راهنمای خرید کنسول Nintendo DS

  • 1389/9/14
  • سپهر خيري
  • 5

کنسول دستی DS یا NDS یا به فارسی دی اس ساخت کمپانی نینتندو ژاپن است که اولین مدل آن در سال 2004 منتشر شد و تا به الان تغییرات زیادی کرده است و تقریبا هر 2 سال یک مدل جدید از آن منتشر شده است. یکی از نکته هایی که در همه ی مدل های دی اس وجود داشته است 2 LCD بودن آن است که یکی به منظور نمایش تصویر و دیگری هم نمایش و لمسی بودن آن تعبیه شده است.

تفاوت آن با دیگر کنسول ها مانند PS3 یا XBOX360 دستی بودن آن است که این کنسول جزء لیست Handheld کنسول ها قرار میگیرد و یکی از رقیب های کنسول دستی PSP هست.

با توجه به اینکه مشتری های این کنسول روز به روز در حال افزایش است و آمار های جهانی نشان میدهد این کنسول یکی از پرفروش ترین کنسول های تاریخ است ما قصد داریم راهنمای خریدی از این کنسول آماده کنیم که سعی بر آن داشتیم کامل ترین مقاله موجود باشد.

همچنین در این مقاله سعی شده به مرور انواع مدل های این کنسول بپردازیم و قیمت های حدودی آن در بازار ایران را قرار دهیم.

انواع مدل ها

به طور کلی میتوان گفت از این کنسول 5 مدل متفاوت منتشر شده است که هر یک تفاوت های زیادی نسب به نسخه قبلی خود داشته اند ، البته در بازی های اصلی آن در 4 مدل اول این کنسول تفاوتی ندارند.

معرفی مدل DS

این مدل همان مدل ابتدای و اولین مدل است که در سال 2004 به بازار آمد و الان دیگر ساخته نمیشود. این مدل از حجم بیشتر نسبت به مدل های دیگر دارد و از نظر ظاهر میتوان گفت مدل های دیگر بهتر هستند. در عکس زیر این مدل قرار دارد که در رنگ های مختلفی وجود دارد:

وزن این مدل حدود 300 گرم است و دارای ابعادی به اندازه 148.7 mm x 84.7 mm x 28.9 mm میباشد. صفحه نمایشگر آن از نوع TFT و دارای اندازه 3 اینچی و با قدرت رنگی 262,144 است. همچنین ابعاد حداکثر صفحه نمایش آن 256 x 192 پیکسل میباشد.

در پایین هم دیگر قسمت های سخت افزار مدل DS را برسی میکنیم:

– سی پی یو 67 و 33 مگاهرتز (دارای 2 عدد پردازنده)

– رم 4 مگابایت (در مواقع مورد نیاز از مموری استفاده میشود)

– فلش مموری داخلی 256 کیلوبایت

– دارای WIFI

– باتری 850 mAh

باتری این مدل از همه مدل ها ضعیف تر هست و در نهایت شارژ کمتری نسب به بقیه مدل ها نگه میدارد ولی در عوض میتوانید یک باتری قوی تر یا اضافه تهیه کنید.

معرفی مدل DS Lite

این مدل بعد از مدل DS منتشر شد و در ظاهر کمی زیبا تر و از نظر ابعاد کمی کوچک تر و سبک تر شده است. این مدل در سال 2006 روانه بازار شد و دیگر تولید آن متوقف شده است. در عکس زیر هم میتوانید شکل و ظاهر این مدل از دی اس را تماشا کنید.

وزن این کنسول نسب به کنسول DS کمی کمتر از 300 گرم یعنی 218 گرم  شده و ابعاد آن به 73.9 ، 133 ، 21.5 تغییر کرده است که در شکل بالا به واضح معلوم است کوچکتر شده است. LCD آن همان TFT است ولی اندازه آن به 3.12 تغییر کرده است یعنی 0.12 دهم اینچ بزرگتر شده است.

همچنین تعداد رنگ ها به همان اندازه یعنی 262,144 است و حداکثر اندازه نمایش 256×192 پیکسل میباشد. در قسمت پایین هم به برسی دیگر نقاط سخت افزار کنسول Nintendo DS Lite میپردازیم:

– پردازنده همان اندازه DS از مدل ARM9 و ARM7

– رم 4 مگابایت (در مواقع مورد نیاز از مموری استفاده میشود)

– فلش مموری داخلی 256 کیلوبایت

– دارای WIFI

– باتری از نوع Lithium که حدود 15 ساعت برای بازی کار میکند.

دیگر تغییرات این مدل نسبت به مدل ساده یکی بیشتر شدن شارژ باتری آن و یکی دیگر هم دی پد 18.6 میلیمتری در مدل Nintendo DS Lite هست.

معرفی مدل Nintendo DSi

Nintendo DSi مدل سوم کنسول دی اس است که در پایان سال 2009 منتشر شد. این مدل از نظر بعضی ها بسیار زیباتر از نسخه DSL است. البته تغییرات زیاد سخت افزاریی روی این مدل ایجاد شده است که در پایین توضیح میدهیم. همچنین در عکس زیر میتوانید ظاهر و شکل مدل Nintendo DSi را مشاهده کنید:

وزن این مدل از دی اس فقط 2 گرم از مدل DSL کم شده است که سرانجام به 214 گرم رسیده است ، همچنین ابعاد آن 137 ، 74 و 18 است که کمی باریکتر از مدل Nintendo DS Lite شده است. همچنین باز اندازه نمایشگر این مدل افزایش یافته و به 3.25 رسیده است ، البته مدل نمایشگر همان TFT ولی تعداد رنگ ها به 260,000 ارتقا یافته است که یک مزیت خوب شناخته میشود.

روی این مدل برای اولین بار یک دوربین 0.3 مگاپیکسی تعبیه شده است که با آن میتوانید عکاسی کنید و به وسیله نرم افزار های داخلی آنرا ویرایش کنید و کارهای گرافیکی انجام دهید. باتری آن همان اندازه DSL است ولی روی حداکثر روشنایی نسبت به مدل DSL کمتر شارژ نگه میدارد.

البته دوربینی که روی این کنسول تعبیه شده بیشتر برای امکانات بازی هست و به حدی کیفیت دوربین آن ضعیف است که عملا هیچ کاری نمیتوان با آن انجام داد.

– سی پی یو این مدل به 133 مگاهرتز رسیده است.

– رم 16 مگابایت

– دارای وای-فای از مدل b/g

– دوربین دیجیتال 0.3 مگاپیکسل

در سمت راست این دستگاه درگاه SD وجود دارد که شما میتوانید اطلاعات خود را به وسیله کارت های SD به دی اس ای منتقل دهید.

معرفی مدل DSLX

این مدل فقط یک مدل بزرگتر DS است که در سال 2009 منتشر شد و الان هم در حال تولید است. بیشتر شرکت نینتندو این مدل را برای افرادی که دستان بزرگتری دارند و میخواهند صفحه نمایش بزرگتری داشته باشند طراحی کرده است. در عکس زیر هم میتوانید شکل و ظاهر این مدل از دی اس را تماشا کنید:

وزن این مدل به 314 گرم رسیده است که سنگین ترین مدل موجود میباشد و همچنین سایز آن به 91.4 mm long × 161 mm wide × 21.2 mm tall اندازه رسیده است که خیلی بزرگتر از مدل DSi میباشد. صفجه نمایش این کنسول 4.2 اینچ است و قلم آن 96 میلیمتر است.

در عکس بالا هم میتوانید تفاوت های اصلی مدل DSXL و DSi را مشاهده کنید میبینید که بسیار بزرگتر شده است. سی پی یو در مدل DSXL تفاوتی با Dsi ندارد و همان 133 مگاهرتز میباشد. و همچنین رم آن همان 16 مگابایت است که در Dsi ارتقا یافته بود.

– سی پی یو این مدل به 133 مگاهرتز رسیده است.

– روشنایی صفحه 4 و 5 مرحله ای

– رم 16 مگابایت

– دارای وای-فای از مدل b/g

– دوربین دیجیتال 0.3 مگاپیکسل

معرفی مدل Nintendo 3DS

این مدل هم یکی از مدل های دیگر دی اس است که در سال 2010 معرفی شد و در سال 2011 در سرتاسر جهان قابل خریداری است. این مدل را شرکت Nintendo به خاطر به روز شدن نمایشگر ها و همه گیر شدن تکنولوژی 3 بعدی ساخته است و خواستار یک بروز رسانی بزرگ در کنسول دستی خود بوده است.

همانطور در عکس بالا میبینید این کنسول بسیار زیبا تر و جمع جور تر از مدل های قبلی خود شده است و یک آنالوگ در سمت چپ آن اضافه شده است. البته یکی از بزرگترین تغییرات آن امکان پخش تصاویر 3 بعدی بدون نیاز به عینک است که بسیار بازی ها را جذاب تر نشان میدهد.

بازی های این کنسول متفاوت کنسول های قبلی هست و گرافیک بسیار بالاتری نسبت به آنها دارد و در برخی مواقع میتوان بازی های آن را با بازی های کنسول PSP مقایسه کرد. البته میتوان با همین کنسول بازی های قدیمی و قبلی کنسول DS مانند DSi را اجرا کرد.

وزن این کنسول نسب به امکانات اضافه شده و مدل های قبلی بسیار سبک است و باتری آن تقریبا مانند سری های قبلی خود اش هست و تا حداکثر 13 الی 14 ساعت کار میکند. همچنین گرافیک آن ارتقا یافته و به یک چیپ DMP Pica200 قدرتمند تر تبدیل شده است که بازی های آن بسیار متفاوت تر از سری های قبلی خود هستند.

در پایین هم دیگر مشخصات سخت افزاری این کنسول را میبینید:

– روشنایی صفحه 5 مرحله ای

– حداکثر اندازه نمایش 800 در 240

– وای فای از مدل 2.4 GHz IEEE 802.11

– رم 16 مگابایت (به طور کامل شناسایی نشده)

مشخصات سخت افزاری عمومی کنسول های دستی دی اس

مدت نگه داری شارژ در انواع مدل ها:

DSi LL (Lowest Brightness): 13~17 hours

• DSi (Lowest Brightness): 9~14 hours

• DS Lite (Lowest Brightness): 15~19 hours

—————

DSi LL (Highest Brightness): 4~5 hours

• DSi (Highest Brightness): 3~5 hours

• DS Lite (Highest Brightness): 5~8 hours

نرم افزار هایی که به صورت پیش فرض وجود دارد:

DSi LL: Nintendo DS, DSi, DSiWare

• DSi: Nintendo DS, DSi, DSiWare

• DS Lite: Nintendo DS, Game Boy Advance

صدا در تمام مدل ها استریو هست و همه مدل ها دارای 2 عدد اسپیکر و خروجی صدا هستند.

ویدیو ها مهم

در این قسمت هم میخواهیم چندتا از ویدیو های مهم که دیدن آنها باعث میشه شما بیشتر با کنسول دستی دی اس آشنا شوید را معرفی میکنیم:

باز کردن جعبه کنسول دی اس لایت:

باز کردن جعبه کنسول دی اس معمولی:

http://www.youtube.com/watch?v=qTDZcXpca9E

بازکردن جعبه کنسول دی اس ای:

http://www.youtube.com/watch?v=zIC0UvozqkY

باز کردن جعبه کنسول دی اس ایکس ال:

http://www.youtube.com/watch?v=TLp4EFgOKmM

معرفی تصویری کنسول دی اس 3 بعدی:

http://www.youtube.com/watch?v=yu6TjB23-rM

کپی خورکردن و اجرای بازی

کپی خور کردن این کنسول و اجرای بازی روی آن بسیار ساده است به طوری که شما فقط به یک وسیله جانبی به نام R4 احتیاج دارید و بازی های دانلود شده و کپی خود را میتوانید به وسیله آن اجرا کنید. البته این وسیله مدل های مختلفی دارد به طور مثال M3 و…

بازی های این کنسول بسیار کم حجم هست به طور مثال 4 الی 10 مگابایت که هر کسی میتواند آنها را دانلود کند و به راحتی اجرا کند. البته بازی های خاصی مانند بازی های انحصاری وجود دارد که حجم های بالاتری دارد حدود 100 مگابایت.

برای کپی خود کردن هم شما احتیاج به یک رم و یک R4 یا M3 دارد ، سپس بازی های خود را داخل رم کپی میکنید و به وسیله R4 اجرا میکنید که کنسول به اشتباه میفهمد بازی اصلی هست. همچنین عکس این وسیله را میتوانید در بالا مشاهده کنید که میبینید یکه وسیله کوچک است.

برنامه و نرم افزار ها

این کنسول مانند کنسول دستی سونی یعنی PSP هنوز به صورت حرفه ای و زیاد نرم افزار ندارد البته شاید بعد از آمدن کنسول جدید N3DS وضعیت بهتر شود. به هر حال این کنسول هم برنامه های خاص خود اش را دارد به طور مثال ویرایشگر های گرافیکی که میتوانید به وسیله آنها نقاشی بکشید یا عکس های گرفته شده به وسیله دوربین را ادیت کنید که بسیار جالب است.

به طور مثال در عکس بالا میبینید که یک برنامه برای ادیت صدا و غیره در حال اجرا هست. به طور کلی میتوان گفت دی اس برنامه های سنگین را نمیتواند اجرا کند و همینطور شبیه ساز هایی که برای این کنسول ساخته شده است نمیتوانند به طور کامل بازی ها را اجرا کنند.

در این کنسول نرم افزار های پیش فرضی مانند Opera وجود دارد که میتوانید به وسیله آن در اینترنت گشت بزنید و یا به وسیله DSiWare برنامه های مخصوص DSi را اجرا کنید و همچنین با برنامه های داخلی متیوانید بازی های گیم بوی را هم اجرا کنید.

معرفی سایت های مرتبط با DS

در این قسمت سایت هایی که با کنسول دستی DS در ارتباط هستند را معرفی میکنیم:

– سایت رسمی کمپانی سازنده www.nintendo.com

– سایت رسمی دی اس www.nintendo.com/ds

– دانلود انواع نرم افزار و تم و غیره برای دی اس ها http://www.nds9.com/

– برای دانلود برنامه های دست ساخت و گروهی http://hive.ndshb.com/

– برای دانلود بازی های قدیمی که میتوان روی کنسول دی اس اجرا کنید: www.rom-world.com

– برای دانلود بازی های قدیمی romhustler.net

– و یک سایت دیگر برای دانلود بازی های قدیمی و قبل از دی اس www.coolrom.com

لوازم جانبی

اول از همه لوازم و وسایلی که در هنگام خرید این کنسول وجود دارد را نشان میدهیم:

– خود دستگاه (مدل متفاوت)

– شارژر برای شارژ باتری کنسول

– یک عدد باتری که به مدل بستگی دارد و در مدل ای 1000 است

– 2 عدد قلم

– بند برای وصل کردن به کنسول

– کاغذ و دفترچه های راهنما

لوازم جانبی که میتوانید تهیه کنید:

– انواع قلم ها به طور مثال قلم بزرگ تر

– بند های بلند تر

– کیف و جای فیلم بازی ها که انواع مختلفی مثله 20 تایی و 50 تایی وجود دارد.

– انواع کیف ها

– رم با حجم های متفاوت برای اجرای بازی

– R4 و M3 و…

– شارژر فندکی ماشین

– هدفون و انواع اسپیکر ها

– کابل های اتصال به کامپیوتر

– انواع برچسب ها برای محافظت صفحه نمایش

آمار های فروش

میدانید که کنسول دی اس دارای چند مدل مختلف است و هر کدام آمار های جدای دارند ، حال ما در این قسمت جدا جدا آمار های فروش را نشان میدهیم:

کنسول دی اس ای:

– از سال 2008 تا 2010 حدود 21 میلیون فروش داشته است

کنسول دی اس ایکس ال:

– از سال 2009 تا 2010 حدود 6 میلیون فروش داشته است.

کنسول دی اس لایت:

– از سال 2007 تا 2010 حدود 90 میلیون فروش داشته است

در کل هم میتوان گفت تمامی مدل های کنسول دی اس حدود 140 میلیون در سرتاسر جهان فروخته است که این آمار بسیار زیاد است و یکی از پرفروش ترین کنسول های جهان محسوب میشود.

چه بازی داشته باشم؟

در این قسمت مقاله قصد دارید به معرفی بهترین بازی های کنسول DS بپردازیم که به شما پیشنهاد میکنیم حتما این بازی ها را روی DS تست کنید.

قبل از نمایش لیست این نکته را به یاد داشته باشید که لیست زیر به ترتیب نیست. در این لیست به معرفی 10 تا از بازی های خوب کنسول دی اس میپردازیم.

1- ray man بازی معروف و هیجان انگیز که اینبار بر روی کنسول دی اس است.

2- بازی Grand Theft Auto: Chinatown Wars که همان GTA است که روی PSP هم وجود داشت این GTA 3 بعدی هست و از نمای بالا نشان داده میشود.

3- بازی جالب Mario & Luigi: Bowser’s Inside Story که از سایت های خارجی نمره های بالای 9.1 گرفته است و امتحان آن را به شما پیشنهاد میکنیم.

4- بازی Bomberman II که یک بازی اکشن و سرگرم کننده هست و از سایت های خارجی نمره های حدود 8 گرفته است و این بازی را هم به شما پیشنهاد میکنیم.

5-  بازی اکشن Call of Duty 4: Modern Warfare که حتما پیشنهاد میکنیم حتما آن را امتحان کنید ، همچنین شماره 2 آن را که بسیار جذاب تر شده است.

6- بازی Cooking Mama که بسیار جالب هست و شما در نقش یک آشپز باید به وسیله صفحه لمسی دی اس غذا های خوبی آماده کنید و امتیاز بگیرید.

7- بازی Age Of Empires-The Age Of Kings که یک بازی استراتژیک هست و از سال های قدیم وجود داشته است و اینبار روی کنسول دی اس آماده است.

8- بازی Harvest Moon را که اکثرا میشناسند ، شما در نقش یک کشاورز هستید و با پرورش محصولات و فروش آنها میتوانید مزرعه خود را ارتقا دهید.

9- بازی Resident Evil که یک بازی اکشن و ترسناک است که شماره و سری های زیادی برای کنسول دی اس منتشر شده هست.

10- بازی Legend of Zelda: Spirit Tracks, The هم بسیار امتیاز های خوبی از سایت های خارجی کسب کرده است ، سبک بازی اکشن و فکری است.

در آخر هم بازی های زیر را هم توصیه میکنیم:

Mighty Flip Champs

Might and Magic: Clash of Heroes

Peggle: Dual Shot

Space Invaders Extreme 2

Assassins Creed 2 Discovery

Cooking Mama 3

Jackass – The Game

WALL E

Shin Megami Tensei: Devil Survivor

Prince Of Persia – The Fallen King

Sonic Colors

نقد کلی کنسول

همانطور که میدانید اسن کنسول نسب به کنسول PSP بازی های بیشتری دارد و به وسیله صفحه لمسی خود به شما جذابیت بیشتری را منتقل میکند. البته از آن طرف کنسول دی اس از نظر مالتی مدیا مانند پخش فیلم و آهنگ بسیار ضعیف تر از PSP عمل کرده است.

همچنین چون این کنسول دستی است میتوانید آن را با خود حمل کنید و در بیرون هم بازی کنید. بازی های این کنسول هم بسیار حجم پایین دارند که اگر یک رم 2 گیگی داشته باشید میتواند 100 ها بازی جذاب کوچک داشته باشید.

همچنین در هر جا که اینترنت بی سیم وجود داشته باشد میتوانید به وسیله مرورگر قدرتمند Opera سایت های دلخواه خود را باز کنید.

در کل اگر تا به حال کنسول دستی نداشته اید این کنسول رو به شما پیشنهاد میکنم و اگر از نظر گرافیک برایتان مهم نیست و فقط جذابیت میخواهید حتما و حتما این کنسول را تهیه کنید ، چرا که کنسول PSP فعلا گرافیک بیشتری دارد ولی از آن طرف کمی جذابیت اش کمتر است.

قیمت این کنسول در بازار ایران

در اینجا قیمت های حدودی را به شما نشان میدهیم.

قیمت کنسول دستی دی اس لایت حدود 190 هزار تومان است.

قیمت کنسول دستی دی اس ای حدود 210 تا 230 هزار تومان است.

البته شما اگر میخواهید بازی های گپی هم اجرا کنید به جزء خود کنسول باید یک عدد R4 یا M3 یا.. و یک مموری حداقل 512 مگابایتی هم تهیه کنید که در کل چیزی بین 20 تا 50 تومن میشود.

این بود مقاله معرفی و راهنمای خرید کنسول دستی دی اس که سعی کردیم به معرفی تمام مدل های این کنسول بپردازیم. شما هم اگر راهنمایی های خاصی دارید میتوانید در قسمت نظرات به ما معرفی کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 5 دیدگاه
  1. توی ایران که باید از بازار پرسید اما توی سایت آمازون یه چیزی حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار هست که البته تنوع زیادی هم داره و اگه بخواین مدل DSi بگیرین قیمتا بازم بالاتر می رن
    می تونین نرخاشو اینجا مرور کنین:
    http://www.amazon.com/b/ref=sr_tc_sc_2_1?node=11076561&pf_rd_r=1T4VY59CDRPANME497MP&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_t=301&pf_rd_i=Nintendo%20DS&pf_rd_p=1263908122&pf_rd_s=structured-results-2&qid=1309020354&sr=8-2-tc

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *