شانس ما همونجا که مشت می زنه تو میسون بازی گیر می کنه ولی در جمع بازی از نظر گرافیکی و جلوه ویژه خیلی فوق العاده بود ولی از نظر بقیه چیزا افتضاح بود باید گفت infinity ward خیلی بهتر می ساخت نمی دونم گزینه last checkpoint چرا توش نبود در صورتی که نسخه قبلی داشت در کل این بازی منو یاد بازی مافیا انداخت از بس فیلم نشون داد ولی در کل بازی خوبیه (بازهم mw2)

  1. من اون روز نشستم و باز هم MW2 رو بازی کردم .خداییش از حق نگذریم واقعا یک بازی بدون نقص و تکرار نشدنیه
   این بازی تو تاریخ بازی های رایانه ای ثبت میشه !

 2. بازی جالبی بود. و گرافیک بالا و خوب. نقاط ضعفی هم داشت مثل باگ های زیاد و چیزهای دیگه.
  در مجموع خوب بود.
  فقط دوست من یک نقد خوب فقط تعریف نیست. نقد یا نقادی به چیزی گفته میشه که هم خوبی رو بگه هم بدی. چون نمیشه گفت که این بازی فاقد عیبه. برای همین میگم.
  در کل موفق باشی

  1. اول ممنون دوست عزیز از نظرتون
   بله حق با شماست ولی من تنها ضعفی که از بازی دیدم رو عنوان کردم(البته اگه متن رو تا اخر خوانده باشید) و اون هم هوش مصنوعی بازی و سایر موادر به بهترین نحو در بازی دیده شده بود. ولی خوب شما اگر سایر مقاله های بنده در این سایت را خوانده باشید می بینید که به هر دو قطب مثبت و منفی بازی های دیگر پرداختم و تعریفی در کار نبوده است

 3. دوستان Save Game کامل این بازی اینجا با توضیحات کامل گذاشته شده .
  http://shirazcenter.ir/?p=236

  1. خواهش می کنم
   قابل شما رو نداشت

 4. سلام میثاق جان
  من یه مشکلی دارم که ربطی به این بازی نداره اما از اونجا که بازی خور هستی گفتم شاید بتونی کمکم کنی
  مشکل من مربوط میشه به بازی Fallout New Vegas که پس از نصب وقتی می خوام با لانچر اجراش کنم ارور میده میگه: unable to find ini file please reinstall fallout و بازی اجرا نمیشه ویندوزم 7 است روی کامپیوتر یکی از دوستان که XP سرویس پک دو بود نصب و اجر شده چی کار کنم به نظرت؟

  1. سلام

   شما می تونی Patch هایی که واسه بازی اومده رو دریافت کنی و اگه باز هم مشکل حل نشد خودت یک فایل ini بساز .برای این کار یک فایلی که تو خود بازی دارای این پسوند هست رو کپی کن و تغییر نام بده متناسب با اون نامی که پیدا نمی شه
   امیدوارم مشکلتون حل شه

 5. بازي خوبي بود
  ولي عمرا با ببازي هاي بزرگي چون نيمه عمرنميتونه رقابت كنه
  اصلا هم بازي بزرگي نيست
  چون بازي به طرز وحشتناكي خطي است
  وشما صد دفعه هم بازي را تمام كنيد همه چيز جز به جز مرحله ها مانند سابق است .

 6. سلام
  من کلا به سری بازی کال آف دیوتی علاقه دارم و همه نسخه های مخصوص پی سی اون رو بازی کردم. الانم نمی خوام این بازی رو نفد کنم، می خوام در مورد رقیب این بازی صحیت کنم.
  واقعا الکترونیک آرتز با خودش چه فکری می کنه که مدال افتخار عرضه می کنه، من که بیشتر از 2 مرحله مدال افتخار رو بازی نکردم، واقعا به طرز سرسام آوری ضعیفه.

  در پایان بهترین کال آف دیوتی که من بازی کردم به نظرم Modern Warfare 2 بوده. شاهکاری در روایت سینمایی داستان و همچنین موسیقی بی نظیر.

  1. سلام
   اره موافقم بازی مدال واقعا در مقابل سری بازی های ندای وظیفه هیچ حرفی واسه گفتن نداره

 7. سلام میثاق جان نقد قشنگی بود انشالله cpu من هم راه میفته منم بهتر بازی میکنم

  ممنون

  مجتبی

  nik_tak_m2

 8. سلام نقد حرفه ای بود تشکر
  تو مرحله 6 که وارد اتاق میشم همه جا تاریک میشه اونجا باید چی کار کنم. در ضمن با xbox بازی میکنم.ممنون

  1. خواهش می کنم دوست عزیز

   روی اکس باکس تا حالا با این مشکل برخورد نکردم
   ولی یه دی وی دی دیگه از بازی بگیر و اون هم تست کن

 9. سلام
  داداش واسه مرحله زامبی رمزی وجود داره؟
  اگر داره بزارید ممنون
  اخه یه نفر رمز زده بود و در قسمت تئاطر رفته بود بالای دوشگاه و از اونجا میزد و 2 نفر هم از پایین زامبی ها رو میزدن
  تو رو خدا رمز های زامبی رو بزارید خیلی دنبالشم

 10. دوستانی که در مرحله یکی مانده به آخر ( جایی که هادسون میزنه تو صورت میسون) مشکل دارند تمام تنظیمات بازی رو به کمترین حالت در بیاورند و همه yes ها رو no بکنند و مرحله رو از اول بازی کنند درست میشه.

