متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

دروغی به اسم تاریخ (نقد بازی Call of duty Black Ops)

12345 (8 نظر - میانگین: 4٫13 از 5)
Loading...
11,675

دروغ , دورغ است و به عنوان تاریخ در کتاب ها ثبت می شود !

Call of duty Black ops Review

این جمله ی , اولین جمله ای است که ابتدای اولین پیش نمایش از بازی COD Black ops شنیده شد . پس این گونه نتیجه می گیریم که پایه و اسا س بازی در دل تاریخ پنهان شده و اسراری از ان را بر ملا می سازد که قبلا در اینگونه بازی ها شاهد ان نبودیم.

از نظر من بازی COD .B.O شاهکار و انقلابی در بین تمام بازی های اول شخص است و به سایرین رقبا ی خود نشان داد که هنوز داستان ها یی بسیار خاص و منحصر به فرد وجود دارند که بتوان از این داستان ها بازی هایی با بالانس فوق العاده ساخت .

اگر خیلی تیز و نکته سنج باشید و به تمامی دیالوگ ها و مکالمات در بازی دقت کنید شاید بتوانید کل داستان بازی را برای اولین بار که بازی را تمام می کنید (چون خودم بازی را ۲ بار تمام کردم فکر می کنم بازیخور ها ی دیگر  نیز به ۱ بار تمام کردن این بازی قانع نباشند) متوجه شوید.  شاید کمی در  داستان بازی بزرگ نمایی کردم ولی خوب در نگاه کلی داستان خیلی هم پیچیده نیست ولی طرز به تصویر کشیدن داستان با هنری خاص ممکن است داستان را برای خیلی از مخاطبین پیچیده کرده باشد(گویا ای تی)

ما ایرانی ها معمولا بازی هایی مانند COD  را همیشه دوست داشته و داریم و به نظر من تنها دلیل ان خطی بودن بازی و داستان های این سری بازی هاست . خطی بودن به این دلیل که شما فقط جلو می روید و ادم می کشید ! و داستان هم به دلیل اینکه همیشه نو اوری دارند مورد توجه قرار می گیرند.

در این شماره باز هم حضور نیرو های شوروی و رهبران انها دیده می شود  و انگار ما به وجود این ادم ها و گرو های کمونیستی در بازی های ندای وظیفه عادت کردیم !

در این بازی شما برای سازمان CIA کار می کنید .شخصیت اصلی داستان Mason یکی از افراد با تجربه ی سیا است که در یکی از ماموریت ها دستگیر و به زندانی در روسیه منتقل می شود که خیلی برایش گران تمام خواهد شد (گویا ای تی)

داستان بازی شامل  اعترافات Mason پس از فرار از زندان و برگشت دوباره ی او به سیا می باشد .Mason دیگر مانند سابق نیست و اطلاعاتی دارد که برای دولت امریکا فوق العاده ارزشمند است . او در زندان با پروژه ی مرگباری اشنا می شود که برای خود و هم وطنان امریکایی اش پیامد بسیار بدی را حمل می کند .این پروژه که از ان به Nov 6 نام برده می شود, توسط سه قطب قدرتمند که یکی از انها المانی و دو تای دیگر اهل شوروی هستند  , پیش می رود . هدف Mason در این بازی رسیدن به انتقام شخصی خود یعنی قتل این سه نفر و نجات امریکا از حملات مرگبار شوروی  خواهد بود

به عبارت کلی اعداد حرف اول و اخر را در داستان  بازی می زنند !!

جریان کلی بازی در دهه ی ۶۰ اتفاق می افتد .تکه ای از تاریخ که شخصیت های بسیار بزرگی در ان زندگی می کردند .وجود شخصیت های اصلی تاریخ مانند :فیدل کاسترو و جان اف کندی در طول بازی,  داستان بازی را بشدت جذاب و بازیکن را در داستان غرق کردند . تجربه ی کشتن شخصیتی مانند فیدل کاسترو تغییر تاریخ توسط شما ,تجربه ای است که قبلا در هیچ بازی ای ندیده بودیم.

بازی دارای نقطه ی شروعی فوق العاده و پایانی راضی کننده است و همین که در اخر, بازیکن را در ابهام نمی گذارد جای شکرش باقی است !

در مورد گیم پلی  بازی دو نظریه وجود دارد:

برخی معتقدند بازگشت به قدیم و استفاده از برخی سلاح های قدیمی در بازی نا بجا بوده و سری بازی های ندای وظیفه از جنگاوری مدرن ۲ به بعد, نباید قدیمی می شد و نظریه دوم هم بر عکس نظریه اول این امر را بسیار خلاق و نو دانستند.

اگر از من بپرسید  می گویم که  ترکیب سلاح های قدیمی و جدید در کنار هم بازی را می سازند و یکی از عناصر مهم بازی را تشکیل می دهند (گویا ای تی)

تنوع سلاح ها در این بازی همانند جنگاوری مدرن ۲ بسیار بالاست و هیچ کم و کسری ندارد . وجود تیر کمان و بر خی ابزار ها و سلاح ها یی مانند (چاقوی دوبل ) در این بازی جدید هستند. سلاح های موجود در بازی, سلاح های استفاده شده  توسط نیرو های نظامی از سال ۱۹۶۰ تا اواخر سال ۱۹۷۰ هستند  که اسامی برخی از انها را در پایین اورده ام :

 • Enfield
 • M14
 • Famas
 • Galil
 • AUG
 • FN FAL
 • AK-47
 • Commando
 • G11

گیم پلی بازی شامل مراحل مخفی و درگیر کننده ای می شود که قبلا هم در بازی های ندای وظیفه دیده ایم ولی توجه کنید که مراحل به این دو قسمت محدود نمی شوند.

مراحله ی هدایت کامل بالگرد توسط شما و بالانس فوق العاده ی بین سلاح های بالگرد با محیط  و دشمنان ,فیزیک و توانایی بالای سازندگان را در چنین موقعیت هایی نشان می دهد.

حال که بحث مراحل بازی پیش امد باید به قسمت های جدیدی از گیم پلی که باید از بالا, نیروی خودی را تا رسیدن به پایگاه دشمن مانند بازی های استراتژیک همراهی  و قسمت هایی از مرحله ی دوم که مانند فیلم فرار بزرگ با استفاده از موتور فرار کنید  , اشاره کنم (گویا ای تی)

به نظر من شرکت Treyarch  نسبت به Infinity Ward در ساختن سری بازی های ندای وظیفه توانایی بیشتر دارد  و فروش این بازی نسبت به جنگاوری مدرن ۲ این امر را ثابت می کند . شخصیت های جدید و معروف و هم چنین دیالوگ های بسیار نافذ و گیرا در این شماره باز هم بهترین اند .

کنترل بسیار نرم و روان است و تاثیر بسزایی در گیم پلی و مبارزات دارد . شاید اصلی ترین دلیل مبنا بر اینکه سری بازی های ندای وظیفه همواره جزو بهترین ها بودند, شیوه ی کنترل و هدایت کاراکتر و در کل شیوه ی مبارزات , نشانه گیری ها و سرعتی که در دل مبارزات پنهان شده , است  که همواره در تمام سری بازی ها از قدیمی ترین تا جدیدترین ثابت مانده و تغییر نکرده است . این نکته خیلی مهم است که شیوه ی گیم پلی یک بازی به مراتب ثابت بماند و تغییر نکند

بازی COD B.O دارای یک مشکل اساسی است  که نسبت به جنگاوری مدرن ۲ ضعیف عمل کرده . هوش مصنوعی نه چندان خوب بازی نمایان گر این مشکل است .

هوش مصنوعی دشمنان تعریفی نیست و دشمنان گاهی اوقات خوب عمل نمی کنند . انها در تمامی سطوح سختی بازی چه از گزینه ی اسان تا خیلی سخت همه واکنش هایی  یکسان و مشابه دارند که این چنین مشکلی, از اخرین سری از  بازی ندای وظیفه بعید بود !

گرافیک بازی عالی و بدون نقص است و اگر کسی در زمینه ی گرافیکی بازی ادعایی داشت مشکل از گرافیک نیست بلکه مشکل از سیستمی است که فرد می خواهد بازی Black ops را روی ان اجرا کند . در اخر متن سیستم لازم جهت اجرای این بازی را اورده ام(گویا ای تی)

من چون این بازی را در کنسول های PS3 و Xbox360 بازی کردم هیچ گونه باگ و مشکل گرافیکی از ان ندیدم . اگر کمی به طراحی بی نقص شخصیت ها ی اصلی و معروفی چون کندی و کاسترو و نیکسون که در اخر بازی می اید, توجه کنید به این نتیجه خواهید رسید . وجود گرد و غبار در بازی . انفجار ها در اسمان  .طراحی سلاح ها و مراحل جنگلی و قسمت هایی از مناطق کوهستانی بازی این امر را به مراتب اثبات می کنند . گرافیک این بازی در کنار بازی های بزرگی چون Medal of honor 2010   و بازی های مشابه یک سر و گردن بالاتر است .

بازی black ops اولین بازی بزرگی بود که به صورت سه بعدی عرضه شد . بازیکنان می توانند با رفتن به گزینه ی Option و Video card گزینه ی سه بعدی یا ۳D را فعال کنند .

صدا گذاری شخصیت ها و دیالوگ ها هم مانند تعاریف تکراری  فوق, عالی هستند . به نظر من ماندگار ترین دیالو گ ها در تاریخ بازی های رایانه ای به سری بازی های ندای وظیفه تعلق دارد از جمله ی دیالوگ های معروف در این بازی و بازی جنگاوری مدرن ۲ می توانم به اولین جمله (که در ابتدای متن به ان اشاره کردم و جمله ی معروف کاپیتان شپرد در جنگاوری مدرن ۲ اشاره کنم )

Modern warfare 2

Price :How do I look

Sheperd : , Like of the bad guys

Black ops

Lie is Lie, Just because  they wrote it down and called it a history

بخش دیگر از بازی که جذابیت خاص خود را دارد Zombie mode است . در این بخش از بازی شما باید برای زنده ماندن مقاومت و به اصطلاح  از انواع موج ها ی صادر ه توسط دشمن عبور کنید . این کار ابدا راحت نیست و شما تنها با دو ضربه از جانب زامبی های محترم المانی کشته می شوید (گویا ای تی)

دموهای میان پرده در این بازی نسبت به سری های قبل بیشتر شده  که حتی برخی از مراحل بازی بیشتر دمو و نمایش هستند تا اینکه خود بازیکن را درگیر کنند. مانند مرحله ای که وارد وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) می شوید و مستقیما از رییس جمهور فعلی امریکا در سال ۱۹۶۰ دستور قتل یکی از بزرگترین جنایت کاران روسی را می گیرید .

طراحی منو ها ی اولیه بازی در عین سادگی خوب و منطبق با محیط بازی هستند . شما حتی می توانید در منوی بازی به گشت و گذار بپردازید ! (یک Achievement هم به این کار اختصاص داده شده ) .

بخش Story  بازی طولانی نیست و در عرض ۴ الی ۵ روز تمام می شود . ای کاش در این شماره مانند شما ره ی قبل از این بازی بخشی را به بازیکنان اختصاص می دادند  که  حداقل پس از اتمام بازی بعد از ۲ یا ۳ بار! باز هم بتوان به انجام ماوریت های جانبی پرداخت .

بازی Call of duty black ops قطعا یکی از عناوین بزرگ امسال بود که توانست با فروش و امتیازاتی باور نکردنی باز هم نام سری بازی های Call of duty را در بین بازیکنان محکم کند .

هر ساله و در ماه ابان شاهد سری  دیگر از بازی ندای وظیفه هستیم و امیدواریم هر سال هم مانند سال های قبل بهترین ها را عرضه کند . این بازی را به تمامی طرفدارن بازی های اول شخص تاریخی Tactical-Historic-FPS توصیه می کنم (گویا ای تی)

امتیاز هایی که خودم به بازی دادم

Game Play 10/10
Sound 10/10
Details 9.7/10
Control 9.8/10
Story director cut 10/10
Boring 10/10
Difficult very Med/-
Cpu 8.7/10
Physics 9/10
BUG 9/10
Character 10/10
Total 9.5/10

اطلاعات اضافی :

North American box art Developer(s) Treyarch
n-Space (DS)[۱] Publisher(s) Activision
Square Enix (Japan) Designer(s) Mark Lamia (studio head), David Vonderhaar (multiplayer design director) Writer(s) David S. Goyer[۲] Composer(s) Sean Murray Series Call of Duty Platform(s) Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, Wii, Nintendo DS[۳]

سیستم مورد نیاز

Black Ops Download Minimum System Requirements
OS: Windows® Vista / XP / 7
Processor: Intel® Core™۲ Duo E6600 or AMD Phenom™ X3 8750 or better
Memory: ۲GB
HDD:۱۲GB**
Video: Shader 3.0 or better 256MB NVIDIA® GeForce® ۸۶۰۰GT / ATI Radeon® X1950Pro or better
Sound: DirectX 9.0c-compatible
DirectX: ۹.۰c

(گویا ای تی)

خرید بازی ندای وظیفه ۷از فروشگاه پی‌سی دانلود


ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
100 دیدگاه
 1. بابک می‌گوید

  به نظر من هم فوق العاده بود
  من نتونستم گزینه ی ۳ بعدی رو پیدا کنم و فکر کنم مانیتور مخصوص می خواد درسته؟؟؟
  من با کامپیوتر بازی کردم.

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   اره یک سری لوازم و نرم افزار هایی می خواد که فراهم کردنش سخته

 2. علیرضا زارع می‌گوید

  تشکر ……….
  نقد زیبایی بود ………..

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   خواهش می کنم دوست عزیز

 3. Hesam می‌گوید

  بسیار عالی

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   ممنونم دوست من

  2. ali می‌گوید

   IGI 2 خیلی بازی جالبی است مخصوصا اونجا که دوستانت بهت خیانت میکنن خیلی خوشم اومد و مثل یک بازی. واقعی میمونها دم سازنده اش گرم

 4. علي می‌گوید

  سلام
  متاسفانه مدتی است بازی جدید تجربه نکرده ام شاید هم کامپیوتر نسبتا ضعیفم مزید علت باشد.ولی در بعضی از بازی هایی که قبل ها تجربه کرده ام مثل igi,gta,freedom fighters و کانتر و … همیشه دقت فراوانی به پشت پرده این بازی ها داشته ام و برایم جالب بوده است که منظور سازنده و هدفش رو از مجموعه عوامل بیرون بکشم.اگر در همون igi2 دیده باشید کلیه ۱۹ مرحله در سه کشور روسیه،لیبی و چین می گذرد و جالبه که در یکی از مراحل اش در اردوگاهی در لیبی،رادیو در حال پخش صدای رادیو ایران است.با مراجعه کوتاهی به حافظه تاریخی مان می توانیم علت ها را بیابیم.در همه اینها بازیگر به عنوان یک آمریکایی و برای نجات آمریکا از دست نابودگران(رقیبان آمریکا) تلاش می کند.اصلا اهل شعار و تملق نیستم ولی این واقعیتی است که آمریکا با قدرت تکنولوژیکی خود همواره جوانان ملت ها هدف گرفته است و این کار را خیلی بی سروصدا انجام میدهد و این چیز جدیدی نیست.البته هر کشوری هم به جای او بود همین کار را می کرد.مثلا کشور ما هم با همین سریال های مذهبی در حال اثرگذاری بر جهان اسلام است ولی با اهداف جداگانه.به نظرم مهم این است که اثر مد نظر آنها در ما رخنه نکند و صرفا از بازی لذت ببریم.به نظر شما ممکنه؟
  ببخشید کمی طولانی شد.

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   اول وظیفه ی خودم را تشکر از شما بابت اینکه نظرتون رو درباره ی جنبه ای دیگر از بازی های رایانه ای برای ما نوشتید, می دونم و مورد دوم هم از نظر من یک بازی رایانه ای اول جنبه ی تجاری را دارد و بعضی بازی ها نیز دارای جنبه ی سیاسی مطلق به همراهی لذت بازیکن از ان هستند
   ولی در کل بله حق با شماست بیشتر هدف سازندگان جذب مخاطبین برای بازی کردن بازی است

 5. forty می‌گوید

  حالا من نمی دونم چرا بخش زامبی باید با اینترنت باشه.
  نسخه ی جهان در جنگ اینجوری نبود.
  برای این نسخه هم کرک یا پچ هست ، من چنتا شو دانلود کردم ولی بعد از اون بازی کلا اجرا نمیشد. دوباره از اول نصب کردم بازی رو.
  اگه شما راه حلی داشته باشید ،ممنون میشم جواب دید.

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   دوست من ابدا اینجور نیست و شما می توانید با رفتن به بخش Solo بازی را بدون نیاز به نت بازی کنید

  2. Captain ALi می‌گوید

   اگه هنوز باهاش مشکل داشتید‌‌..
   می توانید با نگه داشتن space و بعد از بلند شدن از صندلی به پشت صندلی رفته و درکامپیوتر موجود کد ۳ARC UNLOCK راوارد کنید و با پیغام cheat activated تمام مراحل بازی و از جمله زامبی solo باز و فعال می شود.

 6. محمد می‌گوید

  بنده کاملا با شما مخالفم. بازی در گرافیک نصبت به world at war ساخته قبلی سازنده خیلی بهتر بود ولی نصبت به mw2 کمی ضعیفتر بود. مساله بعدی باگ های فراوان و داشتن لگ های زیاد در نسخه اورجینال هست. هر چند نمیشه بعضی نو اوری هاشو نادیده گرفت از نظر صدا گذاری و اهنگهای داخل بازی هم بسیار ضعیف بود. کلا infinity ward که مبدع ندای وظیفه بود اگه منحل نمیشد ما بازی بهتری داشتیم.

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   ممنون از نظرتون

  2. رامین می‌گوید

   دوست عزیز ، اشکالاتی که فرمودین، به این شدت در بازی وجود ندارند. در ضمن لطف کنید و به املای صحیح کلمات دقت کنید، این رو بی منظور و کاملاً دوستانه عرض کردم..

  3. ميثاق جراحي می‌گوید

   دوست من
   فکر می کنم شما اشتباه نظرت رو در جای دیگه ای می خواستی بزاری و اینجا گذاشتی !
   اگه متن رو به دقت خوانده باشی متوجه می شی که من فقط از بازی تعریف کردم و فقط یه دونه مشکل از اون رو در بین این همه محسنات به اشتراک گذاشتم پس این جمله ی شما هیچ مفهومی نداره (اشکالاتی که فرمودین، به این شدت در بازی وجود ندارند) و مورد بعدی هم اگه میشه من کدوم کلمه رو غلط تایپ کردم بگید که اصلاح کنم !

  4. مچ گیر می‌گوید

   کلمه ی نصبت اشتباست !!!
   ببین عزیزم ن . س .ب . ت
   گرفتی؟
   موقع نوشتن الف هم کلید شیفت رو بگیر تا به این صورت نوشته شود: آ

  5. ميثاق جراحي می‌گوید

   اوووو این رو باید ۱ سال پیش می گفتی تقریبا خسته نباشی آقای مچ گیر
   ولی باز مرسی

 7. حامد می‌گوید

  سلام
  آقا برای ما مرحله آخرش اونجا بود که روی صندلی برقی هستی بعد مامور سیا ماید دستاتو بازکنه با مشت میزنی صورتش وفرار میکنی توی راهرو ها وخلاصه آخر همه اینا دوباره مامور سیا با مشت میاد میزنه تو صورتم ومی افتم زمین و اسلحه میگیره طرفم برای من همینجا بازی می ایسته و دیگه جلوتر نمیره.
  حالا درسته یا نه؟
  آخرین مرحله همین بود؟

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   سلام نه دوست من
   مرحله ی اخر در کوبا و روی کشتی هست که باید اخرین نفر یعنی دراگویچ رو بکشید و در اون مرحله broadcast station پیدا میشه

 8. حامد می‌گوید

  آخه میدونی بازی من اونجا متوقف میشه و جلو نمیره
  حتی توی قسمت انتخاب ماموریتها هم که میام مرحله آخر روش یه خط کشیده؟
  چیکار کنم ؟
  من دو بار دیگه این بازی رو از اول رفتم روی حالت هارد ولی فرقی نکرد

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   فکر می کنم باید از یه شرکت دیگه ای که بازی رو پخش کرده بار دیگه بازی رو بخرید

 9. hamed می‌گوید

  بازی من هم همین مشکل رو داره.تو مرحله یکی مانده به آخر گیر می کنه.!!!!!!!!

 10. hamed می‌گوید

  من به mw2 از ۱۰ -۱۰ می دم . ولی به black ops از ۱۰-۸ می دم .

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   من هم تو سایت Game spot به MW2 امتیاز ۱۰ و به Black ops امتیاز ۹.۵ رو دادم

 11. مهدی می‌گوید

  با عرض سلام در مرحله ۶ بازی (the deeector ) یه قسمتی همه جا تاریک می شود اونجا رو باید چطوری رفت؟ 

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   اگه بعد از اون قسمت تاریک ,بازی شما Load نشد اشکال از بازی هست
   (تمام مشکلات چه تاریک موندن بازی و چه نبودن مرحله ی اخر در بازی همه به دلیل باگ ها و اشکالات ناشی از امدن این بازی در ایران ۱ هفته قبل از انتشار رسمی بازی بوده و مانند خیلی از بازی ها Assassin creed 2 , Batman باید با این موضوع کنار اومد و صبر کرد تا نسخه های کامل تری از بازی بیاد

 12. مهدی می‌گوید

  با عرض سلامی مجدد و تشکر بابت راهنمایی
  میثاق جان بازی لود می شه و هیچ گیری نداره در مرحله ۶ اونجایی که یه دری رو هول می ده و بعد یه ماشین پرتاب می شه و ادامه بازی توی یک جای تاریکی می افتد و هم می توان حرکت کرد ، تیراندازی و..

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   سلام به شما دوست عزیز
   بعد از اون قسمت شما وارد ساختمان می شوید و با کمک هم تیمی خود Woods اگر اشتباه نکنم وارد ساختمان می شوید که با پله به طبقه ی پایین متصل است
   خیلی عجیبه که بعد از خرابی ساختمان و وارد شدن به اون قسمت این مشکلبرای شما پیش میاد . شما فایل های Save قسمت های بعدی از بازی رو دریافت کنید و ادامه رو از بخش بعدی بازی برید

 13. طراحی بنر می‌گوید

  ما زیاد اهل بازی نیستیم
  ولی از این بازی واقعا لذت بردم
  :دی مخصوصا اینکه با شاتگان از وسط نصف میکرد دشمنو

 14. محمد می‌گوید

  آقا میثاق سلام می خواستم بگم من مرحله زامبی ها رو هر کار میکنم نمی تونم برم همش می میرم می خواستم اگه میشه منو راهنمایی کامل کنید تازه من نرمالشو میرم اگه سخت بود چی میشد.

  ممنون

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   سلام
   متاسفانه در این مراحله درجه ی سختی و یا اسانی برای بازی تعریف نشده و من هم مانند شما این مشکل رو دارم
   قسمت زامبی واقعا مشکل و سخته

  2. حامد می‌گوید

   با سلام
   من زامبی رو تا ویو ۱۳ رفتم
   دره اولو باز کن ، بعدش دره آسانسور رو ، میتونی داخل آسانسور پناه بگبرب و از اونجا بزنیشون 🙂

  3. ميثاق جراحي می‌گوید

   ممنون دوست من

 15. milad می‌گوید

  سلام
  آقا من هم تو اون مرحله که درو باید حول بدی مشکل دارم صفحه سیاه میشه!
  اسلحه ها کار میکنه ولی اتفاقی نمیفته . سرو صدا میاد عقب جلو میره ولی سیاهه!

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   همه ی دوستان عزیزی که به نوعی با این مشکل روبرو هستند لینک زیر ۱۰۰ درصد به شما بابت حل مشکل کمک می کند
   http://p30source.com/?p=332

 16. amirhossein می‌گوید

  کی میگه Treyarch نسبت به Infinity Ward بهتره – فقط فروش که ملاک نیست – خدائیش MW و MW2 یه چیز دیگست !

 17. مهدی می‌گوید

  سلام
  ممنون از راهنمایی تون میشه save مرحله هفتو برام بزارین تا ازنرحله هفت بازی رو ادامه بدم
  با تشکر

 18. مهدی می‌گوید

  سلام

  میشه save مرحله هفتو برام بزارین تا ازنرحله هفت بازی رو ادامه بدم
  با تشکر

 19. payman می‌گوید

  من هم این بازی رو تموم کردم
  البته اقا میثاق خودش استاد مائه اگه دوستان به مشکلی بر خوردن خوشحال میشم کمکی بهتون کرده باشم

  1. مهدی می‌گوید

   اگه می شه فایل save مرحله هفت می خوام؟

  2. ميثاق جراحي می‌گوید
  3. ميثاق جراحي می‌گوید

   ممنون اقا پیام شما لطف دارید
   این فایل save بازی هست و در یکی از نظرتان لینک راهنمای هنگ کردن هم گذاشتم امیدوارم به دردتون بخوره

   http://www.torrenthound.com/hash/dba167f6f14440b9977d4ee46d12bc257afe4279/torrent-info/Call-of-Duty-Black-Ops-Save-Game-Files

  4. علی می‌گوید

   آقا میثاق ممنون ولی ما سواد دانلود این فایل و نداریم سخته می شه راه راحت تری برای دانلود save ها بزارین شرمنده

  5. ميثاق جراحي می‌گوید

   دوست من سایر سایت ها ی موجود برای دریافت این فایل ها یا فیلتر هستند و یا پولی به همین دلیل متاسفانه گزینه ی دیگری برای انها پیدا نکردم

 20. مرتضی می‌گوید

  “به نظر من شرکت Treyarch نسبت به Infinity Ward در ساختن سری بازی های ندای وظیفه توانایی بیشتر دارد و فروش این بازی نسبت به جنگاوری مدرن ۲ این امر را ثابت می کند .” اگر اینفینیتی نمی بود که کال آفی بوجود نمی اومد، و اگر کال آف ۵ و ۷ این طور فروختن، تنها به این دلیل بود که MW ها پشتشون بودن! انقلاب رو در این فرانچایز اینفینیی بوجود میاره، بعد تری آرک میاد با استفاده از موتور MW و تمامی سورس های اونا که ضبط شدن، COD 7 رو میسازه، باورکنید توانایی و خلاقیتی که اینفینیتی داره رو تر آرک تا مدتهای مدید نمیتونه داشته باشه، در ضمن می دونید که FPS=PC ، کاری که اینفینیتی به بهترین وجه انجام میداد، ولی تری آرک بدترین تجربه ها از سری کال آف رو روی پی سی از نظر Performance ارائه داد.ق بول دارم که بازی خوبی بود، اما از بسیاری جهات دقیقا مراحل با الهام مستقیم از MW 2 و ۱ طراحی شده بود. اگر MW 3 رو دوباره اینفینیتی به عنوان آخرین کارش روی سری بسازه، متوجه می شید که چقدر تفاوت وجود داره.

 21. ناشناس می‌گوید

  دوستام تا آخر بازی رو رفتن ولی از شانس ما همونجا که مشت می زنه تو میسون بازی گیر می کنه ولی در جمع بازی از نظر گرافیکی و جلوه ویژه خیلی فوق العاده بود ولی از نظر بقیه چیزا افتضاح بود باید گفت infinity ward خیلی بهتر می ساخت نمی دونم گزینه last checkpoint چرا توش نبود در صورتی که نسخه قبلی داشت در کل این بازی منو یاد بازی مافیا انداخت از بس فیلم نشون داد ولی در کل بازی خوبیه (بازهم mw2)

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   من اون روز نشستم و باز هم MW2 رو بازی کردم .خداییش از حق نگذریم واقعا یک بازی بدون نقص و تکرار نشدنیه
   این بازی تو تاریخ بازی های رایانه ای ثبت میشه !

 22. مهدی می‌گوید

  بازی جالبی بود. و گرافیک بالا و خوب. نقاط ضعفی هم داشت مثل باگ های زیاد و چیزهای دیگه.
  در مجموع خوب بود.
  فقط دوست من یک نقد خوب فقط تعریف نیست. نقد یا نقادی به چیزی گفته میشه که هم خوبی رو بگه هم بدی. چون نمیشه گفت که این بازی فاقد عیبه. برای همین میگم.
  در کل موفق باشی

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   اول ممنون دوست عزیز از نظرتون
   بله حق با شماست ولی من تنها ضعفی که از بازی دیدم رو عنوان کردم(البته اگه متن رو تا اخر خوانده باشید) و اون هم هوش مصنوعی بازی و سایر موادر به بهترین نحو در بازی دیده شده بود. ولی خوب شما اگر سایر مقاله های بنده در این سایت را خوانده باشید می بینید که به هر دو قطب مثبت و منفی بازی های دیگر پرداختم و تعریفی در کار نبوده است

 23. علیرضا زارع می‌گوید

  دوستان Save Game کامل این بازی اینجا با توضیحات کامل گذاشته شده .
  http://shirazcenter.ir/?p=236

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   ممنون علیرضا جان

 24. داریوش می‌گوید

  ممنون رفیق
  نقدت عالی بود

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   خواهش می کنم
   قابل شما رو نداشت

 25. محمدرضا ارجمندی می‌گوید

  سلام میثاق جان
  من یه مشکلی دارم که ربطی به این بازی نداره اما از اونجا که بازی خور هستی گفتم شاید بتونی کمکم کنی
  مشکل من مربوط میشه به بازی Fallout New Vegas که پس از نصب وقتی می خوام با لانچر اجراش کنم ارور میده میگه: unable to find ini file please reinstall fallout و بازی اجرا نمیشه ویندوزم ۷ است روی کامپیوتر یکی از دوستان که XP سرویس پک دو بود نصب و اجر شده چی کار کنم به نظرت؟

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   سلام

   شما می تونی Patch هایی که واسه بازی اومده رو دریافت کنی و اگه باز هم مشکل حل نشد خودت یک فایل ini بساز .برای این کار یک فایلی که تو خود بازی دارای این پسوند هست رو کپی کن و تغییر نام بده متناسب با اون نامی که پیدا نمی شه
   امیدوارم مشکلتون حل شه

 26. amin می‌گوید

  بازی خوبی بود
  ولی عمرا با ببازی های بزرگی چون نیمه عمرنمیتونه رقابت کنه
  اصلا هم بازی بزرگی نیست
  چون بازی به طرز وحشتناکی خطی است
  وشما صد دفعه هم بازی را تمام کنید همه چیز جز به جز مرحله ها مانند سابق است .

 27. civilar می‌گوید

  سلام
  من کلا به سری بازی کال آف دیوتی علاقه دارم و همه نسخه های مخصوص پی سی اون رو بازی کردم. الانم نمی خوام این بازی رو نفد کنم، می خوام در مورد رقیب این بازی صحیت کنم.
  واقعا الکترونیک آرتز با خودش چه فکری می کنه که مدال افتخار عرضه می کنه، من که بیشتر از ۲ مرحله مدال افتخار رو بازی نکردم، واقعا به طرز سرسام آوری ضعیفه.

  در پایان بهترین کال آف دیوتی که من بازی کردم به نظرم Modern Warfare 2 بوده. شاهکاری در روایت سینمایی داستان و همچنین موسیقی بی نظیر.

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   سلام
   اره موافقم بازی مدال واقعا در مقابل سری بازی های ندای وظیفه هیچ حرفی واسه گفتن نداره

 28. مجتبی می‌گوید

  سلام میثاق جان نقد قشنگی بود انشالله cpu من هم راه میفته منم بهتر بازی میکنم

  ممنون

  مجتبی

  nik_tak_m2

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   سلام
   ممنو ن مجتبی جان

 29. حمیدرضا می‌گوید

  خیلی نقد خوبی بود

  ممونم

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   قابل شما رو نداشت دوست من

 30. علی می‌گوید

  سلام نقد حرفه ای بود تشکر
  تو مرحله ۶ که وارد اتاق میشم همه جا تاریک میشه اونجا باید چی کار کنم. در ضمن با xbox بازی میکنم.ممنون

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   خواهش می کنم دوست عزیز

   روی اکس باکس تا حالا با این مشکل برخورد نکردم
   ولی یه دی وی دی دیگه از بازی بگیر و اون هم تست کن

 31. شاهین می‌گوید

  سلام
  داداش واسه مرحله زامبی رمزی وجود داره؟
  اگر داره بزارید ممنون
  اخه یه نفر رمز زده بود و در قسمت تئاطر رفته بود بالای دوشگاه و از اونجا میزد و ۲ نفر هم از پایین زامبی ها رو میزدن
  تو رو خدا رمز های زامبی رو بزارید خیلی دنبالشم

 32. حامد می‌گوید

  دوستانی که در مرحله یکی مانده به آخر ( جایی که هادسون میزنه تو صورت میسون) مشکل دارند تمام تنظیمات بازی رو به کمترین حالت در بیاورند و همه yes ها رو no بکنند و مرحله رو از اول بازی کنند درست میشه.

 33. حامد می‌گوید

  قسمت intel در بازی چیه؟؟

 34. حامد می‌گوید

  سلام .ممنون از راهنما ئی تون .من همون مشگل اتاق تاریک مرحله ۶ بازی رو دارم سیو مرحله ۷ رو از سایتتون گرفت ولی جواب نداد .سیو مرحله ۷ رو ریختم توی سیو انستال بازی ولی جواب نداد اگه میشه راهنمائی کنین چه جوری از سیو استفاده کنم ممنون میشم

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   راستشو بخوای من این بازی رو روی اکس باکس رفتم و اطلاعی از سیو های اون روی کامپیوتر ندارم
   ولی شما می تونید سیو ها رو جایی کپی کنید که پروفایل بازی رو تو قسمت My Documents ایجاد کردید

 35. محمد می‌گوید

  با سلام به دوستان
  آقا این مرحله ی زامبی ها پدر مارو در اورد اصلاً سیو نمی کنه هیچ چک پوینتی هم نمی ده هر وقت هم می خوام ادامه بدم باید مرحله ی آخر بازی رو دوباره برم یعنی همون کشتیه بعد به زامبی برسم وقتی از منوی بازی هم وارد بخش زامبی می شم ارور میده که می گه باید بری تو سایت بازی و آپدیت کنی که اصلاً تو سایته بازی هم نمی ره… نمیدونم واقعاً موندم… ممنون می شم از کمکتون…

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   سلام
   دوست عزیر این قسمت نه سیوی داره نه چک پوینتی درجه ی سختی هم نداره باید خودت هر چنتا ویو که تونستی رو پشت سر بزاری و امتیاز بگیری

  2. محمد می‌گوید

   سلام آقا من واقعاً ممنونم یه سوال پس این بخش زامبی تو منوی اول بازی چیه؟ و اینکه شما هم مثل من حتماً باید مرحله آخر بازی رو طی کنید تا به زامبی برسید؟

  3. ميثاق جراحي می‌گوید

   خیر
   شما همون اول بازی هم می تونی بخش زامبی رو بری و اون بخش یک بخش کاملا مجزاست

  4. محمد می‌گوید

   میثاق جان اگه می شه یه راهکار نشون بده اول بازی برای من وارد بخش زامبی نمی شه! ارور می ده و گفتم می گه باید بری تو سایت cod بخش black op\statas نمی دونم چیرو آپدیت کنی! که من سعی کردم اینکارو کنم اما حتی وارد سایت هم نمی شه! شما نمیدونی مشکل کجاست؟ با تشکر عزیزم…

  5. ميثاق جراحي می‌گوید

   باید بگم که حقیقتش مشکل رو نمی دونم چون از نسخه های PC بازی اطلاعی ندارم و زیاد با روند بازی هایی که روی کامپیوتر های خانگی نصب میشه اطلاعی ندارم
   روی کنسول ها که مشکلی نداره
   ولی یه احتمال وجود داره و اون هم از بین رفتن یه بخش از بازی که نصب کردید هست شما می تونید وارد سایت Gamefaq بشید و اگه patch برای بازی هست دانلود کنید

 36. یسیسی می‌گوید

  سلام
  تو مرحله شیش با یه مشکله عجیب روبرو شدم که صفحه تاریک میشه.نوشته ۱۴ متر تا هدف ولی هر چی جلو میرم فایده نداره.
  برایه ما اگه صفحه تاریک هست ولی میشه حرکت گنید
  اگه میشه یه راهنمایی بکنید که تو تاریکی کدوم سمت چند متر از هر جهت حرکت کنیم که به روشنایی برسیم.
  مرسی

 37. یسیسی می‌گوید

  دوباره سلام

  یو مرحله هفت رو لینکشو بزارید ممنون میشم؟
  و بگید تو کدوم ادرس بریزم؟؟؟

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   سلام
   بله سایر دوستان هم همین مشکل رو دارند و من یک لینک راهنما در قسمت نظرات ثبت کردم به اون مراجعه کنید

 38. یسیسی می‌گوید

  سیو مرحله هفت منظورم بود بالا

 39. علی می‌گوید

  به نظر من black ops خیلی قشنگتر از modern warfayr2 بود و یک موضوع کاملاً جدید را در cod مطرح کرده بود . اما از نظر هوش مصنوعی با شما موافقم.

 40. بیلبیلبی می‌گوید

  سلام به اون سایتی که برای دریافت سیو گفتید رفتم ولی کدوم دکمه رو باید بزنم تا دانلود بشه بازی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. efrdsfdsfsd می‌گوید

   Age misheeeeeeeeeeeeeeee pasokh bedid!!!!!!!!!?????????????????l

  2. ميثاق جراحي می‌گوید

   سلام دوست عزیز و معذرت اگه دیر شد
   من از نسخه ی کامپیوتری بازی هیچ اطلاعی ندارم ولی لینک های زیر می تونه به شما کمک کنه

   http://www.cod4boards.com/forum/
   و این لینک هم برای سیو های بازی

 41. امیرعلی می‌گوید

  کرک بلدنیستم بکنم پغام بزارین برام

 42. سیاوش می‌گوید

  میشه بگید شما بازی رو از کدوم شرکت ناشر با چه مارکی گرفتید؟

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   نسخه ی xbox360

 43. arash می‌گوید

  سلام لطفا کمکم کنید بتونم مرحله سیاه شدن صفحه روحل کنم تواون مرحله ای که بایددروحول بدی هرکاری میکنم همش سیاه میمونه لطفا راهنمایی کنین

 44. رضا می‌گوید

  با سلام.
  نقد جالب و خوبی بود.
  black ops از نظر من بهترین بازی جنگی است حتی نسبت به blackops 2.
  اگه دقت کرده باشین پس از تمام شدن بازی یک ویدئو نشان داده می شه تو اون جان اف کندی و فیدل کاسترو که دشمن همدیگه هستند در حال گپ زدن و خندیدن هستند.این ویدئو گذشته از جنبه طنزاش یک مفهوم رو به مخاطب می رسونه که پشت پرده یه شکل دیگه است!!!

 45. mohammad می‌گوید

  نرم افزار. و گرافیک بالایی میخواهد؟

 46. Scorpion می‌گوید

  سلام میثاق عزیز.از نظر من نقدت خیلی عالی بود ولی فک میکنم زیاد از حد از سری COD تعریف کردی.این بازی و شرکت سازندش در مقابل شرکتهای بازی ساز valve برا بازی HF2 یا EA برا بازی MOH و BF2 و BF3 و BF bad company و… یا حتی شرکت city برا بازی Sniper ghost warrior خیلی ضعیف عمل کرده.تخریب پذیری محیط صدا گذاری(چه دور باشی از فردی که حرف میزنه چه نزدیک باشی صدا از پشت بیسیم میاد در حالی که تو همه بازی ها مذکور اگه به شخص نزدیک شی صداشو از هر دو ینی گوش و بیسیم با هم میشنوی) و آهنگای مورد استفاده که کلا همش باهم ۱۰ دقیقه نمیشه و حتی انفجار نارنجکشم تخیلیه اصلا اصلا اصلا برد نداره ترکشاش بردش به شعاع ۲cm بیشتر نیس یا اصلا تو MW MW2 MW3 قطع عضو نداریم حتی با C4 RPG.ولی از حق نگذریم بازی بدی نیس در گیر کننده وداستانی قشنگ و جذاب داره و مهمتر از همه به هیچ کشوری بی احترامی نکرده بجز شوروی که اونم اصلا وجود نداره دیگه.در هر حال ممنون از نقدت زیبا بود.

 47. mahdi می‌گوید

  ممنون از توضیحاتی که دادین.من خودم به شخصه ۶ بار تموم کردم با صحبت هایی که شما کردین به فکر نصب و تموم کردن بازی برای بار هفتم افتادم…..مرسی

 48. شاهین می‌گوید

  باسلام.
  ممنون از مطلب خوبتون واقعا زیبا بود.
  من از این بازی لذت کاری رو بردم ولی به نظر من ماجرا رو خیلی پیچیده کردن. من تو نسخه های قبلی با ماجرای بازی پیش میرفتم.ولی تو این نسخه با وجود ۴ بار تمام کردنش،متوجه داستان نشدم.به همین دلیل یکم اذیت بودم. ولی وقتی برای تفریح بازی می کردم، واقعا لذت می بردم.

 49. alireza می‌گوید

  من گرافیکم ۱ گیگ و رم ۴ هستش ولی بازی کند اجرا میشه و تیک داره

 50. امیر حسین می‌گوید

  با سلام. من بعد از نصب کردن بلک اوپس (call of duty black ops)یه مشکلی برام پیش میاد که دقیقا یادم نمیاد چه مشکلی بود ولی توی متن یه جاش درباره برنامه ستیم (steam ) نوشته بود سیستمم مشکل داره یا باید برنامه ستیمو نصب کنم ممنون میشم اگه جواب بدین؟ یه سوال دیگه هم دارم که مربوط میشه به کال اف دیوتی مدرن وارفیر ۲ آیا توی بلک اپس یا مدرن وارفیر ۳ دوباره کاپیتان مک تاویش یا کاپیتان پرایس هستند؟؟؟
  ممنون از لطف شما .
  ببخشید متن طولانی شد.

 51. یک ابر مرد می‌گوید

  عالی بود این نقد
  بی شک بلک آپس یک و نسخه ی پنجم کال آف دیوتی گیراترین نسخه ها بود
  و اصلا رابطه ی خوبی نگرفتم با نسخه های بعدی
  ب نظرم ی دوئلِ خسته کننده بود با بتلفیلد..

 52. Amjr می‌گوید

  سلام
  بنده تو مرحله wmd(یا چنین چیزی که شما خلبان بودید ) گیر کردم تو این مرحله باید چیکار کرد تا تیم هادسن کشته نشه
  ممنونم از سایت خوبتون

 53. ranger می‌گوید

  سلام خسته نباشید بازی برای من خوبه مشکلی نداره فقط تو مرحله ی executive order وسط مرحله از بازی میپره بیرون حتی یه سری کرک بازی رو عوض کردم درست نشد چیکار کنم درست بشه؟

 54. حمید صفت خواننده رپ می‌گوید

  آقا آیا شما دیوانه ای؟ نه. خب پس چرا به سی آی ای (CIA) میگی سیا و اون هم نوا۶ (Nova 6) هستش نه نو ۶(Nov 6)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازی COD .B.O شاهکار و انقلابی در بین تمام بازی های اول شخص است و به سایرین رقبا ی خود نشان داد که هنوز داستان ها یی بسیار خاص و منحصر به فرد وجود دارند که بتوان از این داستان ها بازی هایی با بالانس فوق العاده ساخت .