آموزش نصب ویندوز 3.1

 • 1389/9/12
 • سپهر خيري
 • 7

با اینکه باور این قضیه سخت است اما امروز 25امین سالگرد سیستم عامل ویندوز است . برای جشن گرفتن ، ما یک سفر کوچک به عقب در زمان انجام میدهیم و روزهای با شکوه عرضه سیستم عامل ویندوز 3.1 را زنده میکنیم . ویندوز 3.1 اولین سیستم عامل با نام ویندوز از شرکت مایکروسافت عرضه شد و انقلابی در سیستم عامل های کنونی در آن زمان بود .

ویندوز 3.1 اولین تجربه بسیاری از کاربران کامپیوتر بود ، اما با اینکه تعداد طرفداران کامپیوتر زیاد است ، خیلی از آنها شانس اینکه این سیستم عامل را تجربه کنند را نداشتند . در یک زمان کوتاه ، ما به شما نشان میدهیم که چگونه ویندوز 3.1 را به صورت مجازی در کامپیوتر خود به صورت رایگان و مجازی با نرم افزار Virtual Box اجرا کنید.

پس ، اگر هم شانس تجربه جوان ترین سیستم عامل ویندوز را از دست داده اید یا میخواهید یک سفر به این سیستم عامل داشته باشید ، به خواندن این مطلب ادامه دهید !

مواردی که شما نیاز خواهید داشت

در واقع ساختن یک ویندوز 3.1 مجازی با نرم افزار Virtual Box بر روی سیستم عامل شما کار سختی نیست ، تا زمانی که شما در زمان مشخص همه ی موارد ذکر شده را آماده به کار داشته باشید . این هم چند مورد از نرم افزارهایی که شما برای ادامه کار نیاز دارید :

سی دی نصب DOS و ویندزو 3.1

Windows 3.1 آخرین  نسخه از ویندوز ماکروسافت  بود که محیطی به صورت  گرافیکی و زیبا  در برابر  سیستم عامل  DOS عرضه شده بود . این بدان  معنی است که برای نصب  ویندوز 3.1 ، ابتدا  ما باید سیستم عامل DOS  را نصب کرده و شما برای این کار نیاز به سی دی یا ایمیج  نصب هر 2 سیستم عامل DOS  و ویندوز دارید .

اگر شما هنوز سی دی های گذشته را موجود دارید میتوانید از هر 2 آنها استفاده کنید اما اگر به صورت ایمیج با پسوند img  در هارد کامپیوتر شخصی خود ذخیره دارید ، بهترین گزینه برای نصب این سیستم عامل است.

هر2 سیستم عامل DOS و ویندوز 3.1 ، خیلی وقت است که به دلیل عرضه نسخه جدید سیستم عامل های ویندوز ، فروش آنها در فروشگاه ها متوقف شده است . شما برای دریافت این سیستم عامل ها به راحتی میتوانید سی دی های نصب این سیستم عامل ها را از سایت های مختلف اینترنتی دانلود کنید .

نرم افزار Virtual Box

برای اجرای یک سیستم عامل مجازی ، چندین گزینه وجود دارد ، اما برنامه پیشنهاد شده مورد علاقه ما ، نرم افزار Virtual Box  ، یک پکیج نرم افزار مجازی سازی رایگان که توسط شرکت Oracle تهیه شده است .

برای دانلود این نرم افزار ، فقط کافی است به آدرس www.virtualbox.org مراجعه کنید ، در قسمت Downloads  کلیک کنید ، و بر روی آخرین ورژن عرضه شده این نرم افزار کلیک و دانلود کنید ( با فرض اینکه شما از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنید )

نصب این نرم افزار به راحتی امکان پذیر است پس با کلیک بر روی گزینه های نصب این مرحله را پیش بروید پیش از اینکه ادامه دهیم .

قدم اول . کامپیوتر مجازی خود را بسازید

اولین قدم برای نصب ویندوز 3.1 ، ما باید یک کامپیوتر مجازی برای اجرای این سیستم عامل بسازیم . خوشبختانه ، نرم افزار Virtual Box این عملیات را از ساختن یک کامپیوتر واقعی آسان تر میکند ! برای شروع ، فقط دکمه New را از گوشه سمت چپ بالا نرم افزار Virtual Box کلیک کنید .

اولین مرحله از نصب کامپیوتر مجازی ظاهر میشود . در اولین مرحله ، شما باید به کامپیوتر مجازی یک اسم بدهید و نوع کامپیوتر را مشخص کنید . برای یک اسم ، ما نام ” Windows 3.1 ” را پیشنهاد میکنیم و برای نوع این سیستم عامل گزینه ی Other را انتخاب کنید و برای قسمت Version گزینه Dos را انتخاب کنید .

قسمت  پیش فرض سایز حافظه  مگابایت  مناسب است . زمانی  که در مورد انتخاب  هارد پرسیده شد ، گزینه  Create New Hard Disk Drive  را انتخاب  کرده و سپس  گزینه Dynamically Expanding Storage را  انتخاب کنید . قسمت  پیش فرض  حافظه با مقدار  512 مگابایت برای  سیستم  ویندوز 3.1 زیاد است  و اما نگران  نباشید ، چون حافظه  مجازی نیمی از حافظه  سیستم شما را اشغال  نمیکند مگر اینکه  شما در تنظیمات  به این نرم افزار این اجازه  و دسترسی  را بدهید  تا برای ویندوز  3.1 حافظه  مورد نظر را اشغال کند .

زمانی که شما کار خود را با قسمت New Virtual Machine تمام کردید ، کامپیوتر مجازی در لیست ، سمت چپ برنامه Virtual Box ظاهر میشود . سیستم عامل شما قابلیت Ubuntu در اسکرین شات را ندارد . آن فقط سیستم عامل ما است . در ضمن برنامه Virtual Box بهترین برنامه برای تجربه سیستم عامل Linux است )

برای خاتمه مراحل ساختن یک کامپیوتر مجازی ، فقط یک مرحله پایانی است که ما باید آن را انجام دهیم قبل از آنکه سیستم عامل DOS  را بر روی کامپیوتر مجازی نصب کنیم . با توجه به تنظیمات پیش فرض، یک کامپیوتر مجازی قابلیت فلاپی درایو را ندارد . پس بیاید تنظیمات را عوض کنیم .

ویندوز 3.1 مجازی خود را انتخاب کرده ، سپس بر روی گزینه Setting کلیک کنید . در قسمت تنظیمات، بر روی تب Storage کلیک کنید ، و سپس بر روی دکمه کوچک Add Controller زیر لیست قسمت نمایش حافظه ها کلیک کنید . سپس گزینه Add Floppy Controller را از لیست انتخاب کنید .

قدم دوم . نصب سیستم عامل DOS

در حالی که شما هنوز در قسمت Storage Setting هستید ، دکمه کنار آیکون فلاپی که شبیه به یک فلاپی دیسک کوچک با یک علامت + بر روی آن است کلیک کنید . با این کار ، یک فلاپی درایو جدید که دسترسی به کامپیوتر مجازی شما را دارد را ایجاد میکنید

. سپس بر روی گزینه New Floppy که با گزینه Empty نمایش داده میشود کلیک کرده و در طرف سمت راست پنجره ، بر روی دکمه  کوچک فولدر کنار گزینه Floppy Device کلیک کنید .

با این کار قسمت Virtual Media Manager ، که یک لیست از فایل های مدیا مجازی در دسترس که برای وارد کردن به کامپیوتر مجازی شما هستند را نشان میدهد . بر اساس تنظیمات پیش فرض ، این لیست به صورت خالی نمایش داده میشود ، پس بیاید یکم این لیست را با اطلاعات مقدار دهی کنیم .

بر روی دکمه Add کلیک کنید . با این کار یک مرورگر باز میشود که به شما اجازه پیدا کردن فایل هایی با پسوند IMG که میتوانید به کلکسیون فایل های مدیا خود اضافه کنید نشان میدهد . سیستم عامل DOS را به هر قسمتی که فایل های نصب در آنجا قرار دارد مسیر دهی کنید ، همه ی آنها را انتخاب کرده ، سپس دکمه Ok را بزنید . برای بقیه سی دی های نصب سیستم عامل خود ، همین کار را تکرار کنید .

حالا که شما یک لیست از همه ی سی دی های نصب خود دارید ، بر روی اولین سی دی نصب DOS کلیک کنید و گزینه Select را کلیک کنید . خواهید دید که در منو Storage Setting ، سی دی نصب سیستم عامل بر روی فلاپی درایو کامپیوتر مجازی بارگذاری شده است . بر روی OK کلیک کنید تا از منو Setting خارج شوید .

و در آخر شما آماده هستید که کامپیوتر مجازی خود را به کار بیندازید . کامپیوتر مجازی خود را انتخاب کرده ، سپس دکمه Start را کلیک کنید . اگر همه ی کارهای ذکر شده را به درستی انجام داده باشید ، نصب سیستم عامل DOS بر روی کامپیوتر مجازی شما شروع به کار میکند . به سادگی مراحل زیر را بر روی عکس های نمایش داده شده دنبال کنید .

زمانی که شما در حال نصب سیستم عامل DOS هستید ، در هنگام نصب ممکن است در قسمت فرمت درایو C کامپیوتر مجازی شما هنگ کند . اگر با همچین موقعیتی مواجه شدید ، شما باید کار های زیر را انجام دهید:

1. کامپیوتر مجازی خود را ریست کنید و صبر کنید کاملا ریستارت شود و کاملا بالا بیاید در غیر اینصورت مشکل ساز میشود

2. زمانی که کامپیوتر مجازی بارگذاری میشود ، دکمه F8 را فشار دهید .

3. از شما پرسیده میشود که آیا میخواهید فایل های شخصی بارگذاری شود یا خیر . برای اولین فایل گزینه Agree  را انتخاب کنید اما فایل AutoEXE.BAT را بارگزاری نکنید .