 11. سلام .ممنون از راهنما ئی تون .من همون مشگل اتاق تاریک مرحله 6 بازی رو دارم سیو مرحله 7 رو از سایتتون گرفت ولی جواب نداد .سیو مرحله 7 رو ریختم توی سیو انستال بازی ولی جواب نداد اگه میشه راهنمائی کنین چه جوری از سیو استفاده کنم ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   راستشو بخوای من این بازی رو روی اکس باکس رفتم و اطلاعی از سیو های اون روی کامپیوتر ندارم
   ولی شما می تونید سیو ها رو جایی کپی کنید که پروفایل بازی رو تو قسمت My Documents ایجاد کردید

 12. با سلام به دوستان
  آقا اين مرحله ي زامبي ها پدر مارو در اورد اصلاً سيو نمي كنه هيچ چك پوينتي هم نمي ده هر وقت هم مي خوام ادامه بدم بايد مرحله ي آخر بازي رو دوباره برم يعني همون كشتيه بعد به زامبي برسم وقتي از منوي بازي هم وارد بخش زامبي مي شم ارور ميده كه مي گه بايد بري تو سايت بازي و آپديت كني كه اصلاً تو سايته بازي هم نمي ره… نميدونم واقعاً موندم… ممنون مي شم از كمكتون…

  1. سلام
   دوست عزیر این قسمت نه سیوی داره نه چک پوینتی درجه ی سختی هم نداره باید خودت هر چنتا ویو که تونستی رو پشت سر بزاری و امتیاز بگیری

  2. سلام آقا من واقعاً ممنونم يه سوال پس اين بخش زامبي تو منوي اول بازي چيه؟ و اينكه شما هم مثل من حتماً بايد مرحله آخر بازي رو طي كنيد تا به زامبي برسيد؟

  3. خیر
   شما همون اول بازی هم می تونی بخش زامبی رو بری و اون بخش یک بخش کاملا مجزاست

  4. ميثاق جان اگه مي شه يه راهكار نشون بده اول بازي براي من وارد بخش زامبي نمي شه! ارور مي ده و گفتم مي گه بايد بري تو سايت cod بخش black op\statas نمي دونم چيرو آپديت كني! كه من سعي كردم اينكارو كنم اما حتي وارد سايت هم نمي شه! شما نميدوني مشكل كجاست؟ با تشكر عزيزم…

  5. باید بگم که حقیقتش مشکل رو نمی دونم چون از نسخه های PC بازی اطلاعی ندارم و زیاد با روند بازی هایی که روی کامپیوتر های خانگی نصب میشه اطلاعی ندارم
   روی کنسول ها که مشکلی نداره
   ولی یه احتمال وجود داره و اون هم از بین رفتن یه بخش از بازی که نصب کردید هست شما می تونید وارد سایت Gamefaq بشید و اگه patch برای بازی هست دانلود کنید

 13. سلام
  تو مرحله شیش با یه مشکله عجیب روبرو شدم که صفحه تاریک میشه.نوشته 14 متر تا هدف ولی هر چی جلو میرم فایده نداره.
  برایه ما اگه صفحه تاریک هست ولی میشه حرکت گنید
  اگه میشه یه راهنمایی بکنید که تو تاریکی کدوم سمت چند متر از هر جهت حرکت کنیم که به روشنایی برسیم.
  مرسی

 14. دوباره سلام

  یو مرحله هفت رو لینکشو بزارید ممنون میشم؟
  و بگید تو کدوم ادرس بریزم؟؟؟

  1. سلام
   بله سایر دوستان هم همین مشکل رو دارند و من یک لینک راهنما در قسمت نظرات ثبت کردم به اون مراجعه کنید

 15. به نظر من black ops خیلی قشنگتر از modern warfayr2 بود و یک موضوع کاملاً جدید را در cod مطرح کرده بود . اما از نظر هوش مصنوعی با شما موافقم.

 16. سلام به اون سایتی که برای دریافت سیو گفتید رفتم ولی کدوم دکمه رو باید بزنم تا دانلود بشه بازی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. Age misheeeeeeeeeeeeeeee pasokh bedid!!!!!!!!!?????????????????l

  2. سلام دوست عزیز و معذرت اگه دیر شد
   من از نسخه ی کامپیوتری بازی هیچ اطلاعی ندارم ولی لینک های زیر می تونه به شما کمک کنه

   http://www.cod4boards.com/forum/
   و این لینک هم برای سیو های بازی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *