متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

۳ چراغ در ایکس باکس ۳۶۰ چیست؟ و چگونه آن را رفع کنیم ؟

12345 (2 نظر - میانگین: 3٫50 از 5)
Loading...
14,699

خرابی در کنسول های بازی و در کل وسایل الکتریکی معمولا یک امر بدیهی است . اما در بعضی از کنسول ها مشکل شایعی وجود دارد که بعد از گذشت چند سال از عمر کنسول این مشکل ها پدیدار شده و معمولا مدتی بعد راه حل هایی برای تعمیر و رفع اشکال ارائه می شود . مثلا مشکل بریک شدن PSP از مشکلاتی بود که در سال های اول اگر برای کسی پیش می آمد هیچ راه حلی نداشت و PSP بدون مصرف می شد .

اما در کنسول ۳۶۰‌ شرکت Microsoft گل کاشت ! و در همان ماههای اول آمار خرابی این کنسول سر به فلک کشید !

به همین خاطر در همان ماه های اول روش هایی هم برای تعمیر مشکل ۳ چراغ کنسول ۳۶۰ ارائه شد . البته کسانی که امکان دسترسی به یکی از نمایندگی های این کمپانی را داشتند می توانستند از گارانتی ۹۰ روزه که خیلی هم مدت زمان کمی بود کنسول خود را تعویض یا تعمیر کنند .

اگر قصد خرید کنسول ۳۶۰ را دارید و این مشکل شما را دو دل کرده مقاله ی زیر را حتما بخوانید :

راهنمای خرید کنسول Xbox 360 :

https://www.gooyait.com/1389/04/16/i-want-to-buy-xbox-360.html

در این مقاله به بررسی راه کارهایی که برای تعمیر کنسول ۳۶۰ ارائه شده می پردازیم . ( توضیحات از نظر علمی کاملا سطحی و قابل درک برای عموم است . اما روش های ارائه شده کاملا تست شده و علمی است )

البته این مشکل در سری های اخیر این کنسول ۹۹% رفع شده و گزارش خرابی سری های آخر نرسیده . همچنین در حال حاضر عده ی زیادی به صورت تخصصی روی تعمیر کنسول کار می کنند . اما اگر شما از آن دسته افراد بد اقبالی هستید که کنسولتان ۳ چراغ شده و می خواهید خودتان دست به کار شوید به خواندن مقاله ادامه دهید در غیر این صورت به یکی از تعمیر کاران متخصص مراجعه کنید . همچنین گویا آی تی هیچ گونه مسئولیتی در قبال خساراتی که به کنسولتان وارد کنید ندارد .

چرا کنسول با مشکل مواجه می شود ؟

اولین سوالی که ممکن است برای هر کسی مطرح شود این است که اصلا چرا این مشکل بوجود می آید ؟!

برای پاسخ به این سوال باید گفت که این مشکل شاید در ظاهر فقط ۳ چراغ قرمز را به شما نشان دهد اما در باطن ماجرا قضایای پیچیده تری وجود دارد . اما به طور کلی می توان گفت که مشکل اصلی از پردازنده های کنسول است .

به طور خیلی ساده و ابتدای بخواهم این مشکل را توضیح بدهم : اگر به پایه های CPU ‌های Pin‌دار توجه کرده باشید حتما دیده این که ارتباط پردازنده با مادربرد توسط این Pin ‌ها صورت می گیرد در کنسول ۳۶۰ این Pin ها به صورت توپی شکل هستند که به آنها Ball ‌ می گویند کیفیت این پایه های رابط در کنسول ۳۶۰ مخصوصا سری های اول پایین است و در کنار آن مشکلات دیگری هم در مهندسی و ساخت پردازنده ها وجود داشت که البته همانطور که بار ها گفتم در سری های جدید تقریبا تمام این مشکلات حل شد.

این پایه ها بعد از مدتی بر اثر گرمای زیاد ذوب می شوند و معمولا در سطح بین پردازنده و برد پخش یا حالت خود گرد بودن خود را از دست داده . به هین علت ارتباط سالم برقرار نمی شود و مشکل به صورت یک ۳ چراغ به شما نشان داده می شود.

تصویری از Solder ‌های سالم

و آسیب دیده:

یکی از دلایل مهمی که باعث بروز این مشکل در کنسول ۳۶۰ می شود ایکس های نگه دارنده ی سینک های پردازنده هاست .

همانطور که می دانید گرما در شکل اجسام تاثیر می گذارد به همین دلیل ایکس های نگه دارنده ی سینک های خنک کننده کمی حالت ارتجاعی خود را از دست داده و فشاری که به سینک ها وارد می کرده کم می شود. پس در این حالت انتقال گرما از پردازنده به سینک انجام نمی گیرد و همه چیز برای بالا رفتن دمای پردازنده در حد ذوب شدن Ball ‌ها فراهم می شود از طرفی هم چون فشار روی پردازنده کم شده به راحتی ball های ذوب شده در سطح آن پخش و نتیجه هنگ کردن کنسول به عمل می آید .

نمونه ای از هنگ کردن کنسول :

(البته در این حالت مشکل معمولا به GPU است )

منطق صحیح رفع این مشکل !

از نظر منطقی باید این Ball ‌ها که اتصال را برقرار می کنند به سر جای خود باز گردند. گرچه از کیفیت آنها کاسته شده و دیگر مثل قبل نخواهند بود که دلیل اصلی عمر محدود کنسول بعد از رفع مشکل است (‌از ۳ ساعت تا ۳ سال هم ممکن است مشکلی پیش نیاید ولی در اخر کنسول با یک ۳ چراغ دیگر وداع می گوید)

اما از نظر منطقی باید اول دما را در حد ذوب بالا برد و با فشار مناسب دوباره Ball ها به شکل اولیه خود در سر جای مناسب قرار می گیرند . ( باز هم به صورت خیلی ساده توضیح داده شد ) به این اتفاق Reball ‌ شدن می گویند.

باز مشکل به همین جا ختم نمی شود و ۳ چراغ قرمزی که شما می بینید دلایل بسیار دیگری هم می تواند داشته باشد .

اما توضیحات گفته شده در اکثر مشکلات وجود دارد.

پیدا کردن کد خطای ۳ چراغ قرمز

همانطور که گفتم ۳ چراغ قرمز دلایل مختلفی می تواند داشته باشد . در بعضی موارد این مشکل به راحتی قابل حل و در بعضی موارد هم اصلا راه حلی ندارد.

اما روشی که امروزه برای پیدا کردن کد خطا در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد به این صورت است :

هنگامی که با خطای ۳ چراغ مواجه شدید.

۱- دکمه ی Sync ‌( پیدا کردن دستگیره ها روی کنسول )‌ را نگه دارید

۲- دکمه ی Eject ‌را بزنید .تعداد چراغ های قرمز را طبق اعداد گفته شده یادداشت کنید

۳- دوباری این کار را بکنید

۴- دوباره

۵- و در آخر یک کد ۴ رقمی بدست می آورید و اگر یکبار دیگر دکمه ی Eject ‌را بزنید به حالت ۳ چراغ بر می گردد.

 • – ۰
 • اگر یکی از چراغها چشمک زن بود – ۱
 • اگر دوتا از چراغ ها چشمک زن بود – ۲
 • اگر سه تا از چراغ ها چشمک زن بود – ۳


۰۰۰۱ power supply problem
۰۰۰۲ Network Interface problem
۰۰۰۳ Power problem could be the PSU could be the GPU/CPU, somehow the console isn’t getting clean power from the power supply.
۰۰۱۰ over heating
۰۰۱۱ over heating – If you are receiving this error after disassembling your console make sure to all 8 of the heatsync screws are tightened securely to the board/heatsink holes.
۰۰۱۲ over heating
۰۰۱۳ over heating
۰۰۲۰ (Not yet known, possibly overheating)
۰۰۲۱ DVD Drive Time out – Can be caused by problems with a firmware flash. This is also speculated to sometime be caused by a problem with the southbridge chipset on the motherboard.
۰۰۲۲ GPU Error / GPU Overheating
۰۰۲۳ (not yet known)

۰۱۰۱ (not yet known)
۰۱۰۲ unknown error

۰۱۰۳ CPU Error/ CPU Overheating – see solution for error 0102
۰۱۱۰ Memory Error / Memory Overheating – see solution for error 0102

۰۲۰۰ (not yet known)

۱۰۰۰ (not yet known)
۱۰۰۱ (not yet known)
۱۰۰۲ (not yet known)
۱۰۰۳ Hard Drive Error… It could be a problem with the Hard Drive itself or a problem with the internal connection to the hard drive, Try removing the hard drive and playing without it
۱۰۱۰ Hard Drive Error, Can be caused buy a corrupt or missing eProm.
۱۰۱۱ (not yet known)
۱۰۱۲ (not yet known)
۱۰۱۳ (not yet known) possibly a dashboard update error
۱۰۲۰ (not yet known)
۱۰۲۱ (not yet known)
۱۰۲۲ AV cable error… There is a problem with the AV cable, try using a different AV cable. (could also be a problem with the encoder chip)
۱۰۲۳ DVD drive not connected, connect DVD drive to boot
۱۰۳۰ (not yet known)
۱۰۳۱ (not yet known)
۱۰۳۲ (not yet known)
۱۰۳۳ (not yet known)

لینک منبع :

http://www.llamma.com/xbox360/repair/Xbox-360-error-codes.htm

ابتدا بهتر است کد مورد نظر را پیدا کنید . و در صورتی که هنوز نا شناخته یا مربوط به CPU یا GPU بود روش Xclamp را که بعدا توضیح داده می شود را انجام دهید .

*روش های غیر مطمئن :

این روش ها قبل از ارائه شدن روش اصلی و منطقی X-clamp‌ برای تعمیر کنسول ارائه شد. و در آینده دلایل منطقی که چرا این روش های غیر مطمئن گاها به جواب می رسیدند را هم توضیح می دهم.

در ادامه به دو روش که از همه معروف تر شدند اشاره می کنیم . بقیه روش های ابداعی هم یا مشکل را برطرف نمی کردند (‌در موارد خیلی زیاد )‌یا آنقدر غیر منطقی بودند که کمتر کسی به آنها توجه کرد.

– روش حوله ! Towel

این روش جز اولین روش هایی بود که برای تعمیر کنسول ارائه شد .


روش کار آن خیلی ساده بود و شما فقط با پیچیدن حوله و بستن راه خروج هوای گرمی که فن ها سعی می کنند بیرون دهند باعث می شدید که دمای ‌پردازنده ها بالا رود و به خاطر فشاری که توسط سینک ها بود عمل Reball ‌ تا حدودی ممکن بود اتفاق بی افتد .

اما این روش اصلا منطقی نیست !

اولا گرم شدن بیش از حد داخل کنسول به قطعات دیگر هم آسیب های جدی وارد می کرد . به دلیل مشکلی که برای X ها بوجود آمده و با این کار به مشکل شل شدن آن ها بیشتر کمک کردیم بعد از مدت کوتاهی (از چند دقیقه تا چند روز )‌دوباره دستگاه به دچار ۳ چراغ می شد و با تکرار این عمل اوضاع بدتر می شد.

این روش کاملا غیر منطقی بود و استقبالی هم از آن نشد . چون بیشتر کسانی را که از باز کردن کنسول خود ترس داشتن را جذب می کرد . و در کل روش مسخره ای بود.

-روش سشوار صنعتی Heat gun

اما این روش در اوایل بروز مشکل ۳ چراغ و قبل از ارائه ی راه حل X-clamp تنها روش موجود ومقبول بود .

در این روش با برداشتن سینک و یک سشوار صنعتی که دمای ۱۰۰ تا ۱۵۰ درجه تولید می کند را مستقیما روی پردازنده ها می گرفتند تا عمل ذوب شدن و Reball‌به صورت ناقص انجام می شد.

اما همانطور که متوجه شدید در این روش المان فشار در نظر نگرفته شده بود پس یا در اکثر موارد پاسخ گو نبود یا بدلیل اینکه دمای بالا به کل برد و قطعات هم می رسید مشکلات رفع نشدنی دیگری در پی داشت و درکل متوسط عمر کنسول بعد از این کار ۲ ماه یا کمتر بود .

X-Clamp روشی منطقی و مطمئن

اما روش XClamping ‌ در لغت به معنای محکم کردن X‌هاست . که منظور همان X‌های پشت برد . نگه دارنده ی سینک هاست .

در این روش هر دو عامل فشار و گرما به صورت منطقی صورت می گیرد که بعد از انجام آن هم معمولا کنسول از چند ماه تا چند سال عمر می کند . خودم یک مورد دیدم که ۳ سال با مراقبت های ویژه به خوبی و بدون مشکل کار کرد. اما تا به هر حال عمر دستگاه بی پایان و از چند سال بیشتر نمی شود.

همین روش X-clamp‌ راه های مختلفی دارد که در این مقاله به دو راه که آسان تر و مطمئن تر است می پردازیم.

راه اول:

ابتدا کنسول را به طور کامل باید باز کنید . و برد آن را بیرون بیاورید . ( در صورتی که می بینید درانجام این کار مشکل دارید بهتر است از ادامه ی کار دست بر دارید و کار را به یک تعمیر کار متخصص بسپارید)

تمامی اجزای اضافی مانند فن را جدا کنید .

حالا یک نما مثل زیر از برد دارید .

برد را برگردانید . X‌ را با استفاده از یک پیچ گوشتی کوچک باز کنید . مراقب باشید به برد صدمه وارد نکند .

در این قسمت شما به چند واشر نیاز دارید . واشر ها باید فلزی و بسیار باریک باشند . همچنین در زیر واشر های فلزی از واشر های پلاستیکی خیلی نازک هم برای جلوگیری از صدمه به برد می توانید استفاده کنید .

این کار را برای دو پردازنده ی CPU و GPU انجام دهید .

در ضمن هر دو طرف برد هم از واشر ها استفاده کنید . ( )

X ها را جا بی اندازید . اگر متوجه شده باشید در این مر حله این کار به سختی قابل انجام است ! پس با احتیاط این کار را بکنید .

این کار باعث می شود تا فشار بیشتری توسط سینک ها وارد شود .

حالا که فن های کنسول وصل نیستند وبقیه کار ها را انجام دادید کنسول را روشن کنید و بگذارید تا خود کنسول با ارور ۲ چراغ به معنایOverheat ‌ یا گرم شدن بیش از حد خاموش شود .در این لحظه برق کنسول قطع می شود . و شما هم می توانید کنسول را خاموش کنید .( . در ضمن وضعیت برق کنسول را از روی چراغ سبز و نارنجی که روی آداپتور کنسول است تشخیص می دهید)

شاید این کار به نظر عجیب باشد اما برای تامین گرمای لازم ذوب Ball ها و انجام Reball با توجه به فشار اضافه ای که گفته شد می تواند مشکل را رفع کند.

بعد از گذشت چند ساعت که کنسول کاملا خنک شد می توانید فن ها را وصل کنسول را در جای خود قرار دهید . کانال هوای فن ها را بگذارید و کنسول را روشن کنید . به احتمال زیاد اگر کار را از اول درست پیش برده باشید و مشکل کنسول شما قابل حل باشد منوی ۳۶۰ را خواهید دید و بعد از این با کار هایی مثل اضافه کردن فن و مراقبت از کنسول عمر کنسول خود را رقم می زنید .

راه دوم :

روش دیگری که برای انجام X-clamp‌ پیشنهاد می کنم و این روش به نظر من ارجه تر و مناسب تر از روش اول است .

همانند قبل کنسول را باز کنید .

X ‌ها را هم جدا کنید .

اما در این روش شما به همان مقدار واشر از نوع پلاستیکی و فلزی نیاز دارید علاوه بر این ها شما به چند پیچ کوتاه با قطر مناسب نیاز دارید .

۴ پیچی که روی سینکها وجود دارد را هم باز کنید .

سپس واشر های پلاستیکی و فلزی را در دو طرف برد بگذارید . (‌ توجه !‌ ضخامت هر دو واشر نباید بیشتر از ضخامت پردازنده ها باشد بلکه حدود ۱ میلیمتر کم تر باشد تا فشار لازم را وارد شود)

بوسیله ی پیچ هایی که تهیه کردید سینکها را به همراه واشر هایی که روی برد گذاشتید ببندید.

در این قسمت باید توجه داشته باشید که تا چه حد پیچ ها را سفت کنید . اگر بیش از حد سفت کنید برد خمیده می شود و پردازنده هم اتصال کوتاه می کند و اصلا کنسول روشن نمی شود ( به این صورت که یک لحظه روشن و فورا ۲ چراغ می دهد . برق کنسول هم قطع می شود)

و اگر هم به اندازه ی کافی فشار وارد نشود عمل Reball به خوبی انجام نمی شود و به زودی با مشکل ۳ چراغ مواجه می شوید .

نکته ی دیگر هم اینجاست که پیچها را نوبتی سفت کنید اگر یکباره این کار را بکنید ارتفاع دوطرف متفاوت خواهد بود و عمل reball انجام نمی شود.

در آخر , حالا که فن های کنسول وصل نیستند وبقیه کار ها را انجام دادید کنسول را روشن کنید و بگذارید تا خود کنسول با ارور ۲ چراغ به معنایOverheat ‌ یا گرم شدن بیش از حد خاموش شود .در این لحظه برق کنسول قطع می شود . و شما هم می توانید کنسول را خاموش کنید .

شاید این کار به نظر عجیب باشد اما برای تامین گرمای لازم ذوب Ball ها و انجام Reball با توجه به فشار اضافه ای که گفته شد می تواند مشکل را رفع کند.

بعد از گذشت چند ساعت که کنسول کاملا خنک شد می توانید فن ها را وصل کنسول را در جای خود قرار دهید . کانال هوای فن ها را بگذارید و کنسول را روشن کنید . به احتمال زیاد اگر کار را از اول درست پیش برده باشید و مشکل کنسول شما قابل حل باشد منوی ۳۶۰ را خواهید دید و بعد از این با کار هایی مثل اضافه کردن فن و مراقبت از کنسول عمر کنسول خود را رقم می زنید .

اما در آخر این روش می توانید بگذارید پیچ ها باقی بمانند . این کار در عمر کنسول تاثیر بسزایی دارد . چون همانطور که گفته شد یکی از دلایل بروز ۳ چراغ گرم شدن X ها و از دست دادن حالت ارتجاعی خود فشار روی پردازنده ها کم می شود .

اما یقینا بخاطر پیچ هایی که استفاده کردید نمی توانید برد را در قاب خود قرار دهید . در این جا پیشنهاد می کنم بوسیله ی مته جای پیچها را سوراخ کنید و برد را جا بزنید.

در ضمن حتما برای تان سوال شده که ماده ی چسب مانندی که زیر سینک ها و روی پردازنده ها بود چیست ؟

این ماده سیلیکون نام دارد و انتقال دهنده ی خوب گرماییست شما می توانید این ماده را براحتی از بازار تهیه کنید .(‌داشتن این ماده کمک بزرگی به انجام کار می کند . در صورتی که از این ماده تهیه نکردید مراقب باشید سیلیکون روی سینک ها و پردازنده پاک نشود )

خب کار تعمیر به پایان رسید . و امید وارم کنسول شما به حالت قبل بازگشته باشد . شما می توانید با نصب فن های بیشتر احتمال بروز این خطر را کاهش دهید .

چرا ۳ چراغ ! چگونه آن را رفع کنیم ؟

عکس۱

خرابی در کنسول های بازی و در کل وسایل الکتریکی معمولا یک امر بدیهی است . اما در بعضی از کنسول ها مشکل شایعی وجود دارد که بعد از گذشت چند سال از عمر کنسول این مشکل ها پدیدار شده و معمولا مدتی بعد راه حل هایی برای تعمیر و رفع اشکال ارائه می شود . مثلا مشکل بریک شدن PSP از مشکلاتی بود که در سال های اول اگر برای کسی پیش می آمد هیچ راه حلی نداشت و PSP بدون مصرف می شد .

اما در کنسول ۳۶۰‌ شرکت Microsoft گل کاشت ! و در همان ماههای اول آمار خرابی این کنسول سر به فلک کشید !

عکس۲

به همین خاطر در همان ماه های اول روش هایی هم برای تعمیر مشکل ۳ چراغ کنسول ۳۶۰ ارائه شد . البته کسانی که امکان دسترسی به یکی از نمایندگی های این کمپانی را داشتند می توانستند از گارانتی ۹۰ روزه که خیلی هم مدت زمان کمی بود کنسول خود را تعویض یا تعمیر کنند .

اگر قصد خرید کنسول ۳۶۰ را دارید و این مشکل شما را دو دل کرده مقاله ی زیر را حتما بخوانید :

راهنمای خرید کنسول Xbox 360 :

https://www.gooyait.com/1389/04/16/i-want-to-buy-xbox-360.html

در این مقاله به بررسی راه کارهایی که برای تعمیر کنسول ۳۶۰ ارائه شده می پردازیم . ( توضیحات از نظر علمی کاملا سطحی و قابل درک برای عموم است . اما روش های ارائه شده کاملا تست شده و علمی است )

البته این مشکل در سری های اخیر این کنسول ۹۹% رفع شده و گزارش خرابی سری های آخر نرسیده . همچنین در حال حاضر عده ی زیادی به صورت تخصصی روی تعمیر کنسول کار می کنند . اما اگر شما از آن دسته افراد بد اقبالی هستید که کنسولتان ۳ چراغ شده و می خواهید خودتان دست به کار شوید به خواندن مقاله ادامه دهید در غیر این صورت به یکی از تعمیر کاران متخصص مراجعه کنید . همچنین گویا آی تی هیچ گونه مسئولیتی در قبال خساراتی که به کنسولتان وارد کنید ندارد .

چرا کنسول با مشکل مواجه می شود ؟

اولین سوالی که ممکن است برای هر کسی مطرح شود این است که اصلا چرا این مشکل بوجود می آید ؟!

برای پاسخ به این سوال باید گفت که این مشکل شاید در ظاهر فقط ۳ چراغ قرمز را به شما نشان دهد اما در باطن ماجرا قضایای پیچیده تری وجود دارد . اما به طور کلی می توان گفت که مشکل اصلی از پردازنده های کنسول است .

به طور خیلی ساده و ابتدای بخواهم این مشکل را توضیح بدهم : اگر به پایه های CPU ‌های Pin‌دار توجه کرده باشید حتما دیده این که ارتباط پردازنده با مادربرد توسط این Pin ‌ها صورت می گیرد در کنسول ۳۶۰ این Pin ها به صورت توپی شکل هستند که به آنها Ball ‌ می گویند کیفیت این پایه های رابط در کنسول ۳۶۰ مخصوصا سری های اول پایین است و در کنار آن مشکلات دیگری هم در مهندسی و ساخت پردازنده ها وجود داشت که البته همانطور که بار ها گفتم در سری های جدید تقریبا تمام این مشکلات حل شد.

عکس۳

عکس۳آ

این پایه ها بعد از مدتی بر اثر گرمای زیاد ذوب می شوند و معمولا در سطح بین پردازنده و برد پخش یا حالت خود گرد بودن خود را از دست داده . به هین علت ارتباط سالم برقرار نمی شود و مشکل به صورت یک ۳ چراغ به شما نشان داده می شود.

تصویری از Solder ‌های سالم

عکس۴

و آسیب دیده:

عکس۴آ

یکی از دلایل مهمی که باعث بروز این مشکل در کنسول ۳۶۰ می شود ایکس های نگه دارنده ی سینک های پردازنده هاست .

عکس۴ب

همانطور که می دانید گرما در شکل اجسام تاثیر می گذارد به همین دلیل ایکس های نگه دارنده ی سینک های خنک کننده کمی حالت ارتجاعی خود را از دست داده و فشاری که به سینک ها وارد می کرده کم می شود. پس در این حالت انتقال گرما از پردازنده به سینک انجام نمی گیرد و همه چیز برای بالا رفتن دمای پردازنده در حد ذوب شدن Ball ‌ها فراهم می شود از طرفی هم چون فشار روی پردازنده کم شده به راحتی ball های ذوب شده در سطح آن پخش و نتیجه هنگ کردن کنسول به عمل می آید .

نمونه ای از هنگ کردن کنسول :

عکس۵

عکس۶

(البته در این حالت مشکل معمولا به GPU است )

منطق صحیح رفع این مشکل !

از نظر منطقی باید این Ball ‌ها که اتصال را برقرار می کنند به سر جای خود باز گردند. گرچه از کیفیت آنها کاسته شده و دیگر مثل قبل نخواهند بود که دلیل اصلی عمر محدود کنسول بعد از رفع مشکل است (‌از ۳ ساعت تا ۳ سال هم ممکن است مشکلی پیش نیاید ولی در اخر کنسول با یک ۳ چراغ دیگر وداع می گوید)

اما از نظر منطقی باید اول دما را در حد ذوب بالا برد و با فشار مناسب دوباره Ball ها به شکل اولیه خود در سر جای مناسب قرار می گیرند . ( باز هم به صورت خیلی ساده توضیح داده شد ) به این اتفاق Reball ‌ شدن می گویند.

عکس۷

باز مشکل به همین جا ختم نمی شود و ۳ چراغ قرمزی که شما می بینید دلایل بسیار دیگری هم می تواند داشته باشد .

اما توضیحات گفته شده در اکثر مشکلات وجود دارد.

پیدا کردن کد خطای ۳ چراغ قرمز

همانطور که گفتم ۳ چراغ قرمز دلایل مختلفی می تواند داشته باشد . در بعضی موارد این مشکل به راحتی قابل حل و در بعضی موارد هم اصلا راه حلی ندارد.

اما روشی که امروزه برای پیدا کردن کد خطا در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد به این صورت است :

هنگامی که با خطای ۳ چراغ مواجه شدید.

۱- دکمه ی Sync ‌( پیدا کردن دستگیره ها روی کنسول )‌ را نگه دارید

۲- دکمه ی Eject ‌را بزنید .تعداد چراغ های قرمز را طبق اعداد گفته شده یادداشت کنید

۳- دوباری این کار را بکنید

۴- دوباره

۵- و در آخر یک کد ۴ رقمی بدست می آورید و اگر یکبار دیگر دکمه ی Eject ‌را بزنید به حالت ۳ چراغ بر می گردد.

عکس۸

عکس۹

 • – ۰
 • اگر یکی از چراغها چشمک زن بود – ۱
 • اگر دوتا از چراغ ها چشمک زن بود – ۲
 • اگر سه تا از چراغ ها چشمک زن بود – ۳


۰۰۰۱ power supply problem
۰۰۰۲ Network Interface problem
۰۰۰۳ Power problem could be the PSU could be the GPU/CPU, somehow the console isn’t getting clean power from the power supply.
۰۰۱۰ over heating
۰۰۱۱ over heating – If you are receiving this error after disassembling your console make sure to all 8 of the heatsync screws are tightened securely to the board/heatsink holes.
۰۰۱۲ over heating
۰۰۱۳ over heating
۰۰۲۰ (Not yet known, possibly overheating)
۰۰۲۱ DVD Drive Time out – Can be caused by problems with a firmware flash. This is also speculated to sometime be caused by a problem with the southbridge chipset on the motherboard.
۰۰۲۲ GPU Error / GPU Overheating
۰۰۲۳ (not yet known)

۰۱۰۱ (not yet known)
۰۱۰۲ unknown error

۰۱۰۳ CPU Error/ CPU Overheating – see solution for error 0102
۰۱۱۰ Memory Error / Memory Overheating – see solution for error 0102

۰۲۰۰ (not yet known)

۱۰۰۰ (not yet known)
۱۰۰۱ (not yet known)
۱۰۰۲ (not yet known)
۱۰۰۳ Hard Drive Error… It could be a problem with the Hard Drive itself or a problem with the internal connection to the hard drive, Try removing the hard drive and playing without it
۱۰۱۰ Hard Drive Error, Can be caused buy a corrupt or missing eProm.
۱۰۱۱ (not yet known)
۱۰۱۲ (not yet known)
۱۰۱۳ (not yet known) possibly a dashboard update error
۱۰۲۰ (not yet known)
۱۰۲۱ (not yet known)
۱۰۲۲ AV cable error… There is a problem with the AV cable, try using a different AV cable. (could also be a problem with the encoder chip)
۱۰۲۳ DVD drive not connected, connect DVD drive to boot
۱۰۳۰ (not yet known)
۱۰۳۱ (not yet known)
۱۰۳۲ (not yet known)
۱۰۳۳ (not yet known)

لینک منبع :

http://www.llamma.com/xbox360/repair/Xbox-360-error-codes.htm

ابتدا بهتر است کد مورد نظر را پیدا کنید . و در صورتی که هنوز نا شناخته یا مربوط به CPU یا GPU بود روش Xclamp را که بعدا توضیح داده می شود را انجام دهید .

*روش های غیر مطمئن :

این روش ها قبل از ارائه شدن روش اصلی و منطقی X-clamp‌ برای تعمیر کنسول ارائه شد. و در آینده دلایل منطقی که چرا این روش های غیر مطمئن گاها به جواب می رسیدند را هم توضیح می دهم.

در ادامه به دو روش که از همه معروف تر شدند اشاره می کنیم . بقیه روش های ابداعی هم یا مشکل را برطرف نمی کردند (‌در موارد خیلی زیاد )‌یا آنقدر غیر منطقی بودند که کمتر کسی به آنها توجه کرد.

– روش حوله ! Towel

عکس۱۰

این روش جز اولین روش هایی بود که برای تعمیر کنسول ارائه شد .

روش کار آن خیلی ساده بود و شما فقط با پیچیدن حوله و بستن راه خروج هوای گرمی که فن ها سعی می کنند بیرون دهند باعث می شدید که دمای ‌پردازنده ها بالا رود و به خاطر فشاری که توسط سینک ها بود عمل Reball ‌ تا حدودی ممکن بود اتفاق بی افتد .

اما این روش اصلا منطقی نیست !

اولا گرم شدن بیش از حد داخل کنسول به قطعات دیگر هم آسیب های جدی وارد می کرد . به دلیل مشکلی که برای X ها بوجود آمده و با این کار به مشکل شل شدن آن ها بیشتر کمک کردیم بعد از مدت کوتاهی (از چند دقیقه تا چند روز )‌دوباره دستگاه به دچار ۳ چراغ می شد و با تکرار این عمل اوضاع بدتر می شد.

این روش کاملا غیر منطقی بود و استقبالی هم از آن نشد . چون بیشتر کسانی را که از باز کردن کنسول خود ترس داشتن را جذب می کرد . و در کل روش مسخره ای بود.

-روش سشوار صنعتی Heat gun

اما این روش در اوایل بروز مشکل ۳ چراغ و قبل از ارائه ی راه حل X-clamp تنها روش موجود ومقبول بود .

در این روش با برداشتن سینک و یک سشوار صنعتی که دمای ۱۰۰ تا ۱۵۰ درجه تولید می کند را مستقیما روی پردازنده ها می گرفتند تا عمل ذوب شدن و Reball‌به صورت ناقص انجام می شد.

عکس۱۱

اما همانطور که متوجه شدید در این روش المان فشار در نظر نگرفته شده بود پس یا در اکثر موارد پاسخ گو نبود یا بدلیل اینکه دمای بالا به کل برد و قطعات هم می رسید مشکلات رفع نشدنی دیگری در پی داشت و درکل متوسط عمر کنسول بعد از این کار ۲ ماه یا کمتر بود .

عکس۱۲

X-Clamp روشی منطقی و مطمئن

اما روش XClamping ‌ در لغت به معنای محکم کردن X‌هاست . که منظور همان X‌های پشت برد . نگه دارنده ی سینک هاست .

در این روش هر دو عامل فشار و گرما به صورت منطقی صورت می گیرد که بعد از انجام آن هم معمولا کنسول از چند ماه تا چند سال عمر می کند . خودم یک مورد دیدم که ۳ سال با مراقبت های ویژه به خوبی و بدون مشکل کار کرد. اما تا به هر حال عمر دستگاه بی پایان و از چند سال بیشتر نمی شود.

همین روش X-clamp‌ راه های مختلفی دارد که در این مقاله به دو راه که آسان تر و مطمئن تر است می پردازیم.

راه اول:

ابتدا کنسول را به طور کامل باید باز کنید . و برد آن را بیرون بیاورید . ( در صورتی که می بینید درانجام این کار مشکل دارید بهتر است از ادامه ی کار دست بر دارید و کار را به یک تعمیر کار متخصص بسپارید)

تمامی اجزای اضافی مانند فن را جدا کنید .

حالا یک نما مثل زیر از برد دارید .

عکس۱۳

برد را برگردانید . X‌ را با استفاده از یک پیچ گوشتی کوچک باز کنید . مراقب باشید به برد صدمه وارد نکند .

عکس۱۴

در این قسمت شما به چند واشر نیاز دارید . واشر ها باید فلزی و بسیار باریک باشند . همچنین در زیر واشر های فلزی از واشر های پلاستیکی خیلی نازک هم برای جلوگیری از صدمه به برد می توانید استفاده کنید .

عکس۱۵

این کار را برای دو پردازنده ی CPU و GPU انجام دهید .

در ضمن هر دو طرف برد هم از واشر ها استفاده کنید . ( )

X ها را جا بی اندازید . اگر متوجه شده باشید در این مر حله این کار به سختی قابل انجام است ! پس با احتیاط این کار را بکنید .

این کار باعث می شود تا فشار بیشتری توسط سینک ها وارد شود .

عکس۱۵.۱

حالا که فن های کنسول وصل نیستند وبقیه کار ها را انجام دادید کنسول را روشن کنید و بگذارید تا خود کنسول با ارور ۲ چراغ به معنایOverheat ‌ یا گرم شدن بیش از حد خاموش شود .در این لحظه برق کنسول قطع می شود . و شما هم می توانید کنسول را خاموش کنید .( . در ضمن وضعیت برق کنسول را از روی چراغ سبز و نارنجی که روی آداپتور کنسول است تشخیص می دهید)

عکس۱۶

شاید این کار به نظر عجیب باشد اما برای تامین گرمای لازم ذوب Ball ها و انجام Reball با توجه به فشار اضافه ای که گفته شد می تواند مشکل را رفع کند.

بعد از گذشت چند ساعت که کنسول کاملا خنک شد می توانید فن ها را وصل کنسول را در جای خود قرار دهید . کانال هوای فن ها را بگذارید و کنسول را روشن کنید . به احتمال زیاد اگر کار را از اول درست پیش برده باشید و مشکل کنسول شما قابل حل باشد منوی ۳۶۰ را خواهید دید و بعد از این با کار هایی مثل اضافه کردن فن و مراقبت از کنسول عمر کنسول خود را رقم می زنید .

راه دوم :

روش دیگری که برای انجام X-clamp‌ پیشنهاد می کنم و این روش به نظر من ارجه تر و مناسب تر از روش اول است .

همانند قبل کنسول را باز کنید .

X ‌ها را هم جدا کنید .

اما در این روش شما به همان مقدار واشر از نوع پلاستیکی و فلزی نیاز دارید علاوه بر این ها شما به چند پیچ کوتاه با قطر مناسب نیاز دارید .

۴ پیچی که روی سینکها وجود دارد را هم باز کنید .

عکس۲۰

سپس واشر های پلاستیکی و فلزی را در دو طرف برد بگذارید . (‌ توجه !‌ ضخامت هر دو واشر نباید بیشتر از ضخامت پردازنده ها باشد بلکه حدود ۱ میلیمتر کم تر باشد تا فشار لازم را وارد شود)

بوسیله ی پیچ هایی که تهیه کردید سینکها را به همراه واشر هایی که روی برد گذاشتید ببندید.

در این قسمت باید توجه داشته باشید که تا چه حد پیچ ها را سفت کنید . اگر بیش از حد سفت کنید برد خمیده می شود و پردازنده هم اتصال کوتاه می کند و اصلا کنسول روشن نمی شود ( به این صورت که یک لحظه روشن و فورا ۲ چراغ می دهد . برق کنسول هم قطع می شود)

و اگر هم به اندازه ی کافی فشار وارد نشود عمل Reball به خوبی انجام نمی شود و به زودی با مشکل ۳ چراغ مواجه می شوید .

عکس۱۹

نکته ی دیگر هم اینجاست که پیچها را نوبتی سفت کنید اگر یکباره این کار را بکنید ارتفاع دوطرف متفاوت خواهد بود و عمل reball انجام نمی شود.

در آخر , حالا که فن های کنسول وصل نیستند وبقیه کار ها را انجام دادید کنسول را روشن کنید و بگذارید تا خود کنسول با ارور ۲ چراغ به معنایOverheat ‌ یا گرم شدن بیش از حد خاموش شود .در این لحظه برق کنسول قطع می شود . و شما هم می توانید کنسول را خاموش کنید .

شاید این کار به نظر عجیب باشد اما برای تامین گرمای لازم ذوب Ball ها و انجام Reball با توجه به فشار اضافه ای که گفته شد می تواند مشکل را رفع کند.

بعد از گذشت چند ساعت که کنسول کاملا خنک شد می توانید فن ها را وصل کنسول را در جای خود قرار دهید . کانال هوای فن ها را بگذارید و کنسول را روشن کنید . به احتمال زیاد اگر کار را از اول درست پیش برده باشید و مشکل کنسول شما قابل حل باشد منوی ۳۶۰ را خواهید دید و بعد از این با کار هایی مثل اضافه کردن فن و مراقبت از کنسول عمر کنسول خود را رقم می زنید .

اما در آخر این روش می توانید بگذارید پیچ ها باقی بمانند . این کار در عمر کنسول تاثیر بسزایی دارد . چون همانطور که گفته شد یکی از دلایل بروز ۳ چراغ گرم شدن X ها و از دست دادن حالت ارتجاعی خود فشار روی پردازنده ها کم می شود .

اما یقینا بخاطر پیچ هایی که استفاده کردید نمی توانید برد را در قاب خود قرار دهید . در این جا پیشنهاد می کنم بوسیله ی مته جای پیچها را سوراخ کنید و برد را جا بزنید.

در ضمن حتما برای تان سوال شده که ماده ی چسب مانندی که زیر سینک ها و روی پردازنده ها بود چیست ؟

عکس۱۷

عکس۱۸

این ماده سیلیکون نام دارد و انتقال دهنده ی خوب گرماییست شما می توانید این ماده را براحتی از بازار تهیه کنید .(‌داشتن این ماده کمک بزرگی به انجام کار می کند . در صورتی که از این ماده تهیه نکردید مراقب باشید سیلیکون روی سینک ها و پردازنده پاک نشود )

خب کار تعمیر به پایان رسید . و امید وارم کنسول شما به حالت قبل بازگشته باشد . شما می توانید با نصب فن های بیشتر احتمال بروز این خطر را کاهش دهید .

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
26 دیدگاه
 1. hamedpc.com می‌گوید

  ۳ چراغ xbox 360 نه ps3!!

  1. سپهر خيري می‌گوید

   نمی دونم والا ! مگه پلی استیشن ۳ چراغ داره ؟!
   من موضوعش رو این نذاشته بودم!

  2. hamedpc.com می‌گوید

   پلی استیشن ۳ ۳ چراغ نداره ولی در پاره ای از اوقات شبیه این اتفاق براش پیش میاد که معروف به Yellow Light of Death هست.

  3. ITTeach می‌گوید

   با عرض پوزش تغییر رو بنده انجام داده بودم که نباید اینکار رو میکردم و اگرم انجام میدادم باید با نویسنده مشورت میکردم عذر میخوام از دوستان
   اصلاح شد… .

  4. سپهر خيري می‌گوید

   خواهش می کنم .
   اره خوب بود اگه مشورت می کردی ولی مشکلی نیست

 2. سعید صحرایی می‌گوید

  خیلی ممنون اون روش حوله خیلی باحاله :)))

 3. hamid reza می‌گوید

  ps3 هیچ مشکلی نداره بستگی به میزان مصرفت داره اگر خیلی زیاد بازی کنی پردازنده داغ می کنه این مشکل پیش میاد به جا ی که میزاری هم بستگی داره خنک باشه زیاد گرم نباشه

 4. rezajon می‌گوید

  سلام.xbox من ایکسها رو نداره.ولی همه کارها رو درست انجام دادم ولی بجای ارور قبلی که۰۰۱۳ بود حالا E74 میده.چیکارش کنم.بازم ممنون

 5. parham می‌گوید

  سلام.همین یک هفته پیش بود که داشتم کینکت بازی می کردم که یک دفعه صفحه هنگ کرد و همین جوری موند و هر وقتxbox را روشن می کنم تا میاد بالا صفحه ثابت می موه( هنگ می کنه ) .
  این روشی که گفتی انجام دادم ( یک چراغ قرمز روشن می شه )
  به جایی که از ارور های بالا بیاد ارور E68 رو می ده خواهش می کنم بگو چیکارش کنم؟!!؟
  ایکس باکس من مشکی است

  آگر میشه همین جا جوابش را بدهید / یا به ایمیلم ایمیل بفرسید
  بازم ممنون از همه چیز

 6. MorteZa می‌گوید

  سلام اگر میشه سریع وبی ضهمت جواب سوال من رو بدین. معنی ومفهوم چراغ های xbox چیه وقتی میره بالا راست وقتی میاد بالا چپ ؟ با تشکر از سایت خو بتون

 7. alireza می‌گوید

  سلام.من روش فشار با پیچ هارو که گفته بودید رو انجام دادم.ولی وقتی کنسول رو روشن میکنم ۲چراغ قرمز نمیده.بازم ۳ چراغ میده.یه بار فن رو وصل کردم وقتی کنسول رو روشن کردم فن چند دور میچرخه و بعد ۳چراغ میده و فن خاموش میشه.اگه میشه همین جا جوابم رو بدین.خیلی خیلی ممنونم

 8. پدرام می‌گوید

  من یک xbox360 خریدم کینکت اونو هم خریدم وقتی روشنش می کنم چراغ کینکت روشن نمی شه و کار نمی کنه لطفا به من پاسخ بدید.

 9. amir می‌گوید

  من ایکس باکس ۲۵۰ گیگ اسلیم دارم و چند روز پیش خریدمش
  میخواستم ببینم احتمال داره ۳ چراغه بشه یا نه؟

  1. m.y2 می‌گوید

   نه . مدل شما بعد از سال ۲۰۱۰ ساخته شده . ایکس باکس هایی که بعد از سال ۲۰۱۰ ساخته شده اند مشکلی ندارند.

   از بد شانسی من ایکس باکسم مدل ۲۰۱۰ هستش. بدترین جاش هم اینجاست که دو هفته بعد از خریدنش مدل ۲۰۱۱ اومد!!!!!!!!

 10. m.y2 می‌گوید

  با سلام . من یک سوال داشتم میخواستم سریعا جواب بدین. من ایکس باکسم دوبار هر ۴ چراغش به رنگ قرمز روشن شد و دوبار هم تصویر پرید . میخواستم بدونم معنیش چیه؟

  از gpu هستش؟

  خراب شده؟

  1. ITTech می‌گوید

   اره خراااااااب مث تموم بختااا تو خاااااابه

 11. حسین می‌گوید

  سلام من یک اسلیم ۲۵۰GB دارم بعد از ی سال بازی میکردم البته مکان بازی گرم بود بعد یک دفعه دستگاه ۳ چراغ قرمز و یک چراغ سبز داد الانم خوبه .سال پیش جیتگ کردمش خیلی وقت بود از دی وی دی رامش استفاده نکرده بودم بعد امدم باز کنم دیدم گیر میکنه ۲ یا ۳ بار که میزنم بعدش باز میشه مشکلش چیه

 12. علی می‌گوید

  با سلام من یک ایکس باکس E دارم بعد بازی need for speed rivalsتوش گذاشتم وریختم توش بعد از هارد بازی رو اجرا کردم یه پیامی داد مبنی بر ریختن اطلاعات گزینه yesرا انتخاب کردم ولی گیر کرد خاموش کردم حالا دیگه روشن میشه بالا نمیاد

 13. کامیاب می‌گوید

  باسلام من یکps3فت دارم وقتی روشن میکنیم بعد از چند ثانیه خاموش میشه و چراغ قرمز چشمک زن میشه psها و فیوزها همه سالمه به نظر شما اشکال از جی پی یو هست و باید ریبال بشه ؟ویا اشکال دیگری داره؟ضمنا”تصویری هم وجود نداره. ممنون میشم اگه جواب رو برام ایمیل نفرمایید با تشکر

 14. امير می‌گوید

  سلام.امروز ایکس باکسمو باز,کردم که سلیکناشو عوض کنم .سلیکناشو عوض کردم سینکارو هم جا انداختم حالا که روشن میکنم سه چراغ نشون میده و کد۰۰۲۲رو میده به معنای اتصال ضعیف سیپیو به برد درصورتی که قبلش سالم سالم بود.ترو خدا کمکم کنید اگه ممکنه ایمیل کنید یا همینجا بگین

  1. محسن می‌گوید

   مگه بیکار بودی نادان .آدم عاقل دستگاه سالمو باز کردی که مثلا بهترش کنی.بهترین راه برای تعمیرش اینه که بندازیش دور یکی دیگه بخری.

 15. محسن می‌گوید

  البته میتونی یکی دیگه بخری بعد اونو بندازی دور

 16. Ali می‌گوید

  چراقه خوده پاور xbox 360 چشمک میزنه و دیویدی بیرون نمیاد اجرام نمیشه
  چیکار باید بکنم؟

 17. Ali می‌گوید

  چراغ پاور xbox 360 چشمک میزنه و دیودید بیرون نمیاد اجراهم نمیشه چیکار باید بکنم؟

 18. محمد مهدی می‌گوید

  آقا ترخدا جواب من رو بدید.کنسول من تاریخ ساختش ۲۰۰۹/۷/۱۳آیا بردی که روی این ایکس باکس هست جاسپر یا فالکون ترخدا جواب من رو بدید.مرسی از سایت خوبتون.

 19. Arad می‌گوید

  سلام ممنون.من از روش حوله استفاده کردم ،سه چراغ رفت ولی فقط پاور روشن میشه ولی چراقای دورش سبز نمیشن!چه کار باید بکنم ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خرابي در كنسول هاي بازي و در كل وسايل الكتريكي معمولا يك امر بديهي است . اما در بعضي از كنسول ها مشكل شايعي وجود دارد كه بعد از گذشت چند سال از عمر كنسول اين مشكل ها پديدار شده و معمولا مدتي بعد راه حل هايي براي تعمير