4. کلمه Format را تایپ کنید  تا بتوانید درایو C خود را به صورت  دستی فرمت کنید . البته  این را هم به خاطر  داشته باشید که منظور  از درایو C  ، همان درایو C در کامپیوتر مجازی  است نه کامپیوتر واقعی ! که از آن استفاده میکید.

5. کلمه Setup را برای ادامه نصب سیستم عامل DOS تایپ کنید .

زمانی که سیستم عامل DOS در حال نصب شدن است ، از شما خواسته میشود که سی دی نصب را تعویض کنید . برای این کار ، اول موس خود را با کلیک سمت راست موس رها کنید ، سپس بر روی منو Device در بالای صفحه نمایش کلیک کرده ، گزینه Floppy Devices را انتخاب کرده و سی دی بعدی نصب سیستم عامل DOS را انتخاب کنید . شما باید به همین روش انجام دهید زیرا هنگامی که سیستم در حال اجرا است ، شما به منو Setting دسترسی ندارید .

و در آخر ، نصب سیستم عامل DOS شما خاتمه می یابد .

قدم سوم . نصب ویندوز 3.1

آخرین قدم برای نصب ویندوز 3.1 بر روی کامپیوتر مجازی این است که خود ویندوز را با خودش نصب کنید . در واقع این بهترین مسیر سر راست برای این کار است . برای این کار کافی است که دیسک های فلاپی درایو را به صورت مشابه عوض کنید ، به این صورت که اولین سی دی نصب ویندوز را انتخاب کنید ، سپس در سیستم عامل DOS به سمت فلاپی درایو با دستور A: هدایت کنید و دکمه Enter را فشار دهید . و در آخر ، دستور Setup را برای اجرای نصب ویندوز 3.1 وارد کنید .

شما میتوانید گزینه Express Setup را انتخاب کنید ، و سپس به تنها چیزی که شما واقعا نیاز دارید این است که فلاپی دیسک ها را هنگام نصب تعویض کنید ، همانطور که این کار را برای نصب سیستم عامل DOS انجام دادید . در وسط نصب ویندوز 3.1 از شما برای انتخاب شناسه کاربری و تنظیمات دیگر پرسیده میشود ، اما این تنظیمات بسیار زیاد هستند .

زمانی که ویندوز 3.1 برای اولین بار اجرا میشود ، به شما این انتخاب داده میشود که به مشاهده یک سری فایل های آموزشی در رابطه با استفاده از موس در سیستم عامل ویندوز 3.1 بپردازید .

-اگر شما دعوت نامه را رد کنید ، از شما خواسته میشود که کامپیوتر خود را ریستارت کنید .

– منظور همان کامپیوتر مجازی در نرم افزار Virtual Box است .

– بعد از ریستارت کردن ، شما به محیط سیستم عامل DOS بر میگردید .

– برای بازگشتن به سیستم عامل ویندوز ، عبارت win را تایپ کنید .

– در این قسمت مراحل نصب ویندوز 3.1 بر روی کامپیوتر مجازی به پایان میرسد .

شما در حال حاضر میتوانید یک نسخه کامل از ویندوز 3.1 را تجربه کنید . میتوانید از محیط گرافیکی نرم سیستم عامل ، گزینه های کنار دکمه Start استفاده کنید و عمیقا به این فکر کنید که 18 سال پیش این سیستم عامل بسیار مهیج است . اگر میخواهید تجربه خود را در اولین نسخه از ویندوز کامل کنید ، یک سری بازی قدیمی به صورت IMG بر روی فلاپی پیدا کنید و سعی کنید آنها را بر روی ویندوز 3.1 اجرا کنید !

این بود مقاله نصب ویندوز 3.1 که شاید بعضی از کاربران به آن احتیاج داشته باشند ، شما هم اگر راه های بهتری برای نصب ویندوز 3.1 دارید میتوانید در قسمت نظرات سایت به ما معرفی کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 7 دیدگاه
 1. سلام
  عـــــزیز دل!
  آخه ما فایل های نصب ویندوز 3.1 رو از کجا بیاریم؟
  اگه خودت فایلها رو داری ، خــــــواهــــــشا خودت آپلودشون کن
  مـــــــــــمـــــــــــنـــــــــــــــــون

 2. ببخشید،ولی یه خورده یدر نیست برای جشن تولد؟! فک کنم روز تولد رو جشن میگیرن نه تقریبا یه ماه بعدش رو…

 3. دوست عزیز به نکات جالبی اشاره کردید
  ولی آخرین نگارش ویندوز 16 بیتی 3.11 بود که به صورت جداگانه به بسیاری از زبانها از جمله زبان فارسی ارائه گردیده بود

 4. آموزش فوقالعاده ای بود !
  MS DOS رو از لینک زیر دانلود کنید :
  https://winworldpc.com/product/ms-dos
  Windows 3.1 رو هم از اینجا :
  https://winworldpc.com/product/windows-3

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *